Kestine 20 mg Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Halil Editör
Halil Editör 23.08.2022
Güncellendi 23/08/2022
Kestine 20 mg Nedir Ne İşe Yarar ?
Kestine 20 mg Nedir Ne İşe Yarar ?

Kestine ağızdan alınan antihistaminik sınıfına giren bir ilaçtır. Alerji sonrasında oluşan burun akıntısı, kaşıntı başta olmak üzere bir çok şeye iyi gelir. Ülkemizde 10 mg ve 20 mg tabletleri bulunmaktadır. Tüm bunları ve ilaç hakkında daha detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

- Reklam -

Kestine Nedir ?

Kestine etken maddesi ebastin olan antihistaminik bir ilaçtır. Vücudun alerji reaksiyonu gelişmesini engeller. Düzenli kullanıldığında Saman nezlesi gibi alerji kaynaklı şikayetlerin oluşmamasını sağlar. Bu sebeple özellikle bahar aylarında oldukça sık kullanılır.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntihistaminik
EtkisiAlerjik reaksiyonu ortadan kaldırması
Yan Etkisiİştah Artışı
Günlük Alınacak Maksimum Doz20 mg
Fiyatı31.03 TL
Kestine 20 mg

Kestine 10 mg Nasıl Kullanılır ?

Kestine beyaz yuvarlak film tablet şeklinde satılır. Ağızdan sıvı ile yutularak içilmesi gerekmektedir. Sıvı olarak su kullanılması önerilir. Çünkü diğer sıvıların hap ile kimyasal tepkimeye girme riski bulunmaktadır. İlaç içtikten 1-3 saat içinde etkisini gösterecektir.

2 yaşından büyük çocuklarda, yaşlılarda ve böbrek yetmezliği olan kişilerde kullanılabilir. Önerilen dozu günde 10 mg dan 1 veya 2 dozdur. 10 mg 2 doz almak yerine 20 mg olan tabletten günde tek doz kullanılabilir. Ancak çocuklarda, yaşlılarda ve bazı özel durumu olanlarda 10 mg doz ile başlanmalıdır.

- Reklam -

Gebelik kullanım güvenliği yoktur. Ancak doktorunuz tarafından uygun görüldüğü takdirde kullanılabilir. Süte geçmesi ile ilgili bir çalışma olmadığı için emziren kişiler kullanmamalıdır. Ayrıca mantar enfeksiyonu için ilaç kullananlar, eritromisin türevi antibiyotik kullananlar dikkatli kullanmalıdır. Çünkü kalp sorunları ortaya çıkmaktadır. Rifampisin etken maddesi içeren ilaç kullananlarda ilaç dozu ayarlaması yapılmalıdır.

Kestine Ne İşe Yarar ?

Kestine vücutta alerji reaksiyonunu oluşturan histamini ortadan kaldırır. Bu yüzden antihistaminik olarak isimlendirilir ve alerjik reaksiyon tedavilerinde kullanılır. Ancak etki süresi 1-3 saat olduğu için ani gelişen atak tedavilerinde kullanılmaz.

Alerjik konjonktivit tedavisin kullanılır. Bu hastalık kısaca gözün bir alerjenle karşılaşınca kaşınması ve sulanmasıdır. Yukarıda resimde görüldüğü gibi gözün beyaz kısmı kanlanır ve kaşınır. Bu kişiler alerjileri olduğu şeyle karşılaştıkları dönemlerde düzenli olarak kullandıklarında tamamen iyileşebilmektedirler. Genellikle günde 20 mg alınması yeterlidir. 10 mg tablet kullananlar 12 saatte bir içebilir. 20 mg tablet kullananlar günde tek doz içmeleri gerekmektedir.

Kronik alerjik rinit tedavisinde kullanılır. Bu hastalık kısaca alerjenle maruz kalındığında burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısı şikayetleri olmasıdır. Bu grup hastaların günde ortalama 20 mg tablet kullanmaları gerekmektedir. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde tüm belirtiler geçmektedir.

- Reklam -

Burada yer alan dozlar ortalama olarak verilmiştir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız ve size uygun dozlarda kullanınız.

Kestine Yan Etkileri Nelerdir ?

Kestine yan etkileri oldukça az olan bir ilaçtır. Her ilaçta hatta her maddede olduğu gibi eğer etken maddesine veya ilacın kendisine alerjiniz varsa kullanmayınız. Beklenmedik bir durumla karşılaştığınız takdirde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Az görülmesine rağmen görüldüğü zaman vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gereken yan etkileri vardır. Bunlardan bir tanesi bile görüldüğü takdirde tıbbi müdahale gerekmektedir. Bu yan etkiler şunlardır ;

- Reklam -
  • Sinirlilik
  • Duygusal değişkenlik
  • Aşırı hareketlilik

Yan etkiler arasında çok fazla görülmesine rağmen çok korkulacak olmayan yan etkiler vardır. Bunlardan çok fazla rahatsız olduğunuz zaman doktorunuza başvurun. Bu yan etkiler şunlardır;

  • İştah artışı
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik
  • İshal
  • Tat alma bozukluğu
  • Uykulu olma
  • Ağız kuruluğu

Bu yan etkiler haricinde başka bir yan etki olduğunu hissederseniz eğer vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Ayrıca Sağlık bakanlığı sitesinden yan etkisini bildiriniz. Bu sayede ilaç geliştirmesine ve bilim dünyasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Kestine Fiyat Ne Kadar ?

Kestine 10 mg fiyat 2022 yılında 15.53 TL Kestine 20 mg fiyat 2022 yılında 31.03 TL olarak satılmaktadır. Bu ücret sigortası olmayan kişilerin vereceği ücrettir. Sigortanın ödeme listesinde yer alan bir ilaç olduğu için reçeteli alındığında bu fiyat ödenmemektedir.

- Reklam -

Ventofor Combi Fix ve İprasal yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Kestine Kullananlar İçin Genel Tavsiye

Kestine kullananların dikkat etmesi gereken ilk şey ilacın alım saatidir. Zamanında alınması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden günde alacağı doz 20 mg olan kişiler 20 mg tablet formunu tercih etmektedir. Ancak bu kişilerde her gün aynı saatte almaları gerekmektedir.

Bir diğer nokta ise alerji ilaçları kilo aldırır mı sorusudur. Bunun cevabı ise sık görülen yan etkilerde gördüğümüz iştah artışının sizde ne kadar göründüğüne göre değişmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu durumdan rahatsız oluyorsanız doktorunuza söyleyip ilacınızı değiştirmelisiniz.

- Reklam -

Alerjik reaksiyonlara iyi gelmesine rağmen etki süresi uzun olduğu için ani gelişen olaylarda hızlı etkili ilaç kullanınız. Durum kontrol altına alındıktan sonra kestine kullanınız. Kısa sürede etkisi çok düşüktür. Etki edebilmesi için en azından 1 saat geçmesi gerekmektedir. Alerjik bünyeye sahip kişilerin bu konuya dikkat etmeleri ve ani gelişebilecek durumlar için yanlarında başka bir ilaç bulundurmaları gerekmektedir.

kaynak:kolaysaglik.net

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir