Fransa’nın Tarihi Yerleri – En Güzel 10 Turistik Yer!

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne baktığımızda Fransa’daki pek çok yerin bu liste içerisinde yer aldığını görüyoruz. Bu da Fransa’yı mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer yapıyor diyebiliriz. Fransa’nın gezilecek yerleri çok fazla!

Fransa’nın köklü tarihinden başlayarak sizleri Fransa’nın geçmişine minik bir yolculuğa çıkaracağız. Sonrasında mutlaka gidilmesi gereken Fransa’nın tarihi yerleri hakkında bilgi vereceğiz. Buyurun yazımıza!

Fransa’nın Kısa Tarihi

Fransa'nın kısa tarihi
Fransa’nın kısa tarihi

Fransa, tarih açısından çok zengin bir ülke konumundadır. Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olmasının yanında ayrıca dünyanın en eski ülkelerinden birisidir de aynı zamanda. Taştan aletler, günümüzden 1.8 milyon yıl önce Fransa’da ilkel insanların bulunduğunu kanıtlar niteliktedir.

Fransa için ilk yazılı kayıtların Demir Çağı itibari ile bulunduğu düşünülmektedir. Bu ülke, Galya adı ile bilinen bir Roma İmparatorluğu’nun üzerine kurulmuştur. Ülke, Orta Çağ’da bir krallık olarak ortaya çıkmış, ardından imparatorluk ve Fransız Devrimi ile bir cumhuriyet şeklini almıştır.

Roma, İngiliz ve Kelt gibi toplulukların kültürlerinden etkilenmiş ve zengin bir kültürel mirasa sahip Fransa ortaya çıkmıştır. Bugün Fransa’ya baktığımızda kültürel, siyasi, askeri ve ekonomik anlamda dünyada söz sahibi olan ülkelerin başında geldiğini görmekteyiz.

Fransa’nın En Güzel 10 Tarihi Yeri!

Fransa denildiğinde herkesin aklına ilk olarak elbette Eyfel Kulesi gelmektedir. Bu yüzden Fransa’nın tarihi yerleri arasında en önemli yeri Fransa’nın başkenti olan Paris tutuyor diyebiliriz.

Fakat Paris haricinde Doğu’daki Ren Nehri’nden, kuzeydeki Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Fransa’da daha görülecek pek çok yer bulunmaktadır.

Fransa her yıl 82 milyonu aşkın turisti ağırlamaktadır. Köklü kültürel mirası ve etkileyici mimarisi ile hemen hemen herkesin oldukça fazla dikkatini çekiyor ve insanı büyülüyor.

Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü‘nün yayınlamış olduğu verilere göre Fransa, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerin başında bulunuyor. Sözü fazla uzatmadan Fransa’nın tarihi yerleri arasında bir gezintiye çıkalım!

Tarihi yerler demişken Fransa’nın en güzel şehirleri için bir liste hazırladık. Bu şehirlerde gezebileceğiniz yerleri de bulacaksınız!

Eyfel Kulesi

Fransa'nın tarihi yerleri hakkında bilgi
Fransa’nın tarihi yerleri hakkında bilgi

Fransa’ya gitmişten Paris’e uğramadan dönmek elbette ki olmaz! Hele ki Eyfel Kulesi’ni ziyaret etmeden hiç olur mu? Elbette ki olmaz.

Eyfel Kulesi, 1887-1888 yılları arasında inşa edilmiş bir yapıdır. Artık Paris’in simgesi haline gelmiştir. Bu kule, oldukça zarif bir yapıya sahip olduğu için kuleye “Demir Leydi” lakabı verilmiştir. 320 metre yüksekliğe sahip olan bu kule, oldukça görkemli bir görüntü oluşturarak onu ziyarete gelen herkesi büyülemektedir.

Fransız Devrimi’nin 100. yıl anısına tasarlanmış olan Eyfel Kulesi’nin 1909 yılında yıkılması planlanıyordu. Fakat daha sonrasında Eyfel Kulesi’nin iletişim için yüksekliğinin çok uygun olması sebebiyle radyo anteni olarak kullanılmasına karar verilmesi ile kulenin yıkılması kararından vazgeçilmiştir.

Versay Sarayı

fransa'nın tarihi turistik yerleri
fransa’nın tarihi turistik yerleri

Versay Sarayı, Fransız barok ve çağdaş mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. Bu sarayı Louis Le Vau, Jules Hardouin-Mansart, Philibert Le Roy, Ange-Jacques Gabriel, Robert de Cotte, Jacques Gabriel gibi ünlü mimarlar tasarlamıştır. 7 hektarlık bir alana yerleştirilmiş olan bu saray, şu an müze olarak kullanılmaktadır.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘nde yer alan bu yapı içerisinde geçmişte Almanya ile Versay Barışı imzalanmıştır. Bu saray, ilk olarak 13. Louis devrinde bir av köşkü olarak inşa edilmiş, daha sonra 14. Louis devrinde ise devasa bir saray kompleksine dönüştürülmüştür.

Fransa’nın tarihi yerleri içerisindeki Versay Sarayı’nın en önemli kısmı, Hall of Mirrors yani Aynalar Salonu‘dur. Bu salon 73 metre uzunluğunda olup, saray mensuplarının majestelerini beklemiş oldukları yerdir. Sarayın bahçesi olan Les Jardins ise en az sarayın içi kadar etkileyici ve büyüleyici bir yerdir. Bu bahçe yaklaşık 800 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Louvre Müzesi

fransa'nın tarihi yerleri
Fransa’nın gezilecek yerleri

Louvre Müzesi, 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi’nden sonra hizmete açılmış olan ilk devlet müzesidir. 1793 yılında faaliyete başladığı bilinmektedir. Çok geniş bir koleksiyona sahip olan bu müzede turistler tarafından en çok ilgi gösterilen kısım MÖ 2000’li yıllara dayanan Yunan eserleri olmaktadır.

Bu müzede 35 binden fazla eserin sergilendiği bilinmektedir. Bu sergilenen eserler arasında Venus de Milo ve Mona Lisa gibi dünyaca ünlü eserler de yer almaktadır. Dünyanın en önemli müzeleri arasında sayılan Louvre Müzesi’nin tamamını gezmek için en az üç güne ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim!

Nimes Arenası

fransa'nın tarihi yerler ve isimleri
fransa’nın tarihi yerler ve isimleri

Fransa’nın tarihi yerleri için bu yeri de kesinlikle bilmeniz gerek. Nimes Arenası, Fransa’nın Nimes şehrinde yer almaktadır. MS 110 yılında inşa edilmiştir. Bu yapı, 130 metre genişliğine, 110 metre uzunluğuna ve 21 metre yüksekliğine sahiptir. 24 bin kişi kapasitesi bulunmaktadır.

Bu yapı içerisinde konserler ve tiyatro gösterileri halen yapılmaktadır. Kemerleri ve süslemeleri ile insanı büyüleyen bu yapının 34 tane terası bulunmaktadır.

Fransa’da gezerken birbirinden çeşitli lezzetleri de denemek isteyeceksiniz. Sizler için Fransa’nın meşhur yemeklerini sıraladık.

Notre Dame Katedrali

Fransa'nın tarihi yerleri
Fransa’nın tarihi yerleri

Notre Dame Katedrali, Meryem Ana anısına yapılmış bir Katolik katedralidir. Paris’te yer alan bu yapı, en önemli manevi yapılardan biri olma özelliğini taşımaktadır. 1163-1345 yılları arasında inşa edilen Notre Dame Katedrali, Fransız Gotik mimarisinin en önemli örneklerinden birisidir.

Katedral, 96 metre yüksekliğe sahiptir. Fransa’nın tarihi yerleri arasında bulunan bu yer, UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘ne de adını yazdırmış manevi bir yapıdır. Bu katedralin ününü yakalaması Victor Hugo’nun kaleme almış olduğu Notre Dame’ın Kamburu ile olmuştur.

Ama ne yazık ki 15 Nisan 2019 tarihinde meydana gelen bir yangın sebebiyle ağır hasar aldığı için şu an içini ziyaret etmek yasaktır!

Zafer Takı

Fransa'nın tarihi güzellikleri
Fransa’nın tarihi güzellikleri

Fransa’nın tarihi yerleri hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz… Zafer Takı, 1806-1836 yılları arasında inşa edilmiş bir anıttır. 49 metre yüksekliğine ve 22 metre genişliğine sahip olan bu yapının üzerinde 660 kişinin ismi bulunmaktadır.

Neo-Klasik mimari usulü ile inşa edilmiş bir anıttır. Paris’in ünlü caddesi olan Şanzelize’de yer almaktadır. Ayrıca bu anıtın tarihi ile ilgili bir müzede de burada yer almaktadır.

Mont Saint Michel Manastırı

Fransa'nın gezilecek yerleri
Fransa’nın gezilecek yerleri

Mont Saint Michel Manastırı, Fransa’nın kuzeybatı bölümünde yer alan Manche şehrinde yer almaktadır. Bu yapı, sivri bir kaya kütlesi üzerinde durmaktadır. Burası pek çok bilim adamı tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilmektedir.

Mont Saint-Michel Manastırı, UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘nde yer alan Fransa’nın bir başka tarihi yeridir. Manastır, 11. yüzyılda inşa edilmiştir ve en yükse kısmı “The Marvel” olarak adlandırılmaktadır.

Aynı zamanda Chemin de Saint Jaques isimli önemli bir Hıristiyan hac yolunun duraklarından birisidir bu manastır. Fransa’nın tarihi yerleri için okumaya devam edin…

Les Invalides

fransa'nın tarihi yerleri ve özellikleri
fransa’nın tarihi yerleri ve özellikleri

Les Invalides, 14. Louis tarafından hasta askerlerin tedavisi ve konaklaması için inşa edilmiş bir yapıdır. 1670-1676 yılları arasında inşa edilmesi tamamlanmıştır. Bu yapı günümüzde hala savaş gazilerinin adına hizmet veren bir yer olarak varlığını sürdürmektedir.

Bonus içerik: Fransa’nın yöresel kıyafetleri

Yıldızlar Kaldırımı

fransa'nın tarihi turistik yerleri
fransa’nın tarihi turistik yerleri

Yıldızlar Kaldırımı, tıpkı Hollywood’da yer alan ünlü isimlerin el izlerinin bulunduğu Fransa’da bir yerdir. Bu ünlü kaldırımda yaklaşık olarak 300 ünlü ismin el izinin bulunduğu söylenmektedir. Bu kaldırımda el izi bulunan ünlüler arasında; Sophia Loren, Charlie Chaplin, Francis Ford Coppola ve Robert de Niro’nun olduğu bilinmektedir.

Verdon Kanyonu

fransa'nın tarihi yerleri

Verdon Kanyonu, Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Verdon Nehri‘nin oluşturmuş olduğu bir kanyondur. Provence bölgesinde yer alan bu kanyon, buraya seyahat eden herkes tarafından Avrupa’nın en güzel kanyonu olarak nitelendirilmektedir.

Fransa’nın tarihi yerleri için sizlere 10 yer sıraladık. Yorumlarınızı bekliyoruz!

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir