Almanya Doktor Maaşları 2023 – Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya doktor maaşları, doktorların ülkede kaliteli bir yaşam sürmeleri için son derece yeterli miktardadır. Bundan dolayı dünyanın dört bir yanından Almanya’ya göç etmek isteyen pek çok doktor vardır.

Türkiye’den Almanya’ya göç ederek kendilerine yeni bir hayat kurmak isteyen insanların sayısı her geçen gün artmakta. Yurt dışında mesleklerini icra etmeyi tercih eden meslek gruplarının başında ise doktorlar geliyor. Bu nedenle yazımızda, 2023 Almanya doktor maaşlarını detaylı bir şekilde araştırdık.

Dünya çapında en kaliteli sağlık hizmeti sağlayan ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Ülkede teknolojinin ileri seviyede ve refahın yüksek olması, insanları bu ülkede sağlık hizmeti almaya, sağlık personellerini de burada çalışmaya yönlendirmiştir. Almanya’da çalışan doktorlar yüksek kalitede tıbbi hizmet sunmakta ve emeklerinin karşılığını dolgun maaşlar ile almaktadır.

Almanya Doktor Maaşları 2023

almanya doktor maaşları
Almanya doktor maaşları

2023 yılı Almanya doktor maaşı, ülkeye taşınacak doktorların yüzlerini güldürmeye yetiyor. Şunu belirtmekte fayda var ki, Almanya’da çalıştığınız süre yani kıdeminiz ve tecrübeniz arttıkça aylık kazancınız da artmaktadır. Bunun yanı sıra, Almanya’da üniversite hastanelerinde devlette ya da özel sektörde çalışma durumunuza göre de aylık kazancınız değişmektedir.

Almanya’da çalışan doktorların yıllık brüt maaşları 70.000 EUR ile 140.000 EUR arasında değişmektedir. Yani, Almanya doktor maaşı aylık ortalama 5.800 EUR ile 11.600 EUR arasındadır.

Kıdeminiz, çalıştığınız kurum ve alacağınız ek ücretler aylık kazancınızı etkilemektedir. Örneğin uzman cerrah ya da göz doktorları Almanya’da yılda 300.000 EUR‘ya kadar kazanabilmektedir.

Kıdeme Göre Almanya Doktor Maaşları

Kıdeminiz arttıkça ister devlet ister özel sektör çalışanı olun, Almanya’da kazancınız artacaktır. Kıdeme göre Almanya’da çalışan doktorların yıllık ortalama kazançları şu şekildedir;

 • 0-2 yıl tecrübeli doktor maaşı: 56.000 EUR
 • 2-5 yıl tecrübeli doktor kazancı: 78.000 EUR
 • 5-10 yıl tecrübeli doktor maaşı: 115.000 EUR
 • 10-15 yıl tecrübeli doktor maaşı: 140.000 EUR
 • 15+ yıl tecrübeli doktor maaşları: 160.000 EUR

NOT: Almanya doktor maaşları brüt olarak açıklanmaktadır. Bu nedenle ücretlerden vergi düşülmemiştir. Maaşlardan kesilen vergiler de yaşadığınız bölgeye göre değişmektedir.

Almanya’da doktorluk yapabileceğiniz 3 farklı sektör bulunmaktadır. Bunlar; üniversite hastaneleri, devlet hastaneler, ve özel hastaneler. Almanya’da çalıştığınız sektör, yıllık kazancınızı etkilese de aradaki maaş farkı çok fazla değildir. Sektörler arasındaki aylık ücret farkı 300 EUR ile 500 EUR arasında değişmektedir.

Aşağıdaki tabloda, uzmanlıklarına göre aylık ortalama Almanya doktor maaşlarını inceleyebilirsiniz;

DereceOrtalama Yıllık Kazanç
Başkehim (Chefarzt)200.000 EUR – 450.000 EUR
Kıdemli Doktor (Oberarzt) 90.000 EUR – 170.000 EUR
Uzman Doktor (Facharzt)75.000 EUR – 100.000 EUR
Asistan (Assistenzarzt)55.000 EUR – 70.000 EUR
Almanya doktor maaşı 2023

İlginizi çekebilir: Almanya Sağlıkçı Maaşları

Almanya Doktor Maaşı Dağılımı Nasıl?

almanya doktor maaşı
Almanya doktor maaşı

Yukarıda, Almanya’daki doktorların yıllık ortalama maaşlarını sizlerle paylaştık. Şimdi, uzmanlık alanına göre ortalama Almanya doktor maaşlarının tablosunu sizlere sunacağız.

AlanAylık Ortalama Kazanç
Klinik Psikolog11.400 EUR
Dermatolog10.500 EUR
Dahiliye Uzmanı12.300 EUR
Kardiyolog13.500 EUR
Nörolog11.100 EUR
Jinekolog10.300 EUR
Diyetisyen7.400 EUR
Adli Patoloji Uzmanı 9.500 EUR
Göz Doktoru7.500 EUR
Pediatrist9.000 EUR
Diş Hekimi8.500 EUR
Anestezi Uzmanı13.500 EUR
Alerji ve İmmunoloji Uzmanı11.000 EUR
Doktor Asistanı5.700 EUR
Üroloji Uzmanı12.500 EUR
Radyoloji Uzmanı11.700 EUR
Nenatoloji Uzmanı8.000 EUR
Hemşire3.700 EUR
Almanya doktor maaşları

Öneri yazısı: Almanya Asgari Ücret

Almanya Şehirlere Göre Doktor Maaşları

Almanya’ya yerleşecek Türk vatandaşlarının akıllarında hangi şehri tercih etmeleri gerektiği sorusu da olabilir. Bu nedenle, Almanya’da çalışan doktorlar hangi şehirde yılda ortalama ne kadar kazanıyor araştırdık. Böylece, Almanya’ya taşınmadan önce maaş karşılaştırması yapabilir ve rotanızı ona göre çizebilirsiniz. 🙂

 • Berlin: 130.000 EUR
 • Hamburg: 123.000 EUR
 • Frankfurt: 120.000 EUR
 • Bremen: 111.000 EUR
 • Dusseldorf: 110.000 EUR
 • Dresden: 100.000 EUR
 • Köln: 123.000 EUR
 • Leipzig: 98.000 EUR
 • Stuttgart: 105.000 EUR
 • Hannover: 98.000 EUR

Almanya Doktor Maaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

almanya doktor maaşları
almanya doktor maaşları

Az önce de bahsettiğimiz gibi, Almanya’da çalışacak kişilerin maaşını etkileyen pek çok faktör vardır. Maaşlar arasındaki fark da bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Kafa karışıklığını önlemek için Almanya doktor maaşlarını hangi faktörlerin nasıl etkilediğini tek tek açıkladık.

Kıdem

Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Almanya’da da kıdeminiz arttıkça yıllık kazancınız artmaktadır. Örneğin, 2-5 yıllık deneyime sahip çalışanlar, mesleğe yeni başlamış diğer genç doktorlardan ortalama %30 daha fazla kazanmaktadır.

Meslekte 10. yılını doldurmuş doktorların çoğunlukla maaşları 2 katına çıkmaktadır. Bunların yanı sıra başhekim gibi mesleğe yıllarını vermiş doktorlar ise yılda 200.000 EUR‘dan fazla kazanabilmektedir.

Toplu İş Sözleşmesi

Almanya’da doktorların maaşı, özel ya da devlet fark etmeksizin toplu sözleşmeler ile belirlenir. Tüm çalışanlar bu sözleşmeler kapsamında eşit muamele görür. Maaşlar da sözleşmede net bir şekilde belirtilir ve tartışmaya asla açık değildir. Ancak, çalışan fazla mesai yaptığında ek ödeme alma hakkı vardır. Buna ek olarak, çalışma yılı arttıkça da maaşlara zam yapılmaktadır.

Ekstra Ücret ve Teşvikler

Almanya’da çalışan doktorların %80’den fazlası bir çeşit gelir ikramiyesi almıştır. Alınan bu ikramiyeler, çalışanın yıllık maaşının ortalama %7’sine tekabül etmektedir. Kimi çalışanlar %5, kimileri ise %9 oranında teşvik almaktadır. Bu durumdan kaynaklı yıllık kazanç artmaktadır.

Sektör

Tüm sektörlerde olduğu gibi Almanya’da da devlet çalışanları özel sektör çalışanlarına göre daha fazla ücret almaktadır.

Almanya doktor maaşlarını etkileyen bir diğer sektör ise üniversite hastaneleridir. Federal eyaletlerin toplu sözleşmesine göre üniversite doktorları, doktorlar ve Almanya’daki 34 üniversite arasında bir anlaşma yapılmıştır. Anlaşmaya dahil olan hastanelerde çalışan doktorlar daha fazla saatler çalışmakta ve daha fazla ücret almaktadır. Hekimlerin büyük bir çoğunluğu haftada 48 saat, diğer bir kısmı ise haftada 60 saatten fazla çalışmaktadır.

Hastanede geçirdikleri zaman dışında üniversite doktorları araştırma ve öğretim faaliyetlerine de devam etmektedirler.

Almanya doktor maaşlarını ve ücretlerin hangi faktörlere göre değiştiğini sizlerle paylaştık. Almanya’da doktorlara ödenen ücretler her sene artış göstermektedir. Mesleğin başında ayda ortalama 5.800 EUR kazanan sağlık çalışanları birkaç yıl içerisinde 7.500 EUR ve üzerinde kazanmaya başlamaktadır.

Almanya’da Doktor Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

almanya doktor maaşları
Almanya doktor maaşları

Almanya doktor maaşlarını öğrendik. Son olarak, Almanya’da doktor olarak çalışmaya başlayabilmeniz için aranan şartları listeleyeceğim.

 • En az B2 seviyesinde Almanca bilginizin olduğunu belgelemelek
 • Tabipler Odasına başvurarak diploma denkliği almak

Evet, Almanya’da doktor olarak çalışabilmeniz için sizlerden istenen 2 şey var: Birincisi, dil yeterliliği; ikincisi ise diploma denkliği. Bu iki işlemi tamamladıktan sonra Almanya’da doktor olarak çalışabilmeniz mümkündür.

Sizler için aşağıda konuya dair en sık sorulan soruları cevaplandırdık. Sizler de sorularınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. 🙂

Sıkça Sorulan Sorular

Almanya Türk doktor kabul ediyor mu?

Evet. Türkiye’deki tıp fakültelerinden birinden mezun olan doktorlar Almanca dil yeterliliklerini kanıtladıklarında ve diploma denkliği aldıklarında çalışma iznine başvurarak Almanya’da çalışmaya başlayabilir.

Almanya’ya doktor olarak gitmek için yaş sınırı nedir?

Almanya’da doktor olarak çalışmak için herhangi bir yaş sınırı kısıtlaması yoktur.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir