İngiltere Dil Okulu- EN BAŞARILI 20 Okul!

Lila Editor
Lila Editor 21.04.2022
Güncellendi 21/04/2022

Günümüzde İngilizce öğrenmek, hepimiz için zorunlu hale geldi. Hal böyle olunca herkes İngilizceyi en etkili şekilde öğrenmenin yollarını arıyor. Yabancı dili yerinde öğrenmek isteyenler için İngiltere dil okulu hakkında tüm merak ettiklerinizi derledik.

- Reklam -

İngiltere dil eğitimini, İngilizcenin ana merkezinde almak herkesin istekleri arasında. İngilizce öğrenmek için İngiltere dil okulu avantajları saymakla bitmez. Siz de bu avantajları merak ediyor musunuz? Peki İngiltere dil okulu fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu?

Bu yazının sonunda “İngiltere ‘de dil okuluna nasıl gidilir? gibi sorulara en doğru cevabı bulacaksınız. Ayrıca İngiltere dil okulu için gerekli evraklar hakkında da bilmeniz gereken her ayrıntıyı bu yazıda bulabilirsiniz.

İngiltere’de Yaşam Nasıl?

İngiltere'de Yaşam Nasıl?
İngiltere’de Yaşam Nasıl?

İngiltere dil okulu hakkında detaylara geçmeden önce, İngiltere’de yaşamdan bahsedelim. İngiltere’de yaşam nasıl? İngiltere dil eğitimine gittiğiniz zaman sizi nasıl bir hayat bekliyor?

- Reklam -

İngiltere çok kültürlü ülkelerden biridir. 60 milyon nüfusa sahip olan İngiltere Birleşik Krallığın birleştirdiği 4 ülke arasında yer alıyor. İngilizler genel olarak kibar ve nazik insanlar olarak bilinir.

Nezaket kurallarına tahin ettiğinizden fazla uydukları için, sizde de bu konuda daha dikkatli olmanızı isterler. Örneğin, bir marketten herhangi bir ürün aldığınızda teşekkür etmeniz ve gülümsemeniz İngiltere’ de olmazsa olmazlardan biridir.

Mutlaka incelemelisiniz: İngiltere yüksek lisans

İngiltere’de hava durumu nasıldır?

İngiltere, hava durumuyla oldukça ünlü bir ülkedir. Ilıman ilkime sahip olan İngiltere’de hava durumu, yıl boyunca yağışlıdır. Ancak sanılanın aksine 0 derecenin altına düşmez.
Haziran ayında günler daha uzun Aralık ayında ise günler daha kısa olmaktadır. Anca güneş batmaya ülke olarak tanımlanan İngiltere’de her mevsim güneşli aynı anda yağmurlu bir hava durumu var.

- Reklam -

2. İngiltere’de Ulaşım

İngiltere’de ulaşım; elektrikli bisiklet, otobüs, tren ya da deniz taşıtlarını kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanmak için Oyster Card almanız gerekir. Metro, otobüs, tramvay gibi araçları kullanmanıza olanak sağlar.

Büfe ya da istasyonlardan kolaylıkla alabileceğiniz kart için sadece 5 Sterlin ödemeniz gerekmektedir. İngiltere’nin ulaşım ve yol konusunda en gelişmiş ülkelerden biri. Ayrıca İngiltere’de 30 tane hava limanı bulunmaktadır.

Bilet fiyatları ise 2.40 Sterlin olarak belirlenmiştir. Taksi başlangıçta 2.20 Sterlin almaktadır. Kilometre başına 1.10 Sterlin saymaktadır.

- Reklam -

3. İngiltere’de Gıda Fiyatları

 • Su (0.33 L.): 0.90 Sterlin
 • Yumurta (12’li): 1.70 Sterlin
 • Peynir (1 Kg.): 5.00 Sterlin
 • Patates (1 Kg.): 1.00 Sterlin
 • Domates (1 Kg.): 2.00 Sterlin
 • Süt: 1.90 Sterlin
 • Elma: 1.70 Sterlin
 • Muz: 1.30 Sterlin

4. İngiltere’de Sosyal Yaşam

İngiltere şarap ve birasıyla ünlüdür. Bu yüzden de şarap evi, pub ya da bar tarzı mekanlar oldukça fazladır. İngiltere ‘de sosyal yaşam gece hayatı için olmazsa olmaz. İngiltere’de içki fiyatları 3 -25 Sterlin arasında değişmektedir.

İngiltere’de yaşam, gideceğiniz şehre göre değişiklik göstermektedir. Kimi şehirde hayat daha pahalı olabiliyor. Bu yüzden İngiltere dil okulu tercihi yaparken bu bilgiyi de göz önünde bulundurmanızda yarar var.

5. İngiltere’de Giyim Fiyatları

İngiltere dil eğitimine gideceklerin en merak ettiği konulardan biri de orada giyim fiyatlarının ne kadar olduğu. İngiltere’de giyim fiyatları ortalama şu şekilde:

- Reklam -
 • Kot pantolon: 60 Sterlin
 • Yazlık elbise: 30 Sterlin
 • Spor ayakkabı: 70 Sterlin

İngiltere Dil Okulu

İngiltere Dil Okulu
İngiltere Dil Okulu

İngiltere’de yaşam ile ilgili aklınıza takılan sorulara yukarıda bir cevap bulduysanız, gelelim İngiltere dil okullarını incelemeye. Sizler için İngiltere’de bulunan en iyi dil okullarını araştırdık.

Size hem eğitim şartları hem de fiyatı olarak hangi dil okulu uygunsa o okulu seçerek vakit kaybetmeden dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. İngiltere ‘de şehirlere göre ortalama fiyatlar şu şekilde;

İngiltere Dil Okulları Eğitim Fiyatları ( Ortalama)
Londra2600 GBP
Brighton1900 GBP
Manchester1800 GBP
Oxford2200 GBP
Bristol1900 GBP
Bournemouth1700 GBP
Cambridge2100 GBP
Eastbourne2000 GBP
İngiltere Dil Okulu

İngiltere dil okuluna gitmek isteyenler, İngiltere asgari ücreti de sıkça araştırıyor. Bu konuyu sizler için tek bir yazıda derledik. Vakit kaybetmeden göz atın.

- Reklam -

1. Bell English Dil Okulu

İngiltere dil okulu

Bell English dil okulu 1955 yılında kurulmuş köklü bir dil okuludur. Merkezi İngiltere’de bulunan Bell English dil okulunun, İngiltere dışında birçok farklı ülkede okulu bulunmaktadır.

Ayrıca 120 farklı ülkeden öğrenci kabul eden Bell English dil okulları, Red Cross Ln üzerinde yer almaktadır. Konaklama imkanları arasında aile yanı veya öğrenci yurdu seçenekleri bulunmaktadır.

Eğitim dışında öğrencilere gezi ve eğlenceli aktiviteler sunan dil okulu eğlenerek öğrenmeyi amaçlıyor. Ortalama olarak eğitim ve konaklama Bell English dil okulu fiyatları ise şöyle:

- Reklam -
 • 4 haftalık fiyatı: 1.700 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 3.500 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 5.200 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 10.500 Sterlin

2. British Study Centres Londra Dil Okulu

İngiltere dil okulu listemizde bir diğer seçenek de British Study Centre dil okulu olacaktır. British Study Centres 1930’lu yıllarda kurulmuş köklü dil okullarından biridir.

Oxford Street üzerinde bulunan okula her yıl binlerce öğrenci katılım sağlamaktadır. Ayrıca British Study Centres dil okulu, öğrencilerine sınırsız birçok olanak sunmaya devam ediyor.

25 adet sınıfı bulunan okul, her sınıfa en fazla 12 adet öğrenci kabul etmektedir. Bu dil okulunu seçtiğiniz taktirde aile yanında ya da öğrenci konutlarında kalabilirsiniz. British Study Centres Londra Dil Okulu fiyatları ise şu şekilde:

- Reklam -
 • 4 haftalık fiyatı: 1.300 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.600 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 3.900 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 7.500 Sterlin

3. Burlington School of English Dil Okulu

İngiltere dil okulu

1990 yılında kurulan Burlington School of English dil okulu, Londra’nın güneyinde yer alıyor. Modern ve butik bir eğitim anlayışı benimsemektedirler. Burlington School of English, hem eğitimi hem de konaklama hizmetini aynı alan içinde sunmaktadır.

80 kişi ve üzeri kişinin konaklayabileceği bir yurdu bulunan okul, sık tercih edilen dil okulları arasında. Eğitim alırken aynı zamanda sosyalleşebilmeniz için birçok etkinlik de bulunuyor. Burlington School of English dil okulu fiyatları ise şu şekilde:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.500 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.900 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4.400 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 8.000 Sterlin

Mutlaka incelemenizi tavsiye ederim: Londra en iyi dil okulları

- Reklam -

4. CES (Centre of English Studies)

CES, diğer adıyla Centre of English Studies dil okulu, 40 yıldan fazla süredir eğitim veriyor. 1970 yılında kurulan okul, geniş eğitim hizmeti yelpazesiyle oldukça geniş bir kitleye hizmet vermektedir.

Centre of English Studies dil okullarının içinde 11 adet sınıf bulunmaktadır. Bu dil okulu tercih ederseniz aile yanı ve yurt konaklama seçenekleriniz olacak. Her yıl birçok ülkenden öğrenci kabul eden Centre of English Studies dil okulu fiyatları ise:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.400 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.900 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4.300 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 8.600 Sterlin

İngiltere dil okulu dışında diğer dil okulları hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz? Malta dil okulu ile ilgili yazımızı mutlaka incelemenizi öneririm.

- Reklam -

5. Delfin İngilizce Dil Okulu

Delfin English dil okulu 2005 yılında kurulmuş ve öğrencilere çeşitli dil programları sunan bir dil okuludur. Okulun bölge hareketli bir bölge üzerinde olduğu için hem eğitim alıp hem de sosyalleşebilmek mümkün.

Delfin dil okulunun içinde 14 adet sınıf bulunmaktadır. Her sınıf için en fazla 15 öğrenci kabul edilmektedir. Delfin English School tercihinde bulunanlara konaklama seçenekleri arasında aile yanı, paylaşımlı öğrenci evi, öğrenci yurdu veya apart bulunuyor. Delfin Londra dil okulu fiyatları ise:

- Reklam -
 • 4 haftalık fiyatı: 1.100 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.300 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 7.000 Sterlin

6. EC English Dil Okulu

İngiltere Dil Okulu

1991 yılında kurulan EC English dil okulu, 2005 yılından bu yana Londra’da eğitim vermektedir. Pratik öğrenme anlayışını benimseyen EC English dünyada birçok ülkeden yüzlerce öğrenci kabul etmektedir.

Ayrıca eğitim dışında hoş geldin etkinliği, yoga, sinema gibi etkinliklerle de sosyal aktiviteye önem veren okullardan biri. Aile yanı veya öğrenci yurdunda konaklama seçeneklerinden birini seçerek eğitim alabilirsiniz. EC English dil okulu fiyatları ise şöyle:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.800 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 3.600 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 5.400 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 10.00 Sterlin

7. International House Dil Okulu

İngiltere Dil Okulu

70 yıldır eğitim hizmeti sunan International House dil okulu, eminim sıkça duyduğunuz okullar arasındadır. Oldukça popüler okullardan biridir. Hem yetişkinlere hem de gençlere yönelik hizmet veren okul El Gazette tarafından da yılın en iyi okullarından biri seçildi.

- Reklam -

Şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta bulunan bu okulu tercih ederseniz, aile yanında ya da öğrenci yurtlarında kalma imkanınız olacak. International House dil okulu fiyatları 2022 yılında şöyle:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.500 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 3.000 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4.500 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 9.100 Sterlin

8. Kaplan International Dil Okulu

Kaplan

İngilizce dil okulu listemizde bir diğer seçenek ise Kaplan dil okulları. 1990 yılında kurulan dil okulu da çok sık araştırılan dil kursları arasında yer alıyor.

Okulun içinde 15 sınıf bulunmaktadır. Ayrıca bahçe, çalışma odası gibi imkanları da öğrencilerine sunmaktadır. Ayrıca gezi ve aktiviteler ile öğrencilerin sosyalleşmesine olanak tanır. Kaplan International fiyatı ise:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.700 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 3.400 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 5.000 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 10.000 Sterlin

9. Oxford International School

İngiltere dil okulu seçenekleriniz arasında Oxford International School ‘dan bahsetmeden geçmek olmaz. Oxford International School 30 yıldır eğitim veren köklü kurumlar arasında yer alıyor. Öğrencilerin en sık tercih ettiği dil okullarından biri olmaya devam ediyor.

Akıllı tahta bulunan 16 sınıfa sahip okulda, aynı zamanda aktivitelere de çok önem verilmektedir. Konaklama seçenekleri arasında isteğinize göre aile yanında kalabilir, öğrenci yurtlarında veya öğrenci evlerinde kalabilmeniz mümkün. Oxford International dil okulu fiyatları şu şekilde:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.100 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.200 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 3.250 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 6.500 Sterlin

10. LSI International Dil Okulu

1965 yılında kurulan okul 55 yıllık köklü bir deneyime sahip. Cambridge şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan okul son teknoloji ile eğitim vermektedir.

Okulun içinde 12 adet sınıf bulunmaktadır. Eğitim dışında gezi ve aktivitelerle öğrencilerin dikkatini çekmeyi başarmış okullar arasındadır. LSI International dil okulunu seçtiğiniz taktirde aile yanında ya da öğrenci yurtlarında konaklama seçenekleri sunulmaktadır. LSI International dil okulu fiyatları ise şu şekilde:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.400 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.900 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4.500 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 8.400 Sterlin

11. Stafford House School of English

CATS Education Group bünyesinde olan okul 2015 yılında kurulmuştur. Cambridge şehir merkezinde bulunan okul 9 adet dersliğe sahiptir. Gelişmiş teknolojileri öğrencilere sunmasıyla da ayrıca çok sık tercih ediliyor.

Stafford House School of English, 15 kişilik sınıflarda eğitim vermektedir. Bu okul 16 yaş ve üzeri öğrencileri kabul etmektedir. Konaklama seçenekleri arasında aile yanı, öğrenci evi, yurt konaklaması ya da stüdyo daireler bulunmaktadır. Stafford House dil okulu fiyatları ise:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.700 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 3.400 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 5.000 Sterlin

12. Regent Oxford Dil Okulu

İngiltere Dil Okulu

1954 yılında kurulan Regent Oxford, İngilizce dil okulu listesinde en köklü okullardan biri olarak geçmektedir. Alanında uzman eğitim kadrosunu özenle seçen okul çok sık araştırılıyor.

100 kişilik kapasitesi bulunan okul nitelikli eğitimin adresi olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda Oxford tarihinin ve doğasının tadını çıkarabileceğiniz bu okulda aile yanı konaklama seçeneği bulunuyor. Regent Oxford dil okulu fiyat listesi şöyle:

 • 4 haftalık fiyatı: 3.600 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 7.300 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 10.900 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 22.000 Sterlin

İskoçya dil okulu hakkında tüm detaylı bilgi Akademik Personel web sitemizde!

13. Anglo Continental Dil Okulu

İngiltere dil okulu

1950 yıllarında bir aile şirketi tarafından kurulan Anglo Continental dil okulu 120 ülkede eğitim hizmeti sunmaya devam ediyor. Bournemouth ‘da yer alan okul butik ve modern bir eğitim sistemini benimsemektedir.

Tıp, hukuk, denizcilik, havacılık gibi iş İngilizcesi eğitimi de vermektedir. Her seviye ve yaş grubundan öğrenciye nitelikli eğitim vermektedir. Bunun yanı sıra yoga, voleybol, basketbol gibi sosyal aktiviteler se sunmaktadır. En çok tercih edilen aile yanı konaklama imkanı seçeneği sizlere sunulmaktadır. Anglo Continental dil okulu fiyatları ise:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.400 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.800 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4.200 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 8.500 Sterlin

14. Capital Bournemouth Dil Okulu

İngiltere dil okulu seçenekleri arasında Bournemouth ‘da en çok tercih edilen okullardan biri de Capital dil okuludur. Capita, 2003 yılında kurulmuş ve 20 yıldır sayısız öğrenciye dil eğitimi vermiştir.

Her yıl dünyanın bir çok yerinde yaklaşık 1.500 öğrenci kabul eden okul sosyal etkinliklere de oldukça önem vermektedir. Konaklama seçenekleriniz arasında aile yanı veya öğrenci yurtları bulunmaktadır. Capital Bournemouth dil okulu fiyatları:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.180 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.300 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 3.500 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 7.000 Sterlin

15. Brighton Language College Dil Okulu

Birghton Language College dil okulu, 1995 yılında kurulmuş bir dil okuludur. İngiltere dil okulu araştırması yapanların en sık merak ettiği okullardan biridir. 6 katlı bir binası bulunan okul, şehrin merkezinde yer almaktadır.

35 sınıfı bulunan okul, akademik desteğin yanı sıra aktivitelerle de öğrencilerin gönlünü kazanmaktadır. Aile yanı ya da öğrenci yurdu konaklama seçenekleri arasında bulunuyor. Brighton Language College dil okulu fiyatı ise:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.100 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.080 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 3.200 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 6.300 Sterlin

16. ELC English Language Centre

1962 yılında kurulan ELC diğer adıyla English Language Centre İngiltere dil okulu listesinde en köklü okullardan biridir. Akıllı tahtası bulunan 32 sınıfa sahiptir.

Genel ve yoğun dil eğitimi dışında sundukları imkanlarla da öğrencilerin beğenisini kazanmaktadır. Konuşma kulüpleri ve çeşitli spor aktiviteleri sunan okul, öğrencilerin sosyalleşmesine olanak tanır. ELC english language center dil okulu fiyatı:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.200 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.400 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 3.700 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 7.400 Sterlin

17. Kings Education Dil Okulu

1957 yılında kurulan King Education dil okulu, her yıl 80 farklı ülkeden öğrenci kabul etmektedir. Eğitim binasının üzerinde yurt bulunan okul, konaklama açısından tercih edilmektedir.

Ayrıca bilim laboratuvarı, kütüphane dışında çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Merkeze yakın mesafede bulunan Kings Education Dil Okulu fiyatları ise:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.600 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 3.100 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4.700 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 9.400 Sterlin

18. Berlitz International Schools

İngiltere dil okulu listemizde bir diğer seçeneğiniz de Manchester ‘da bulunan Berlitz International Schools dil okuludur. Çok sık tercih edilen bu okulda 14 sınıf bulunmaktadır.

Bilgisayar laboratuvarı, video odası gibi alanlar sunan okul, bunun dışında  China Town, The Imperial War Museum gibi geziler hazırlıyor. Aile yanı veya yurt konaklaması seçeneği bulunan Berlitz İnternational School dil okulu fiyatı şu şekilde:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.300 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.600 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4.000 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 7.900 Sterlin

İngiltere dil okulu kadar Amerika dil okulu da en sık araştırılan konulardan biri. Akademik Personel web sitemizde konuyla ilgili en güncel yazıyı bulabilirsiniz.

19. Manchester Central School of English

İngiltere dil okulu

Manchester Central School İngiltere dil okulu 2005 yılında kurulan ve 2019 yılında MC Academy olarak ismi değişen okullardan biridir. Manchester Central School İngiltere dil okulu butik eğitim anlayışını benimsemektedir.

Modern derslikler, kütüphane, bilgisayar odası ve kablosuz internet erişimi gibi olanaklar sunmaktadır. Öğrencilerine konaklama olarak aile yanı konaklaması ve öğrenci yurdu gibi konaklama seçeneklerini sunulmaktadır. Manchester Central School of English fiyatları:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.400 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 2.700 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4.000 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 8.200 Sterlin

20. LILA Academy Dil Okulu

Son olarak sizlere sunabileceğim bir diğer İngiltere dil okulu da LILA Academy. Bu dil okulu Liverpool şehir merkezinde eğitim vermektedir.

İçinde 18 donanımlı sınıf barındıran LILA Academy, çok sık araştırılan okullardan biridir. Bilgisayar odası, kütüphane ve okuma alanı gibi önemli imkanları mevcuttur.

İngiltere dil okulu tercihleriniz arasında LILA Academy dil okulunu seçerseniz,  aile yanı konaklaması ve öğrenci yurdu gibi konaklama seçenekleriniz olacaktır. LILA Academy dil okulu fiyatları:

 • 4 haftalık fiyatı: 1.500 Sterlin
 • 8 haftalık fiyatı: 3.100 Sterlin
 • 12 haftalık fiyatı: 4500 Sterlin
 • 24 haftalık fiyatı: 9.100 Sterlin

İngiltere dil okulu öğrenci vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

1. Vize Başvuru Formu
2. Pasaport
3. Okuldan kabul mektubu
4. Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeleri
5. İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
6. Askerlik durumu belgesi
7. Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
8. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
9. Seyahat sağlık sigortası

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir