İspanya Yüksek Lisans – 2023 Şartlar ve En İyi Okullar

Lisans eğitimlerini tamamlamış ve yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin aklına gelen ilk ülkelerden biri İspanya’dır. İspanya’nın bu kadar çok tercih edilmesinin sebepleri arasında en başta dünya sıralamasında önemli yerlerde bulunan okullara sahip olmasıdır.

İyi okullara sahip olmasının yanı sıra sıcak insanları, doğal güzellikleri ve kaliteli yaşam tarzları da tercih sebepleri arasındadır.

Sizler için İspanya yüksek lisans konusundaki tüm detayları tek bir yazıda toparladık. İspanya’da yüksek lisans şartları, ücretleri ve başvuru şartlarına dair merak ettiklerinizi yazının devamında bulabilirsiniz.

Yüksek lisans eğitimi için İspanya’da en çok tercih edilen okulların listesine de ulaşabilirsiniz. Hazırsanız öğrenmeye başlayalım.

İspanya Yüksek Lisans Eğitimi

İspanya Yüksek Lisans
İspanya Yüksek Lisans

Öğrencilerin hem uygun fiyat hem de kaliteli eğitim beklentisini tam olarak karşılayan İspanya, yüksek lisans eğitimi olarak 60 ve 120 kredi vermektedir. Bu krediler sırasıyla 1 ve 2 yıllık eğitimlere karşılık gelmektedir.

Yurtdışı eğitiminde İngilizcenin önemi bir kenara, dünyanın en çok konuşulan diğer bir dili olan İspanyolcayı da öğrenmek öğrencinin ilerideki meslek hayatını önemli ölçüde etkilemektedir.

İspanya’da yüksek lisans eğitimi aldığınız sırada hem İngilizce hem de İspanyolca bilginizi geliştirebilirsiniz. Okuyacağınız okulun sunduğu herhangi bir ücretsiz dil öğrenme kursu varsa kaçırmayın derim!

İspanya’da yaklaşık olarak 50 adet devlet üniversitesi bulunur, bunlara ortalama 70 adet özel üniversite eşlik etmektedir. En yoğun bulundukları 3 şehir ise Barselona, Valencia ve başkent Madrid’dir.

İspanya’da yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra 1 yıl çalışma izni alabilir ve orada yaşamaya da devam edebilirsiniz. Ülkenin öğrencilere sunmuş olduğu bu fırsat, tercih oranlarını arttırmaya yetmektedir.

Bu üniversiteler hakkında önemli bir detay, Bologna Süreci’dir. Bu süreç üniversite derecelerinin 3 seviye halinde sistemleştirilmesi anlamına gelir. Üçüncü seviye doktora, ikinci seviye yüksek lisans ve birinci seviye ise lisans programıdır.

İspanya üniversitelerinde en çok tercih edilen programlar; İşletme, Turizm, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler ve Mimarlık programlarıdır.

İspanya Yüksek Lisans Eğitimi Şartları – Gerekli Belgeler

İspanya Yüksek Lisans
İspanya Yüksek Lisans Eğitimi

İspanya’da bulunan üniversitelerin yüksek lisans programlarına kayıt olmanız için ilk etapta gerekli olan şey bir lisans derecenizin bulunmasıdır. Bu derecenizi İspanya’da kullanabilmek için Apostil olarak da tabir edilen ‘’denkliğini” tasdik etmeniz gerekir. Bunlara ek olarak başvurduğunuz program hangi dildeyse o dile ait yeterlilik ispatı sunmanız gerekir.

İspanya üniversitelerinin her biri aşağı yukarı aynı belgeleri istemektedir. En önemli şart lisans derecesine sahip olmaktır. Bu konuda istisna gösteren kurumlar da olmasından dolayı kesin bilgiyi direkt okul ile iletişime geçerek öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İspanya yüksek lisans başvuruları çoğunlukla online olarak yapılmaktadır. Genel olarak her üniversite bir başvuru ücreti ödemenizi talep eder. İngilizce yeterlilik belgesi olarak uluslararası anlamda kabul görmüş sertifika da talep edilmektedir. Bunların başlıca olanları C1 Advanced, IELTS ve TOEFL sınavlarıdır.

Yüksek lisans için İspanya üniversiteleri tarafından istenilen belgeler şu şekildedir;

  • İngilizce ve İspanyolca Lisans Not Bilgileriniz
  • Pasaport fotokopisi
  • Varsa diploma ve İspanyolca tercümesi
  • Varsa Staj Referansları
  • Varsa İngilizce yeterlilik belgesi
  • 2 adet akademik referans
  • CV
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Motivasyon mektubu
  • Başvuru formu

Okula yapacağınız genelde peşin kabul edilmektedir. Bazı okullar kendi takvimleri doğrultusunda taksit de kabul edebilmektedir.

Yurt Dışında Yüksek Lisans başlıklı yazımızı okuyarak daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz!

İspanya’da En Çok Tercih Edilen Üniversiteler

İspanya üniversiteleri
İspanya üniversiteleri

İspanya Yüksek Lisans için üniversite tercihleri arasında en iyi olanları sizler için sıraladık. Sıraladığımız üniversiteler arasında dünyaca başarı sağlamış kurumlar yer almaktadır. İspanya Yüksek Lisans için uygun fiyata iyi bir eğitim alacağınız üniversiteler şunlardır;

IE University

İspanya’da en tanınmış okullardan biri olan IE’nin ücreti diğer üniversitelere göre daha yüksektir. Yıllık ortalama 25.000 Euro gibi bir fiyat isteyen üniversite, sadece İspanya değil tüm Avrupa’nın en iyi okulları arasındadır.

Pompeu Fabra University

Pompeu Fabra Üniversitesi, 1990 yılında Barcelona’da kurulan bir kamu kuruluşudur. Üniversitenin dünya genelinde 300’den fazla üniversite ile anlaşması vardır. Avrupa’nın en iyi kamu üniversitelerinden biridir. Bu nedenle İspanya’da yüksek lisans eğitimi düşünen öğrencilerin ilk tercihleri arasındadır.

UCAM

Spor bilimleri denildiğine akla ilk gelen üniversitelerdendir. Bu nedenle eğer spor bilimleri ile ilgili lisans, yüksek lisans ya da doktora programı okumak istiyorsanız bu üniversiteye başvurabilirsiniz.

Universidad Europea de Madrid

Ülkemizde Bilgi Üniversitesi’nin dahil olduğu Laureate Üniversiteler grubunun bir diğer üyesidir. Oldukça kaliteli programları bulunan UEM’in ortalama fiyatı ise yıllık ortalama 10.000 Euro’dur.

Yüksek lisans eğitimi dışında Avrupa’da dil okullarından birinde eğitim görmek istiyorsanız İskoçya Dil Okulu Fiyatları yazımız ilginizi çekebilir!

Yüksek Lisans Sırasında Çalışma İmkanları

İspanya Yüksek Lisans
İspanya Yüksek Lisans Detayları

İspanya, ülkesinde eğitim gören yabancı öğrenciler için çalışma fırsatları sunuyor. Ama bu sistem AB vatandaşları ve AB vatandaşı olmayan öğrenciler için bazı farklılıklar içermekte. Bizim ülkemizden gidenler için konuşmak gerekirse AB vatandaşı öğrenciler aksine oturma ve çalışma izni almak gerekir.

Alması oldukça zor olan bu izinler alındığı takdirde yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışmanız mümkündür. Ancak okuduğunuz bölümle ilgili olan bir işte staj yapmak istediğinizde bu izinlerden muaf tutulmaktasınız.

İspanya’da yüksek lisans eğitimi alırken çalışma koşulları, şartları ve maaş bilgisi için Öğrenci Vizesiyle Çalışma İzni başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

İspanya Yüksek Lisans Bursları

İspanya yüksek lisans eğitimi için burs arıyorsanız birçok alternatif bulmak mümkün. YLSY Bursu gibi devlet destekli projeler veya Avrupa Birliği eğitim bursları dahil birçok vakıf da burs konusunda öğrencilere yardımcı olmaktadır. Sizin için en iyi bursu kapsamlı bir araştırma yaparak bulabilirsiniz.

İspanya yüksek lisans bursları için Yurt Dışı Eğitim Bursları listesinden sizin için en iyi olan bursa ulaşabilirsiniz.

İspanya’da Yaşamak

İspanya Yüksek Lisans
İspanya Yüksek Lisans Eğitimi ve Yaşam Koşulları

Başvurunuzu yaptınız, ücretinizi ödediniz ve okula kabul edildiniz. Artık rotanız İspanya.

Hayat şartlarına değinmeden önce; İspanya, Avrupa ülkelerinde ortalama olarak bakıldığında eğitim masrafı en az olan ülkelerden birisidir. Ancak bu ücretlerde de çifte standart uygulanır. AB vatandaşı öğrenciler İspanyol öğrenciler ile aynı fiyatlara eğitim görebilirken, AB vatandaşı olmayan öğrenciler bu miktarın daha fazlasını ödemek durumunda kalmakta.

Ücret hesaplaması bölümünüz, krediniz ve üniversite kalifiyesine göre hesaplanmaktadır.

İspanya’da Konaklama / İspanya Kiralar

Okuldan sonra ilk sırada barınma konusu merak edilir. En kaliteli üniversitelerin bulunduğu iki şehir olan Barselona ve ülkenin başkenti Madrid İspanya’nın en pahalı iki şehridir. Barselona şehrini baz aldığımızda ortalama kiralar 500-1000 Euro arasındadır. Ancak Madrid’de kira ücretleri 1000 Euro civarlarından başlayabilmektedir.

Öğrenciler tek başına bu kadar maliyeti çekmek yerine çoğu zaman farklı yolları tercih etmektedirler. Bu alternatifler arasında, ev arkadaşı bulmak başta gelmektedir.

Ev arkadaşları sayesinde öğrenciler maliyeti yarıya indirip bir miktar rahatlayabilirler. Hem maliyet açısından hem de yabancı ülkeye çabuk adapte olabilmek için oda arkadaşı yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir. Yaşıtınız olan yabancı bir öğrenciyle aynı evi paylaşmanın birçok alanda olumlu etkisi vardır.

Ailelerin yanında kalarak kiraya ortak olmak bir diğer alternatif olup yine maliyeti en aza indirebilmektedir. Yeni bir ülkede direkt olarak doğal ortama girip, İspanyol bir aileyle yaşamak sizi hem sosyal açıdan hem de uyum sağlama açısından rahatlatabilir. Bu sayede birinci gözden bu ülkeyi deneyimleyebilir ve tabii ki maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Tüm bunların dışında yerel olarak hizmet veren acenteler sayesinde de bir nebze olsun uygun fiyatlı konaklama sağlayabilirsiniz

İspanya Ulaşım Maliyetleri

Ortalama olarak Avrupa standartlarında olan İspanya diğer yönlerden de öğrencilere ucuz maliyetler ile destek olmaktadır. Örneğin toplu taşıma konusunda aylık 40-45 Euro arasında rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Ayrıca sosyal aktiviteler de ülkemize ve çoğu ülkeye oranla uygun fiyattadır.

İspanya Yüksek Lisansı Neden Tercih Edilir?

İspanya Yüksek Lisans
İspanya Yüksek Lisans ve Diğer Tercihler

İspanya son yıllarda öğrenciler açısından çok kültürlü bir ülke haline gelmiştir. Son 15 yılda muazzam gelişmeler gösteren eğitim kurumları ve ucuz eğitim sayesinde masrafları ile fazlaca tercih edilmektedir. Kurumların kendilerine son teknolojiyi entegre edip tüm gelişmeleri yakından takip etmeleriyle birlikte güncellikten bir adım geri kalmayıp yenilikçi methodlar uygulamaktadırlar.

Eğitiminizin boyunca İspanya renkli kültürüyle öğrencilere canlı bir hayat sunmaktadır. Kültürel zenginlikleri arasında tiyatroları, sokak panayırları, müzeleri ve festivalleri bulunmaktadır. Kimi zaman ücretsiz yapılan bu etkinlikler kimi zaman cüzi miktarlarla insanlara hoş vakit geçirtmektedir.

İspanya’da yüksek lisans yapmak sizlere kültürel olarak çok şey katar. Tüm bunlara ek olarak ucuz seyahat olanakları ile birçok gelişmiş şehri ziyaret edip yeni yerler keşfedebilirsiniz.

İngilizce bir kenarda dursun İspanya’da aldığınız eğitimde gerek okul diliniz gerekse sosyal yaşamda kullanılan dil sizlere yepyeni bir deneyim kazandıracaktır.

Maliyet anlamında ise en ucuz Avrupa ülkelerinden olan İspanya, uygun fiyatlarla kaliteli eğitim almanıza da olanak sağlar.

Elbette en önemlisi de aldığınız eğitimin kalitesidir. İspanya yüzyıllardır oturmuş eğitim sistemiyle ve sürekli güncellenen yapısıyla son derece kaliteli eğitim sunmaktadır.

Ayrıca sizler için hazırladığımız İngiltere Yüksek Lisans yazısına göz atarak diğer ülkelerdeki lisansüstü eğitimleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İspanya yüksek lisans başvuru tarihleri nelerdir?

İspanya’nın eğitim sisteminde 1 yıl 2 dönemden oluşmaktadır. Üniversitelere başvurular ise Ocak ayında başlayıp Nisan-Haziran aylarına kadar devam edebilmektedir. Daha doğru bilgi için her üniversitenin kendi akademik takvimi takip edilmelidir.

İspanya lüksek lisans üretleri ne kadar?

İspanya yüksek lisans ücretleri 4.000 Euro ile 20.000 Euro arasında değişmektedir.

İspanya’da yüksek lisans kaç yıl?

İspanya’da yüksek lisans 1 ya da 2 yıl sürmektedir.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir