Odyometri Maaşları Temmuz 2023 -Odyometri Nedir Ne İş Yapar?

Ülkemizde her yıl büyüyen sağlık hizmetlerinde önemli bir yere sahip olan Odyometri, istihdam konusunda iyi bir seçenek sunmaya devam ediyor! Hem sağlık kurumlarında hem de özel eğitim kurumlarında giderek ihtiyacın arttığı bu meslekte, Odyometri maaşları ve iş olanakları 2023 yılında da en çok araştırılan üniversite bölümleri arasındadır. Peki, Temmuz zamları maaşlara nasıl etki etti?

Yalnızca TYT’den puan alarak Önlisans mezuniyeti sayesinde ayda ortalama 9.200 Lira kazandıran Odyometri teknikerliği önü açık sağlık bölümleri arasında görülmeye de devam etmektedir. Peki bu meslekte çalışanlar ne iş yapar? Özelde ne kadar kazanır? İşte merak edilen tüm soruların cevapları…

Odyometri Maaşları
odyometri nedir – odyometri ne demek

Odyometri Nedir?

Odyometri işitme kalitesinin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarındaki değerlendirmeyi sağlamak amacıyla sağlık merkezlerinde uygulanan bir testtir. Bu testte birkaç farklı metodla uygulanan işlemlerde kişinin duyma, duyduğunu algılama seviyeleri ölçülerek raporlanır.

Kelime anlamı olarak işitme bilimi demek olan odyoloji mezunlarına odyolog denmektedir. Bu meslek grubunun bağlı olduğu çalışma disiplendiriden birisi olan önlisans (2 yıllık) eğitiminde ise odyometri denilmekte olup bu bölümden mezun kişilere odyometrist veya odyometri teknikeri denilmektedir. Çoğu zaman karıştırılsa da odyoloji 4 yıllık, odyometri 2 yıllık bir bölüm adlandırmasıdır.

Odyometri Maaşları
odyometri maaşları 2023 – odyometrist kazançları (güncel)

Odyometri Maaşları 2023

Odyometri maaşları 2023 yılı kazançlarıyla ortalama 11.400 TL ile 24.000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu kazanç devlette 22.500 TL ile 24.200 TL arasında değişkenlik gösterirken makas özel sektörde biraz daha açılmaktadır. İş yerlerine göre Odyometri teknikeri maaşları 2023 yılında şu şekildedir;

 • Devlet hastanelerinde 22.500 TL – 24.200 TL
 • Özel hastanelerde 11.400 TL- 16.000 TL
 • Özel eğitim kurumlarında 11.400 TL – 16.750 TL
 • İşitme cihazı satan merkezlerde 11.400 TL- 16.000 TL

Odyometri Sağlık Teknikeri maaşı listesinde değişkenlerin başında en önemli etken olarak prim usulü çalışan şirketler yer almaktadır. İşitme cihazı satan bazı özel şirketler satış başına prim verdiği için çalışanları bu oranda daha yüksek kazanabilmektedir.

Ayrıca odyometri teknikeri olarak işitme cihazı satan bir şirket açmak veya bayilik alarak büyük bir markanın satışlarını yapmak da çok yüksek kazanç sağlayan imkanlar arasındadır.

Sağlık personelleri arasında yer alan Perfüzyonist Maaşları 2023 yılında ne kadar? Bu bölümün şartları ve iş tanımı nelerdir? Öğrenmek için linke tıkla!

Odyometri Maaşları
odyometri ne iş yaparodyometri maaşları ne kadardır

Odyometri Teknikeri Ne İş Yapar?

Odyometri Maaşlarından sonra diğer konulara bakalım.Odyometri Teknikeri (veya odyometristler) çeşitli sağlık ve hizmet kuruluşlarında sağlık kurumlarında odyometri testleri yapmak, işitme sağlığı konusunda yardımcı eleman olarak çalışmak, işitme cihazı satışı yapmak gibi görevlerde çalışabilmektedir.

Odyometri bölümü mezunu odyometristler (veya diğer adıyla odyometri teknikerleri) için geniş bir çalışma sahası yer almaktadır. Odyometri iş imkanları şu şekildedir;

 • Devlete bağlı hastaneler,
 • Özel hastaneler,
 • İşitme engelliler okulları,
 • Rehabilitasyon eğitim merkezleri,
 • İşitme cihazı satan firmalar,
 • İşitme cihazı satış mağazası açmak.

Ülkemizde nüfusa bağlı olarak hızla artan sağlık kurumları ve özel eğitim merkezlerinin yanı sıra işitme sağlığı konusunda artan bilinç ile bu meslek tanımına her geçen gün ihtiyaç da artmaktadır.

Odyometri Maaşları
odyometrist nasıl olunur – 2023 şartları nelerdir

Odyometrist Nasıl Olunur?

Odyometrist olmak isteyenler devlet veya vakıf üniversitelerinde sadece TYT puanı alarak yeterli puanı almak kaydıyla yerleşmektedir. Odyometri önlisans bölümü mezuniyetinden sonra odyometrist veya odyometri teknikeri unvanı alınmaktadır.

Devlette odyometrist olmak için ise KPSS Önlisans sınavına girmeniz gerekir. KPSS Önlisans sınavı da çift yıllarda gerçekleşmekte olup 2024, 2026 ve 2028 yıllarında yapılacaktır. Bu sınavdan aldığınız puan 2 yıl geçerli olup, bu süre içinde açılan kadrolara başvurabilirsiniz.

Odyometri KPSS alım puanı ortalama 84 puan olup yıllık ortalama 110 kişi atama gerçekleşmektedir. Siz de belirttiğim bu puan değerinde bir KPSS puanı alarak devlette odyometrist (odyometri sağlık teknikeri) olabilirsiniz.

Özelde çalışmak isteyen Odyometri Sağlık Teknikeri mezunları İşkur üzerinden de açılan iş ilanlarına başvurabilir.

İlginizi çekeceğini düşündüğüm 2023 Paramedik Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir? yazımıza göz atarak sağlık hizmetlerindeki diğer alanlar hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Odyometri Bölümü Hakkında Detaylar

Kelime anlamı olarak işitme bilimi demek olan odyoloji mezunlarına odyolog denmektedir. Bu meslek grubunun bağlı olduğu çalışma disiplendiriden birisi olan önlisans (2 yıllık) eğitimine ise odyometri denilmekte olup bu bölümden mezun kişilere odyometrist veya odyometri teknikeri denilmektedir. Çoğu zaman karıştırılsa da odyoloji 4 yıllık, odyometri 2 yıllık bir bölüm adlandırmasıdır.

Odyometri bölümüne yerleşmek için TYT sınavına girmek yeterlidir. İkinci sınav aşaması olan AYT puanı olmadan da yalnızca TYT ile herhangi bir üniversitede odyometri okuyabilirsiniz.

Odyometri bölümünde açıköğretim veya uzaktan eğitim yer almamaktadır. Bu durum da bölümün istihdam ve kalitesini korumaya devam etmektedir. Her yıl ortalama 2400-2500 arasında kişi bu bölümü tercih etmektedir ve şuan için yaklaşık 20 bin mezuna sahiptir.

2 Yıllık Sağlık Bölümleri yazımız içerisinde Odyometri dahil sektördeki birçok bölüm ve meslek hakkında bilgi alabilirsiniz.

Odyometri DGS Geçiş Bölümleri

Ayrıca Odyometri bölümünden DGS ile geçiş yapılacak bölümler de bulunmaktadır. Lisans tamamlama ile iş alanınızı da genişletebilirsiniz. Odyometri DGS geçiş bölümleri şu şekildedir;

 • Odyoloji,
 • Dil ve Konuşma Terapisi,
 • Fizik,
 • Fizik Mühendisliği,
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi,
 • Sağlık Yönetimi,
 • Özel Eğitim Öğretmenliği,
 • Optik ve Akustik Mühendisliği.

Odyometri Bölümü Olan Üniversiteler

Odyometri Bölümü olan üniversiteler devlet, özel ve KKTC olmak üzere üç farklı başlık altında YÖK Atlas Sisteminden Odyometri Programı olan tüm üniversiteler başlığı altında yayımlanmıştır. Bu bölüm şuan için açıköğretim veya uzaktan eğitim üzerinden okunmamaktadır. Odyometri Bölümü taban puanlarına da bu sistem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yazımızın son kısmına sizler için Odyometri bölümü, puanları, atamaları hakkında bilgiler içeren örnek bir videoyu da ekliyorum.

Odyometri bölümü nedir, iş imkanları ve maaşları 2022
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler