Yurt Dışı Eğitim Bursları (Tam Kapsamlı) 2022

Engin Editor
Engin Editor 05.04.2022
Güncellendi 05/04/2022
Yurt Dışı Eğitim Bursları
Yurt Dışı Eğitim Bursları

Yurt dışında eğitim hayatına devam etmek isteyen öğrenciler için tam kapsamlı bir burs araştırması yaptık. Yurt dışı eğitim bursları içerisinde lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere tüm öğreci adayları için faydalı bilgiler mevcut.

- Reklam -

Yurt dışında eğitim görmek son yıllarda giderek artan bir talep görülmektedir. Bunun başlıca sebepleri yurt dışında yaşama şansı, yabancı dil geliştirmek ve alanında yetkin bir eğitim tamamlamak. Bunun için öğrenciler de yurt dışı eğitim aracılığı veren yerlerden başvuru yaparak bu süreci başlatmaktadır.

Yurt dışı eğitim bursları ise size bu süreçte maddi olarak çok büyük bir destek olacaktır. Kur farklarının yüksek olduğu ülkelerde eğitim görmek birçok kişi tarafından zorluğa yol açmaktadır. Bu durumda devlet veya özel vakıflar gibi bursiyerlere verdiği destekle sürecin neredeyse tamamı bile karşılanmaktadır. İşte yurt dışı eğitim bursları yazımızda sizler için derlediğimiz o bilgiler…

Prestijli Yurt Dışı Eğitim Bursları Hangileri

Yurt dışı eğitim bursları kapsamında birçok sitede sayısız örnek bulmak mümkün. Fakat bu bursların bir kısmı öğrencilere zorlu şartnameler sunmaktadır. Bunun haricinde öğrenciye verdiği burs eğitim süresinde harcadığı aylık/yıllık miktarın bir kısmını karşılamaktadır. Kapsamlı bir burs almak için prestij sahibi kurumlardan destek almak önemlidir. Biz de prestij sahibi yurt dışı eğitim bursları hangileri sizler için hazırladık. İşte tam kapsamlı yurt dışı eğitim bursları şu şekildedir;

- Reklam -
 • YLSY Bursu
 • Fulbright Bursu
 • Jean Monnet Bursu
 • British Council GREAT Bursu
 • TÜBİTAK Bursu
 • TEV Bursu
 • Chevening Bursu

YLSY Bursu

En yaygın burs programlarından olup devlet kurumlarında iş güvencesi de veren ender programlardan birisidir. YLSY bursu, MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından çeşitli kamu kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde yürüyen burs programının adıdır. YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Öğrencileri Seçme Ve Yerleştirme) Bursu yüksek lisans ve doktora adaylarının başvurabileceği en önemli burslardan birisi olmaktadır.

YLSY programında istenilen şartları yerine getiren öğrencilerin aldığı eğitim sonrasında işbirliği protokolündeki kurumlarda da çalışma olanağı hazırdır. YLSY nedir ve başvuru şartları hangileridir öğrenmek için sitemizde yer alan ilgili yazıyı da okumanızda fayda var. Bu burs sayesinde dünyanın birçok ülkesinde alanında uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için eğitim imkanı sunulmaktadır.

YLSY BURSU

Fulbright Bursu

Fulbright, Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan ikili protokol çerçevesinde verilen bursun adıdır. Türkiye’den yurt dışına okumaya gidecek öğrenciler için verilen burs programları içerisinde en prestij sahibi olanlardan birisidir.

Burs Amerika’da eğitim görmek isteyen yüksek lisans, doktora öğrencilerinin yanı sıra Fulbright ilgili sitesinde yer alan bilgiler dahilinde; spor bursu, üstün başarı bursu, yabancı dil öğrenim bursu, akademik araştırma bursu gibi çok sayıda program yer almaktadır. Lisans başarı ortalaması, ileri seviye İngilizce bilgisi, bazı alanlar için iş tecrübesi gibi kriterlerler aranmaktadır. Burs programlarında ulaşım, öğrenim giderleri, sağlık sigortası ve diğer masrafları da kapsayan geniş bir alanda destek sağlamakta olup eğitim süresini aşmamak kaydıyla sürmektedir.

- Reklam -
FULBRIGHT BURSU

Jean Monnet Bursu

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu arasında 1989 yılında yapılan anlaşmayla hayata geçirilmiştir. Seçili kursiyerler 3-12 ay arasında AB ülkelerindeki üniversitelerde yüksek lisans ve araştırma hakkı tanınmıştır. Yurt dışı eğitim bursu kapsamında olan bu program Avrupa birliğine uyum programı çerçevesinde verilmektedir.

Burs miktarı ise okul ücretini, yaşam giderlerini (barınma, ulaşım, gıda), sabit giderleri (vize-pasaport, seyahat, eğitim materyali vb.) kapsayacak şekilde verilmektedir. Jean Monnet Bursu her yıl kendi internet sitesinden başvuru şartları ve programın kapsamı detaylıca paylaşılmaktadır.

JEAN MONNET BURSU

British Council GREAT Bursu

Birleşik Krallık üniversitelerinde 1 yıl süreyle lisansüstü eğitim alma imkanı veriyor. Bu yurt dışı eğitim bursu  programına  aralarında Türkiye’ninde bulunduğu 18 ülkeden öğrenci katılmaktadır. Burs miktarı eğitim giderlerini sağlamak amacıyla yaklaşık 10 bin sterlindir. (Bu rakam senelere göre değişkenlik göstermektedir.) 2022-2023 döneminde aşağıda yer alan 8 üniversiteye yerleşim sağlanacaktır. British Council GREAT Bursu kapsamındaki o üniversiteler şu şekildedir;

- Reklam -
 • Anglia Ruskin University
 • Royal Agricultural University
 • University of Bradford
 • University of East Anglia
 • University of Edinburg
 • University of Hull
 • University of Northampton
 • University of York
BRITISH COUNCIL BURSU

TÜBİTAK Bursu

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından yurt içi yüksek lisans ve yurt dışı doktora adaylarına verilen destek programları içerisinde öneme sahip bir diğer burstur. TÜBİTAK ilgili sayfasında burs programı hakkında detaylı şartname ve bilgiler yer almaktadır.

TÜBİTAK tarafından verilen burs kapsamında ise bursiyerlerin ulaşım, öğrenim harçları, aylık gider masrafları ve sağlık sigortası desteği verilir. Ancak bu burs programında da ALES ve Yabancı Dİl yeterliliği aranmaktadır.

TÜBİTAK BURSU

TEV Bursu

Ülkemizde alanında uzman kişileri yetiştirmek ve desteklemek amacıyla 1969 yılından beri bursiyerleri destekleyen vakıf bursudur. Her yıl yüksek lisans, tıp ve diğer araştırma alanlarında burslar verilmektedir. Ancak bu burslar ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde yer alan seçkin üniversiteleri kazanan adaylara verilir.

- Reklam -

TEV bursunda bir diğer aranan şart ise öğrencinin lisans ortalaması, dil yeterliliği ve ailesinin maddi geliri gibi kriterler olmuştur. Ayrıca TEV bursları (Türk Eğitim Vakfı) ilgili sitesinde yaz okulu, seminerler, erasmus gibi diğer yurt dışı eğitim bursları da yer almaktadır.

TEV BURSU

Chevening Bursu

1983 yılında ilk kez adını Dışişleri bakanlığının konutundan alan bu programı İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse ediliyor. Yurt dışı eğitim bursları kapsamında 147 ülkeninde bulunduğu programa Türkiye’den de katılım sağlanmaktadır.

İngiltere’de 1 yıllık yüksek lisans sürecinde üniversite, barınma, vize ve temel ihtiyaçları kapsayacak şekilde verilmektedir. Programa başvurmak ve sonrasında yapılacak olan süreci öğrenmek için Chevening Bursu ilgili sayfasına göz atabilirsiniz.

- Reklam -
CHEVENING BURSU

Yurt Dışı Eğitim Bursları Veren Diğer Özel Kurum/Kuruluşlar

Yurt dışında yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim görmek isteyenlerin aldığı destekler arasında özel vakıf ve kuruluşlarda bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar özel şartnameler ile belirli sayıda öğrenciyi bursiyer olarak desteklemektedir. Şirketlerin bursiyer destekleme alanlarından bu programlara ulaşılabilir ayrıca birçok vakıf üniversitesi de bünyesindeki öğrencileri yüksek lisans veya doktora için maddi destek sağlayarak yurt dışında eğitimini sağlamaktadır.

- Reklam -

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.