İsveç Maaşlar – İsveç İş İmkanları 2023

Buse Editör
Buse Editör 16.01.2023
Güncellendi 16/01/2023
isveç maaşları
isveç maaşları

İsveç birçok kişiyi büyüleyen bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Gezginlerin yanı sıra yaşamak için de İsveç’e taşınmak isteyen birçok kişi mevcut. Bu durumda en merak edilen konulardan birisi de İsveç maaşlar ortalaması ve İsveç iş imkanları olmaktadır.

- Reklam -

Tabi ki de bu noktada detaylı araştırmadan hareket etmemek oldukça önemli. Sizler için İsveç yaşam koşullarından, İsveç iş imkanlarından ve İsveç çalışma izni şartlarından yazımızda bahsettik.

İsveç’te Yaşam Koşulları

İsveç’e çalışmak için gidenlerin en çok merak ettiği hususlardan birisi de; İsveç’te yaşam koşulları. Ülke ekonomisi iyi olan Avrupa ülkelerinin başında gelen İsveç, birçok Avrupa ülkesine göre kalkınmış durumadır. Sizler için İsveç’te yaşam koşullarını etkileyen sektörlerde, en çok tercih edilen ürünlerden ve fiyatlarından bahsettik.

İsveç’te Kira Fiyatları

İsveç maaşlar ortalaması ve buna bağlı alım gücü göz önünde tutulursa kiralar çok yüksek değildir. İsveç’te kira fiyatları ortalama şu şekildedir;

- Reklam -
 • İsveç’te şehir merkezinden oldukça uzak olan bölgelerde ortalama kiralar 3000 ile 6000 kron gibi rakamlar arasında değişim gösterir. 
 • Şehir merkezinde, 1+1 ev tutmanın aylık olarak maliyeti toplamda  9 bin kron. Şehir merkezinde 2+1 ev tutmanın aylık olarak toplam maliyeti 14 bin kron. Şehir merkezinde 3+1 ev tutmanın aylık olarak toplam maliyeti ise yaklaşık olarak 19-20 bin kron civarındadır.
 • Şehir merkezinin dışında 1+1 bir ev tutmanın maliyeti aylık yaklaşık olarak 3000 kron. Şehir merkezinin dışında 2+1 bir ev tutmanın aylık yaklaşık olarak maliyeti 5000 kron. Şehir merkezinin dışında 3+1 ev tutmanın aylık yaklaşık olarak maliyeti ise yaklaşık 9000 krondur.

İsveç’te Faturalar

İsveç’te yaşayacaksanız elbette diğer bir konu faturalar olacaktır. Ortalama olarak yapacağınız İsveç’teki fatura harcamaları şöyledir;

 • Elektrik faturası aylık olarak ortalama 300-400 kron.
 • Gaz faturası aylık olarak ortalama 300-400 kron.
 • Su faturası aylık olarak ortalama 80-120 kron.
 • İnternet faturası aylık olarak ortalama 100mbps için yaklaşık 400 kron.
 • İnternet faturası aylık olarak ortalama 40 mbps için 250 kron.
 • Cep telefonu faturası aylık olarak ortalama 290 kron.

İsveç’te Market Fiyatları

İsveç’te market fiyatları, çalışanların aldığı ücret karşılığında düşük kalmaktadır. Bu adam alım gücünü arttırmaktadır. Ortalama olarak İsveç’teki market fiyatları ise şu şekildedir;

 • 30 tane yumurtanın ortalama fiyatı 35 kron
 • 1 tane ekmeğin ortalama fiyatı 6 kron
 • 1 biranın ortalama fiyatı 8 kron
 • Bir kilo unun ortalama fiyatı 9 kron
 • Bir kilo şekerin ortalama fiyatı 11 kron
 • 1 litre sütün ortalama fiyatı 8 kron
 • 1 litre kolanın ortalama fiyatı 10 kron
 • Yarım litre gazlı içeceğin ortalama fiyatı 3 kron
 • 1 kilo pirincin ortalama fiyatı 13 kron
 • Bir kilo bulgurun ortalama fiyatı 16 kron
 • Süpermarkette bir öğün hazır yemeğin ortalama fiyatı 30-40 kron
 • 100 gram kekim ortalama fiyatı 7 kron
 • 100 gram fıstığın ortalama fiyatı 5 kron
 • 00 gram cevizin ortalama fiyatı 10 kron

İsveç’te Kafe Restoran Fast Food Harcamaları

İsveç’te dışarıda yediğiniz yemeklerde ödeyeceğiniz miktarlar alım gücünüze göre son derece uygundur. Bir işçi dilediği gibi dışarıda yiyecek içecek tüketebilir. İsveç’te kafe restoran harcamaları ortalama olarak şöyledir;

 • Ucuz fiyatlandırması olan bir restoranda yalnızca tek kişilik yemek fiyatı ortalama olarak 40-50 kron
 • Orta ölçekli fiyatlandırması olan bir restoranda tek kişilik yemek fiyatı ortalama olarak 90-150 kron
 • İyi ölçekli fiyatlandırması olan bir restoranda tek kişilik yemek fiyatı ortalama olarak 250-600 kron.
 • Sıradan fiyatlandırması olan bir kafede, bir bardak kahve fiyatı ortalama olarak 20-30 kron.
 • Bir öğün fastfood restoran menü fiyatı ortalama olarak 50-90 kron.
 • Ucuz bir fastfood menü fiyatı ortalama olarak 45 kron.
 • Orta boy pizza fiyatı ortalama olarak 60 kron, büyük boy pizza fiyatı ortalama olarak 100 kron.
isveç maaşlar ve iş imkanları

İsveç’te Çalışma Saatleri Nedir?

İsveç’te çalışma saatleri Avrupa Birliği’nde yer alan birçok ülke ile aynıdır. İsveç’te belirlenen normal çalışma saatleri haftalık 40 olarak belirlenmiştir. Üst çalışma sınırı ise 48 olarak belirlenmiştir. Bu çalışma saatleri kapsamında, size uyan bir işte çalışabilirsiniz.

- Reklam -

İsveç’te Saatlik Çalışma Ücreti Ne Kadar? İsveç Maaşları?

İsveç’te çalışmak isteyenlerin bir diğer merak ettikleri soru ise saatlik çalışma saatlerinin ne kadar olduğu. Bunun nedeni ise İsveç diğer gelişmiş Avrupa ülkelerinde de görüldüğü gibi ödemeleri saatlik bazda yapmaktadır.

Bu nedenle kişilerin alınan maaşları değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle sektör ve yapılan mesleğe göre ücretlendirme değişmektedir. Değişen bu saatlik ücretleri işçi sendikaları belirlemektedir.

İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?

İsveç’te asgari ücret uygulaması yoktur. Bu nedenle belirlenen herhangi bir asgari ücret tutarı da bulunmamaktadır. Maaşlar genellikle sektöre ve saatlik ücretlendirmeye göre farklılıklar gösterir. Bu şekilde hesaplanarak çalışan kişiye verilir.

- Reklam -

Restoran ve otel sektöründe çalışan kişiler aylık olarak ortalama 16.000 SEK alırken, fast food sektöründe kasiyerlerin aldığı saatlik ücret 101 – 125 İsveç Kronu’dur.

İsveç Maaşları Ortalama Ne Kadar?

Daha önce de belirttiğimiz üzere İsveç maaşlar ortalaması sektörlere göre farlılık göstermektedir. 2023 yılında İsveç İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan aylık maaş ödemelerine göre; 21.599 – 144.700 İsveç Kronu arası ödemeler değişim göstermektedir.

2023 yılı itibariyle 1 İsveç Kronu ortalama olarak 1,56 TL değerine eşittir. Sizler için İsveç’te yoğun talep gören meslekleri ve ortalama aylık maaşlarını araştırdık. İşte o meslekler ve İsveç maaşlar listesi şu şekildedir;

- Reklam -
MesleklerAylık Ortalama İsveç Maaşları (Kron)
Finans ve sigorta yöneticileri (1.seviye)144.700
Üst düzey hükümet yetkilileri95.500
İnşaat ve madencilikte üretim yöneticileri (1.seviye)75.800
Uçak pilotları ve ilgili yardımcı profesyoneller70.300
Finans yöneticileri (1.seviye)79.300
İsveç doktor maaşı65.200
İsveç hemşire maaşı58.500
Öğretim görevlisi69.300
Uçak pilotları ve ilgili yardımcı profesyoneller70.300
Yazılım mühendisi maaşları68.500
Mimar maaşları54.900
Hizmetçi, dadı ve diğer işçiler22.400
Garson maaşları24.500
Seyahat rehberleri24.900
Bahçıvanlar25.000
Silahlı kuvvetler çalışanları25.500
Restaurant ve mutfak çalışanları24.200
Kasiyerler25.400

2020 yılında Eurostat tarafından yayınlanmış istatistiklere göre, çalışan kişilerin almış oldukları maaş bakımından İsveç, Avrupa Birliği’nden 6. Sırada yer almaktadır. Danimarka ve Fransa gibi ülkelerin alt kısmında; İtalya, Almanya ve İspanya’nın ise üst kısmında yer almaktadır.

İsveç’te Hangi Sektörde İşçi Alımı Yapılmaktadır? İsveç İş İmkanları Neler?

İsveç’te çalışabileceğiniz birçok farklı sektör bulunmaktadır. Her gelişmiş ülkede yaygın olarak istihdam sağlayan hizmet sektörü, İsveç’te de sıklıkla tercih edilmektedir. Ülke gelirinin %70’i hizmet sektöründen aldıkları kazançla geçimini sağlamaktadır.

Hizmet sektörünün yanı sıra %27 oranında sanayi ve %1,8 oranında ise tarımdan kazanç elde edilmektedir. İş imkanları fazla olsa da, işçi alımı konusunda genellikle seçici davranırlar. Bu nedenle İsveç’te iş bulsanız dahi, işe girmek için bir süre uğraşabilirsiniz.

- Reklam -

Bir Türk olarak İsveç’te iş bulma ihtimaliniz zor bile olsa, nitelikli bir eleman kategorisinde yer alıyorsanız kendinize kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra oturma ve çalışma izni alma konusunda da  büyük problemler yaşamazsınız.

Hizmet Sektörü

Ülkede en gelişmiş sektörlerden ilkidir. Birçok farklı ülkede de karşımıza çıktığı gibi İsveç’te de en çok gelirin elde edildiği sektör hizmet sektörüdür. Ülkede ki milli gelirin 400 milyar dolarlık kısmı hizmet sektörü kapsamında elde edilmektedir.

İsveç hizmet sektöründe iş bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çalışabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Eğer siz de kesin İsveç’te çalışmaya karar verdiyseniz, hemen çalışma izninizi alabilir bu ülkede çalışmaya başlayabilirsiniz.

- Reklam -

Sanayi Sektörü

İsveç’te elde edilen gelirin %27’lik bir oranı sanayi sektöründen elde edilmektedir. Ülke gelirinin 150 milyar dolarlık kısmı sanayi sanayi sektöründen karşılanmaktadır. Sanayi sektörüne yönelik ürün ihraçlarının bir çoğu İsveç’te gerçekleşiyor. Bu nedenle İsveç sanayi sektöründe iş bulmak oldukça kolay.

Tarım Sektörü

Sanayi sektöründe gelişmiş bir ülke olduğu için tarım sektörüne karşı tutum daha düşük. Bu nedenle ülkede elde edilen toplam gelirin %1,8’i tarım sektörü vasıtası ile ediliyor. Tabi ki de diğer sektörlere göre bu sektörde iş bulma olasılığınız bir tık daha düşük.

Detaylı bahsetmiş olduğumuz bu 3 sektörün yanı sıra farklı sektörlerde iş imkanlar vardır. Ancak bizler sizin için en çok tercih edilen 3 iş sektöründen detaylı bir şekilde bahsetttik.

- Reklam -

İsveç İş İlanları

Peki İsveç’te çalışmaya karar verdiniz….Sizi neler bekliyor? Nereden iş bulabilirsiniz? İsveç iş ilanları olarak aratınca iş ilanları çıkıyor mu? Sizlerin büyük bir çaba içerisine girmenize gerek kalmadan iş ilanlarına erişebileceğiniz siteleri listeledik. İsveç iş ilanları siteleri şu şekildedir;

İsveç’te İş Bulma İnternet Siteleri

Gelmiş olduğumuz son teknoloji çağında internet üzerinden iş bulma imkanı oldukça yüksek. Özellikle yurt dışlarına yapılacak işçi alımları internet üzerinden sıklıkla paylaşılıyor. Peki hangi internet sitesi üzerinden İsveç’te iş bulabilirsiniz?

Sizler için İsveç’te iş bulmak için sıklıkla kullanılan internet sitelerini listeledik ve detaylı bir şekilde bahsettik;

- Reklam -
 • Eurofound
 • EURES
 • Jobbland.se
 • Thelocal.se

Eurofound

25 Avrupa Birliği ülkesini ve Birleşik Krallık ülkesini kapsamaktadır. Ulusal ve uluslararası hukuk hükümleri kapsamında korunan grafikler, metinler, resimler, ikonlar, çizimler, fotoğraflar, ses ve video materyalleri, programlar ve benzeri öğeleri barındıran bir web sitesidir.

EURES

Yaygın olarak kullanılan bir iş arama sitesidir. Amerikan vatandaşlar tarafından Avrupa’nın iş hareketliliğini artırmak için kurulmuştur. Lakin Amerikan vatandaşı olmayan kişilerin de çalışma izni alabilmek için kullandıkları bir platformdur.

Jobbland.se

Finlandiya’da kurulmuştur. Şu anda yoğun kitlesi nedeniyle neredeyse tüm dünyaya yayılmıştır. Genellikle İsveç’te yaygın olarak kullanılan; İsveç iş imkanlarını listeleyen bir web sitesidir. Site kurucuları kendilerini, işe alım sürecini detaylı bir şekilde sorgulayan, deneyen ve geliştiren bir grup genç çalışan olarak tanımlamaktadır.

- Reklam -

Thelocal.se

İsveç’te yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra birçok farklı Avrupa ülkesinde de kullanılmaktadır. İsveç iş imkanlarını listeleyen bir iş arama sitesidir.

İsveç Çalışma İzni

Ortlama olarak evraklarınızın tamamı hazır ise 45 gün 60 arasında bir sürede çalışma izniniz çıkabilir. Bu evraklar her meslek için farklılık gösterdiği için tam bir evrak listesi mümkün değildir. O mesleğe ait diploma, geçmiş çalışma belgeleri, güncel bir CV veya aldığınız davetiye çok önemlidir.

- Reklam -

Bu belgelere ek olarak dil yeterlilik belgesi, sağlık sigortası da genel olarak istenilen şartlar arasındadır. Ek olarak işsiz kalmanız durumunda veya hemen işe başlayamamanız durumunda orada geçinebileceğinizi gösteren bir banka hesabını da sunmanızı talep edebilmektedirler.

Ayrıca Maaş Bilgisi kategorisinden hem yurt dışı hem de yurt içi maaşları ile iş imkanlarına ulaşabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir