Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak – 2023 Güncel Ücretler

Fırsatlar ülkesi Amerika’da yüksek lisans yapmak ister misiniz? Yurtdışında master eğitimi almak çoğu öğrenci ve üniversite mezununun hayallerini süslemeye devam ediyor. Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyenlerin sayısı da ülkemizde bir hayli fazla.

Adeta büyülü bir dünya olan Amerika, her yıl on binlerce insanı kendisine çekmeyi başarıyor. Refah seviyesi yüksek olan Amerika’da yüksek lisans yapmak belirli aşamaları ve birtakım süreçler beraberinde getirir bunlarla ilgili bilgileri tek bir yazıda en güncel haliyle sizin için derledik.

Amerika’da Yaşam

Amerika'da yüksek lisans yapmak
Amerika’da yüksek lisans yapmak

Amerika’da eğitim alacak öğrencilerin en merak ettiği soru hiç şüphesiz “Amerika’da yaşam nasıldır?” sorusu. Amerika çeşitliliğin oldukça yaygın olduğu bir ülke. Farklı kültürlerden, dinlerden ve ırktan insanlar tek bir çatı altında toplanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, her yıl farklı ülkelerden binlerce göç alıyor. Özellikle gençler için sosyal yaşamın son derece yoğun olması ve farklı kültürden milyonlarca insanı barındırması, Amerika’yı yurt dışı eğitimi tercihi için ilk sıralara taşıyor.

Çok kültürlü yapısı ve kaliteli eğitim imkanlarıyla Amerika’da yüksek lisans yapmak oldukça prestijli bir durumdur.

Amerika iş imkanları öğrenciler için oldukça fazladır. Ülkede aylık masrafınız yaşam tarzınıza göre değiştiği için farklı işlerde çalışarak para kazanabilirsiniz.

Bir öğrencinin Amerika’da aylık konaklama masrafı 900$ ile 1.500$ arasında değişmektedir.

Amerika Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Amerika'da Yüksek Lisans Yapmak
Amerika Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Konu herhangi bir yerde yüksek lisans eğitimi olduğunda net bir başvuru şartı verilemeyebilir. Bunun sebebi her üniversitenin kendine has aday şartı olmasıdır. Amerika’da yüksek lisans yapmak için genel dil yeterliliği gibi şartlar mevcuttur.

Yine de genel olarak çoğu üniversitenin yüksek lisans adaylarından beklediği şeyler bellidir;

 • Amerika’da yüksek lisans yapmak için IELTS ve TOEFL sınavlarından geçer not almanız gerekiyor.
 • Akademik yeterliliğinizi tespit etmek için GRE ve GMAT sınavlarından geçer not almalısınız.
 • Not ortalaması bölümlere göre değişse de adaylardan en az %70’lik başarı bekleniyor.
 • Referanslarınızı her üniversite istemese de bazı üniversiteler için referanslarınızda başvuru belgelerinizin arasında bulunmak zorundadır. Bunun için lisans eğitimi aldığınız hocalarınıza danışabilirsiniz.
 • İyi yazılmış bir motivasyon mektubu sizi pek çok rakibinizin önüne geçirir.
 • Bazı okullar CV‘de istemektedir. O nedenle iyi bir özgeçmiş hazırladığınızdan emin olun.

Tüm bu şartlar genel kabulle ilgilidir. Bunun dışında başvuru yapacağınız üniversitenin özel şartlarını mutlaka takip etmelisiniz.

Amerika’da Yüksek Lisans Ücretleri

Amerika'da Yüksek Lisans Yapmak

Amerika’da yüksek lisans ücretleri her üniversitede farklılık göstermektedir. Amerika yüksek lisans ücretleri yıllık 20.000 Dolar ile 150.000 Dolar arasında değişmektedir.

Daha doğru ve net bilgiler için yüksek lisans eğitimini almak istediğiniz üniversitenin fiyatlandırmasını kontrol etmeniz en sağlıklı kaynak olacaktır.

Önemli!

Yüksek Lisans yapacağınız bölümünün Amerika’da sayısız üniversitede bulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Sizin kriterlerinize uygun üniversiteyle beraber fiyatı da diğer üniversitelere göre uygun olanı seçmelisiniz. Burada yazdığımız sayılar değişebileceği için belirttiğimiz en düşük ücretin altında fiyat bulabilirsiniz.

Amerika’da okurken aynı zamanda çalışmayı da düşünüyor musunuz? O halde Amerika asgari ücret bilgilerine hemen ulaşın.

Amerika’da Doğru Üniversite Nasıl Seçilir?

Amerika'da Yüksek Lisans Yapmak
Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Amerika’da da her üniversitenin uzmanı olduğu bölümler bulunmaktadır. Mühendislik alanında uzman olan bir üniversiteye tıp alanında yüksek lisans yapmak için gidemeyeceğiniz gibi genel bilgiler buradaki üniversiteler içinde geçerli sayılabilir.

Gitmek istediğiniz yüksek lisans bölümünü kesinlikle iyi araştırmalısınız. Orada yüksek lisans yapan diğer öğrencilerinin istihdam edildiği şirketleri öğrenmelisiniz. Staj olanaklarını, bulunduğunuz şehirdeki sosyal aktiviteleri ve en önemlisi üniversitelerin sizden istediği ücretlerden size en uygun olanını seçmelisiniz.

Amerika’da yüksek lisans yapmak bölüm ve üniversite bazlı olarak değişiklik gösterebilir. Sizin için en iyi seçeneği araştırmak oldukça önemlidir.

Bu konuda yeterli araştırma gücüne sahip değilseniz sizin için bu araştırmaları ücret karşılığında yapan aracı firmalara ulaşıp yardım alabilirsiniz. Bütün aracı firmalar ile görüşüp sizin için en uygun fiyatlandırmayı seçebilirsiniz. Amerika’da doğru üniversite seçimi için;

 • Ücretler
 • Staj Olanakları
 • Sosyal Aktiviteler
 • İş Olanakları
 • Üniversite Ücretleri
 • İstihdam olanaklarını araştırmanız faydalı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Avustralya Dil Okulu

Amerika’da Yüksek Lisans Bursu

Dünyanın en pahalı lisansüstü eğitimini sunan Amerika’da burslu okumak da mümkün. Amerika’da yüksek lisans yapmak öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilse de pahalı olması nedeniyle binlerce öğrencinin ya başka ülkeleri tercih ediyor ya da kendi ülkelerinde yüksek lisans yapıyor.

Amerika’da burslu okumak için birçok kriter bulunmakta. Kendinizi uygun gördüğünüz pozisyon için burs başvurusu yapabilir ve lisansüstü eğitiminiz için yardım alabilirsiniz.

Yüksek lisans eğitiminiz için başvuracağınız bölüme göre de burs başvuruları değişebilir. Kimi kuruluşlar belirli bölümlerde okuyanlar için özel burs vermektedir.

Faydalanabileceğiniz burs çeşitleri şu şekildedir;

 • Kadınlara Yönelik Burslar: Amerika’nın gelişmekte olan ülkelerden gelen kadınlar için sağladığı para yardımıdır.
 • İhtiyaç Tabanlı Burslar: Daha çok Amerikan halkına sağlanan bu burs olanağını diğer ülke vatandaşları için de veren kolej ve üniversiteler de bulunmaktadır.
 • Üstün Başarı Bursu: Alanında uzman ve kendini çok iyi derecede yetiştirmiş öğrencilere verilen burslardır.

Amerika’da yüksek lisans yapmak için Fullbright ya da Humprey gibi oldukça bilindik burs programlarına başvurabilirsiniz.

Öneri İçerik: Amerika Dil Okulları

Amerika’daki Yüksek Lisans Bölümleri

Amerika'da Yüksek Lisans Yapmak
Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak

Amerika’da yüksek lisans yapmak için oldukça fazla bölüm vardır. Sizin için en uygun olanı seçmeli ve ona göre adım atmalısınız.

Amerika’da Yüksek lisans bölümleri sırasıyla şu şekildedir;

 • Beşerî bilimler
 • Eğitim ve öğretim
 • Hukuk
 • Kişisel bakım ve fitness
 • MBA
 • Mimarlık ve yapı
 • Mühendislik
 • Sağlık ve tıp
 • Seyahat ve turizm
 • Sosyal çalışmalar ve medya
 • Tarım ve veteriner çalışmaları
 • Uygulamalı ve kuramsal bilimler
 • Yaratıcı sanatlar ve tasarım
 • İşletme ve yönetim çalışmaları

Okuma Önerisi: MBA Nedir?

Amerika’da Çalışmak

Yüksek lisans yaptıktan sonra Amerika’da çalışmak; kariyeriniz ve eğitiminiz için size büyük derecede prestij sağlayacaktır. Eğitiminiz devam ederken İngilizcenizi de geliştirerek iş bulabilme şansınızı arttırabilirsiniz.

Amerika’da yüksek lisans yapmak yanında öğrencilerin eğitimi bittikten sonra 3 yıl daha Amerika’da kalabileceklerini belirtmiştir. Bu süre içerisinde kendi alanınızda iş bulabilir ve daha uzun yıllar Amerika’da yaşamak için oturum iznine başvurabilirsiniz.

Sadece Amerika değil dünyanın her yerinde şirketler sizin için sıraya gireceklerdir. Dünya çapında tanınırlığı olan Amerika diplomaları özgeçmişinize eklediğiniz zaman dikkatleri üzerinize çekeceksiniz.

Öneri yazısı: İspanya Yüksek Lisans

Amerika’da Konaklama

Amerika’da lisansüstü eğitim için giden öğrencilerin tercih ettiği birkaç tane konaklama seçeneği bulunuyor. Kendi evinizi tutmaya kalkarsanız sizin için eğitim maliyeti çok yüksek olacağı için popüler konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Amerika’da öğrenci konaklama seçenekleri şöyledir;

 • Üniversite Yurtları: Öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği arasında üniversite yurtları bulunmakta.
 • Öğrenci Evi: Sizin gibi yüksek lisans yapacak öğrencileri bulup onlara eve çıkma teklifinde bulunabilirsiniz. Özellikle yurt bulamayan öğrencilerin yanına giderseniz teklifinizin kabul edilme olasılığı daha yüksek olacaktır.
 • Otel: Yurt ve ev arkadaşı bulamayan öğrencilerin zorunlu olarak seçmek zorunda kaldığı otelde konaklamaktır. En az tercih edilmesinin sebeplerinden birisi ise eğitim maliyetini ciddi oranda yükseltmesidir.

Konaklama yüksek lisans eğitiminizin önemli bir parçasıdır. Sonuç olarak ilk defa gideceğiniz bir ülkeyse kalacak güvenli bir yeri tercih etmeniz orda geçireceğiniz vakit için oldukça önemlidir.

Amerika’ya Yolculuk

Amerika’da yüksek lisans yapmak için gerekli bütün adımları tamamladınız. Şimdi sırada okyanusu geçmek var.

Türkiye’ye Uzaklığı: Türkiye’den Amerika’ya İstanbul üzerinden direkt olarak yolculuk yapabilirsiniz. Uçuş yaklaşık olarak 10-11 saat arası sürmektedir.

Uçak Biletleri: Güncel kur ile bir yolcu, İstanbul – New York yolculuğu yapmak isterse yaklaşık 500-600 Amerikan doları ödemelidir.

Amerika’da yüksek lisans yapmak genel hatlarıyla okul bulma, burs başvurusu, dil yetkinliği ve ulaşım-konaklama gibi koşulların sağlanmasını kapsar.

Süreç tek bir aşamadan ziyade çok yönlü ve planlı bir şekilde ilerlenmesi gereken bir bütünlük. Bu yüzden en baştan bölümlerden üniversitelere, kalacağınız yerden burs başvurularına kadar her şeyin sizin kontrolünüzde olduğu bir süreç planlamanızı tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Amerika’da yüksek lisans yapmalısınız?

1. Mezun olunan lisans bölümünün, tercih edilen lisansüstü program ile uyumluluğu aranmamaktadır.
2. Sayısız burs seçeneği imkanınız var.
3. Tercih edebileceğiniz yüzlerce üniversite mevcut.
4. Yabancı dilinizi kolayca geliştirebilirsiniz.
5. Alacağınız diploma sayesinde dünyanın pek çok yerinde kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

Amerika’da yüksek lisans yapmak kaç yıl sürer?

Amerika’da yüksek lisans yapmak 2 yıl sürmektedir.

Amerika’da MBA Programı olan üniversiteler hangileri?

1. Columbia University
2. Nortwestern University
3. University of California
4. Berkeley
5. Yale University
6. Dartmouth College
7. Duke University
8. Cornell University
9. UCLA

Amerika’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkün mü?

Amerika’da yüksek lisans yaparken çalışabilmeniz için hiçbir engel bulunmuyor. Sınırlı saatler içerisinde part-time olarak çalışabilirsiniz. Üniversiteye gitmeden önce işinizi ayarlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Amerika’da yüksek lisans not ortalaması kaçtır?

Daha düşük not ortalaması ile de kabul edilebilme ihtimaliniz olsa da 3.0 GPA elde edebilirseniz yüksek lisans için kabul edilme şansınız artacaktır.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Tijen Özok - 19.07.2022

  fiyat ve detay bilgi almak istiyorum