Android 13 Çıkış Tarihi Android 13 Desteklenen Akıllı Telefon Listesi

serkan
serkan 16.02.2022
Güncellendi 16/02/2022

Android 13 Çıkış Tarihi: Yaklaşan Android işletim sistemi, geliştirilmiş İçerik U temalı simgeler, yeni dil kontrolleri, yeni bir fotoğraf seçici, yeni Wi-Fi izinleri ve daha fazlası gibi özellikler getiriyor.

- Reklam -

Google , Android 13’ün ilk geliştirici önizlemesini yayınladı. Henüz pek çok akıllı telefon Android 12 güncellemesini almazken yazılım devi, Android’in gelecek sürümünü test etmeye başladı bile. Google, ana odak noktası “gizlilik ve güvenlik ile birlikte geliştirici üretkenliği” olan gelecek sürümlerle çok daha fazlasını vaat ediyor.

Yaklaşan Android işletim sistemi, geliştirilmiş İçerik U temalı simgeler, yeni dil kontrolleri, yeni bir fotoğraf seçici, yeni Wi-Fi izinleri ve daha fazlası gibi özellikler getiriyor. Android 13‘ün ilk önizlemesi, normal kullanıcılar yerine geliştiriciler içindir. Dolayısıyla bu Android sürümü sizi heyecanlandırıyorsa en azından beta sürümünü beklemenizde fayda var.

Google, geliştiricilerin yeni işletim sistemini ne zaman kamuya açık hale getirmeyi planladıklarını anlamalarına yardımcı olmak için Android 13 için yayın zaman çizelgesini zaten açıkladı. Şirket, ilk olarak Şubat ve Mart aylarında Android 13‘ün iki geliştirici önizlemesini yayınlayacak. Bundan sonra, beta sürümünü Nisan ayından itibaren piyasaya sürecek.

- Reklam -

Google tarafından verilen detaylara göre Android 13‘ün kararlı sürümünün Temmuz ayına kadar hazır olması bekleniyor. Android 13, Ağustos ayının başlarında diğer Android cihaz üreticilerinin kullanımına sunulabilir. Bu nedenle, Pixel olmayan kullanıcılar bu yıl Eylül veya Ekim aylarında bir sürüm bekleyebilirler.

Halka resmi sürüm bu yıl içinde gerçekleşecek ve bir Pixel kullanıcısıysanız, Android 13‘ü diğer Android kullanıcılarından biraz daha erken edinebilirsiniz. Google’ın yakın zamanda hem Pixel 3 hem de Pixel 3 XL akıllı telefonlar için yazılım desteğini durdurduğunu belirtelim. Bu nedenle, yeni Android işletim sistemi güncellemelerini almayacaklar.

Google, gelecekte yazılım güncellemelerini almaya devam edecek cihazların listesini zaten onayladı. Bununla birlikte Pixel 6, Ekim 2024’e kadar Android sürüm güncellemelerini ve güvenlik yamalarını alacak, Pixel 5a 5G ise Ağustos 2024’e kadar uygun olacak. Google, Kasım 2023’ten sonra Pixel 4a (5G) için artık yazılım desteği sağlamayacaktır.

Bu yıl, Pixel 3a, Mayıs ayında son yazılım güncellemesini alacak ve Google Pixel 4 serisi, Ekim ayından sonra güncellemeyi almayı bırakacak. Pixel 5’e sahip olanlar, bu amiral gemisinin Ekim 2023’e kadar bir yazılım güncellemesi için uygun olacağını unutmamalı.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir