Öğrenci Affı 2022 – Kapsamı, Şartları ve Başvuruları!

Engin Editor
Engin Editor 16.06.2022
Güncellendi 16/06/2022
Öğrenci affı kapsamı, şartları ve başvuruları 2022
Öğrenci affı kapsamı, şartları ve başvuruları 2022

Son günlerde gündeme gelmesiyle birlikte milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren “öğrenci affı” konusu herkes tarafından merak konusu olmuştur. Yaklaşık 4 milyon 250 bin kişi tarafından merakla beklenilen üniversite affında detaylar şekillenmeye başladı…

- Reklam -

Çeşitli sebeplerle milyonlarca kişinin üniversite eğitimlerindeki aksamaların giderilmesi için adım atılan kararda önemli gelişmeler de mevcut. Öğrenci affı 2022 kapsamı gün yüzüne çıkarken şartları ve başvuruları için merak edilen en güncel bilgiler…

Öğrenci Affı Nedir?

Öğrenci affı tarihi belirli olmaksızın belirli dönemlerde uygulanan üniversite öğrencilere ilişkin düzenlemedir. Bu düzenlemede üniversiteyi kazanmış ancak kayıt olamamış, kayıt yaptırsa dahi herhangi bir nedenden dolayı ilişiği kesilmiş öğrencilerin yeniden okula dönüşünü sağlayan bir taslak hazırlanır.

Yapılan taslak düzenlemeyle beraber yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler de af kapsamında şartları uygun görüldüğü takdirde başvuruları incelendikten sonra lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimlerine devam etmektedir.

- Reklam -
2022 öğrenci affı kimleri kapsıyor

2022 Öğrenci Affı Kimleri Kapsıyor?

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde başlamak üzere planlanan öğrenci affından hazırlanan taslakta lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsaması beklenmektedir. Bu sayede eğitimlerine henüz başlayamamış ya da başlayıp yarım kalmış öğrenciler yükseköğretim kurumlarındaki eğitimlerine devam edebileceklerdir.

Bu af kapsamında Açıköğretim Fakültelerinde 4 dönem kayıt yenilemediği için ilişiği kesilen, lise diploması hazır olmadığı için geçici kaydı tamamlanamış, yatay geçiş sürecinde yaşanan aksaklıklar ile eğitime devam edememiş veya denklik lisans tamamlaması sona ermiş toplam 4 milyon 242 bin 316 öğrenci 2022 öğrenci affından faydalanabilecektir.

Öğrenci affı başvurusu 2022

Öğrenci Affı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

2022 Öğrenci affı nasıl başvuru yapılacak merak edenler, ilgili olduğu yani ilişiği kesilen üniversitenin belirtilen tarihleri arasında Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na yapılacaktır. Başvurda istenilen belgeler genel olarak birçok üniversite tarafından şu şekilde belirtilmiştir;

 • Başvuru Formu,
 • Kimlik Cüzdanı Fotokopisi
 • Lise Diploması Aslı (kayıttan sonra teslim edilmektedir),
 • ÖSYM yerleştirme belgesi,
 • Adli Sicil Kaydı (e-devlet üzerinden alınabilir),
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde olması istenmekte olup adet değişebilir.)
 • DGS ile yerleşen öğrenciler için ise Önlisans Diploması Onaylı

Öğrenci Affı Şartları

2022 yılında düzenlenecek olan öğrenci affı şartları henüz belli olmamakla beraber 2018 yılındaki tasarıda belirtilen özel şartların yeniden ele alınarak düzenlenmesi beklenmektedir. Son çıkartılan af şartları ise şu şekilde belirtilmiştir;

- Reklam -
 1. Terör suçundan ceza almış, terör örgütleriyle iltisakı, irtibatı ve mensubiyeti bulunanlar hariç olmak üzere başvurulacaktır,
 2.  Askerlik görevi, mücbir sebepler ve sağlık nedenleri olan kişilerin başvuru süresinde özel durum belirtmesi halinde başvuru hakkı tanınması,
 3. Askerlik vazifesi yürüten kişilerin durumu bildirmek suretiyle terhislerini takip eden iki ay içerisinde başvurma hakkı yer alır,
 4. Üniversitelerin öğrenci daire başkanlığına belirtilen tarihlerde başvurulması zorunludur.

Öğrenci Affı Önlisans Öğrencileri

En merak edilen konuların başında olan önlisans programlarına kayıtlı öğrencilerin bu aftan yararlanması olmuştur. Birçok haber sitesinde önlisans öğrencilerinin aftan yararlanması hakkında bir bilgi yer almazken 2018’deki tasarıda hak verilen önlisans öğrencilerine 2022 yılında da yeniden af hakkı tanınması olası ihtimaller arasındadır.

Öğrenci Affı Lisans Öğrencileri

2022-2023 yılında gerçekleştirilecek öğrenci affında kapsamın içindeki en büyük mevcut lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Lisans öğrencileri, açıköğretim, örgün ve ikinci öğretim olarak üç grupta bu haktan faydanabilecek.

Öğrenci Affı Yüksek Lisans Öğrencileri

Öğrenci affında 2022 yılındaki tasarlanan programda ikinci yüksek mevcutlu grup yüksek lisans öğrencileri tarafından oluşmaktadır. Bu grupta kaydı yenilemediği için veya disiplin dahil herhangi bir nedenden dolayı ceza alan öğrenciler af kapsamından yararlanarak geri dönüş sağlayabilecektir.

- Reklam -

Son öğrenci affı olan lisansüstü öğrenci affında (2018 yılındaki öğrrenci affına ilişkin bilgilendirme) Yüksek Öğretim Kurumu tarafından duyurulan bilgilendirme ilanında tezsiz yüksek lisans öğrenciler bu haktan hariç tutulmuştur. 2022 yılındaki affının tasarı henüz netleşmediği için bu alandaki öğrencileri kapsayacağı önümüzdeki günlerde kesinleşecektir.

Öğrenci Affında 2022 Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim Programları Öğrencileri

Son öğrenci affına ilişkin 2018 ilanında duyurulduğu üzere Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi açıköğretim önlisans, lisans ve eşdeğerindeki bölümlerde aftan yararlanma hakkı tanınmış olup 2022 yılında da aynı şekilde örgün bölümlerdeki öğrencilerle eş haklara sahip olması beklenmektedir.

Öğrenci Affı Doktora Öğrencileri

Doktora öğrencileri ile de ilgili düzenlemenin yapılacağı af tasarında “hazırlık, intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü, Birinci ve İkinci Öğretim, TUS, DUS, EUS” şeklinde belirtilen 2018 tasarısının 2022-2023’te de aynı programları kapsaması ve doktora öğrencilerinin de dahili planlanmaktadır.

- Reklam -

Tüm güncel Eğitim haberleri için sitemizde yer alan ilgili sayfaya göz atabilir, merak ettiğiniz tüm soruları Yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

- Reklam -

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.