Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılmalı ? 2022 Fiyatı Ne Kadar ?

Halil Editör
Halil Editör 30.05.2022
Güncellendi 30/05/2022
Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılmalı ? 2022 Fiyatı Ne Kadar ?
Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılmalı ? 2022 Fiyatı Ne Kadar ?

Menenjit aşısı en bulaşıcı bakteriyel (Neisseria meningitidis ) menenjit etkenine yönelik geliştirilmiştir. Ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından zorunlu aşı kapsamında değildir. Ancak isteyen kişiler eczanelerden alıp sağlık kuruluşlarında yaptırabilmektedir. Bu yazımızda kimler aşı yaptırmalı, ne zaman yaptırmalı ve aşı fiyatları hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

- Reklam -

Menenjit beyin zarının iltihaplanmasıdır. Beyin zarının iltihaplanmasına genellikle virüs ve bakteriler sebep olur. En fazla bulaştırıcılığı olan ve ölümcüllüğü yüksek olan etken bakterilerdir. Bu sebeple menenjit aşısı menenjitten kaynaklı ölümlere, zeka geriliğine ve beyin hasarı gibi tehlikeli durumların ortaya çıkmasını engeller.

Kimler Menenjit Aşısı Yaptırmalı ?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye menenjit hastalığında orta riskli ülkeler sınıfında yer almaktadır. Bu yüzden menenjit aşısı Sağlık Bakanlığı tarafından genel aşılama şemasına henüz eklenmemiştir. Aşısı olan meningokok bakterisinin A, B, C, Y ve W 135 formları bulunmaktadır. Ülkemizde ise A, B, Y, ve W 135 formları görülür. Bu formlara göre çeşitli aşılar üretilmiştir.

En fazla 5 yaşından küçük çocuklarda ve 65 yaş üstü kişilerde gözlemlenir. Küçük çocuklarda beraberinde olan bir hastalıkla ölümcül olabilir veya ömür boyu kalacak zeka geriliği gibi bir durum ortaya çıkabilmektedir. Hastalık başlarda gribe benzetilerek atlanabilmektedir. Bilinç bulanıklığı, kusma, ense sertliği gibi klasik bulguları ortaya çıktığında hastalık ilerlemiş demektir. Antibiyotik tedavisi ile hastalık tedavi edilse de %10 oranında küçük veya büyük hasarlar bırakabilir. Bu yüzden 2 aydan büyük çocuklarda aşılanma önerilir.

- Reklam -

Meningokok bakterisi özellikle Afrika ve Hicaz yarım adasında yaygın bulunmaktadır. Bulaşıcılığı yüksek olduğu için buralara seyahat etmeyi planlayan kişilerin menenjit aşısını yaptırmaları gerekmektedir. Bağışıklığı düşük kişiler, kışla ve kamp gibi toplu yerlerde yaşayanlarda, hacca gidenlerde, dalak fonksiyonu bozuk olan kişilerde ve HIV taşıyıcısı olan kişilerde aşı yaptırması gereken kişiler arasında yer almaktadır.

Menenjit aşısı veya benzer içerikli bir aşıya alerjisi olanların aşıyı yaptırmamalıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile A grubu aşıların hamilelerin kullanmasında sorun olmadığı yönünde çalışmalar vardır. B grubu aşıların hamilelerde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Her iki grupta yer alan aşıları emziren anneler kullanmamalıdır.

Menenjit Aşıları Nelerdir ?

Menenjit aşıları A grubu ve B grubu olarak 2 türü vardır. A grubunda yer alan aşılar A, C, Y, ve W135 formlarına karşı üretilmiştir. Ülkemizde Nimenrix, Menveo ve Menactra isimlerinde birbirinin muadili 3 tane aşı bulunmaktadır. B grubunda yer alan aşı ise B formuna karşı üretilmiştir. Ülkemizde Bexsero isminde satılmaktadır.

Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılır ?

Menenjit aşısı ne zaman yapılır sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Her aşının dikkat edilmesi gereken durumları mevcuttur. Bu durum özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda çok fazla değişkenlik göstermektedir. Anlaşılması daha kolay olması açısında başlıklar halinde her aşının ne zaman yapılması gerektiğini paylaşacağız.

- Reklam -

Nimenrix Ne Zaman Uygulanır ?

A Grubu Menenjit Aşısı

Nimenrix A grubu aşı olarak A, C, Y ve W135 formlarına etkilidir. Kas içine 0.5 ml uygulanır. Diğer aşılarla birlikte uygulanabilir. 12 aylıktan büyüklerde tek doz yapılır. 2-12 ay arasında bebeklerde 3 doz uygulanır. Her doz arasında 2 ay bulunması gerekmektedir.

Menveo Ne Zaman Uygulanır ?

A Grubu Menenjit Aşısı

Menveo A grubu aşısı olarak A, C, W135 ve Y formlarına etkilidir. Kas içine 0.5 ml çözelti şeklinde enjekte edilir. Diğer aşılarla birlikte uygulanabilir. Her doz arasında 2 ay olması gerekmektedir. 24 Aylıktan büyüklerde tek doz yapılması yeterlidir. 6-24 ay arasında bulunanlar için 2 doz yapılması gerekmektedir. 2-6 ay arasında olanlar için 4 doz uygulanmalıdır ve son dozu 12 aylıkken yaptırmaları gerekmektedir. Bu aşı için olası zamanlar şu şekildedir :

 • 2.ay – 4.ay – 6.ay – 12.ay
 • 3.ay – 5.ay – 7.ay – 12.ay
 • 4.ay – 6.ay – 8.ay – 12.ay
 • 5.ay – 7.ay – 9.ay – 12.ay
 • 6.ay – 8.ay -10.ay – 12.ay

Menactra Ne Zaman Uygulanır ?

A Grubu Menenjit Aşısı

Menactra A, C, Y, W135 formlarına karşı etkili A grubu menenjit aşısı olarak satılmaktadır. Kas içine 0.5 ml enjekte edilerek uygulanır. Diğer aşılarla birlikte uygulanabilir. 24 aydan büyük kişilerde tek doz uygulanır. 9-23 aylık bebeklerde 2 doz uygulanır ve bu dozlar arasında 3 ay bulunması gerekmektedir.

- Reklam -

Bexsero Ne Zaman Uygulanır ?

B Grubu Menenjit Aşısı

Bexsero B formuna etkili B grubu menenjit aşısı olarak satılmaktadır. Kas içine 0.5 ml enjekte edilerek verilmektedir. Diğer aşılarla birlikte verilmesi önerilmez ve diğer aşılarla arasında 1 ay olması gerekmektedir. 24 aydan büyük kişilerde 2 doz uygulanır ve 2 doz arasında 2 ay bulunması gerekmektedir. 12-24 aylık bebekler 3 doz aşı yaptırmaları gerekmektedir. Bunlarda 2 si koruyucu 1 tanesi hatırlatıcı(Son dozdan 12 ay sonra) dozdur ve aşılar arasında 2 ay olması gerekmektedir. 12-24 aylık olası aşı zamanları :

 • 13. ay – 15. ay – 27. ay
 • 14. ay – 16. ay – 28. ay
 • 18. ay – 20. ay – 32. ay
 • 23. ay – 25. ay – 37. ay

6-12 ay arasında olan bebekler 3 doz aşı yapılır. Her aşı arasında 2 doz bulunması gerekmektedir. Yapılan 3 doz aşıdan 2 tanesi koruyucu ve 1 tanesi hatırlatıcı doz olarak uygulanır. Hatırlatıcı doz 12-15 ayları arasında yapılır. 6-12 ay arası olası aşı şeması şu şekildedir :

 • 7. ay – 9. ay – 13,14 veya 15. aylardan biri
 • 8.ay – 10. ay – 13,14 veya 15. aylardan biri
 • 9.ay – 11. ay – 13,14 veya 15. aylardan biri

2-6 ay arasında olan bebekler 4 doz aşı yapılmaktadır. Her doz arasında en az 2 ay bulunması gerekmektedir. Yapılan aşıların 3 tanesi koruyucu 1 tanesi hatırlatıcı dozdur. Hatırlatıcı doz 12- 15 ayları arasında olması gerekmektedir. 2-6 ay arasında olası aşı şeması şu şekildedir :

- Reklam -
 • 3. ay – 5. ay – 7. ay – 13,14 veya 15. aylardan biri
 • 5. ay – 7. ay – 9. ay – 13,14 veya 15. aylardan biri

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir ?

Menenjit aşısı yan etkileri genel olarak çok fazla bulunmamaktadır. Genel aşılarda olduğu gibi aşı yerinde kızarıklık, şişlik ve huzursuzluk gözlemlenebilir. Ancak Bexsero aşısında çok ciddi ateş yapabilmektedir. Bu sebeple bu aşıyı olduktan sonra ateş düşürücü bir ilaç kullanmak gerekmektedir. Ateşin yanında halsizlik ve huzursuzluk yapabilmektedir.

Konjonktivit ve Alerjik Rinit hastalıklarını anlattığımız yazılarına bakmaya ne dersiniz ?

2022 Menenjit Aşısı Ne Kadar ?

2022 yılında gelen zamlarla güncel menenjit aşısı fiyatları marka marka tabloda verilmiştir.

- Reklam -
Menenjit AşısıFiyatı
Nimenrix345,23 TL
Menveo291,99 TL
Menactra602,81 TL
Bexsero533,40 TL

Antihistaminik ilaç grubundan Fexadyne ve Kestine ilaçlarını anlattığımız yazılarımız ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Göz atmaya ne dersiniz ?

Menenjit aşısı ülkemizin orta riskli ülkeler sınıfında olduğu için zorunlu aşı şemasında yer almamaktadır. Ancak risk grubunda yer alan kişiler para karşılığında sağlık ocaklarında ve hastanelerde yaptırabilmektedir. Ancak sağlık bakanlığı hastalıkların yayılma oranına göre aşı takvimine yeni aşılar eklemektedir. Çocukluk çağında yapılacak aşı takviminin güncel halini Sağlık Bakanlığı sitesinden bulabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir