İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri – Faydalı 7 Tüyo!

İngilizce kelime öğrenmek, dil öğrenmenin son derece önemli bir adımdır. Bu sayede kelime dağarcığınız gelişir, daha rahat iletişim kurarsınız, okuma, dinleme ve yazma becerileriniz gelişir. Lakin, yeni bir dil öğrenirken kelime ezberlemek/öğrenmek sıkıcı ve bunaltıcı bir süreç olabilir. Bu nedenle, keyifle uygulayabileceğiniz İngilizce kelime ezberleme yöntemleri yazısını sizler için hazırladık!

İngilizce bilgisi, yalnızca eğitim hayatı için değil, sonrasındaki iş hayatı için de son derece önemlidir. Globalleşen dünyada şirketler, hangi alanda olursa olsun, İngilizce bilen elemanlara ihtiyaç duyuyor. Sizi rakiplerinizin önüne taşıyacak en ayırt edici özellik ise yabancı dil bilginiz olacak. Bunun yanı sıra, yurt dışında eğitim görmek istediğinizde TOEFL, IELTS, YDS, GMAT ya da GRE gibi çeşitli yabancı dil sınavlarına girmeniz gerekecek. Bu sınavlardan yüksek skorlar elde edebilmek için ise gramer bilgisinin yanı sıra İngilizce kelime bilginizin son derece iyi olması gerekmek. Lafı uzatmadan, kolayca uygulayabileceğiniz İngilizce kelime öğrenme yöntemlerine bir göz atalım… 🙂

1- Bağlamdan Öğrenin

kolay ingilizce kelime ezberleme yöntemleri
kolay İngilizce kelime ezberleme yöntemleri

Herhangi bir dilde kelime öğrenmenin en etkili yollarından bir tanesi, öğreneceğiniz kelimeyi bağlam içerisinde görmektir. Yani, ezberleyeceğiniz kelimeyi farklı cümleler içerisinde okumalı ve hafızanıza kaydetmelisiniz.

Bu şekilde kelime öğrenmek, yalnızca okuyarak ya da dizi/film izleyerek kelime ezberlemekten çok daha etkilidir. Bilmediğiniz bir kelimeyi, İngilizce cümleler içerisinde nasıl kullanıldığını görebilmek için Google arama motoruna ”İngilizce kelime + in a sentence” şeklinde yazabilirsiniz. Bu şekilde arattığınız kelimeyi bağlam içerisinde görebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse;

”Fly” kelimesini ele alalım. İngilizcede bu kelimenin hem fiil hem de isim hali bulunur.

  • I’ll fly there at 2.00 p.m – Yarın oraya saat 2’de uçacağım.
  • There’s a giant fly in the house. – Evde kocaman bir sinek var, cümlelerinde fly kelimesinin farklı bağlamlarda nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

2- İngilizce Okuma Yapın

ingilizce kelime ezberleme yöntemleri
ingilizce kelime ezberleme yöntemleri

Klasik bir İngilizce kelime ezberleme yöntemleri önerisinden bir tanesini açıklayacağım sizlere. Kendi İngilizce seviyenize göre okumalar yapmak hem gramer hem de kelime bilginizi aynı anda geliştirebilir. Çoğumuzun kafasında kalıplaşmış İngilizce cümleler bulunur. Oysaki direkt olarak İngilizce kitap okumak, sizi cümlelerin farklı dizilimlerini ve kelimelerin farklı kullanımlarını çok açık bir şekilde gösterir.

Örnek vermek gerekirse;

I backed my daughter up about her decision to study abroad, cümlesinde ”back up (desteklemek)” öbeksi fiilinin anlamını ve nasıl kullanılabileceğini öğreniyorsunuz. Bunun yanı sıra cümle içerisinde bilmediğiniz farklı kelimeleri de o an sözlükten araştırarak kenara not edebiliyorsunuz.

Bu nedenle İngilizce okuma yapmak siz istemeseniz dahi gramer ve kelime bilginizi devamlı geliştirecektir.

Kelime öğrenirken bir yandan da konuşma pratiği yapmak isteyen arkadaşlar için hazırladığımız bu yazıya mutlaka göz atın: Ücretsiz İngilizce Konuşma Siteleri

3- Eş Anlamlı Sözlük Kullanın

İngilizce kelime ezberleme yöntemleri
İngilizce kelime ezberleme yöntemleri – The Free Dictionary

Sözlük kullanmak, İngilizce’yi hatta herhangi bir dili öğrenmenin en etkili yollarından bir tanesidir. Ancak ülkemizde sözlük kullanımında büyük yanlışlar yapılmaktadır. Bu yanlışların başında ise İngilizce-Türkçe; Türkçe-İngilizce sözlük kullanımına ısrarla devam edilmesi gelmektedir. Dil öğreniminde bir noktaya kadar sözlük kullanımı bu şekilde yapılsa da, bir süreden sonra buna son verilmesi gerekir.

The Free Dictionary ya da Merriam-Webster gibi sözlükleri kullanarak öğrenmek istediğiniz kelimenin İngilizce açıklamasını, çeşitli eş anlamlı ve zıt anlamlı listelerini incelemelisiniz. Bu sayede, bir kelimeyi direkt olarak kendi dilimize çevirdiğimizde yaşayabileceğimiz anlam karmaşasından kaçınmış oluruz.

İngilizceden İngilizceye sözlük kullanmanın bir diğer faydası ise, siz tek bir kelimenin anlamını araştırdığınızda karşınıza daha pek çok farklı kelimenin ve ifadenin çıkmasıdır. Bu sayede belki de 2 ay sonra karşınıza çıkacak bir kelimeyi çok daha öncesinden öğrenebilirsiniz.

4- Doğru Bir Şekilde Dizi/Film İzleyin

ingilizce kelime ezberleme yöntemleri
ingilizce kelime ezberleme yöntemleri

Yabancı dizi ve film izlemeyi çok seviyorum ama İngilizcem bir türlü gelişmiyor, diye isyan edenler buraya çok ama çok dikkat etsin! İngilizce dilinde bir şeyler izlemenin dili bir noktaya kadar geliştirdiği aşikar. Ancak, daha etkili bir şekilde öğrenmenin yolları da her zaman var.

Google’a ekleyebileceğiniz ”Language Reactor” burada işinize çok yarayacak. Peki, bu eklenti tam olarak ne işe yarıyor? Youtube’tan ya da Netflix’ten yabancı dilde içerik izlediğinizde, bu uzantı sayesinde içerikteki diyalogları takip edebiliyor ve bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını anında öğrenebiliyorsunuz. Bu sayede hem dinleyerek hem de okuyarak İngilizce öğreniyorsunuz. Yabancı dizi/film izleyen herkese bu eklentiyi şiddetle tavsiye ediyorum.

5- Kelime Oyunları Oynayın

ingilizce kelime ezberleme yöntemleri
İngilizce kelime ezberleme yöntemleri

İngilizce kelime ezberleme yöntemleri arasında en keyif alabileceğiniz aktivitelerden bir tanesi de oyun oynamaktır. Online ya da satın alarak Scrabble gibi popüler kelime oyunları oynayabilirsiniz. Bu sayede hem öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri tekrar edebilirsiniz hem de yeni kelimeleri kolaylıkla ezberleyebilirsiniz. Oyun sırasında karşınıza çıkan kelimeleri bir yere not etmeyi unutmayın!

6- Cümle Kurmaya Çalışın

İngilizce öğrenme
İngilizce öğrenme

İngilizce kelime ezberleme yöntemleri yazımızın 6. sırasında işinize çok yarayacak bir tüyo var! Anlamını yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi 1. maddemizde bahsettiğimiz gibi bir bağlam içerisinde gördükten sonra kendi başınıza cümleler kurmaya çalışın.

Yabancı dildeki bir kelimenin aklınızda kalması için o kelimeyi öncelikle birkaç defa kullanmanız gerekir. Yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi de cümle içerisinde kullanmak hem kelimeyi hatırlamayı kolaylaştıracak hem de o kelimeyi unutmanızı zorlaştıracaktır! İngilizce konuşurken sıklıkla kullanılan kelime ve deyimleri bu şekilde pratik yaparak kolaylıkla ezberleyebilirsiniz.

Öneri yazısı: Ücretsiz İngilizce Öğrenme Uygulamaları

7- Dinlediğiniz Müziklerin Sözlerine Bakın

ingilizce kelime ezberleme yöntemleri
İngilizce kelime ezberleme yöntemleri

Hepimiz İngilizce müzikler dinliyoruz ancak bu aktiviteden yeteri kadar verim almıyoruz. İngilizce kelime ezberleme yöntemleri arasında en zahmetsiz olanı dinlediğiniz parçaların sözlerine bakmak. Kulağınız dinlediğiniz müziğe alışacağı için, parçada geçen kelime ve ifadeleri de ezberlemeniz oldukça kolay. Bir süre sonra fark edeceksiniz ki isteseniz de öğrendiğiniz kelimeyi unutamıyorsunuz, kelime adeta aklınıza kazınıyor. Öğrendiğim birçok İngilizce kelimeyi dinlediğim şarkılardan öğrendim desem yalan olmaz.

Etkili ve eğlenceli İngilizce kelime ezberleme yöntemleri arayan arkadaşlar için faydalı bir yazı olduğunu umuyorum. Yukarıdaki tüyolardan sizlere uygun olanını düzenli olarak denediğinizde İngilizce kelime ve gramer bilginizi kısa süre içinde geliştirebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınızı yorum kısmında bizlerle paylaşırsanız yardımcı olabiliriz. 🙂

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir