YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri

Şevval Editör
Şevval Editör 31.08.2022
Güncellendi 31/08/2022
YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

”YDS nasıl yüksek puan alınır?” sorusu akademik kariyer yolunda olanların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Akademik her aşama için YDS/Yökdil ya da türevi bir sınav puanı almanız şart! Peki YDS nasıl yüksek puan alınır?

- Reklam -

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen Yökdil sınavının ardından gözler önümüzdeki ekim ayında gerçekleşecek YDS sınavına döndü! Akademik ilanlardan aşina olduğumuz kadarıyla akademide aşama atlarken YDS’den 55 almak en az puan olarak belirtilmektedir. Fakat bu puan adaylara yetmiyor. Kısa sürede YDS’den 90 almak ya da YDS’den 70 almak, bu puanların kaç nete tekabül ettiği merak konusu.

YÖK’ün gerçekleştirdiği İngilizce sınavlarının stratejik ve ezbere dayalı sınavlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sınavlar için düzenli çalışma ile birlikte belirli stratejileri izlememiz gerekmektedir. Bu yazımızda YDS nasıl yüksek puan alınır? sorusunu irdelediğimiz, YDS/ Yökdil çalışırken hangi yolu izlemeliyiz, yol haritamız ne olmalı, nelere dikkat edersek yüksek puan alabileceğimizi sizler için derledik!

yds nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır?

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

YDS/Yökdil sınavlarına çalışırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar ve stratejileri uygulamanız sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. Bu önce düzenli çalışma gerektirir. Çalışma süreci içerisinde izleyeceğiniz yol haritası ve YDS odaklı çalışma stilini merak edenler yazımızı okumaya devam etsin!

- Reklam -

1- Seviye Tespit

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

Yökdil ya da YDS sınavına girmeden önce ilk yapmanız gereken kendi seviyenizi tespit etmektir. Çünkü bu sınavlar sizin İngilizceyi ne kadar aktif kullandığınızı ya da ne derece hakim olduğunuzu ölçen sınavlar değil. Bu yüzden İngilizce konuşma pratiğiniz iyi olsa bile sınavda afallayabilirsiniz. Peki seviyenizi nasıl tespit edeceksiniz?

 • Herhangi bir yayının deneme sınavını çözerek
 • Yök‘ün son 5 yıl içinde yaptığı Yökdil ya da YDS sınavlarından birini çözerek (Yökdil sınavı için kendi alanınızın sınavını tercih edebilirsiniz.)

2- Online/Offline Dersler

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

Yökdil ya da YDS, her ikisi de uzun zamandır devamlılığı sürdürülen ve belli kalıplara ait soru stilleriyle hazırlanan bir sınavlardır. Bu yüzden belli sınav stratejilerine sahiptir. Bu sınavlara hazırlanırken bu stratejileri tek başınıza yönetmek sağlıklı bir sınav süreci geçirmenizi engelleyebilir. Bu yüzden alanında uzman hocalardan ders alarak bu süreci daha rahat geçirebilirsiniz. Uzman hocalardan nasıl ders alabiliriz?

 • Kurumların/ Kursların yüz yüze eğitiminden yararlanma
 • Kurumların online eğitimlerinden yararlanma
 • Alanında uzman kişilerle görüşerek onlardan onlıne dersler alma

”YDS Kelime Ezberleme Nasıl Yapılmalı?” Başlıklı Yazımızı Web Sitemizin Eğitim Kategorisinden Detaylı İnceleyebilirsiniz!

3- Gramer Konuları

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

Gramer bilgisi bir dilin en önemli temellerinden biri sayılsa bile bu sınava çalışma esnasında gramer bilgileriyle boğuşmamanızı öneririz. Genel hatlarıyla gramer bilgisini sağladıktan sonra eksiklerinizi belirleyip kısa zamanda, çözüm odaklı ilerlemenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda;

- Reklam -
 • Sadece gramer çalışmak yerine soru çözümü esnasında gramerin farklı şekillerini görmeniz,
 • Okuma çalışması pratiği yaparken kullanım alanlarına hakim olmanız da mümkün.

4- Kelime Çalışması

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

Kelime ezberi Yökdil /YDS ve türevi sınavlarda yüksek almanın en temel çalışma pratiğidir. Sizin ağırlık olarak kelime çalışıyor olmanız sınavda rakiplerinizin önüne geçmenizde destek olacaktır. Aynı zamanda sınav harici İngilizce pratiğinize de önemli katkı sağlayacaktır.

Yökdil için hangi alandan sınava girecekseniz (Fen bilimleri, Sosyal bilimler, Sağlık bilimleri) o alana özel kelime çalışması yapmanız alan dağarcığına hakim olmanızı sağlayacaktır. Haricinde, sınavda yer alan öbek fil (Phrasal Verb), fiil, sıfat, zarf ve edat (Proposition) çalışması yapmanızda çok önemli. Peki nasıl çalışabilirsiniz?

 • Kendinize ait bir kelime defteri oluşturabilirsiniz!
 • Mobil telefon uygulamalarından yararlanabilirsiniz!
 • Kelime kartları edinebilirsiniz!

Kelime çalışması yaparken haftalık ya da günlük tekrarlar yapmaya özen göstermelisiniz. Ezberlediğiniz kelimeleri günlük hayatınıza entegre ederseniz daha akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

- Reklam -

”YDS Nedir? YDS Ne İşe Yarar?” Başlıklı Yazımızı Web Sitemizin Eğitim Kategorisinden Detaylı İnceleyebilirsiniz!

5- Okuma Yapma

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

YDS/Yökdil gibi sınavlar sizin okuma- anlama becerinizin tespiti için yapılırlar. Bu yüzden sınav hazırlık süresince sürekli okuma yapma çok önemlidir. Okuma yapmanız sizin cümle yapısını kavramanızı ve kelime ezberinizin kalıcı hale gelmesini sağlamaktadır. Fakat her İngilizce metni okumak sınav odaklı bir çalışmada çok verim sağlamayabilir. Öyleyse okuma yaparken nelere dikkat edebiliriz?

 • Düzeye göre okuma parçaları seçmelisiniz. Sınav çalışma aşamasında zaten okuduğunuz parçaların size yetmeyeceğini ve bir üst düzey parçalara geçmeniz gerektiğini hissedeceksinizdir.
 • Alanınızla ilgili düzenli makale okumaları yapmanız, sizin hem akademik kariyeriniz için hem de YDS/Yökdil sınavı için katkı sağlayacaktır.

Unutmayın sınav esnasında en çok yarar göreceğiniz çalışma okuma yapma olacaktır!

- Reklam -

6- Soru Çözümü

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

Soru çözümü, bu sınavlar haricinde de sınav çalışma süreçlerinde en çok önerilen çalışma stillerinden biridir. Sınavda yer alan soru tiplerine maruz kaldıkça sınav pratiğiniz daha çok gelişecektir. Ayrıca kelime çalışmalarında gerçekleştirdiğiniz bağlaç, fiil, zarf, edat ezberlerinizi soru çözümleri ile pekiştirirsiniz. Soru çözümlerinde;

 • Çıkmış soruları çözebilirsiniz. Bu sayede sınavın hangi bölümünde eksiğinizin olduğunu saptarsınız. (Bağlaç, cümle tamamlama, paragraf, gramer vs.)

”Uzmanından ‘İngilizce Kelime Öğrenme’ Üzerine Tavsiyeler” Başlıklı Yazımızı Web Sitemizden Detaylı İnceleyebilirsiniz!

7- Deneme Sınavları

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

Deneme sınavları bu süreçte pek sevdiğimiz bir aşama değildir. Çünkü çıkan sonuç sizi demotive de edebilir. Sakın bu hataya düşmeyin! Deneme sınavları sizin zaman yönetiminize büyük katkı sağlayacaktır. Soru pratiği kazanmanızda ve eksiklerinizi tespit etmeniz de önemli bir aşamadır. Ayrıca eksiklerinizi tespit edip onlara çalışmanız sınava hazırlanma sürecinde de daha az efor sarf etmenizi ve sonuç odaklı çalışmanızı sağlar.

- Reklam -

8- Kişisel Notlar

YDS nasıl yüksek puan alınır
YDS nasıl yüksek puan alınır

Çalışma aşamanızda kaynaklarınızın üzerine kendi stilinizde notlar almak konuları daha rahat kavramınızı sağlayacaktır. Bununla birlikte kelime defteriniz dışında bir not defteri tutabilirsiniz. Not defterlerinizi yanınızda taşıyarak günlük hayatınızda odağınızın başka yere kaymasını engellersiniz.

Sizlere YDS çalışma stratejilerini uygulayarak nasıl yüksek puan alacağınıza dair tüyoları derledik. ”YDS Bağlaçlar – Conjunctıons” Başlıklı Yazımızı Web Sitemizin Eğitim Kategorisinden Detaylı İnceleyebilirsiniz!

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir