Katar Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL Yaşam Şartları!

Bugün, geniş doğalgaz rezervleri ile dünyanın en zengin 4. ülkesi olan Katar’dayız! 2,66 milyon nüfusun zenginlik içinde yaşadığı bu ülkenin ekonomisine birlikte göz atacağız.

2023 yılında Katar asgari ücret ne kadar? Çok sık araştırılan bu soruyu sizin için detaylarıyla yanıtlayacağım. Eğer rotanızı bu ülkeye çevirdiyseniz sizinle Katar’da maaşlar ve iş imkanları konusunda kapsamlı bilgiler paylaşacağım. Buna bayılacaksınız!

Katar’da yaşam nasıl? Acaba Katar’da yaşam pahalı mı? Bu soruların yanıtlarını tek tek açıklayacağım. Aradığınız cevaplar parmak ucunuza geldi! 🙂

Katar Asgari Ücret Ne Kadar?

katar asgari ücret

Katar asgari ücret 2023 yılında son yılların rekor artışını yaşadı. Bu rakamı açıklamadan önce sizinle bilmeniz gereken önemli birkaç noktayı paylaşmak istiyorum. Katar’ın para birimi Katar Riyali’dir. Katar parası piyasalarda QAR olarak geçer. 

1 QAR, Mayıs 2023 kuru itibarı ile 5,34 TL’dir. Şimdi Katar asgari ücret ile devam edelim.

Katar asgari ücret kaç riyal? Katar asgari ücret 2023 yılında yaşanan artışla birlikte 1,800 QAR olarak belirlenmiştir.

Katar asgari ücret kaç dolar? Mayıs 2023 kuru ile ele alındığında Katar asgari ücret 497,34 USD’dir.

Katar asgari ücret kaç TL? Katar asgari ücret 2023 yılında 9.617,67 TL’dir.

Yurt dışına yerleşmeye kararlı mısınız?

Bu içeriğimize MUTLAKA tıklayın, ÇOK ilginizi çekecek: Kanada Asgari Ücret

Katar Ekonomisi Nasıl?

katar asgari ücret

Eğer Katar’da yaşamı merak ediyorsanız, yaşam şartları iyiyse Katar’da yaşamayı düşünebilirim diyorsanız Katar ekonomisi hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Şimdi hemen bu konuda önemli detayları sizinle paylaşıyorum.

Katar ekonomisi son yıllarda dünya genelinde büyük bir ilgiyle takip edilen bir ekonomik model olarak öne çıkmaktadır. Petrol ihracatına dayalı bir ekonomiye sahip olan Katar, yüksek gelir seviyeleriyle tüm dünyanın ilgi odağı konumundadır. Bu durum, ülke ekonomisinin büyük ölçüde petrol sektörüne bağımlı olmasından kaynaklanır.

Ancak son yıllarda Katar, petrole dayalı ekonomiden çıkış yaparak, farklı sektörlere yatırım yapmış, ekonomik çeşitliliğini arttırmıştır. Bu adımlar arasında turizm, gayrimenkul, finans ve hizmet sektörleri gibi alanlar vardır.

Katar, yüksek gelir seviyesi, modern alt yapısı ve iş imkanlarıyla hem yatırımcıların hem de daha iyi bir yaşam sürmek isteyen çalışanların ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Katar’da Maaşlar Nasıl? Hangi Meslek Ne Kadar Kazanıyor?

Katar’da çalışmak konusunda istekli olanlar elbette bu ülkede ne kadar para kazanabileceklerini merak ediyor. Katar’da maaşlar genellikle asgari ücretin üzerinde ödeniyor.

Hemen bir tablo ile Katar’da meslek maaşlarına göz atalım:

Meslek Ortalama Maaş (Aylık – USD)
Hostes2.000 $
Katar Mühendis Maaşları3.000 $
Katar İşçi Maaşları1.000 $
Finans Uzmanı3.000 $
Katar Garson Maaşı1.000 $
Tekniker2.000 $
Öğretmen3.000 $
Katar’da Askeri Personel Maaşları 3.500 $
Katar Meslek Maaşları

Katar’da maaşlar hiç fena görünmüyor öyle değil mi? Gelirler hakkında fikir sahibi olduk, şimdi Katar’da çalışma saatlerine göz atalım mı?

Öneri yazısı: Polonya Asgari Ücret

Katar Çalışma Saatleri

katar asgari ücret

Katar’da çalışma saatleri resmi tatiller dışında haftanın altı günüdür. Genellikle hafta içi günlerde çalışma sabah saat 7’de başlar ve öğleden sonra saat 3 veya 4’te biter. Bazı işyerleri öğle arası yaparken, bazıları sadece kısa bir mola verir.

Ramazan ayında ise çalışma saatleri biraz değişebilir ve işyerleri öğle saatlerinde kapalı kalabilir. Tatil günleri Cuma günleri ve bazı önemli bayramlardır.

Katar, iş kanunları ile çalışma saatleri konusunda detaylı düzenlemelere sahiptir. Örneğin, öğrencilerin haftalık çalışma süresi 24 saatten fazla olamaz ve çalışanların haftalık çalışma süresi 48 saati aşamaz.

Katar Yaşam Giderleri – Hayat Pahalı mı?

Katar’ın ucuz bir ülke olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu ülkede yaşadığınızda aylık market masrafınız en az 750 – 1000 USD aralığında olacaktır. Katar’da ev kiraları da oldukça yüksektir. Eğer büyük bir şehirde, iyi bir bölgede yaşamak isterseniz ev kirasına en az 1200 USD vermeniz gerekir.

Katar asgari ücret ve meslek maaşları genel hatlarıyla yüksektir. Eş zamanlı olarak ülkede giderler de diğer pek çok ülkeye oranla yüksek olacaktır.

Katar’a İşçi Olarak Nasıl Gidebilirim?

katar asgari ücret

Katar’a işçi olarak gitmek için bu ülkedeki iş ilanlarına başvurmanız ve kabul almanız yeterlidir. Sonrasında hem çalışacağınız şirketten hem de sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri tamamlamanız durumunda Katar maceranız başlayabilir. 

Katar’da iş bulmak için kariyer sitelerinde ve LinkedIn’de Katar özelinde arama yapabilirsiniz. Pek çok Türk firmasının Katar’da ilanı olduğunu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. 🙂 

Katar’da özellikle;

 • İnşaat sektörü,
 • Hizmet sektörü,
 • Ticaret sektörü,
 • Turizm sektörü alanlarında iş bulabilirsiniz.

Bu alanda çalıştığınızda Katar asgari ücret rakamının üzerinde gelir elde etmeniz mümkün.

Amerika Asgari Ücret yazımız ilginizi çekebilir!

İŞKUR Katar İş İlanları 2023

Katar’da iş bulmak için İŞKUR’dan faydalanmaya ne dersiniz? Yoksa İŞKUR’un farklı ülkelerde iş ilanları yayınladığını bilmiyor muydunuz? 

Hemen İŞKUR web sitesine tıklayın ve e-şube üzerinden sisteme giriş yapın.Açık ilanlar bölümünden çalışma yerini “Yurt dışı” olarak seçin. Karşınıza çıkan ülkeler sekmesinde Katar’ı işaretleyin ve bu ülkedeki iş ilanlarını görüntüleyin. İşte bu kadar!

Unutmayın; İŞKUR üzerinden iş başvurusu yaparak bu ülkede Katar asgari ücret üzerinde gelir elde etmeniz mümkün.

Katar İş İmkanları

Katar’da iş bulmak için yerel kariyer sitelerinde “Katar” özelinde arama yapmak iyi bir seçenek. Ancak şimdi sizinle öyle bir liste paylaşacağım ki Katar’da iş bulmama şansınız yok diyebilirim. 

Aşağıdaki listede yer alan web siteleri Katar’ın en kapsamlı iş arama siteleridir. Bu siteler üzerinden kapsamlı arama yaparak aradığınız işi hemen bulmanız mümkün.

 • 1 Qatar Jobs
 • Indeed
 • MichaelPage
 • Jobble
 • Quikr
 • Qatarliving

Bu adreslerden Katar asgari ücret rakamının üzerinde kazanç sağlayacağınız, tam size göre iş ilanlarına erişebilirsiniz. Katar iş fırsatlarını kaçırmamak için bu siteleri düzenli olarak kontrol etmenizi öneririm.

Katar’da İş Bulmaya Kararlı mısınız?

Bu içerikte sizinle Katar asgari ücret bilgisini ve ülkeye dair genel yaşam giderlerini paylaştım. Ayrıca bu ülkede iş bulmak için izlemeniz gereken adımları da detaylı olarak açıkladım.

Eğer Katar asgari ücret ya da bu ülkede çalışmaya dair farklı sorularınız varsa bize hemen aşağıdaki yorum bölümünden ulaşın. Katar’da iş bulma sürecinizde daima yanınızdayız!

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Mücahit kaya - 15.06.2023

  katarda yaşamak calimak istiyorum mesleğim polisaj ustasıyım silah fabrikası da çalışıyorm

 • Soykan - 10.09.2023

  Knk ben pasta yardımcısiyim orda çalışabilirmiyim yoksa ben 17 yaşındayım bu arada

 • Abbas - 08.10.2023

  Merhaba. Özbekistan vatandaşıyım. Ankarada yaşıyorum ikamet iznim var. Katarda aşçı yardımcısı veya mutfak komisi olarak yada hayvancılık işleri varsa çalışabilir mıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.