Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak- EN Güncel Ücretler

Buse Editör
Buse Editör 26.04.2022
Güncellendi 26/04/2022

Yurtdışında yüksek lisans yapmak herkesin hayali olmaya devam ediyor. Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. En çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri fırsatlar ülkesi olması.

- Reklam -

Dünya üzerindeki bütün yeniliklerin neredeyse tamamının Amerika’dan çıkması da tercih sıralarında ilk listede yer almasını sağlıyor. Refah seviyesi yüksek olan Amerika’da yüksek lisans yaparken çalışmak, sosyalleşmek, eğitim alırken tatil yapmak hiç de zor değil.

Siz de bu hayalin peşinden gidenlerden misiniz? O halde doğru yazıdasınız. Sizler için Amerika’da yüksek lisans ücretlerini en güncel haliyle bu yazıda derledik. Amerika’da yüksek lisans bölümleri hakkında detaylı bilgi alabilir, şartlarının size uyup uymadığını öğrenebilirsiniz…

Amerika’ da Yaşam

Amerika'da yüksek lisans yapmak
Amerika’da yüksek lisans yapmak

Amerika’da eğitim alacak öğrencilerin en merak ettiği soru hiç şüphesiz “Amerika’da yaşam nasıldır?” sorusu. Amerika, bildiğiniz gibi her haline hayran kalacağınız müthiş görünüme sahip bir ülke.

- Reklam -

Amerika Birleşik Devletleri, her yıl farklı ülkelerden binlerce göç alıyor. Sosyal yaşamıyla ve refah seviyesinin yüksek olmasıyla herkesin hayallerini süslüyor.

Amerika iş imkanları oldukça fazladır. Ayrıca Amerika’da yaşam masrafları kişilere göre değişiyor. Bir öğrenci için konaklama seçenekleri aylık 400-1.000 Dolar arasında değişiyor.

Amerika Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Amerika Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Her okulun kabul şartları farklılık gösterse de; genel olarak öğrencilerden istenilen şartlar aynı. İşte Amerika’da yüksek lisans şartları şöyle listeleniyor:

 • Amerika’da yüksek lisans yapmak için IELTS ve TOEFL sınavlarından geçer not almanız gerekiyor.
 • Akademik yeterliliğinizi tespit etmek için GRE ve GMAT sınavlarından geçer not almalısınız.
 • Mezun olduğunuz not ortalamanız en az 3,00 olmalıdır.
 • Referanslarınızı her üniversite istemese de bazı üniversiteler için referanslarınızda başvuru belgelerinizin arasında bulunmak zorundadır.
 • Motivasyon mektubuna da sahip olmanız gerekmektedir.

Amerika’da yüksek lisans için gerekenler nelerdir?

- Reklam -

1. IELTS ve TOEFL
2. Özgeçmiş
3. Motivasyon Mektubu
4. Referans
5. Transkript
6. GRE ve GMAT

Amerika’da Yüksek Lisans Ücretleri

Amerika’da yüksek lisans ücretleri her üniversitede farklılık göstermektedir. Amerika’da yüksek lisans maliyeti 35.000 Dolar ile 150.000 Dolar arasında değişmektedir. Fakat siz seçeceğiniz üniversitenin ücretini öğrenmek için resmî web sitesinden daha sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Önemli!

Yüksek Lisans yapacağınız bölümünün Amerika’da sayısız üniversitede bulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Sizin kriterlerinize uygun üniversiteyle beraber fiyatı da diğer üniversitelere göre uygun olanı seçmelisiniz. Burada yazdığımız rakamlar değişebileceği için belirttiğimiz en düşük ücretin altında fiyat bulabilirsiniz.

- Reklam -

Amerika’da asgari ücret ne kadar? En güncel bilgileri sizler için araştırdık.

Amerika’da Doğru Üniversite Nasıl Seçilir?

Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Amerika’da da her üniversitenin uzmanı olduğu bölümler bulunmaktadır. Mühendislik alanında uzman olan bir üniversiteye tıp alanında yüksek lisans yapmak için gidemeyeceğiniz gibi.

Gitmek istediğiniz yüksek lisans bölümünü kesinlikle iyi araştırmalısınız. Orada yüksek lisans yapan diğer öğrencilerinin istihdam edildiği şirketleri öğrenmelisiniz. Staj olanaklarını, bulunduğunuz şehirdeki sosyal aktiviteleri ve en önemlisi üniversitelerin sizden istediği ücretlerden size en uygun olanını seçmelisiniz.

- Reklam -

Bu konuda yeterli araştırma gücüne sahip değilseniz sizin için bu araştırmaları ücret karşılığında yapan aracı firmalara ulaşıp, onlarla anlaşabilirsiniz. Bütün aracı firmalar ile görüşüp sizin için en uygun fiyatlandırmayı seçebilirsiniz. Amerika’da doğru üniversite seçimi için;

 • Ücretler
 • Staj Olanakları
 • Sosyal Aktiviteler
 • İş Olanakları
 • Üniversite Ücretleri
 • İstihdam

Amerika’da Burslu Okumak

Dünyanın en pahalı lisansüstü eğitimini sunan Amerika’da burslu okumak mümkün. Amerika’da Yüksek lisans yapmak öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilse de; pahalı olması nedeniyle binlerce öğrencinin başka ülkelerde ya da bulundukları ülkede lisansüstü tamamlamak zorunda kalıyorlar.

 • Amerika’da burslu okumak için birçok kriter bulunmakta. Kendinizi uygun gördüğünüz pozisyon için burs başvurusu yapabilir, lisansüstü eğitiminiz için yardım alabilirsiniz. Faydalanabileceğiniz burs çeşitleri şu şekildedir;
 • Kadınlara Yönelik Burslar: Amerika’nın daha çok geride kalmış ülkelerden gelen kadınlar için sağlanan para yardımıdır.
 • İhtiyaç Tabanlı Burslar: Daha çok Amerikan halkına sağlanan bu burs olanağını diğer ülke vatandaşları içinde veren kolej ve üniversiteler de bulunmaktadır.
 • Üstün Başarı Bursu: Alanında uzman ve kendini çok iyi derecede yetiştirmiş öğrencilere verilen burslardır.

Amerika’da yüksek lisans yapmak kaç yıl sürer?

Amerika’da yüksek lisans yapmak 2 yıl sürmektedir.

- Reklam -

Mutlaka incelemenizi tavsiye ederim: Amerika Dil Okulları

Amerika’daki Yüksek Lisans Bölümleri

Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak

Amerika’da Yüksek lisans bölümleri sırasıyla şu şekildedir;

 • Beşerî bilimler,
 • Eğitim ve öğretim,
 • Hukuk,
 • Kişisel bakım ve fitness,
 • MBA,
 • Mimarlık ve yapı,
 • Mühendislik,
 • Sağlık ve tıp,
 • Seyahat ve turizm,
 • Sosyal çalışmalar ve medya,
 • Tarım ve veteriner çalışmaları,
 • Uygulamalı ve kuramsal bilimler,
 • Yaratıcı sanatlar ve tasarım,
 • İşletme ve yönetim çalışmaları.

Amerika’da MBA Programı olan üniversiteler hangileri?

1. Columbia University,
2. Nortwestern University,
3. University of California,
4. Berkeley,
5. Yale University,
6. Dartmouth College,
7. Duke University,
8. Cornell University,
9. UCLA.

- Reklam -

MBA Nedir? MBA programı hakkında tüm detaylar web sitemizde!

Amerika’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkün mü?

Amerika’da Yüksek lisans yaparken çalışabilmeniz için hiçbir engel bulunmuyor. Sınırlı saatler içerisinde part-time olarak çalışabilirsiniz. Üniversiteye gitmeden önce ayarlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Amerika’da Çalışmak

Yüksek lisans yaptıktan sonra Amerika’da çalışmak; kariyeriniz ve eğitiminiz için büyük derecede prestij sağlayacaktır. Eğitiminiz devam ederken İngilizce seviyenizi yükselterek iş bulabilme şansınızı arttırabilirsiniz.

- Reklam -

Amerikan hükümeti yüksek lisans yapan öğrencilerin eğitimi bittikten sonra 3 yıl daha Amerika’da kalabileceklerini belirtmiştir. Bu süre içerisinde kendi alanınızda iş bulabilir ve daha uzun yıllar Amerika’da yaşamak için oturum iznine başvurabilirsiniz.

Sadece Amerika değil dünyanın her yerinde şirketler sizin için sıraya gireceklerdir. Dünya çapında tanınırlığı olan Amerika diplomaları özgeçmişinize eklediğiniz zaman dikkatleri üzerinize çekeceksiniz.

Amerika’da Konaklama

Amerika’da lisansüstü eğitim için giden öğrencilerin tercih ettiği birkaç tane konaklama seçeneği bulunuyor. Kendi evinizi tutmaya kalkarsanız sizin için eğitim maliyeti çok yüksek olacağı için popüler konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Amerika’da öğrenci konaklama seçenekleri şöyle listeleniyor:

- Reklam -
 • Üniversite Yurtları: Öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği arasında üniversite yurtları bulunmakta.
 • Öğrenci Evi: Sizin gibi yüksek lisans yapacak öğrencileri bulup, onlara eve çıkma teklifinde bulunabilirsiniz. Özellikle yurt bulamayan öğrencilerin yanına giderseniz teklifinizi kabul etme olasılığı daha yüksek olacaktır.
 • Otel: Yurt ve ev arkadaşı bulamayan öğrencilerin zorunlu olarak seçmek zorunda kaldığı otelde konaklamaktır. En az tercih edilmesinin sebeplerinden birisi ise eğitim maliyetini ciddi oranda yükseltmektedir.

Aşağıda sizlerle tecrübelerini paylaşan bir kişinin videosunu izlemenizi tavsiye ederim:

Amerika’ya Yolculuk

Türkiye’ye Uzaklığı: Türkiye’den Amerika’ya İstanbul üzerinden direkt olarak yolculuk yapabilirsiniz. Yaklaşık olarak 10-11 saat arası sürmektedir.

Uçak Biletleri: Güncel kur ile bir yolcu, İstanbul – New York yolculuğu yapmak isterse yaklaşık 500-600 Amerikan doları ödemelidir.

- Reklam -

Neden Amerika’da yüksek lisans yapmalısınız?

1. Mezun olunan lisans bölümünün, tercih edilen lisansüstü program ile uyumluluğu aranmamaktadır.
2. Sayısız burs seçeneği ve prestiji yüksek
3. Bolca üniversite olması
4. Yabancı dilinizi kolayca pekiştirebilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir