Mevlana Değişim Programı Nedir? – 2022 Güncel Rehberi

Engin Editor
Engin Editor 12.04.2022
Güncellendi 12/04/2022
Mevlana Değişim Programı
Mevlana Değişim Programı

Yurtdışında yaşama deneyimi elde etmek veya eğitim görmek hemen herkesin hayalini kurduğu bir şeydir. Öğrencilerin birçoğu bu deneyimi elde etmek konusunda çekimser olmakta haklı olsa da artık günümüz şartlarında bu hayallerin gerçekleşmesi çok kolay. İşte bu konuda atılan adımlardan birisi olan Mevlana Değişim Programı hakkında tüm detaylar bu yazımızda sizlerle…

- Reklam -

Mevlana Değişim Programı Nedir?

Mevlana Değişim Programı, ülkemizde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışındaki yükseköğretim kurumları arasındaki hem öğrenci hem de öğretim elemanlarının değişimini mümkün kılan projedir. Program 2011 yılındaki Resmi Gazete ilanıyla yürürlüğe konulmuştur.

Program adını 13. yüzyıl alimlerinden Muhammed Celâleddin’in özdeşleşen ismi Mevlana isminden almıştır. Batı dünyasında da Rumi adını alan Mevlana Celâleddin Rumi’nin “Gel ne olursan ol, gel” dizeleri bu programa ışık olmuştur.

Çağlar öncesinde insan olabilme düsturu ve karşılıksız sevgisi yalnızca İslam âlemi değil tüm dünya tarafından hayranlıkla karşılanmış olan bu düşünürün felsefesi doğrultusunda dünyanın her yöresinden öğrencinin tanışıp kaynaşması amaçlanmıştır.

- Reklam -

Mevlana Değişim Programı böylelikle ülkemizde ve dünyada bilime katkı sağlayabilecek öğrenci ile akademisyenlerin yetiştirilmesi, farklı kültürleri tanıması sebebiyle düzenlenmiş bir proje olmaktadır.

Mevlana Değişim Programının Amacı

Değişim programıyla birlikte temel hedef ülkemizdeki öğrenci ve öğretim üyelerinin yurtdışındaki üniversitelerdeki işleyiş hakkında bilgi sahibi olmaları, mesleki alanda eksiklerini gidermelerine katkı sağlamasıdır.

Bu doğrultuda yeni kültürler gören katılımcıların yalnızca mesleki değil, yabancı dil öğrenmedeki sürece de katkıları azımsanmayacak kadar büyüktür. Böylelikle ülkemizdeki yükseköğretim kurumları küreselleşme sürecinde başarıyla ilerlemesi amaçlanmıştır.

Yurtışından gelen katılımcılar sayesinde zengin bir akademik kültür ortamı oluşturmak ve kültürlerarası etkileşim sayesinde geniş bir coğrafyada bilim üretmek temel hedefler arasındadır. Yine bu doğrultuda programın adından mütevellit, saygı ve hoşgörüye dayalı insanlar yetiştirmek

- Reklam -

Mevlana Değişim Programına Kimler Katılabilir?

1. Ülkemizdeki yükseköğretim programlarında örgün eğitim alan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilir.
2. Protokolün imzalandığı ünivesitelerdeki öğretim elemanları katılabilir.

Mevlana Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvurmak isteyen öğrenciler, YÖK tarafından yayınlanan ilgili formları eksiksiz bir şekilde doldurarak üniversitelerindeki Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine teslim ederek süreci başlatır. Öğretim elemanları ise yine kendi üniversitelerindeki Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine giderek gerekli şartlar hakkında kapsamlı bilgi alarak süreci başlatabilir.

Mevlana Değişim Programı Şartlar ve Burslar Hakkında Kapsamlı Bilgiler

Mevlana Değişim Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

1. Başvuran öğrencinin, örgün eğitim verilen yükseköğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması,
2. Ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.50 olması,
3. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 olması,
4. %50 dil puanı + %50 not ortalaması.
5. Hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri esas eğitime başladıkları ile hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, ilk yarıyıl için bu programdan faydalanamazlar.

- Reklam -

Mevlana Değişim Programı Ve Erasmus Farkı Nedir?

Erasmus programı en genel tarifiyle Avrupa Birliği’ne üye ülkeler ve anlaşma sağlanan Avrupa Birliği işbirliğindeki ülkeler arasında yapılmaktadır. Mevlana Değişim Programında ise Avrupa Birliği üyesi veya eğitim-öğretim konusunda işbirliği içerisinde olmayan ülkelleri de kapsamaktadır.

Sitemizde yer alan Erasmus Nedir? yazımıza göz atarak ayrıca detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mevlana Değişim Programının Ülkeleri Nelerdir?

Program dahilinde sabit bir liste vermek mümkün değildir. Aslında her üniversitenin ilgili koordinatörlüğü tarafından karşılıklı yapılan protokol kapsamında belirlenen ülkeler vardır. Örneğin Ege Üniversitesi’nde öğrenci iseniz gidebileceğiniz ülkeler ile İstanbul Üniversitesi öğrencisi iseniz gidebileceğiniz ülkeler farklıdır.

- Reklam -

Aynı durum öğretim üyelerinin değişimi için de geçerlidir. Bu konuda her kurum kendi protokollerini farklı hazırlamakla beraber en kesin bilgiyi de kendi kurumunuzdaki koordinatörlüklerden alabilirsiniz.

Mevlana Değişim Programı Detayları

Mevlana Değişim Programı Süresi Ne Kadardır?

Öğrenciler için bir yarıyıl veya iki yarıyıl olarak belirlenmiştir. Öğretim üyeleri için ise bir defaya mahsus olmak üzere az bir hafta en fazla üç ay şeklinde düzenlenmiştir.

Mevlana Programına Katılan Öğrenci Ücret Öder Mi?

Eğer ki kayıtlı olduğu üniversiteye ait dönemlik/yıllık bir katkı payı var ise onu ödemekle yükümlüdür. Ancak gittiği üniversiteye herhangi bir ücret ödemez.

- Reklam -

Mevlana Bursu Ne Kadar?

Mevlana Bursu sabit bir ödemesi olmamakla beraber gidilecek ülkeye göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca ilgili açıklamaya göre; “Mevlana Değişim Programı öğrencisine, 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanuna göre lisans öğrenimi gören öğrencilere ödenmekte olan aylık burs tutarının üç katına kadar, YÖK Yürütme Kurulu tarafından belirlenen oranlarda, burs ödenebilir.” şeklinde duyurulmuştur.

Mevlana Programına Katılan Öğrenci Dönem Kaybına Uğrar Mı?

Programa katılan öğrencilerin yurtdışındaki üniversitede almış olduğu dersler protokolde hangi derslerin yerine geçeceği belirlenmiştir. Aldığı derslerden başaralı olduğu halde geri geldiğinde herhangi bir ders kaybı yaşamaz.

Mevlana Değişim Programı hakkında YÖK tarafından kurulan ilgili siteye göz atarak detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

- Reklam -

Ayrıca sitemizde yer alan değişim programları yazı dizimiz içerisindeki Orhun Değişim Programı Nedir? yazısını okuyarak yurtdışı programları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir