Fexadyne 180 mg Ne İşe Yarar ? Fiyat Ne Kadar ?

Şevval Editör
Şevval Editör 30.12.2022
Güncellendi 30/12/2022
Fexadyne 180 mg Ne İşe Yarar ? Fiyat Ne Kadar ?
Fexadyne 180 mg Ne İşe Yarar ? Fiyat Ne Kadar ?

Fexadyne ağızdan alınan antihistaminik bir ilaçtır. Saman nezlesinde oluşan hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma şikayetlerinin tedavisinde kullanılır. Kurdeşende oluşan deride kızarma ve kaşıntı tedavisinde kullanılır. Ülkemizde 180 mg ve 120 mg formları bulunmaktadır. Greyfurt, portakal ve limon ile birlikte kullanılmamalıdır. Yazımızı okuyarak ilacın fiyatı, yan etkileri gibi bir sürü konu hakkında bilgiye sahip olun.

- Reklam -

Fexadyne Nedir?

Etken maddesi feksofenadin hidroklorür olan Fexadyne antihistaminik bir ilaçtır. Vücudun alerji oluşturmasını engeller. Bu sebeple alerjik rinit ve ürtiker gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yan etkileri az olduğu için güvenli bir şekilde kullanılabilir. Grubundan ayırt eden en önemli özelliği ise uyku yapmamasıdır.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntihistaminik
EtkisiAlerjik reaksiyonu ortadan kaldırması
Yan EtkisiBaş Ağrısı
Günlük Alınacak Maksimum Doz800 mg
Fiyatı24,27 TL
fexadyne 180 mg fiyat

Fexadyne 180 mg Nasıl Kullanılır ?

Fexadyne eflatun renkli bir yüzünde 180 baskılı kapsül biçiminde satılır. İlacı doktorunuzun önerdiği kadar bir bardak su ile yutularak kullanılmalıdır. Aç karnına yemeklerden 2 saat önce kullanınız. Etkisini 1-2 saat içerisinde gösterir.

12 yaşından büyük çocuklarda kullanılmaktadır. Önerilen dozu genellikle günde 2-3 dozdur. Bu hastalığın durumuna göre, hastanın yaşına ve ek hastalıklarına göre değişmektedir. Doktor günlük kullanılacak dozu ayarlamak için 180 mg ve 120 mg olan formlarından birini yazmaktadır. Yaşlılarda, böbrek yetmezliği olan kişilerde ve karaciğer yetmezliği olan kişilerde doz ayarlamasına gerek yoktur.

- Reklam -

2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca hamilelerde ve emziren kişilerde güvenli olduğuna dair çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılabilir. Ancak ilacı kullanırken hamile olduğunuzu öğrendiğinizde doktorunuza danışmalısınız. Kalp hastalığı olan veya geçirmiş kişiler bu ilacı kullanırken daha fazla dikkatli olmalıdır. Çarpıntı hissettikleri anda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekmektedir.

Editörün Önerisi: Kestine Nedir?

Fexadyne 120 mg Ne İşe Yarar ?

Fexadyne vücudumuzun çeşitli alerjenlere karşı ürettiği histaminin etkisini ortadan kaldırır. Bu yüzden de antihistaminik grubunun üyesidir. İlaç ağızdan bol su ile alındıktan 2 saat sonra kana geçip etkisini gösterir. Kanda etkisini 12 saatten uzun göstermeye devam etmektedir. Bu yüzden etkisini uzun sürede gösteren ilaç grubunda yer almaktadır. Tedavide kullanım yeri ise bu özelliklerine göre olmaktadır. Hangi hastalıkta ne için kullanıldığı ise şu şekildedir :

fexadyne 120 mg ne için kullanılır

Alerjik Rinit tedavisinde kullanılır. Bu hastalıkta özellikle mevsimsel ortaya çıkan halk arasında saman nezlesi diye tarif edilen hastalığa iyi gelmektedir. Her alerji hastalığında olduğu gibi alerjenden olabildiğince kaçınmaya çalıştıktan sonra düzenli olarak kullanılmalıdır. Genellikle günde 2 defa bir doz kullanılır. Düzenli kullanıldığı zaman burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı ve baş ağrısı şikayetlerini ortadan kaldırır.

- Reklam -

İlgili İçerik: Alerjik Rinit Nedir?

fexadyne 120 mg fiyat

Ürtiker hastalığının tedavisinde kullanılır. Halk arasında kurdeşen denen derinin şiddetli kaşınması ve kızarması hastalığına iyi gelir. Bu hastalık için genellikle günde 2 defa bir doz ilaç kullanılmalıdır. Düzenli kullanımında kaşıntı ve kızarıklık geçmektedir. Eğer şikayetleriniz geçmiyorsa doktorunuz tarafından doz ayarlaması yapılmalı veya tedaviniz yeniden gözden geçirilmelidir.

Burada yer alan ilaç kullanımları genel örneklerdir. İlacı kullanmadan önce ne kadar kullanmanız gerektiğini doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

- Reklam -

Fexadyne Yan Etkileri Nelerdir ?

Fexadyne yan etkisi oldukça azdır. Hatta antihistaminik grubu ilaçlar düzenli kullanıldığında azda olsa uyku yapabilirler ancak Fexadyne uyku yapmayan antihistaminik bir ilaçtır. Her ilaçta olduğu gibi etkene alerjiniz bulunuyorsa kullanmayınız.

fexadyne kortizon içerir mı

Çok nadirde olsa ilacı kullandığınız zaman zorla nefes alıp veriyorsanız, ağız dil ve boğaz bölgenizde şişlik hissediyorsanız ve cildinizde yukarıda resimde gördüğünüz gibi kızarma oluyorsa en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Bu belirtiler çok nadir görülüyor olsa da ciddi sonuçlar ortaya çıkarabililer.

İlacı kullanıldığında daha fazla orta çıkan yan etkileri ise şu şekilde sıralayabiliriz :

- Reklam -
  • Baş ağrısı
  • Bulantı
  • Kusma
  • Halsizlik

Bu belirtiler korkulacak yoğunlukta yaşanmamaktadır. Ancak ilacı kullandıktan sonra yukarıda yer alan belirtiler başladıysa doktorunuza bu durumları söyleyip ilacınızı değiştirmelisiniz. Ayrıca bu belirtiler haricinde bir yan etki ile karşılaşırsanız eğer Sağlık bakanlığı sitesinden bildiriniz. Bu sayede ilaç geliştirmesine bir katkıda bulunmuş olursunuz.

Editörün Önerisi: Magvital Nedir?

Fexadyne Fiyat Ne Kadar ?

Fexadyne SGK tarafından ödenen ilaçlar listesindedir. Ancak sigortası olmayanlar için 2022 yılında 180 mg Fexadyne 24,27 TL olarak satılmaktadır. 120 mg Fexadyne 30,01 TL olarak satılmaktadır.

- Reklam -

Fexadyne Kullananlar İçin Genel Tavsiyeler

Fexadyne kullananlar yorumlarına bakıldığında en fazla tartışılan konu uyku yapmamasıdır. Alerji ve kurdeşen hastalıkları sebebiyle uzun süre antihistaminik kullanan kişiler bu ilaçların uyku yapmasından dert yanmaktadır. Bu ilacın uyku yapmaması grubunda yer alan diğer ilaçlardan önemli bir ayrışmaya sebep olmaktadır.

Başka önemli noktası ise iştah artışı yapmasıdır. Bu durum çok az görülse de uzun süreli kullanımında bazı kişilerde iştahta artma gözlemlenmiştir. Anti asit ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Eğer mide koruyucu ilaçları içiyorsanız arasında kullanımları arasında 2 saat fark olması gerekmektedir.

Alerjik reaksiyonlara iyi gelmesine rağmen uzun sürede etki gösterdiği için ani gelişen durumlarda etkisi yoktur. Ani gelişen durumlarda alerjilere iyi geliyor diye kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde etkisi olmayacaktır.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir