Devlette, Özelde Hastane Temizlik Görevlisi Maaşları 2023

Gizem Editör
Gizem Editör 18.04.2023
Güncellendi 18/04/2023
hastane temizlik görevlisi maaşları
hastane temizlik görevlisi maaşları

Hastanelerin olmazsa olmaz personellerinden birisi olan temizlik görevlileri için maaşlar ne durumda? Sizlere hastane temizlik görevlisi maaşlarından en güncel haliyle bahsedeceğim.

- Reklam -

Hastane temizlik görevlilerinin maaşları, çalıştıkları hastaneye, konumuna ve deneyimlerine göre değişiklik gösterebiliyor.

Devlet hastanesi temizlik personeli maaşları ile özel hastanede temizlik görevlisi maaşlarını ayrıca ele aldım. Sağlık bakanlığı temizlik görevlisi maaşı ve daha fazlası için okumaya başlayın!

Hastane Temizlik Personeli Maaşları

hastane temizlik görevlisi maaşları
hastane temizlik görevlisi maaşları

Şimdi gelelim asıl konumuza… Hastane temizlik görevlisi maaşları ne kadar?

- Reklam -

Türkiye’de, hastane temizlik görevlisi olarak çalışan bir kişinin başlangıç maaşı asgari ücretin biraz üzerindedir. Ancak, deneyimli bir hastane temizlik görevlisi, daha yüksek bir maaş alabilir.

Hastane temizlik görevlilerinin maaşlarının belirlenmesinde ayrıca çalıştıkları hastane, kamu ya da özel oluşu, çalışma saatleri gibi faktörler de etkilidir. Bu gibi ayrıntıları ele alarak sizlere hastane temizlik personeli maaşlarından bahsedeceğim.

Devlet Hastanesi Temizlik Görevlisi Maaşları

devlet hastanesi temizlik personel maaşları
devlet hastanesi temizlik personel maaşları

Hastane temizlik görevlisi maaşları için ilk önce kamuyu ele alalım. Devlet hastanesinde kadrolu olarak temizlik görevlisi olarak çalışan personeller, özel hastanelerdeki temizlik personellerine göre daha yüksek maaş almaktadırlar.

 • Devlet hastanesinde en düşük temizlik görevlisi maaşı 9.670 TL‘dir.
 • Devlet hastanesinde ortalama olarak temizlik personeli maaşı 10.420 TL‘dir
 • Devlet hastanesinde en yüksek temizlik görevlisi maaşları 13.400 TL‘dir.

Kadrolu bir hastane temizlikçi maaşı 2023 yılında yukarıdaki gibidir. Çalışma saatine ve eğitim derecesine göre maaşlar değişiklik gösterebiliyor.

- Reklam -

Hastanelerde diğer olmazsa olmaz personellerden birisi de tıbbi sekreterlerdir. Peki, tıbbi sekreter maaşları 2023 yılında ne kadar? Yazımızı okuyarak öğrenin.

Özel Hastane Temizlik Personeli Maaşları

özel hastane temizlik personeli maaşları
özel hastane temizlik personeli maaşları

Hastane temizlik görevlisi maaşları için devam edelim. Kadrolu olarak devlet hastanelerine girmek o kadar kolay değil. Ancak özel hastaneler de temizlik personellerine ihtiyaç duyar. Özel hastaneler personellerine vereceği maaşı kendi prosedürlerine göre karar verir.

O nedenle her özel hastane için maaşın aynı olduğunu söylemek çok doğru değil. Ancak ortalama olarak özel hastane temizlik personeli maaşları şöyle:

- Reklam -
 • Özel hastanede en düşük temizlik görevlisi maaşı 8.500 TL‘dir.
 • Özel hastanede ortalama olarak temizlik personeli maaşı 9.000 TL‘dir
 • Özel hastanede en yüksek temizlik görevlisi maaşları 11.500 TL‘dir.

Sağlık Bakanlığı Temizlik Görevlisi Maaşı

Hastane temizlik görevlisi maaşları için en çok aratılan diğer bir başlığı da sizlere ayrıca vereyim. Sağlık Bakanlığınca temizlik görevlisi olduğunuzda ne kadar maaş alınıyor? 2023 Sağlık bakanlığı temizlik görevlisi maaşı ortalama olarak 10.000 TL – 11.000 TL civarında oluyor. Ek mesai gibi durumlar söz konusu olduğunda maaşa ek mesai ücreti yatırılır.

Hastane Temizlik Personeli Çalışma Saatleri

Hastane temizlik görevlisi maaşlarını belirleyen önemli bir faktör de çalışma saatleridir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. maddesi gereğince, hastane temizlikçisi gibi işçilerin haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir.

Bu çalışma süresi, çalışma günlerine eşit miktarda dağıtılacaktır. Ancak aksi kararlaştırılmadıkça bu süre 45 saati geçemez.

- Reklam -

Bu hüküm, işçilerin haklarını korumak ve çalışma koşullarını düzenlemek amacıyla yürürlüktedir. Ek mesai olduğu taktirde mesai ücreti ödenir. Özel hastanelerde ek mesai durumlarıyla karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Hastane Temizlik Görevlisi Nedir?

hastane temizlikçsi
Hastane temizlik görevlisi maaşları

Hastane temizlik personeli maaşlarından sonra bu mesleği icra etmek isteyenler varsa kısaca bir tanım yapmak istiyorum. Hastane temizlik görevlisinin görev ve sorumluluklarını tam olarak anlamanız açısından size yardımcı olacağım. Çünkü normal temizlik personellerinden daha farklı temizlik işleriyle uğraşırlar.

Hastane Temizlik Personelinin Görevleri

Hastane temizlik görevlileri, hastanelerdeki hijyen ve temizlik standartlarını korumakla sorumludur. Hastalara ve personellere sağlıklı bir ortam sağlamak için aşağıdaki görev ve sorumlulukları vardır:

- Reklam -
 • Bu kişiler, hastane bölümleri, yatakhaneler, ameliyathaneler, laboratuvarlar ve diğer alanları düzenli olarak temizlerler.
 • Hastanelerdeki tıbbi atıkları toplama, çöpleri boşaltma, yüzeyleri silme, hastane yataklarını düzenleme, zeminleri temizleme, banyo ve tuvaletleri dezenfekte etme gibi işler yer alır.
 • Hastaların güvenliği ve sağlığı için gerekli tüm prosedürleri uygulamak.
 • Hastalara ve personeline uygun bir şekilde davranmak ve gerektiğinde yardım etmek.
 • Kendi güvenliğini ve sağlığını korumak için uygun kişisel koruyucu ekipmanları kullanmak.

Hastane Temizlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Hastane Temizlik Görevlisi Nasıl Olunur?
Hastane Temizlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Hastanelerde temizlik görevlisi olmak istiyorsanız, devlette mi yoksa özelde mi çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü ikisi içinde farklı başvuru şekli söz konusu.

Devlet Hastanesinde Temizlik Görevlisi Başvurusu

Devlette temizlik görevlisi olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken İŞKUR‘a üye olmaktır. Sağlık Bakanlığı belirli aralıklarla temizlikçi iş ilanları yayınlıyor. Bunlara CV oluşturarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İşkur iş ilanları aracılığıyla kamu iş ilanlarına başvuruda bulunabiliyorsunuz. Kamu ilanlarını nasıl görüntüleyeceğinizi öğrenmek için şu videoyu izleyebilirsiniz:

- Reklam -
hastane sağlık görevlisi başvurusu nasıl yapılır

Özel Hastanede Temizlik Görevlisi Başvurusu

Özel hastanelerde temizlik görevlisi olarak çalışmak için genellikle lise mezunu olmak yeterlidir. Ayrıca, bazı hastaneler belirli bir iş deneyimi veya belirli eğitim sertifikaları gerektirebilirler. Özel hastanelerde temizlik görevlisi olmak istiyorsanız şunları yapmalısınız:

 1. İlgili hastanelerin iş ilanlarını takip etmek
 2. İlgili hastanelerin insan kaynakları departmanlarına başvurmak
 3. İş başvuru sürecinde gerekli belgeleri (lise diploması, nüfus cüzdanı, iş deneyimi belgesi vb.) hazırlamak ve sunmak
 4. İş görüşmelerine katılmak ve uygun görülen adaylar arasından seçilmek gerek.

İlginizi çekebilir: Reprezant maaşları

Hastanede Temizlik Görevlisi Olmak Zor mu?

Hastane temizlik görevlisi olmak, diğer meslekler gibi belirli zorlukları içerir, ancak genel olarak herhangi bir özel eğitim veya deneyim gerektirmez.

- Reklam -

Bazı zorluklar şunları içerebilir:

 • Hastaneler yoğun çalışan yerlerdir ve çalışma koşulları bazen stresli ve yoğun olabilir.
 • Bazı temizlik görevleri fiziksel olarak zorlu olabilir ve bazı ekipmanları kullanmak gerekebilir.
 • Hastanelerdeki işlerin hassasiyeti, doğru temizlik tekniklerinin ve hijyen standartlarının uygulanmasını gerektirir.

Hastane temizlik görevlisi maaşları hakkında sizlere en güncel verileri sundum. Konuyla ilgili yorum ve düşüncelerinizi aşağıya yorum atarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
1 yorum
 • Merhaba ben ise temizlik personeli istiyoruz aldı mı numara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir