Kanada Asgari Ücret 2023 – Bilmeniz Gerekenler!

Isıl Editor
Isıl Editor 28.04.2023
Güncellendi 28/04/2023
kanada asgari ücret
kanada asgari ücret

Farklı bir ülkeye çalışmak ve yaşamak için gitmek denince akla ilk gelen ülkelerin başında Kanada var. Çünkü bu ülkenin kapıları göçmenlere her zaman açık!

- Reklam -

Kanada asgari ücret araştırmanız sizi doğru yere getirdi. Bu içerikte Kanada’da yaşam konusunda ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere ulaşacaksınız. Farklı meslek grupları için Kanada’da maaşlar ne kadar öğreneceksiniz.

Kanada’da çalışmak ilginizi çekiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Merak etmeyin, Kanada iş imkanları konusunda kapsamlı bir kaynak da biraz sonra sizi bekliyor. Şanslı gününüzde olabilir misiniz? 🙂 

Kanada’da Asgari Ücret – Mutlaka Bilmeniz Gerekenler!

kanada asgari ücret

Kanada asgari ücret 2023 yılında %6.8 oranında arttı ve oldukça tatmin edici bir rakama ulaştı. Biraz sonra bu rakamı açıklayacağım ancak öncesinde bilmeniz gereken çok önemli bir detay var.

- Reklam -

Kanada’nın para birimi Kanada Dolarıdır. Bu para birimi CA$, Can$, C$ veya CAD olarak yazılarak Amerikan Dolarından ayrılır. Aman dikkat, şimdi sizinle paylaşacağım Kanada asgari ücret ve Kanada yaşam giderleri gibi tüm bilgileri bu birim üzerinden düşünmelisiniz.

Kanada’da asgari ücret eyaletlere göre farklılık gösterir. Şimdi sizinle Kanada ortalama maaş (Asgari ücret açısından) bilgisini paylaşacağım. Ardından hangi eyalette asgari ücret ne kadar detaylandıracağım. 

Kanada Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada asgari ücret 2023 yılında ortalama 2400 CAD olarak düşünülebilir. Bu durumda Kanada saatlik ücret ise ortalama 15 CAD’tır. Hesaplaması kolay olsun diyenler için açıklayalım: Kanada asgari ücret kaç dolar? 1880 USD.

Kanada çalışma saatleri ve asgari ücret arasındaki dengeyi anlamanız açısından bir bilgi daha: Kanada haftalık çalışma süresi 40 saattir.

- Reklam -

Şimdi ise “Kanada’da asgari ücret ne kadardır?” diye merak edenlere eyalet eyalet cevap verelim. İşte bölgelere göre Kanada asgari ücret bilgisi!

EyaletAsgari Ücret / CAD – Saatlik
Nunavut16,00 $
Britanya Kolumbiyası15,65 $
Alberta15,00 $
Ontario15,50 $
Quebec14,25 $
Prince Edward Adası14,50 $
Nova Scotia13,60 $
Newfoundland & Labrador13,70 $
Manitoba13,50 $
Saskatchewan13,00 $
New Brunswick13,75 $
Kanada – Eyaletlere Göre Asgari Ücret

Kanada yaşam şartları konusunda bilgi sahibi olmak için ilk adım asgari ücreti öğrenmekti. Tebrikler, bu aşamayı başarıyla geçtiniz. Şimdi Kanada’da hangi meslek ne kadar kazanıyor bakalım…

Kanada Meslek Maaşları + Mülteci ve İşsizlik Maaşları

kanada asgari ücret

En sık aldığımız sorulardan biri: Kanada’da maaşlar ne kadar? Öncelikle belirtmeliyim bu ülkeye nitelikli göçmen olarak gidecekseniz muhtemelen asgari ücretin çok üzerinde gelir elde edeceksiniz. Haberler güzel öyle değil mi? 🙂 

- Reklam -

En çok merak edilen Kanada meslek maaşlarını açıklayarak devam ediyorum…

Kanada hemşire maaşı ne kadar?

Kanada hemşire maaşı ortalama 3800 CAD’tır. Uzmanlık ve deneyim doğrultusunda bu rakamlarda artış gözlemlenmektedir.

Kanada doktor maaşı ne kadar?

Kanada doktor maaşları ortalama 7800 CAD’tır. Bu rakam uzmanlık alanı ve deneyime göre büyük oranda değişkenlik gösterir.

- Reklam -

Kanada çöpçü maaşı ne kadar?

Kanada çöpçü maaşı 2400 CAD’tır.

Kanada’da garsonlar ne kadar maaş alıyor?

Kanada’da bahşiş kazanma fırsatı sunan işler asgari ücret kapsamının dışında ele alınır. Kanada’da işinde başarılı bir garson, bahşişlerle birlikte aylık 4000 CAD üzerinde gelir elde edebilir.

Kanada’da işsizlik maaşı ne kadar?

Kanada kişiye bağlı olmayan sebeplerden ötürü işsiz kalan çalışanlara 10 ay boyunca aylık 2000 CAD işsizlik maaşı ödemesi yapmaktadır.

- Reklam -

Kanada mülteci maaşı ne kadar?

Kanada’da mülteci olarak kalanlara yönelik bir maaş uygulaması yoktur. Ancak Kanada 2022 yılında gönüllü olarak ülkeyi terk eden mültecilere 2000 CAD hibe yardımı yapacağını açıklamıştır.

Editörün önerisi: İtalya Asgari Ücret

Kanada Asgari Ücretli Çalışan Oranı Kaçtır?

kanada asgari ücret

Artık Kanada asgari ücret ve meslek maaşları hakkında bilginiz var.

- Reklam -

Rotasını Kanada’ya çevirenlerin aklındaki o soru ile devam edelim: Kanada asgari ücretli çalışan oranı kaçtır?

Hazırsanız açıklıyorum: Bu ülkede asgari ücretli işçi oranı yalnızca %7’dir. Yani Kanada halkının %93’ü asgari ücretin üzerinde gelire sahiptir. Ülkedeki huzurun ve mutluluğun kaynağı bu olabilir mi? Araştırılmalı! 🙂

Kanada İş İmkanları – İşçi Alımı Var mı?

Kanada iş başvurusu konusunu araştırmaya başlayanlar, Kanada’ya göç etmeyi aklına koyanlar… Size özel kaynak geldi!

- Reklam -

Kanada’da işçi alımı var mı diye merak edenleri bekletmeden açıklayalım öncelikle: Evet! Kanada iş gücü açığı olan bir ülkedir ve bu ülkede işçi alımı yıl boyunca devam etmektedir. Bu durumda Kanada iş fırsatları oldukça çoktur diyebilirim. Peki, nasıl ulaşılır bu Kanada iş imkanlarına? 

Aradığınız cevap bi’ tık aşağıda!

Kanada İş İlanları Siteleri – En İyi 5 Adres!

Kanada’da iş bulmak için elinizdeki en büyük güç aşağıdaki listede yer alan Kanada iş ilan siteleri. Bu sitelerde birbirinden farklı iş ilanlarına rastlamanız mümkün. Kanada’da yaşamak istediğiniz şehri, çalışmak istediğiniz pozisyonu bu sitelerdeki arama kutucuklarına girin. Ardından size en uygun olan işleri seçin!

- Reklam -
 • Job Bank
 • Workopolis
 • Best Jobs
 • Indeed
 • Job Shark
 • Canjobs.com
 • Jobs Emplois
 • Canada Jobs
 • Working in Canada
 • HCareers
 • Education Canada
 • IT Positions

Hollanda Asgari Ücret bilgisinin ilginizi çekeceğine eminim. Hemen linke tıklayın ve öğrenin!

Kanada’da Türkler Ne İş Yapar?

Kanada hayali olan Türklerin aklına ilk gelen soru, elbette “Kanada’da Türkler ne iş yapar?” 

Kanada’ya yerleşen Türkler yoğun olarak sağlık, finans, turizm ve inşaat sektöründe görev almaktadır. Bu alanlarda çalışan Türkler Kanada asgari ücret rakamının üzerinde gelir elde etmektedir.

- Reklam -

Son yıllarda pek çok farklı meslek grubundan Türk vatandaşı Kanada’ya göç etmiş, ülkedeki Türk popülasyonu 100.000’i aşmıştır.

Kanada Nasıl Bir Yer?

kanada asgari ücret

Eğer Kanada maaşları ilginizi çektiyse, “Yaşarım ben bu ülkede” diyorsanız sizi Kanada hakkında biraz daha bilgilendirelim. Kanada nasıl bir yer bakalım…

- Reklam -

Kanada doğaseverler için adeta bir cennet. Gölleri, akarsuları, sıra dağları ve eşsiz kış manzaralarıyla bu ülkede huzuru içinize çekebilirsiniz. Ancak Amerika kıtasının kuzeyinde yer alan bu ülke bi’ tık soğuk olabilir, hatırlatalım…

Kanada yaşam standartlarının yüksek olduğu bir ülke. Bu ülkede genellikle yoğun olarak çalışırsınız ancak emeğinizin karşılığını alırsınız. Eğer soğuktan bunalırsanız, hemen bir uçağa atlayıp Karayip kıyılarında küçük bir kaçamak yapabilirsiniz.

Evet, Kanada asgari ücret rakamının biraz üzerinde kazanan bir çalışan bu ülkedeki kazancıyla bu tür kaçamaklar yapabilir.

- Reklam -

Uzak doğu ülkerinden birinde çalışıp yaşamayı düşünür müsünüz? O halde Japonya Asgari Ücret yazımızı mutlaka okumalısınız!

Kanada Ev Kiraları

kanada asgari ücret

Kanada’da iş bulmak için ihtiyacınız olan listeyi sizinle paylaştım. Şimdi ise sırada size Kanada’da güzel bir ev bulmak var. 

Kanada ev kiraları büyük şehirlerde, merkezde, stüdyo daire için 1200 CAD – 1500 CAD bandındadır.

Merkeze uzak bir noktada 700 CAD – 900 CAD arası, şirin Kanada evlerine rastlamak mümkündür.

Realtor, HouseSigma, Kijiji, Rentals, Viewit gibi siteleri ziyaret ederek Kanada’da satılık ve kiralık ev fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kanada’da Asgari Ücret ile Geçinmek Mümkün mü?

Kanada’da asgari ücret ile geçinmek çok lüks olmasa da mümkündür diyebilirim. Fakat eğer bu ülkeye göçmen olarak gelecekseniz hedefinizi Kanada asgari ücretin üzerinde tutmanızı öneririm. 

Dilerseniz bu ülkeye gelmeden önce ilgi duyduğunuz alanda bir kurs alabilir, bu ülkede kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz. 

Kanada’da başarınız arttıkça geliriniz de ciddi oranda artar, hatırlatmış olalım! 🙂 

Kanada Asgari Ücret Sizce Yüksek mi?

Bu içeriği Kanada’da çalışmak için yola çıkmaya hazırlananlar için bir rehber olarak hazırladım. Kanada iş ilanlarından ülkeye dair genel bilgilere varıncaya dek pek çok detayı kısaca anlattım.

Eğer Kanada asgari ücret ya da bu ülkeye ilişkin farklı sorularınız varsa bize aşağıdaki yorum bölümünden hemen ulaşın!

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir