SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır? (Güncel Bilgiler)

SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır, sorusu işverenler tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Teknolojinin hayatımızın her alanına dahil olması ile birlikte kurumlara fiziki olarak başvurmak artık arka plana geçirilen bir uygulamadır. SGK borcu yoktur yazısı da artık online olarak alınabilen bir belgedir. SGK borcu yoktur yazısı, SGK’nın kendi resmi internet sayfası üzerinden sunduğu bir hizmet olmakla birlikte e-Devlet sistemi üzerinden de kullanıcılara sunduğu bir hizmettir. SGK resmi internet sayfası üzerinden borcu yoktur belgesini almak isteyen kimselerin yapması gerekenler şu şekildedir:

 • İlgili kimseler http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr adresine giderek siteye ulaşım sağlamalıdır. Ardından açılan sayfanın üst tarafından bulunan “işveren” seçeneğine tıklayarak açılan sayfada “e-Borcu yoktur” uygulamasına tıklamalıdır.
 • Ardından gelen sayfada sayfanın sağ tarafında bulunan uygulamaya git seçeneğine tıklamaları gerekmektedir.
 • Ardından gelen sayfada kullanıcı adı, sistem şifresi, işyeri şifresi ve güvenlik kodu girilmesi gerekmektedir.

İlgili kimseler E-borcu yoktur uygulamasına https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap adresine giderek de ulaşabilmektedir. İşverenlerin borç yoktur belgesi için sistem şifresine ya da işyeri şifresine sahip olmaları gerekmektedir. Bu şifrelere sahip olabilmek için işveren SGK’ya başvuruda bulunmalıdır. Şifre için başvuruda başvuranın sahip olması gereken belgeler şu şekildedir:

 • İşverenin taahhüt belgesi
 • İşverenin işverenlere özel başvuru formlarını tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş hali
 • İşverenin çalışanlara özel başvuru formunu tam ve doğru şekilde doldurulmuş hali
 • Aktivasyon onay belgesi

SGK Borcu Yoktur Yazısı E-Devlet

SGK borcu yoktur belgesi, kurumun hem resmi internet sayfası, hem de e-Devlet sistemi üzerinden verdiği bir hizmettir. E-Devlet’ten borcu yoktur belgesini almak isteyen kimselerin e-Devlet sistemine giriş seçeneklerinden birine sahip olması gerekmektedir. E-devlet giriş seçenekleri ve alınabilecekleri yerler şu şekildedir:

 • E-devlet şifresi: E-devlet şifresi sisteme giriş için en çok tercih edilen giriş yöntemidir. E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilmektedir. İlgili kimse T.C kimlik kartı ya da T.C kimlik numarası ile e-Devlet şifresi için tek kullanımlık şifreyi ilk alımlarda 2 TL karşılığında alabilmektedir. Daha sonra alınan şifre ile e-Devlet sistemine giriş yapılarak daha sonraki işlemler için kullanacağı e-Devlet şifresini belirleyebilmektedir.
 • Mobil imza: E-Devlet’e giriş yöntemlerinden bir diğeri olan mobil imza seçeneği GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kimseler GSM operatörleri web sayfasından hizmet taleplerini iletebilmektedir.
 • Elektronik imza: Elektronik imza sağlayıcıları tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kimseler BTK sitesindeki hizmet sağlayıcılarından bir tanesini seçerek hizmet taleplerini ilgili firmaya iletebilmektedir.
 • T.C kimlik kartı ile: T.C kimlik kartı ile e-Devlet’e giriş yapmak isteyen kimseler bilgisayarlarına indirdikleri program aracılığı ve PIN’lerini girerek sisteme giriş yapabilmektedir.
 • İnternet bankacılığı: E-devlet sistemine giriş yapmanın en pratik yollarından bir tanesidir. İlgili kimse bu seçenekte internet bankacılığı şifresine sahip olmalı ve sahip olduğu bankanın e-Devlet’e giriş hizmeti sunması gerekmektedir. Daha sonra ilgili kimse internet bankacılığı şifresine sahip olduğu bankanın resmi internet sayfasına giriş yaparak menü kısmından e-Devlet’e giriş seçeneğine tıklaması gerekmektedir. İlgili bankalar bu hizmeti mobil uygulamaları üzerinden de gerçekleştirebilmektedir.

Kişi bu giriş yöntemlerinden birine sahip ise https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-borcuyokturyazisi adresine giderek açılan sayfada kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirerek borcu yoktur yazısını talep edebilmektedir.

SGK Borcu Yoktur Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

SGK borcu yoktur yazısı için gerekli belgeler, SGK il müdürlüklerinden yazıyı alacak kimselerin sahip olması gereken belgelerdir. SGK borcu yoktur yazısı talebini SGK il müdürlüklerine iletecek kimselerin sahip olması gereken belgeler şu şekildedir:

 • İşverenin nüfus kayıt bilgilerini gösterir ve doğrular belge
 • Borcu yoktur dilekçesinin tam ve doğru doldurulmuş hali (İşveren borcu yoktur talep dilekçesine https://www.gib.gov.tr/dilekce/Borc_Yok_Yaz_Alm_Dil.html adresine giderek ulaşabilmektedir.)
 • İşverenin adres ve iletişim bilgilerini gösterir belge

SGK borcu yoktur belgesi SGK borç sorgulama işlemini de içine alan bir belgedir. Yani ilgili kimse borcu yoktur belgesinden sonra belli bir süre geçmeden borç sorgulama işlemine gerek duymamaktadır.

SGK Şirket Borç Sorgulama Nereden Yapılır?

SGK borç sorgulama işleminin yapılabileceği mecra vatandaşlar arasında çokça araştırılmaktadır. SGK borç sorgulama işlemi SGK resmi internet sayfası üzerinden, e-Devlet üzerinden ve SGK il müdürlüklerinden gerçekleştirilebilen bir işlemidir. SGK işveren borç sorgulama işlemini SGK resmi internet sayfası üzerinden gerçekleştirmek isteyen kimseler https://uyg.sgk.gov.tr/EborcSorgu/ adresine giderek gelen ekranda gerekli bilgileri girerek borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedir.

SGK Borç Sorgulama Online Şifre Alma

SGK borç sorgulaması için gerekli şifre, e-Devlet üzerinden alınabilen bir şifredir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ilgili kimse arama kısmına “e-SGK Şifre Hizmeti” yazarak gelen ekrandan bu hizmeti seçerek şifre alma işlemini gerçekleştirebilmektedir. İlgili kimse https://www.gib.gov.tr/dilekce/Borc_Yok_Yaz_Alm_Dil.html adresine giderek hizmete ulaşabilmektedir.

SGK İşveren Borç Sorgulama E-devlet

SGK işveren borç sorgulama işleminin yapılabileceği bir diğer mecra da e-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemine giriş seçeneklerinden biri ile e-Devlet sistemine giriş yapan kimsenin atması gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlgili kimse e-Devlet arama kısmına “Sosyal Sigorta ve Güvenlik” yazmalıdır.
 • Ardından gelen arama sonuçlarında “SGK” seçeneği seçilmelidir.
 • Daha sonra açılan ekranda “4A İşveren Ödemeleri” seçeneğini seçilmeli ve borç sorgulama işlemini tamamlanmalıdır.

SGK borcu yoktur belgesi alındıktan sonra tekrar borç sorgulama işlemi gerçekleştirmek işveren açısından sadece zaman kaybıdır.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir