Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar? 2023 GÜNCEL!

Kimlik yenileme işlemi, yeni kimliğe henüz geçmeyen ve kimlik bilgilerinde değişiklik meydana gelen vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Ancak kimlik yenileme işlemi için ücret talep edilmektedir.

2023 yılında güncel T.C. kimlik kartı yenileme ücreti ne kadar oldu? Sizlerle paylaştım. Sonrasında konuyla alakalı diğer önemli bilgileri sizlere aktaracağım. İşte yeni kimlik kartı ücreti detayları!

Güncel Kimlik Yenileme Ücreti

kimlik yenileme ücreti
kimlik yenileme ücreti

Doğum, değişimm, yenileme, kayıp gibi işlemler için yeniden kimlik çıkartmak için belli bir ücret ödemesi gerçekleştirilmesi gerekiyor.

2023 Kimlik yenileme ücreti 83 TL‘dir. Var olan kimliğinizi yeniletmek istediğiniz taktirde eski kimliğinizle birlikte giderek bu ücreti ödeyip, yeni kimliğinizi alabilirsiniz.

Diğer kimlik kartı ücretleri ise şu şekilde:

  • Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen T.C kimlik kartı ücreti 83 TL
  • Kayıp nüfuz cüzdanı bedeli 83 TL
  • Kimlik kartı kayıp bedeli 166 TL

şeklinde fiyatlar İçişleri Bakanlığı tarafından resmi olarak belirlenmiştir. Bu gibi durumlarda kimlik yenileme yapmak istiyorsanız, ücreti ödemeniz gerekmekte.

Kanuni bildirim süresi içinde doğum nedeniyle kimlik kartı çıkartmak ise ücretsizdir. Bildirim süresi dışında 83 TL ödenmelidir.

Kimlik Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kimlik Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?
Kimlik Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kimlik yenileme ücretleri bu şekilde. Konuyu araştıranlar için kimlik yenileme ücreti nereye yatar? Ödeme nasıl yapılır? Bundan da bahsedeceğim. Kimlik yenileme oldukça kolaydır.

Bunun için ilk yapılması gereken Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almaktır. Randevu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu sayfasından randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Ya da Alo 199 çağrı merkezini arayarak yapabilirsiniz. Randevu oluşturduktan sonra randevuya gitmeden gerekli tüm evrakları eksiksiz şekilde tamamlamalı ve kimlik yenileme ücretini ödemelisiniz.

NOT: Başvurular, herhangi bir nüfus müdürlüğünden de yapılabilmektedir. Bu sayede vatandaşlar, ikamet etmedikleri bir ilçe veya şehirde de olsalar, kimlik yenileme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler.,

Önemli Bilgi!

Randevu tarihini takip etmek, en önemli adımlardan biridir. Randevuya gidemeyecek durumda olursanız, en az yarım saat öncesinden randevunuzu iptal etmelisiniz.

Randevu iptali yapılmaması durumunda, 15 gün boyunca yeni bir randevu verilemeyecektir. Bu nedenle, alınan randevuların iptali konusunda son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme

Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme
Kimlik Yenileme Ücreti Ödeme

Kimlik yenileme ücreti ödeme için birden fazla yol bulunuyor. Bu sayede vatandaşlar TC kimlik kartı yenileme, çıkartma işlemlerini kolayca halledebiliyorlar. Dilerseniz anlaşmalı bankaların ATM’lerinden ya da kolayca internet bankacılığından t.c. kimlik kartı ücreti ödeme işlemi yapılabiliyor. 2 yöntemi sizlere anlatayım:

  1. Anlaşmalı bankalar; Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası ve Halk Bankasıdır. Banka ATM’lerin kartsız işlemler kısmından ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
  • Dilerseniz internet bankacılığından da ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz. Telefonunuzdaki internet bankacılığı uygulamasına girip, kimlik harç ödeme işlemleri menüsünden ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazı: Engelli Maaşları

kimlik yenileme ücreti kaç tl
kimlik yenileme ücreti kaç tl

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Evraklar

Kimlik yenileme başvurunuzu ve ödemenizi yaptıktan sonra randevu gününe kadar sizden istenen belgeleri eksiksiz şekilde toplamalısınız. Bu belgelerle randevu günü nüfus müdürlüğünden kimlik yenileme işlemini tamamlayabilirsiniz.

  • Bir tane biyometrik fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı)
  • Eski kimlik kartı
  • Kimlik kartı bedelinin yatırıldığına dair dekont
t.c. kimlik kartı ücreti ödeme
t.c. kimlik kartı ücreti ödeme

Kimlik Yenileme Randevusu Süreci

Belgelerinizle birlikte randevunuza gittiğinizde sizden parmak izi alınacaktır. Sonrasında eski nüfus cüzdanınız geçersiz halde size verilecektir. Fotoğrafınız da sizlere tekrar verilecek.

Yenilenen kimlik kartınız ise sizlere 2 – 3 gün içerisinde teslim edilecektir. Sizden alınan adrese PTT kargoyla gönderilecektir.

Eğer yenilenen kimliğinizin gelmediği süreçte kimliğe ihtiyaç duyarsanız, nüfus müdürlüğünce düzenlenen geçici kimlik belgesini kullanabiliyorsunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

t.c. kimlik yenileme ücreti SSS
t.c. kimlik yenileme ücreti SSS

Kimlik yenileme ücreti hakkında sizlere alakalı olan tüm bilgileri ayrıntılı şekilde anlattım. Konuyu araştıranların en sık sorduğu soruları da sizler için yanıtladım.

Kimlik Yenileme İçin Son Tarih Ne Zaman?

Kimlik yenileme için son tarih 31 Aralık 2023’tür. Yeni çiplik kimlik kartlarına bu tarihe kadar geçiş yapmak zorunludur.

Kimlik Kartı Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır?

Kimlik yenileme ücreti vergi dairelerine, PTT şubelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırılabiliyor.

Kimlik Cüzdanı Yenilemek İçin Ne Yapmak Gerek?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almalı, gerekli belgeleri temin etmeli ve kimlik cüzdanı yenileme ücretini yatırmalısınız.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir