Kalp krizi: ilk kez tanımlanan nedensel genler

serkan
serkan 17.02.2022
Güncellendi 17/02/2022

Pek çok insan her yıl kalp krizi geçirir ve çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurur. Koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riskini artıran genler artık tanımlanmıştır.

- Reklam -

Hangi genler kalp krizini tetikler?

Koroner kalp hastalığına ve kalp krizlerine neden olan genler ilk kez tespit edildi. Bu tür hastalıkların kökenlerini anlamadaki bu atılım, tamamen yeni hedefe yönelik tedavilerin yolunu açıyor.

Icahn Tıp Fakültesi’nden uzmanları içeren yakın tarihli bir araştırma, koroner arter hastalığına yol açan ve kalp krizlerini tetikleyebilen genleri tanımladı. Koroner kalp hastalığı, dünyada önde gelen ölüm nedeni olarak kabul edilmektedir.

İngilizce yayınlanan Circulation: Genomic and Precision Medicine dergisinde yayınlanan sonuçlar şunları gösteriyor:

  • PHACTR1, koroner arter hastalığı için ana genlerden biridir.
  • Risk genlerinin belirlenmesi, kalp krizlerinin nedenlerinin anlaşılmasını geliştirir.
  • Yeni oluşturulan gen listesi, hedefe yönelik tedavileri mümkün kılabilir.

Kalp hastalığına karşı mücadelede üç atılım

Uzmanlar, yaptıkları çalışmada, kalp hastalığına karşı mücadelede çok önemli olan üç önemli atılım gerçekleştirdiklerini bildirdiler.

- Reklam -

Mount Sinai’deki Icahn Tıp Okulu’ndan araştırma yazarı Profesör Jason Kovacic bir basın açıklamasında , ” Öncelikle, koroner arter hastalığına neden olabilecek genlerin daha iyi bir tanımına sahibiz ” dedi .

İkincisi, ekip, bu genlerin ana etkisinin vücutta tam olarak nerede olduğunu belirledi, örneğin doğrudan tıkanmaya yol açan kalp arterlerinin kendisinde. Etki ayrıca karaciğerde meydana gelebilir ve kolesterol seviyelerini veya kanda yükselebilir ve iltihabı etkileyebilir.

Profesör Kovaciç , ” Üçüncü büyük başarı, koroner arter hastalığına neden olmak için bu genlere -toplamda 162- öncelik vermekti ” diye ekliyor .

Hangi genler kalp krizi ile bağlantılıdır?

Daha önce, çalışmadaki bazı anahtar genler kalp krizi bağlamında hiç incelenmemişti. Tanımlamaları büyük bir zorluk teşkil ediyordu çünkü genlerin kaçının koroner arter hastalığına neden olduğu bilinmiyordu.

- Reklam -

Uzmanlar, koroner arter hastalığı olan 600 kişiyi ve böyle bir hastalığı olmayan 150 kişiyi inceledi. Tüm katılımcılara koroner arter baypas cerrahisi veya tıbbi olarak belirtilen diğer nedenlerle açık göğüs cerrahisi uygulandı.

Daha sonra verileri analiz etmek ve binlerce genden bilgi derlemek için bir bilgisayar kullanıldı. Edinilen bilgiler yardımıyla bazı genlerin koroner arter hastalığına nasıl sebep olduğu araştırılabilir.

Profesör Kovacic , tanımlanan genlerin ilaçlar için umut verici hedefler oluşturup oluşturmadığını kontrol etmenin de artık mümkün olduğunu bildiriyor .

- Reklam -

PHACTR1 ile koroner arter hastalığı

Çalışma, PHACTR1 adlı bir genin, koroner arter hastalığına neden olmaktan sorumlu ilk iki genden biri olarak doğrulandığını buldu.

Profesör Kovacic’e göre PHACTR1 sadece koroner arter hastalığına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda migren, fibromüsküler displazi ve spontan koroner arter diseksiyonu gibi başka vasküler hastalıkları da indüklediği bilinmektedir .

Doktor, ” Damar hastalıklarının gelişimi için muhtemelen en önemli gen olmasına rağmen, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, PHACTR1’in nasıl çalıştığı hakkında çok az şey biliyor – ve biz bunu değiştirmeye kararlıyız, ” diye açıklıyor doktor.

- Reklam -

Şimdiye kadar kullanılan genetik testler oldukça kesin değil

Koroner arter hastalığı riski taşıyan kişileri taramak için kullanılan genetik testler, yüzlerce hatta binlerce geni analiz eder. Testlerle ilgili sorun, çok doğru olmamalarıdır, bu nedenle klinik ortamlarda rutin olarak kullanılmazlar.

Çalışma daha doğru genetik testlere izin verir

” Bu çalışmada yayınladığımız bu rafine ve öncelikli gen listesi, daha doğru genetik testler, kalp krizinin nedenlerinin daha iyi anlaşılması ve yeni genlerin çoğu için hedefe yönelik tedavilerin geliştirilmesi için birçok yeni olasılık sunuyor. bulduğumuz hedefler ” diye ekliyor Profesör Kovaciç .

Koroner arter hastalığı riskini azaltın

Koroner arter hastalığı ve kalp krizi riskinizi artıran genler üzerinde kontrolünüz olmasa da, neyse ki etkilenebilecek risk faktörleri var.

- Reklam -

Alman Kalp Vakfı , önlenebilir veya en azından kontrol edilebilir risk faktörlerinin en önemlilerini şöyle sıralıyor:

  • sigara veya tütün kullanımı,
  • sedanter yaşam tarzı
  • kilolu,
  • Yüksek kan basıncı,
  • yüksek kolestorol,
  • şeker hastalığı

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir