Tarih Öğretmenliği Maaşı 2024: Ocak Zamlı Maaşlar! Güncel

Tarih Öğretmenliği bölümü tercih eden üniversite öğrencilerinin en çok merak ettiği soru tarih öğretmenliği maaşının ne kadar olduğu! Tarih öğretmenliği atamalarıyla ilgili az olduğuna ya da olmadığına dair söylentilere rağmen üniversitelerde en çok tercih edilen bölümlerden birisi olmaya devam ediyor. Peki enflasyon ile birlikte değişen tarih öğretmenliği maaşı beklentileri karşıladı mı?

Tarih öğretmeni maaşları güncel olarak ne kadar oldu? Tüm bilgileri sizler için araştırdık ve aktarıyoruz. Ek olarak tarih öğretmenlerinin kazancını etkileyen faktörleri de listeliyoruz.

Yıl içerisinde tarih öğretmenliği bölümüne yerleşen ya da tarih öğretmeni olan herkes için bu yazıyı kaleme aldık. Bu yazıda nelerden mi bahsedeceğiz? Tarih Öğretmenliği maaşının kafa karıştırıcı çeşitli varyasyonlarını ele alacağız. Bu konu özelinde hangi bölümlerin okunduğu, tarih öğretmenliği bölümlerinin nerede ve nasıl olduğu gibi bir çok farklı konuya değineceğiz. Detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Tarih Öğretmenliği Maaşı 2024: Ne Kadar Oldu? Güncel…

tarih öğretmenliği maaşı

Her yıl sonunda mezun öğrenci sayısı verilerine bakıldığında en çok mezun veren bölümlerden bir tanesi Tarih Öğretmenliği oluyor. Bu kadar çok mezunun olması akıllara tarih öğretmenliği maaşlarının ne kadar olduğu sorusunu haliyle getiriyor. Tarih öğretmeni maaşı bulunduğunuz kuruma, lise ya da orta öğretim düzeyine göre farklılık göstermektedir.

Tarih öğretmenliği maaşı 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Ocak 2024’te TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında gelen zamlar da, 1/4 derece öğretmen maaşları 38.000 TL civarında olmasını sağlamıştır.
 • Yeni başlayan bir tarih öğretmeni maaşı ise ortalama olarak 34.500 TL civarındadır.

Devlette Tarih Öğretmeni Maaşı

Tarih Öğretmenliği Maaşı
Tarih Öğretmenliği Maaşı
 • Devlet okullarında beklenen kadrolu tarih öğretmenliği maaşının en az 34.500 TL olacağı, ek ders ya da kıdeme göre daha fazla yükseleceği öngörülüyor.
 • Kıdemli Tarih Öğretmenleri maaşının 38.000 TL’ye yükseldiğini fakat ders sayısına göre değişiklik göstereceğini de ayrıca belirtmemiz gerekmektedir.

Sözleşmeli Tarih Öğretmeni Maaşları

Tarih öğretmenleri, kadro haricinde sözleşmeli olarak da devlet okullarında görev yapabilmektedir. Sözleşmeli tarih öğretmenliği maaşına dair bilgiler şu şekildedir:

 • Devlet okullarında çalışan Sözleşmeli Tarih Öğretmenleri ise 17.002 TL maaş almaktadırlar. Günümüzde kadrolu ve sözleşmeli Tarih Öğretmenlerinin arasındaki fark çok merak edilmektedir. Detaylı bilgi için Sözleşmeli Öğretmen yönetmeliğini okumanızı tavsiye ederiz.
 • Aynı zaman da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında Ücretli Tarih Öğretmenliği maaşlarının, 30 saat ders veren öğretmenler de 9.050 TL civarında olduğunu fakat ücretli tarih öğretmenlerinin girdikleri ders sayısı kadar ücret aldığını baz aldığımızda bu ücretin değişiklik göstereceğini de söylememiz gerekmektedir.

Özelde Tarih Öğretmenliği Maaşı

Özel okullarda tarih öğretmenliği maaşı daha farklı bir şekilde hesaplanır. Daha çok deneyim sahibi olanların maaşlarında ise çok fazla değişkenlik mevcuttur. Özel okullarda görev yapan tarih öğretmeni maaşları 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Yeni mezun olmuş, özel sektörde çalışan tarih öğretmenlerinin başlangıç ücreti 18.500 TL civarındadır.
 • Tecrübe ve kıdemine göre bu maaş 30.000 TL’ye kadar yükselmektedir.
 • Tarih özel ders ücretleri de 400 – 750 TL arasında değişmektedir.

Tarih Öğretmeni Olabilmek İçin Hangi Bölümler Okunmalı

Tarih dersi yıllar boyunca en temel dersler arasında yer almıştır. Bu yüzden eğitim sektörünün olmazsa olmaz branşları arasındadır. Tarih Öğretmenliği hem çalışma saatleri hem de yıllık tatilleri açısından rahat meslek grubunda görülmektedir. Öyleyse bu meslekle hayatını geçirmek isteyenler hangi bölümleri okumalıdır? İşte detaylar:

 • Eğitim fakültelerinin Tarih Öğretmenliği Bölümü
 • Edebiyat ya da Fen Edebiyat Fakültelerinin Tarih bölümleri (Tarih bölümü okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra Pedagojik Formasyon sertifikası alarak ya da Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programını bitirerek çeşitli kurumlarda Tarih Öğretmenliği yapabilirler.)

Tarih öğretmenliği maaşı ile ilgili bu kritik bilgilerden sonra bu bölümün olduğu üniversiteleri inceleyelim.

Tarih Öğretmenliği Programı Bulunan Üniversiteler

Tarih Öğretmenliği bölümü, eğitim fakültelerinin 4 yıllık programları arasında yer almaktadır. Ülkemizde ise çok fazla sayıda eğitim fakültesi bulunuyor. Fakat her eğitim fakültesinde Tarih branşı bulunmamaktadır. Hatta az sayıda üniversitenin eğitim fakültesi bünyesinde yer aldığını bu noktada söylememiz gerekmekte. Bu üniversitelerin bulundukları şehri, fakülte isimlerini ve taban puanlarını aşağıda sizler için sıraladık;

ŞehirOkulFakülteTaban Puanı
İstanbulMarmara ÜniversitesiAtatürk Eğitim Fakültesi390
AnkaraGazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi387
İzmir Dokuz Eylül ÜniversitesiBuca Eğitim Fakültesi374
Konya Necmettin Erbakan ÜniversitesiAhmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi361
ErzurumAtatürk ÜniversitesiKazım Karabekir Eğitim Fakültesi349
DiyarbakırDicle ÜniversitesiZiya Gökalp Eğitim Fakültesi349
Van Van Yüzüncü Yıl ÜniversitesiEğitim Fakültesi341

Tabloda gördüğünüz taban puanları her yıl sınava giren öğrenci sayısına göre ve başarı puanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Yüksek Öğretim Kurumlarının güncel puan tablolarından detaylı olarak inceleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Tarih Öğretmenliği Maaşı: Tarih öğretmenleri ne kadar kazanıyor?
Tarih Öğretmenliği Maaşı: Tarih öğretmenleri ne kadar kazanıyor?

Tarih Öğretmenliği Bölümünde Yer Alan Dersler

Tarih kısaca, geçmişte kurulmuş olan uygarlıkları, toplumları ve kültürleri inceleyen bilim dalına denilmektir. Tarih öğretmenleri ise bu bilim dalını orta öğretim ve lise düzeyindeki öğrencilere anlatmakla görevlidir.

Tarih öğretmenleri bu eğitimi üniversitede alırken çeşitli tarih ve eğitim bilimi dersleri almaktadırlar. Bu derslerin isimleri, zorluk ve kolaylık derecelerini tarih öğretmeni olmak isteyenler çok merak etmektedir. Tarih Öğretmenliği bölümünde yer alan bazı dersleri aşağıda sizler için listeledik;

DerslerDersler
Eğitime GirişOsmanlı Türkçesi
Eğitim SosyolojisiBüyük Selçuklu Tarihi
Sosyal Bilimler ve TarihEğitimde Araştırma Yöntemleri
Eski Çağ Tarihi ve MedeniyetiYeni Çağ Dünya Tarihi
Orta Asya Türk TarihiSınıf Yönetimi
Bilişim TeknolojileriÇağdaş Dünya Tarihi
Eğitim PsikolojisiTarih Öğretim Programları
Eğitim FelsefesiTürk Yenileşme Tarihi
Öğretim TeknolojileriTarih Öğretiminde Materyal Tasarımı

Bu dersler isim, konu ve sayı bakımından her üniversitede farklılık gösterebilir. Hangi üniversitenin Tarih Öğretmenliği Bölümü ders içeriğine bakmak isterseniz, üniversitenin kendi web sayfalarından daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tarih Öğretmeninde Olması Gereken Özellikler

Öğretmenlik meslek grupları içinde en kutsal sayılandır. Tarih Öğretmeni ise branşının yüksek zorluk seviyesi ile birlikte görevini başarıyla gerçekleştirmekle sorumludur. Hem tarih bilimine hakim olmak hem de her yaş grubundan kişiye hitap etmesi bu hususta çok önemlidir. Bu yüzden Tarih Öğretmeni olacak kişilerde bazı özelliklerin olması gerekmektedir. Peki ya bunlar neler?

 • Bilgi aktarım yeteneğinin gelişmiş olması
 • Sosyal Bilimlere ve Tarihe meraklı olma
 • Araştırmayı sevmeli
 • İletişi kuvvetli, hoşgörülü ve anlayışlı olabilme
 • Dikkati ve sabırlı olması
 • Sözel kabiliyetinin iyi derecede olması
 • Her yaş grubundan insanla anlaşabilmesi
 • Çözüm odaklı yapıda olma

Tarih öğretmenliği maaşını inceledik. Peki bu bölümün iş olanakları var mı? Ne durumda? İnceleyelim…

Tarih Öğretmeni İş Olanakları

Tarih Öğretmenliği mezunu olduktan sonra sanılanın aksine sadece tarih öğretmenliği yapmanız gerekmiyor. Bir çok farklı alanda ve meslek gruplarında yer alabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Öyleyse Tarih Öğretmeni olarak hangi iş olanaklarına sahipsiniz göz atalım;

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında öğretmenlik (Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) girip atama puanına sahip olan öğretmenler)
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında orta öğretim düzeyinde ki öğrencilere ücretli Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
 • Üniversitelerde öğretim görevlisi
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde Osmanlı Tapularının çevirmenliği
 • Özel sektörde (Özel okullar, dershaneler, etüt merkezleri vs.) öğretmenlik
 • Gazete ve dergilerde ya da araştırma merkezlerinde görev almak
 • İlgili yayınevlerinde editörlük

Tarih Öğretmenliği maaşı güncel ücretlerini ve tarih öğretmenliği mesleği ile ilgili bilgileri sizler için bu şekilde derledik. Diğer branşların maaşını ya da başka meslek gruplarının maaşını merak ediyorsanız web sitemizde İş-Kariyer kategorisinde yer alan maaş bilgisi kısmına göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tarih öğretmenliği maaşına dair sıkça aldığımız sorular ve cevapları şu şekildedir:

Tarihçiler ne kadar maaş alıyor?

Tarih öğretmenlerinin maaşı özel sektörde 18.500 TL ile başlayıp 30.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Devlette ise tarih öğretmenliği maaşı 34.500 TL – 38.000 TL arasındadır.

Kimler tarih öğretmeni olabilir?

Eğitim Fakültelerinin 4 yıllık programı olan “Tarih Öğretmenliği” bölümünden başarıyla mezun olan herkes tarih öğretmeni olabilmektedir.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir