Youtube Kazanç Hesaplama – 2024 TÜM DETAYLARIYLA!

Youtube kazanç hesaplama, son zamanların popüler uygulamalarından biri olan youtube kullanıcıları tarafından çok merak edilmekte. Sizlere youtube para kazanma hesaplama ile ilgili tüm detaylı bilgileri aktardık!

Youtube uzun zamandır hayatımızda etkinliğini sürdüren ve son zamanlarda gelir kapısı haline dönüşen bir pazar yeri olmuştur. Youtube platformu aracılığıyla gelir elde etmek herkesin en merak ettiği konular kazancın nasıl elde edildiği ve nasıl hesaplandığıdır.

Sizlere yazımızda youtube üzerinden nasıl para kazanacağınızı, ne kadar kazanç elde edebileceğinizi ve youtube gelir hesaplama nasıl olacağını araştırdık, derledik… Öyleyse hemen youtube kazanç hesaplama ile ilgili tüm detayları öğrenelim!

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

youtube kanal kazanç hesaplama
youtube kanal kazanç hesaplama

Eğer youtube’da bir kanalınız varsa ve içerik üreticisiyseniz, hazırladığınız içeriklerinizden kazanç elde etmek mümkün. Nasıl kazanç elde edeceğiniz çok merak ettiğinizi biliyorum. Şimdi her şeyi sizler için açıklığa kavuşturacağım…

Öncelikle youtube tarafından kanalı olan herkese durduk yere para verilmiyor. Youtube kazanç elde etmek için belli başlı kıstasları yerine getirmeniz gerekir. Youtube kazanç hesaplama ile ilgili detayları anlatmaya başlamadan önce yapmanız gerekenleri size anlatacağım.

 • İlk yapmanız gereken açacağınız youtube kanalı için konsept belirlemek
  • Bu konseptleri kendi kişisel ilgi alanlarınıza göre seçebilirsiniz. Peki çok kazandıran konseptler neler?
   • Life Style
   • Oyun
   • Yemek
   • Gezi – Tur
   • Sohbet
   • Spor
   • Çocuk
   • Animasyon
   • Müzik
   • Finans
   • Eğitim
   • Tasarım
 • Youtube kanalınızı açmak
 • Seçtiğiniz konsept doğrultusunda kanala videolar çekip, yüklemek
 • Bu videolar belli bir izlenme sayısına ulaştığında ve abonenizin artış oranına göre kazanç elde etmeye başlıyorsunuz.

Youtube Kazanç Hesaplama Şartları

youtuberlar ne kadar kazanıyor hesaplama
youtuberlar ne kadar kazanıyor hesaplama

Youtube kazanç hesaplama yapmadan önce kazancı elde etmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu şartlar yerine getirildikten sonra belli kıstaslar sonucunda kazanç elde edersiniz. Peki bu şartlar neler? Kazanç sağlamaya başlamanız için ilk etapta;

 • Kanalınızda 4000 izlenme saatine ve 1000 aboneye ulaşmış olmanız gerekir.

Ayrıca youtube platformu içerisinde bir çok farklı kazanç yöntemi bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Bu ödemelerin ne kadar olacağını videonuzu hangi konseptte çekeceğiniz bile bazen belirleyebiliyor.

Konseptiniz nasıl etkilediğiniz merak ediyorsanız hemen anlatalım. Mesela youtube içerisinde spor kanalları sayı olarak çok fazla vardır. Bu durum sizin etkileşim oranınızı net olarak ne kadar etkileyeceğiniz söylememiz mümkün değil.

Fakat etkileşiminizin artması için öne çıkmanız gerekmektedir. Bu da öne sıyrılmak için daha yaratıcı bir tarz geliştirmenize bağlıdır. Bu durumda net bir etkisini söyleyemesek de, kanalınızda ki kazanç faktörlerinden biri olacağını belirtebiliriz.

Mesela youtube her içeriğe belli reklam bütçesi ayırıyor. Eğer sizin kanalınızın konseptinde kanal çok fazla varsa bu bütçe daha çok bölünecek demektir.

İlginizi Çekebilir; Para Kazandıran Uygulamalar

Youtube Ne Kadar Para Kazanılır?

youtube aylık gelir hesaplama
youtube aylık gelir hesaplama

Youtube çok kazançlı söylentisi muhakkak kulağınıza gelmiştir. Evet, youtube da içerik üreterek, videolar çekerek çok fazla kazanç elde etmeniz mümkün. Fakat başlangıçta ciddi anlamda az kazanç elde ettiğinizi söylemeden geçemeyiz.

İzlenme oranınız, tıklama oranınız ve abone sayınız doğrultusunda bu kazanç tabii artış gösterecektir. Bunun için sabırlı olmanızı ve sürekli kendinizi geliştirmenizi öneririz.

Sizlere kazanç konusunda net bir rakam vermemekle birlikte araştırmalarımız doğrultusunda güncel fiyat listesini aşağıya tablo halinde sunuyoruz.

Youtube Kazanç Tablosu

İzlenme SayısıKazancı
1000 izlenme sayısı10 -15 TL arası
10.000 izlenme sayısı100 – 150 TL arası
100.000 izlenme sayısı1.000 – 1.500 TL arası
1 Milyon izlenme sayısı10.000 – 15.000 TL arası
10 Milyon izlenme sayısı100.000 – 150.000 TL arası
youtube kazanç hesaplama robotu

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz!

Editörün Önerisi: Müzik Dinleyerek Para Kazanma

Youtube Kazanç Hesaplama Sitesi

Youtube üzerinden kazanç elde eden kişiler youtube kazanç hesaplama sitesi ile bütçelerini daha önceden planlayabiliyorlar. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi kazanç hesaplama oranları farklı etkenler doğrultusunda değişiklikler gösterebiliyor.

Bu hesaplama siteleri de sizlere bu etkenleri göz önünde bulundurarak bir bütçe sunarlar. Peki kazanç hesaplama da görülen değişkenler neler?

 • Gösterim oranına göre ödeme
 • Tıklama oranına göre ödeme

Tabi bu ödemeler de abone sayısınında etkili olduğunu söylememiz gerekir. Ayrıca bu ödemeleri inceleyecek olursak;

Gösterim oranına göre ödeme; youtube mecrasında BGBM şeklinde bir kısaltmaya sahiptir. Bu kısaltmanın açılımı da “Bin Gösterim Başına Ödeme” şeklinde olur. Bu doğrultuda ödemelerin bin görüntüleme üzeri videolar için gerçekleşeceğini de söyleyebiliriz.

Youtube kanalınız da yayınladığınız her video izlendiği her bin gösterimde size kazanç sağlamaktadır.

Tıklama oranına göre ödeme; kazanç hesaplamada en önemli ve ilk baz alınan ödeme sistemidir. Bu tıklanma oranı reklamların gösterim sayısına göre belirlenmektedir. Youtube, reklam ve iş birliği yaptığı firmaların bütçesinden, bünyesinde bulunan kanal sahiplerine de bir ödeme gerçekleştirmektedir.

Burada en önemli durum video esnasında verilen reklama tıklama gerçekleşmediği müddetçe size ödeme yapılmamasıdır. Bu yüzden gösterim oranındaki gibi sürekli kazancınız artamayabilir.

Fakat youtube tarafından değil de, siz şahsi olarak bir firme ya da marka ile reklam ve işbirliği yaparsınız kazancınız çok daha farklı olacaktır. Çünkü hem reklam ve işbirliklerinde bütçe fazla olabiliyor.

Hem de bir bütçe kesintisi ya da kazancı belli olmayan bir durum olmayacak. Siz anlaşmanızı yaptığınız an videonuzda firmaya yer vermeniz kazancınızı direkt olarak hesabınıza geçirecektir. Tıklanma oranına göre ödemeyi sizlere tablo halinde örneklendirecek olursak;

Videoyu izleyen kişi sayısıReklamın gösterildiği kişi sayısıReklama tıklayan kişi sayısıVideo İzlenme ve reklam tıklanma oranıYüzdelik oran
2000 kişi1000 kişi100 kişi1000/100%10
youtube kazanç hesaplama programı

İlgili İçerik: Reklam İzleyerek Para Kazanma

Youtube Gelirinizi Neler Etkiler?

youtube para kazanma hesaplama
youtube para kazanma hesaplama

Youtube gelirinizi etkileyen belli başlı etmenler vardır. Hesaplama siteleri teknik ve matematiksel etkileri hesaba katıyorlar. Fakat nitel bazı özelliklerde aynı orantıda sizin videonuzun izlenme ve bu doğrultuda abonenizin artma oranını etkileyebilir. Bu nitel etkenler;

 • Kanal Konsepti
 • Video Süresi
 • Kanal Abone Sayısı

Kanal Konsepti

Kanalın konsepti kategorisini belirleyen tek unsurdur. Burada tıklanma oranı doğrultusunda bir kazanç elde ettiğinizi düşünürsek, fazla videonun bulunduğu bir kategori veya konsept seçiminiz olursa tıklanma oranınız daha az olabilir ama özelleştirilmiş bir kategori üzerinden giderseniz kazancınız daha fazla olacaktır.

Video Süresi

Video süresi tamamen istatiksel olarak etkilediği belirlenmiş bir unsurdur. En çok izlenen videoların istatiksel olarak 10- 15 dakika aralığında olan videolar olduğu söylenmektedir. Bu yüzden çok uzun süreli videolar, tıklanma oranınızı düşürebilir.

Yorum ve Beğeni Sayısı

Yorum ve beğeni sayınız tıklanma oranınızı etkilediği içi önemlidir. Ne kadar çok yorum ve beğeni alırsanız ilgili videolar ve kanallar aracılığıyla o kadar çok keşfete düşersiniz.

Bu da sizin tıklanmanızı arttırarak kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. O halde ne diyoruz; “Lütfen kanalıma abone olmayı, videoumu beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın :)”

Youtube Kazanç Hesaplama Sık Sorulan Sorular (SSS)

YouTube 1000 İzlenme Kaç TL 2022

Youtube 1000 izlenme ortalama olarak 10- 15 TL arası kazanç elde etmenizi sağlar.

Youtube’da 1 Milyon Abone Kaç Para Kazandırır?

Kazancını tıklanma ve gösterim oranına göre sağladığınız için abone sayınızın burada izlenmeye etkisi olduğu kadar kazanç sağlayacağını söylememiz gerekir. Fakat 1000 izlenme sizlere ortalama 10.000 – 15.000 TL arası kazanç sağlamaktadır.

YouTube Kazanılan Para Nasıl Hesaplanır?

Youtube’da kazandığınız para tıklanma oranı ve gösterim oranına göre selde edilmektedir.

YouTube Para Kazanmak İçin Kaç İzlenme?

Youtube üzerinden para kazanmak için en az 1000 abone ve 4000 izlenme oranına erişmeniz gerekmektedir.

Sizlere youtube kazanç hesaplama ile ilgili tüm detayları aktardık. Konu ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruları YORUMLAR kısmından bize iletebilirsiniz!

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Ali Haydar Çoktaş - 04.09.2023

  29,9 saat izleme ne anlama geliyor