Polis Maaşları Ne Kadar? Yeni Başlayan, Başkomiser, Sivil…

Gizem Editör
Gizem Editör 05.05.2023
Güncellendi 05/05/2023
polis maaşları
polis maaşları

Oldukça önemli mesleklerden birisi olan polislik için maaşlar sıklıkla araştırılıyor. Polis maaşlarını sizler için araştırdık. Güncel olarak polis maaşı kaç TL? Öğreneceksiniz.

- Reklam -

Türkiye’de polis maaşları, çalışan polislerin derece ve kıdemlerine, unvanlarına ve hizmet sürelerine göre belirlenir. Bu gibi ayrıntıları ele alarak en düşük polis maaşından tutun, 20 yıllık polis maaşına kadar tüm bilgileri öğreneceksiniz. İşte 2023 yılında polislerin maaşı!

2023 Polis Maaşları

polis maaşları ne kadar
polis maaşları ne kadar

En son yapılan memur zammından sonra polis maaşları da güncellenmişti. 2023 yılında polis maaşları 18.235 TL – 48.000 TL arasındadır.

Maaş aralığının bu kadar açık olmasının sebebi de polis maaşını etkileyen birçok faktörün olmasıdır. Polislerin dereceleri, kıdemleri, unvanları ve hizmet süreleri maaşta etkilidir.

- Reklam -

Bunun yanı sıra, polislerin aldıkları ek ödemeler, mesai ücretleri ve diğer sosyal haklar da maaşlarını etkileyebilir. Bu nedenle maaş aralığı bu şekildedir.

İlginizi çekebilir: Zabıta maaşları

En Düşük Polis Maaşı
En Düşük Polis Maaşı

En Düşük Polis Maaşı

Polis maaşlarını araştıranların en sıklıkla araştırdığı ise en düşük olarak polis maaşı kaç TL’dir? Sorusudur.

Güncel olarak Türkiye’de en düşük polis maaşı 18.235 TL‘dir. Polisler en düşük olarak bu kadar maaş almaktadırlar.

- Reklam -

Yeni Başlayan Polis Maaşı

Yeni başlayan polisler en düşük maaşla işe başlarlar. Yeni başlayan polis maaşı 18.235 TL‘dir. Polislerin çalışma yılları arttıkça aldıkları paralar da yükselir.

Yeni başlayan bir polis memuru, görevi sırasında farklı birimlerde görev alarak unvanını yükseltme imkanına sahiptir. Polisler, yeterli performans gösterdikleri takdirde, kıdem ve derecelerinde yükselme fırsatı elde edebilirler. Bu da maaşlarında artışa neden olabilir.

polis maaşı ne kadar
polis maaşı ne kadar

Başkomiser Maaşları

Polis teşkilatında önemli bir rütbe olan başkomiserlerin ne kadar kazandıkları da merak ediliyor. 2023 yılında güncel olarak Başkomiser (3/1) maaşları 20 bin 559 TL‘dir.

- Reklam -

Başkomiser rütbesi, polis teşkilatında önemli bir görev ve sorumluluk alanını temsil eder ve kariyer basamaklarında yükselmek için önemli bir adımdır. Başkomiserler, polis teşkilatında ilerleyerek daha yüksek rütbelerde yer alabilirler ve daha yüksek maaşlar elde edebilirler.

Polis Özel Harekat olarak çalışmak isteyenlerdenseniz, sizleri Polis Özel Harekat Maaşı yazısına davet ediyoruz. Tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Kadın Polis Maaşları

Polis maaşı kaç tl? diye arama gerçekleştirenlerin en sık sorduğu sorulardan birisi de kadın polis maaşlarıdır. Kadın ile erkek polis maaşı farklı değildir.

- Reklam -

Maaşı etkileyen faktörler çalışma yılı, kıdem vs. gibi durumlardır. O nedenle farklı bir maaş skalasından bahsedemeyiz. Kadın polis maaşları da yine 18.235 TL ile 48.00 TL arasındadır.

Sivil Polis Maaşları

Sivil Polis maaşları ortalama olarak 19.500 TL – 40.000 TL arasında farklılık göstermektedir. Çalışma yılı, kıdemi yüksek sivil polisler daha yüksek maaş alır.

Sivil polis, resmi polis güçleri ile işbirliği yaparak suçları önlemeye ve suçluları yakalamaya yardımcı olan sivil giyimli polis memuru olarak hizmet vermek isteyen birçok kişi var. Maaşları hakkında bu bilgiyi de sizlere vermiş olalım.

- Reklam -

Polis Nasıl Olunur?

polis olmak
polis olmak

Polis olmak isteyen adayların fiziksel yeterlilik, sağlık, psikolojik ve mülakat gibi çeşitli aşamalardan geçmeleri gerekmektedir. Polis olmak isteyen adaylar, Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) tarafından düzenlenen Polis Meslek Eğitim Kurslarına katılabilirler.

POMEM tarafından yapılan sınavlar sonucunda, polislik mesleğine uygun olan adaylar belirlenir. Bu adaylar daha sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan fiziki yeterlilik, sağlık ve psikolojik değerlendirmelerden geçirilirler.

Başarılı olanlar polis akademisine gitmeye hak kazanırlar. Adaylar, bu eğitimler sonunda polis memuru olarak göreve başlamaya hazır hale gelirler.

- Reklam -

Bunu da okuyabilirsiniz: Gardiyan Maaşları

Polis Olma Şartları

Polis olmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar konusunda uygunluk göstermeniz gerekmekte. Polis olma şartları şu şekildedir.

  • Türk vatandaşı olmak
  • En az lise mezunu olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak veya muaf olmak
  • Herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak
  • Fiziksel yeterlilik, sağlık ve psikolojik testlerden başarıyla geçmek
  • Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan mülakatta başarılı olmak

Sıkça Sorulan Sorular

- Reklam -

Polis maaşını araştıranların en sık sorduğu soruları derledim:

Yeni Başlayan Bir Polis Ne Kadar Maaş Alır?

Yeni başlayan bir polis 18.235 TL almaktadır. Kıdemi ve çalışma yılı arttıkça aldığı maaş da artar.

Emekli Polis Maaşı 2023 Ne Kadar Oldu?

30 yıl hizmeti olan polis emekli maaşı 12.638 TL, 40 yıl hizmeti olan polis emekli maaşı 14.218 TL’dir.

- Reklam -

Polis maaşları ve diğer ilgili konular hakkında güncel bilgiler bu şekildedir. Merak ettiğiniz konular varsa, aşağı yorum bırakabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir