İspanya Yüksek Lisans – 2022 Şartlar ve En İyi Okullar

Buse Editör
Buse Editör 15.04.2022
Güncellendi 15/04/2022
ispanya yüksek lisans
ispanya yüksek lisans

İspanya’da yüksek lisans yapmak, birçok kişinin ilgisini çeken olaylardan birisidir. Bizler sizin için; “İspanya’da yüksek lisans yapmak” konusunda ki tüm detayları tek bir yazıda toparladık. İspanya yüksek lisans şartları, İspanya yüksek lisans ücretleri ve İspanya yaşam koşulları yazımızın devamında.

- Reklam -

İspanya, yurtdışı eğitimlerde en çok tercih edilen ülkeler arasında gelmektedir. Tercih edilmesinin sebepleri arasında en başta dünya sıralamasında önemli yerlerde bulunan okulları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sıcak insanları, doğal güzellikleri ve kaliteli yaşam tarzları da tercih sebepleri arasındadır. İspanya yüksek lisans bursları, en çok tercih edilen üniversiteler hangileri birlikte göz atalım…

İspanya Yüksek Lisans Eğitimi

Öğrencilerin hem uygun fiyat hem de kaliteli eğitim beklentisini tam olarak karşılayan İspanya, yüksek lisans eğitimi olarak 60 ve 120 kredi vermektedir. Bu krediler 1 ve 2 yıllık eğitimlere karşılık gelmektedir.

Yurtdışı eğitiminde İngilizcenin önemi bir kenara, dünyanın en çok konuşulan diğer bir dili olan İspanyolcayı da öğrenmek öğrencinin geleceğini önemli ölçüde etkileyecektir.

- Reklam -

İspanya üniversitelerinde en çok tercih edilen programlar; İşletme, Turizm, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler ve Mimarlık programlarıdır.

İspanyol üniversitelerin bu programlarına kayıt olmanız için ilk etapta gerekli olan şey bir lisans derecenizin bulunmasıdır. Bu derecenizi İspanya’da kullanabilmek için Apostil olarak da tabir edilen ‘’denkliğini” tasdik etmeniz gerekir. Bunlara ek olarak başvurduğunuz program hangi dildeyse o dile ait yeterlilik ispatı sunmanız gerekir.

İspanya Yüksek Lisans Eğitimi

İspanya’da yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra 1 yıl çalışma izni alabilir ve orada yaşamaya da devam edebilirsiniz. Ülkenin öğrencilere sunmuş olduğu bu fırsat, tercih oranlarını arttırmaya yetmektedir.

İspanya’da yaklaşık olarak 50 adet devlet üniversitesi bulunur, bunlara ortalama 70 adet özel üniversite eşlik etmektedir. En yoğun bulundukları 3 şehir ise Barselona, Valencia ve başkent Madrid’dir.

- Reklam -

Bu üniversiteler hakkında önemli bir detay, Bologna Süreci’dir. Bu süreç üniversite derecelerinin 3 seviye halinde sistemleştirilmesi anlamına gelir. Üçüncü seviye doktora, ikinci seviye yüksek lisans ve birinci seviye ise lisans programıdır.

Yurt dışında yüksek lisans nasıl yapılır? Tüm detaylarıyla şartlar, burslar ve ücretler hakkında bilgi almak için bun yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

İspanya’da En Çok Tercih Edilen Üniversiteler

İspanya Yüksek Lisans için üniversite tercihleri arasında en iyi olanları sizler için sıraladık. Sıraladığımız üniversiteler arasında dünyaca başarı sağlamış kurumlar yer almaktadır. İspanya Yüksek Lisans için uygun fiyata iyi bir eğitim alacağınız ünivesiteler şunlardır;

- Reklam -

IE University

İspanya’da en tanınmış okullardan biri olan IE’nin diğer üniversitelere göre daha yüksektir. Yıllık ortalama 25.000 Euro gibi bir fiyat isteyen üniversite, sadece ispanya değil tüm Avrupa’nın en iyi okullarındandır.

Pompeu Fabra University

Barselona’da bulunan üniversite, Uluslararası anlamda iyi bir derece sahibidir. Bu nedenle eğitim imkanları ile Uluslarası olarak tanınır.

UCAM

Spor bilimleri denildiğine akla ilk gelen üniversitelerdendir. Bu nedenle eğer spor bilimleri ile ilgili lisans, yüksek lisans ya da doktora programı okumak istiyorsanız bu üniversiteye başvurabilirsiniz.

- Reklam -

Universidad Europea de Madrid

Ülkemizde Bilgi Üniversitesinin dahil olduğu Laureate Üniversiteler grubunun bir diğer üyesidir. Oldukça kaliteli programları bulunan UEM’in ortalama fiyatı ise 10.000 Euro civarındadır.

İspanya Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri Nelerdir?

İspanya’nın eğitim sisteminde 1 yıl 2 dönemden oluşmaktadır. Üniversitelere başvurular ise ocak ayında başlayıp nisan-haziran aylarına kadar devam edebilmektedir. Ancak daha sağlıklı sonuçlar için her üniversitenin kendi akademik takvimi takip edilmelidir.

İspanya Yüksek Lisans Detayları

İspanya Yüksek Lisans Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

İspanya üniversitelerinin her biri aşağı yukarı aynı belgeleri istemektedir. En önemli şart lisans derecesine sahip olmaktır. Ancak bu konuda istisna gösteren kurumlar da olmasından dolayı kesin bilgiyi direkt okula sorarak öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

- Reklam -

Bu başvurular genellikle online şekilde yapılır. Genel olarak her üniversite bir başvuru ücreti ödemenizi talep eder. İngilizce yeterlilik belgesi olarak uluslararası anlamda kabul görmüş sertifika talep edilmektedir. Bunların başlıca olanları C1 Advanced, IELTS ve TOEFL şeklindedir.

Yüksek lisans için İspanya üniversiteleri tarafından istenilen belgeler şu şekildedir;

  • İngilizce ve İspanyolca Lisans Not Bilgileriniz
  • Pasaport fotokopisi
  • Varsa diploma ve İspanyolca tercümesi
  • Varsa Staj Referansları
  • Varsa İngilizce yeterlilik belgesi
  • 2 adet akademik referans
  • CV
  • Vesikalık Fotoğraf 2 adet
  • Motivasyon mektubu
  • Ve Başvuru Formu

İspanya Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadar?

İspanya yüksek lisans ücretleri 6.000 Euro ile 20.000 Euro arasında değişmektedir.

- Reklam -

Ödemeler genelde peşin kabul edilmektedir. Ama bazı okullar kendi takvimleri doğrultusunda taksit de kabul edebilmektedir.

Yüksek Lisans Sırasında Çalışma İmkanları

İspanya, ülkesinde eğitim gören yabancı öğrenciler için çalışma fırsatları sunuyor. Ama bu sistem AB vatandaşları ve AB vatandaşı olmayan öğrenciler için fark içermektedir. Bizim ülkemizden gidenler için konuşmak gerekirse AB vatandaşı öğrenciler aksine oturma ve çalışma izni almak gerekir.

Alması oldukça zor olan bu izinler alındığı takdirde yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışmanız mümkündür. Ancak okuduğunuz bölümle ilgili olan bir işte staj yapmak istediğinizde bu izinlerden muaf tutulmaktasınız.

- Reklam -

İspanya’da yüksek lisans eğitimi alırken çalışma koşulları, şartları ve maaş bilgisi için Öğrenci Vizesiyle Çalışma İzni Veren Ülkeler – 2022 yazımızı mutlaka okumalısınız.

İspanya Yüksek Lisans Eğitimi ve Yaşam Koşulları

İspanya Yüksek Lisans Bursları

İspanya yüksek lisans eğitimi için burs arıyorsanız birçok alternatif bulmak mümkün. YLSY Bursu gibi devlet destekli projeler veya Avrupa Birliği eğitim bursları dahil birçok vakıf da burs konusunda öğrencilere yardımcı olmaktadır. Sizin için en iyi bursu kapsamlı bir araştırma yaparak bulabilirsiniz.

İspanya yüksek lisans bursları için Yurt Dışı Eğitim Bursları (Tam Kapsamlı) 2022 listesinden sizin için en iyi olan bursa ulaşabilirsiniz.

- Reklam -

İspanya’da Yaşamak

Başvurunuzu yaptınız, ücretinizi ödediniz ve okula kabul edildiniz. Artık rotanız İspanya.

Hayat şartlarına değinmeden önce; İspanya, Avrupa ülkelerinde ortalama olarak bakıldığında eğitim masrafı en az olan ülkelerden birisidir. Ancak bu ücretlerde de çifte standart uygulanır. AB vatandaşı öğrenciler İspanyol öğrenciler ile aynı fiyatlara eğitim görebilirken, AB vatandaşı olmayan öğrenciler bu miktarın daha fazlasını ödemek durumunda kalmakta.

Ücret hesaplaması bölümünüz, krediniz ve üniversite kalifiyesine göre hesaplanmaktadır.

- Reklam -

İspanya’da Konaklama / İspanya Kiralar

Okuldan sonra ilk sırada barınma konusu merak edilir. En kaliteli üniversitelerin bulunduğu iki şehir olan Barselona ve ülkenin başkenti Madrid İspanya’nın en pahalı iki şehridir. Barselona şehrini baz aldığımızda ortalama kiralar 800-900 Euro arasındadır. Ancak Madrid’de 1000 Euro civarlarından başlayabilmektedir.

Öğrenciler tek başına bu kadar maliyeti çekmek yerine çoğu zaman farklı yolları tercih etmektedirler. Bu alternatifler arasında, ev arkadaşı bulmak başta gelmektedir.

- Reklam -

Ev arkadaşları sayesinde öğrenciler maliyeti yarıya indirip bir miktar rahatlayabilirler. Hem maliyet açısından hem de yabancı ülkeye çabuk adapte olabilmek için oda arkadaşı yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir. Yaşıtınız olan yabancı bir öğrenciyle aynı evi paylaşmak birçok alanda olumlu etkileyecektir.

Ailelerin yanında kiraya ortak olmak bir diğer alternatif olup yine maliyeti en aza indirebilmektedir. Yeni bir ülkede direkt olarak doğal ortama girip, İspanyol bir aileyle yaşamak sizi hem sosyal açıdan hem de uyum sağlama açısından oldukça olumlu etkileyecektir. Bu sayede birinci gözden bu ülkeyi deneyimleyebilir ve tabii ki maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Tüm bunların dışında yerel olarak hizmet veren acenteler sayesinde de bir nebze olsun uygun fiyatlı konaklama yapabilirsiniz.

- Reklam -

İspanya Ulaşım Maliyetleri

Ortalama olarak Avrupa standartlarında olan İspanya diğer yönlerden de öğrencilere ucuz maliyetler ile destek olmaktadır. Örneğin toplu taşıma konusunda aylık 40-45 Euro arasında rahatlıkla seyahat edebilmektesiniz. Ayrıca sosyal aktiviteler de ülkemize ve çoğu ülkeye oranla uygun fiyattadır.

İspanya Yüksek Lisans ve Diğer Tercihler

İspanya Yüksek Lisansı Neden Tercih Edilir?

İspanya son yıllarda öğrenciler açısından çok kültürlü bir ülke haline gelmiştir. Son 15 yılda muazzam gelişmeler gösteren eğitim kurumları ve ucuz eğitim masrafları ile fazlaca tercih edilmektedir. Kurumların kendilerine son teknolojiyi entegre edip tüm gelişmeleri yakından takip etmeleriyle birlikte güncellikten bir adım geri kalmayıp yenilikçi methodlar uygulamaktadırlar.

Eğitiminizin arasında İspanya renkli kültürüyle öğrencilere canlı bir hayat sunmaktadır. Kültürel zenginlikleri arasında tiyatroları, sokak panayırları, müzeleri ve festivalleri bulunmaktadır. Kimi zaman ücretsiz yapılan bu etkinlikler kimi zaman cüzi miktarlarla insanlara hoş vakit geçirtmektedir.

İspanya’da yüksek lisans yapmak sizler kültürel olarak çok şey katar. Tüm bunlara ek olarak ucuz seyahat olanakları ile birçok gelişmiş şehri ziyaret edip yeni yerler keşfedebilirsiniz. İngilizce bir kenarda dursun İspanya’da aldığınız eğitimde gerek okul diliniz olsun gerekse sosyal yaşamda kullanılan dil olsun sizlere yepyeni bir dil kazandıracaktır.

Maliyet anlamında ise en ucuz Avrupa ülkelerinden olan İspanya, uygun fiyatlarla kaliteli eğitim almanıza da olanak sağlar.

Elbette en önemlisi de aldığınız eğitimin kalitesidir. İspanya yüzyıllardır oturmuş eğitim sistemiyle ve sürekli güncellenen yapısıyla son derece kaliteli eğitim sunmaktadır.

Ayrıca sizler için hazırladığımız İngiltere Yüksek Lisans – 2022 yazısına göz atarak diğer ülkelerdeki lisansüstü eğitimleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir