Temmuz 2022 Hakem Maaşları Ne Kadar ?

Halil Editör
Halil Editör 18.07.2022
Güncellendi 18/07/2022
Hakem Maaşları
Hakem Maaşları

Hakemler spor dünyasının en yalnız kişileridir. Bu yalnız adamların ayda 300 bin TL kadar kazanabildiğini biliyor muydunuz? Temmuz zamlarından sonra 2022 Hakem Maaşları ne kadar oldu? Peki, Nasıl hakem olunur? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz!

- Reklam -

Hakem Nasıl Olunur?

Hakem Türk Dil Kurumu sözlüğünde “bir anlaşmazlığı çözmek için iki tarafın başvurduğu kimse ya da kendisine seçme yetkisi verilen bilirkişi ” anlamına gelmektedir. Saha içinde yaşanan anlaşmazlıkları çözmeye çalışan bu otoriter kişi olmak için ne yapılır? Burada en popüler spor olan ve en fazla kişinin hakemlik yaptığı futbol üzerinden anlatılacaktır.

Hakem Nasıl Olunur?

Hakemliğe başlamanın iki yolu var. Birincisi Anadolu Üniversitesi’nin açtığı, Futbol Hakemliği Sertifika Programına başvurabilmek için 18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmak gerekiyor. Bu program 2 ay sürmektedir ve tüm kursları ve sınavları online yapılmaktadır.

Sınavdan başarılı olanlar Aday Hakem Sertifikası alırlar. Sertifika ile İl Hakem Kuruluna başvurulur ve kurulun yapacağı testte(2400 metreyi 12 dakikada tamamlamak) başarılı olanlar Aday Hakem olarak başlayabilirler.

- Reklam -

İkinci yöntem ise İl Hakemler Kurulunun açacağı Aday Hakemlik kursuna katılmaktır. Bu kursa 16 yaşından büyükler ve 28 yaşından küçükler ve lise mezunu veya lisede aktif olarak okumak gerekmektedir. Kurs 9 gün mesai saatlerinden sonra 2 şer saat eğitim verilmektedir.

Kurs bitimiyle yazılı sınavdan geçip 2400 metreyi 12 dakikada tamamlayanlar Aday Hakem olurlar. Aday hakemlerin 3 yıl içinde İl Hakemi olmamaları durumunda hakemlikleri sonuçlanır. Aday hakemleri hakemlik yapmaları için gerekli belgeler ise şunlardır;

  • Tam teşekküllü bir sağlık kurumundan son 6 ay içerisinde hakemlik yapabileceğine yönelik rapor almış olmak
  • Adli sicil kaydı(Son 6 ay içerisinde almış olmak)
  • Nüfus cüzdan örneği(Noter onaylı)
  • Sertifika programından gelenler için Sertifikaları
  • 2 Adet vesikalık fotoğraf(Son 6 ay içerisinde çekilmiş)

Hakem Maaşı Ne Zaman Başlar ?

İl hakemi olur olmaz maaş almaya başlanmıyor. Hakemlik mesleğinde maddi beklentilerden çok adalet duygusu yüksek ve futbolu seven kişilerin yaptığı bir meslektir.

Hakemler Klasman seviyesine ulaşmadan maaş almazlar. İl hakemleri , Bölgesel , C Klasman , B Klasman , A Klasman ve Süper Lig hakemliğine ulaşırlar. İl hakemliğinden sonra branşına (Yan Hakem ve Orta Hakem) karar verir.

- Reklam -

Hakem Maaşı Ne Kadar? Temmuz 2022 Hakem Maaşları Ne Kadar Oldu?

Hakemler çoğu meslekte olduğu gibi net aylık maaşları yoktur. Hakem maaşları minimum bir seviye olması için temmuz ayında hakemlerin kategorisini açıklar ve o kategorideki hakemlerle 1 yıllık sözleşme imzalar. Hakem maaşları aylık sözleşmeden gelen maaş ve maç başı ücretlerden oluşmaktadır. Maç ücretlerine yol konaklama ve diğer ücretler dahil değildir. Türkiye Futbol Federasyonu hakem ücretleri ise aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu Hakemlerinin Maç Başına Aldığı Ücretler Ne Kadar?

Spor Toto Süper Lig hakemi: 8.400 TL – 15.000 TL
1. Lig hakemi: 2.815 TL – 4.600 TL
2. Lig hakemi: 1.065 TL – 1.850 TL
3. Lig hakemi: 575 TL – 800 TL
Bölgesel Amatör Lig hakemi: 140 TL – 240 TL

Süper Lig Hakem Maaşları Ne Kadar?

Orta hakem : 32500 TL
Yan hakem : 25000 TL

- Reklam -

Şampiyonlar Ligi Maç Başı Hakem Ücretleri

Şampiyonlar liginde yönetilen her maçta ücret 2500-4500 € arasında almaktadır.

Hakemlerin maaş değişimde alanlarına(Orta hakem , yan hakem , 4. hakem) göre değişmektedir. Son yıllarda futbolda hakem hatalarını azaltmak için yaygınlaştırılan Video Asistan hakemi(VAR) hakemleride maç başına maaş almaktadır.

VAR Hakemi Ne Kadar Alıyor?

VAR Hakemi: 3000 TL
AVAR Hakemi: 2000 TL kazanmaktadır

- Reklam -

Hakem maaşları çok fazla alt kalemi olduğu için tam net olmamakla birlikte normal bir süper lig orta hakemi aylık 75-100 bin TL arasında almaktadır. Hakemin FİFA kokartı takması ve avrupa kupasında yönettiği maç sayısı ile orantılı olarak hakem maaşları çok yukarı çıkmaktadır. Hakemler her sene temmuz ayında fiziksel spor ve hakemlikle ilgili sınavlara girip geçmek zorundadır. Her sene başlamadan önce Türkiye Futbol Federasyonu o sene görev alacak hakemleri açıklar ve sözleşme yapar. Bu testlerden geçemeyen hakemler ise hakemlik yapamaz. Türkiye Futbol Federasyonunun hakem olma şartları , sözleşme yenileme koşulları , FİFA hakemi ve yardımcılarını belirleme koşullarını , futsal hakemliği için şartları ve daha fazlası için Türkiye Futbol Federasyonunun internet sitesinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hakem maaşları gibi diğer mesleklerin maaş bilgilerine ulaşmak için sitemizde yer alan Maaş Bilgisi sekmesinden ulaşabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir