Kestine 20 mg Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

Kestine, ağızdan alınan ve antihistaminik sınıfına giren bir ilaçtır. Alerji sonrasında oluşan burun akıntısı, kaşıntı başta olmak üzere pek çok şeye iyi gelir. Ülkemizde 10 mg ve 20 mg tabletler şeklinde satılmaktadır. Tüm bunları ve ilaç hakkında daha detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kestine Nedir ?

Kestine etken maddesi ebastin olan antihistaminik bir ilaçtır. Vücudun alerji reaksiyonu gelişmesini engeller. Düzenli kullanıldığında Saman nezlesi gibi alerji kaynaklı şikayetlerin oluşmamasını sağlar. Bu sebeple özellikle bahar aylarında oldukça sık kullanılır.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntihistaminik
EtkisiAlerjik reaksiyonu ortadan kaldırması
Yan Etkisiİştah Artışı
Günlük Alınacak Maksimum Doz20 mg
Fiyatı73.34 TL
Kestine 20 mg

Kestine 10 mg Nasıl Kullanılır ?

Kestine

Kestine beyaz yuvarlak film tablet şeklinde satılır. Ağızdan sıvı ile yutularak alınması gerekmektedir. Sıvı olarak su kullanılması önerilir. Çünkü diğer sıvıların hap ile kimyasal tepkimeye girme riski bulunmaktadır. İlaç içtikten 1-3 saat içinde etkisini gösterir.

2 yaşından büyük çocuklarda, yaşlılarda ve böbrek yetmezliği olan kişilerde kullanılabilir. Önerilen dozu günde 10 mg dan 1 veya 2dir. 10 mg 2 doz almak yerine 20 mg olan tabletten günde tek doz kullanılabilir. Ancak çocuklarda, yaşlılarda ve bazı özel durumu olanlarda 10 mg doz ile başlanmalıdır.

Gebelik kullanım güvenliği yoktur. Ancak doktorunuz tarafından uygun görüldüğü takdirde kullanılabilir. Süte geçmesi ile ilgili bir çalışma olmadığı için emziren kişiler kullanmamalıdır. Ayrıca mantar enfeksiyonu için ilaç kullananlar, eritromisin türevi antibiyotik kullananlar dikkatli kullanmalıdır. Çünkü kalp sorunları ortaya çıkmaktadır. Rifampisin etken maddesi içeren ilaç kullananlarda ilaç dozu ayarlaması yapılmalıdır.

Öneri yazısı: İprasal

Kestine Ne İşe Yarar ?

Kestine hap ne işe yarar
Kestine hap ne işe yarar

Kestine vücutta alerji reaksiyonunu oluşturan histamini ortadan kaldırır. Bu yüzden antihistaminik olarak isimlendirilir ve alerjik reaksiyon tedavilerinde kullanılır. Ancak etki süresi 1-3 saat olduğu için ani gelişen atak tedavilerinde kullanılmaz.

Alerjik konjonktivit tedavisin kullanılır. Bu hastalık kısaca gözün bir alerjenle karşılaşınca kaşınması ve sulanmasıdır. Yukarıda resimde görüldüğü gibi gözün beyaz kısmı kanlanır ve kaşınır. Bu kişiler alerjileri olduğu şeyle karşılaştıkları dönemlerde düzenli olarak kullandıklarında tamamen iyileşebilmektedirler. Genellikle günde 20 mg alınması yeterlidir. 10 mg tablet kullananlar 12 saatte bir içebilir. 20 mg tablet kullananlar günde tek doz içmeleri gerekmektedir.

Kronik alerjik rinit tedavisinde kullanılır. Bu hastalık kısaca alerjenle maruz kalındığında burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısı şikayetleri olmasıdır. Bu grup hastaların günde ortalama 20 mg tablet kullanmaları gerekmektedir. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde tüm belirtiler geçmektedir.

Burada yer alan dozlar ortalama olarak verilmiştir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız ve size uygun dozlarda kullanınız.

Kestine Yan Etkileri Nelerdir ?

Kestine yan etkileri oldukça az olan bir ilaçtır. Her ilaçta hatta her maddede olduğu gibi eğer etken maddesine veya ilacın kendisine alerjiniz varsa kullanmayınız. Beklenmedik bir durumla karşılaştığınız takdirde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Az görülmesine rağmen görüldüğü zaman vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gereken yan etkileri vardır. Bunlardan bir tanesi bile görüldüğü takdirde tıbbi müdahale gerekmektedir. Bu yan etkiler şunlardır ;

 • Sinirlilik
 • Duygusal değişkenlik
 • Aşırı hareketlilik
Kestine

Yan etkiler arasında çok fazla görülmesine rağmen çok korkulacak olmayan yan etkiler vardır. Bunlardan çok fazla rahatsız olduğunuz zaman doktorunuza başvurun. Bu yan etkiler şunlardır;

 • İştah artışı
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • İshal
 • Tat alma bozukluğu
 • Uykulu olma
 • Ağız kuruluğu

Bu yan etkiler haricinde başka bir yan etki olduğunu hissederseniz eğer vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Ayrıca Sağlık bakanlığı sitesinden yan etkisini bildiriniz. Bu sayede ilaç geliştirmesine ve bilim dünyasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Kestine Fiyat Ne Kadar ?

Aşağıda belirtiken fiyatlar sigortası olmayan kişilerin ödemesi gereken ücrettir. Sigortanın ödeme listesinde yer alan bir ilaç olduğu için reçeteli alındığında bu fiyat ödenmemektedir.

2023 yılında 10 mg Kestine fiyat 44.68 TL; 20 mg Kestine fiyat ise 73.34 TL‘dir.

Ventofor Combi Fix yazımıza göz atmayı unutmayın.

Kestine Kullananlar İçin Tavsiyeler

İlacı kullananların dikkat etmesi gereken ilk şey ilacın alım saatidir. İlacı zamanında almak büyük önem taşımaktadır.

Bir diğer nokta ise alerji ilaçları kilo aldırır mı sorusudur. Bunun cevabı ise sık görülen yan etkilerde gördüğümüz iştah artışının sizde ne kadar göründüğüne göre değişmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu durumdan rahatsız oluyorsanız doktorunuza iletip ilacınızı değiştirmelisiniz.

Alerjik reaksiyonlara iyi gelmesine rağmen etki süresi uzun olduğu için ani gelişen olaylarda hızlı etkili ilaç kullanınız. Durum kontrol altına alındıktan sonra ilacı kullanınız. Kısa sürede etkisi çok düşüktür. Etki edebilmesi için en azından 1 saat geçmesi gerekmektedir. Alerjik bünyeye sahip kişilerin bu konuya dikkat etmeleri ve ani gelişebilecek durumlar için yanlarında başka bir ilaç bulundurmaları gerekmektedir.

kaynak:kolaysaglik.net

Kestine 20 Mg Yorumlar

Kullanıcıların Kestine 20 mg’a dair yorumlarını inceleyebilirsiniz;

 • ”İlaç iştahımı çok açtı ve yaralarımı iyileştirdi, çok faydasını gördüm.”
 • ”Yaklaşık 3 yıldır bu ilacı kullanıyorum. Alerjilerime en iyi gelen ilaç.”
 • ”Mucize gibi bir alerji ilacı! Aile hekimi önerisi ile kullanmaya başladım. Kaşıntıyı hemen geçiriyor.”
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir