Fransa’nın En Güzel Şehirleri – 4 Şehir ve Gezilecek Yerleri

Avrupa’nın en büyüleyici en güzel ülkelerinin başında Fransa gelmektedir. Fransa’nın en güzel şehirleri nelerdir, denildiğinde ilk akla elbette Paris gelmektedir. Fakat bu yazımızda Fransa’nın sadece Paris’ten ibaret olmadığını, birbirinden etkileyici pek çok şehrinin bulunduğunu görecekseniz.

Fransa’nın güzelliklerini görmek için sizlere sıraladığımızda göreceksiniz. Fransa’nın gezilecek yerleri için rotanıza mutlaka bu şehirleri eklemenizi öneririz. Hangi şehirlerden bahsedeceğiz? Hadi görelim!

Fransa’nın En Güzel Şehri: Paris!

Fransa en güzel şehri
Fransa en güzel şehri

Fransa’nın başkenti olan Paris, Fransa’nın en güzel şehirleri arasında bir numaraya oturuyor. Fransa en güzel şehri denildiğinde akla gelen ilk şehir olduğuna kuşku yok. Paris, Siene Nehri‘nin üzerine kurulu bir şehirdir. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir. “Işık Şehri” olarak anılmaktadır.

Paris, 17. yüzyıldan beri Avrupa’nın en önemli ticaret, finans, moda, diplomasi, gastronomi, bilim ve sanat merkezlerinden birisidir.

Ayrıca turistler tarafından Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehri olarak da bilinmektedir. Hatta tüm dünyadan her gün yüzlerce, binlerce turist ağırlıyor. Fransa’nın gezilecek yerleri için Paris’te nereleri gezebilirsiniz? İnceleyelim.

Paris’te Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Paris, özellikle müzeleri ve Eyfel Kulesi ile ön plana çıkan bir şehirdir. Paris’e gittiğinizde sizlere tavsiye edeceğim yerlerden gidebildiğiniz kadar yere gitmeye çalışın. Pişman olmayacaksınız!

Eyfel Kulesi

fransa'nın en güzel şehirleri
fransa’nın tarihi ve turistik yerleri

Eyfel Kulesi, Paris’in sembolü niteliğinde olan bir yapıdır. Aynı zamanda fransa’nın turistik yerleri denildiğinde akla gelen ilk adres diyebiliriz. Adını bu yapıyı inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel‘den almaktadır. Eyfel Kulesi’nin üç adet seyir terası bulunmaktadır.

Eyfel Kulesi’ni ziyaret etmeyi düşünüyor ve birbirinden harika fotoğraflar çekmek istiyorsanız bunun için en iyi yer Trocadéro Meydanı’dır. Buradan Eyfel Kulesi’nin harika fotoğraflarını çekme şansını yakalayabilirsiniz!

Notre Dame Katedrali

fransa'nın en güzel şehirleri

Notre Dame Katedrali, Meryem Ana’ya adanarak yapılmış gotik bir katedraldir. Cité Adası’nın doğusunda yer almaktadır. Aslında bu tarihi yapının günümüzde bu kadar ünlü olmasının nedeni belki de Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu eseridir.

Notre Dame Katedrali’nin içi şu anda ziyarete ne yazık ki açık değil! Bunun nedeni ise, çatının tamamen çökmesi ve katedralde yangın çıkmasıdır. Beş yıllık bir restorasyon sürecinin olacağı söylenilmişti, yani her şey yolunda giderse ancak 2024 yılında ziyarete açılabilecek. Şimdilik sadece bu büyüleyici katedrali dışarıdan görmekle yetinmek zorundayız!

Louvre Müzesi

fransa'nın en güzel şehirleri

Louvre Müzesi, Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak bilinmektedir. Ayrıca Avrupa’nın ve dünyanın en büyük müzesidir. Bu müze, bir kraliyet sarayının dönüştürülmesi ile meydana gelmiştir. Aklınıza gelen gelmeyen pek çok eser burada sergileniyor.

Bu eserlerin arasında hepimizin çok da iyi bildiği Mona Lisa Tablosu‘da bulunmaktadır. Müze çok büyük olduğu için tamamını gezmek için maalesef bir gün yeterli olmayacaktır!

Disneyland

fransa'nın en güzel şehirleri

Fransa’nın en güzel şehirleri içerisinde gidilmesi gereken birçok yer olduğu aşikar. Fransa’nın gezilecek yerleri için sizlere sadece tarihi yerleri önermeyeceğim. Disneyland, özellikle çocukların oldukça hoş vakit geçirebilecekleri bir tema park.

Bu tema park Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olarak ikiye ayrılıyor. Disneyland Park, daha çok çocuklara hitap etmesine karşı, Walt Disney Studios Park ise gençlere hitap eden bir macera parkı. Buraya gittiğinizde bir gününüzü ayırmanız gerekebilir haberiniz olsun!

Versay Sarayı

fransa'nın en güzel şehirleri

Fransa’nın en güzel şehirleri arasında bulunan Paris’te bir diğer gitmeniz gereken konum Versay Sarayı… Versay Sarayı, dünyanın en ünlü saraylarından birisidir. Fransa’nın gösterişinin ve zenginliğinin adeta bir yansıması niteliğinde olan bir yerdir.

Kent merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Buraya gittiğinizde vaktinizi sadece sarayın içinde dolaşarak harcamayın, çünkü bu sarayın bir de harika bir bahçesi var!

Fransa’nın En Büyük İkinci Şehri: Marsilya

Fransa'nın en güzel şehirleri
Fransa’nın en güzel şehirleri

Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri de Marsilya‘dır. Marsilya, Fransa’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Fransa’nın en büyük ikinci şehri ve en eski şehirlerinden de birisidir. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Tarihi arnavut kaldırımları, eski binaları ve muhteşem manzarasıyla gerçekten büyüleyici bir şehir Marsilya. Fransa’nın mimari ve doğal güzelliklerini bir arada görmek isteyenler için mükemmel bir durak olacaktır.

Marsilya’da Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler!

Marsilya’ya uğradığınızda mutlaka gidilmesi gereken yerlerin en üst sıralarında Vieux Port, Notre-Dame de la Garde, Le Panier ve MUCEM Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi yer alıyor. Fransa’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Marsilya’da gezebileceğiniz çok yer var.

Vieux Port (Eski Liman)

Fransa nın gezilecek yerleri
Fransa nın gezilecek yerleri

Vieux Port, diğer bir adı ile Eski Liman adeta Fransa’nın ruhu ve kalbi olan bir yerdir. Antik çağlardan beri Fransa’nın doğal limanı olmuştur. Bu bölge daha çok şık otelleri, tekir balığı ve kıyıdaki kafeleri ile bilinmektedir.

Fransa’nın gezilecek yerleri için bu konumu da mutlaka not alın.

Notre-Dame de la Garde

fransa'nın en güzel şehirleri
Fransa

Notre-Dame de la Garde, kayalık bir tepenin üzerinde yer alan bir Katolik bazilikasıdır. Bu yapıyı Marsilya’nın hemen hemen her yerinden görebilirsiniz. Buraya ulaştığınızda manzaranın keyfini çıkarmalısınız!

İlginizi çekebilir! Fransa’nın Yöresel Kıyafetleri

Le Panier

fransa'nın en güzel şehirleri

Le Panier, Fransa’nın kültürel bakımından en eski ve en güzel yerlerinden birisidir. Pastel renklerdeki evleri, tarihi arnavut kaldırımları ve evlerin tahta panjurlu pencereleri ile kendine özgü yapısı olan bir semttir.

Bu bölge daha çok labirenti hatırlatan dolambaçlı sokakları ile ünlüdür.

MUCEM Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi

fransa'nın en güzel şehirleri

MUCEM Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi, Marsilya şehrinin en önemli ve en büyük müzesidir. Müze salı günleri kapalıdır. Müzenin içerisinde Akdeniz’deki tarihi ve kültürel kaynaşmayı gösteren kalıcı bir koleksiyon bulunmaktadır.

Fransa’nın gezilecek yerleri için müze arıyorsanız, bu müze sizi çok tatmin edecek. Fransa’nın en güzel şehirleri için sıra diğer şehirde…

Fransa’nın Orta Çağ Evleri ile Ünlü Şehri: Strazburg

Fransa en güzel şehri
fransa’nın en güzel şehirleri

Strazburg, Fransa’nın kuzeydoğusunda bulunan bir şehirdir. Nüfus bakımından Fransa’nın en kalabalık yedinci şehridir. Bu şehir 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine eklenmiştir. Strazburg aynı zamanda “Avrupa’nın Başkenti” unvanını da taşımaktadır.

Bu şehrin özellikle Alman ve Fransa kültürünü yoğun bir şekilde taşıdığı görülmektedir. Şehir şaraplık bağları ile oldukça ünlüdür. Rönesans mimarisini içinde barındıran yapıları, şirin mi şirin evleri ve dar sokakları ile sizleri Ortaçağ yolculuğuna davet eden Strazburg’u Noel zamanında ziyaret etmenizi öneririz.

Strazburg’da Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler!

Fransa’nın en güzel şehirleri içerisinde ilk 4’e gire Strazburg’da mutlaka gidilmesi gereken yerler var. Strazburg’a yolunuz düştüyse, Strazburg’da yer alan bu güzellikleri görmeden buradan ayrılmayın!

La Petite France

fransa'nın tarihi ve turistik yerleri
fransa’nın turistik yerleri

La Petite France, şehrin en eski kısmı olarak bilinmektedir. Bu bölge “Büyük Ada” ismiyle anılmaktadır. 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınarak, bu unvana layık görülen ilk mahalle olmuştur. Burada geleneksel Alsas mimarisinin tüm özelliklerini içerisinde barından yarı ahşap binalar da bulunmaktadır.

Fransa’nın en güzel şehirleri demişken, bu şehirlerde gezerken onlarca güzel yemeklerini denemek istemez misiniz? Fransa Sokak Lezzetleri hakkında yazmış olduğumuz yazıyı şimdi okuyabilirsiniz.

Rohan Sarayı

fransa'nın en güzel şehirleri

Rohan Sarayı‘na baktığınızda ilk olarak size Versay Sarayı’nın küçük bir kopyasını andıracaktır. Bu sarayın içerisinde üç ayrı müze bulunmaktadır. Sarayın içerisinde bulunan müzeler şunlardır: Arkeoloji Müzesi, Dekoratif Sanatlar Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi.

Strazburg’da yer alan tüm müzeler pazar günleri ücretsiz olarak gezilebiliyor, aklınızda bulunsun!

Orangerie Parkı

fransa'nın en güzel şehirleri
fransa’nın doğal güzellikleri

Fransa’nın doğal güzelliklerini atlayacağımı düşünmediniz değil mi? Orangerie Parkı, Strazburg’da tatil yaparken bunaldığınızı hissettiğiniz an kendini dinleyebileceğiniz harika bir alandır.

Güzel havalarda bu yemyeşil yerin tadını çıkarmasanız olmaz elbette! Bu parkta, çok sayıda leylek ile karşılaşmanız da mümkün. Bu güzel leyler artık şehrin maskotu haline gelmiş durumda. Fransa’nın en güzel şehirleri için listemize devam edelim.

Ülkenin En Ünlü Tatil Beldelerinden Biri: Nice

Fransa en güzel şehri
fransa’nın en güzel şehirleri

Fransa’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Nice, Fransa’nın güneyinde yer alan bir şehirdir. Fransa’nın en önemli turizm merkezlerinin başında gelmektedir. 1971 yılında Nice, Dünya Satranç Şampiyonası’na ev sahipliği yapan bir şehir olmuştur.

Özellikle yaz aylarında oldukça fazla turist ağırlamaktadır. Ülkenin en lüks tatil beldelerinin arasında ilk sırayı tutmaktadır. Nice, başta su sporları olmak üzere her türlü deniz aktivitesinin yapılabildiği bir şehirdir.

Nice’te Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler!

Nice’te mutlaka gezilmesi gereken yerler listesine Vieux Nice, Cimiez Manastırı, Promenade des Anglais ve Parc Phoenix‘i mutlaka eklemelisiniz!

Vieux Nice

Fransa nın gezilecek yerleri
Fransa nın gezilecek yerleri

Vieux Nice, Türkçe adıyla Eski Şehir, Nice’in kale altındaki eski ve tarihi bölgesidir. Burası sizlere tam bir kasaba havası vermektedir. 16. yüzyıldan kalma toprak binalar, dar sokaklar ve palmiye ağaçlarıyla adeta bir tablo havası vermektedir.

Burada alışveriş yapabileceğiniz pek çok yer, oturup kahve içebileceğiniz pek çok kafe ve yemek yiyebileceğiniz pek çok restoran bulunmaktadır.

Cimiez Manastırı

fransa'nın tarihi ve turistik yerleri
fransa’nın turistik yerleri

Fransa’nın tarihi ve turistik yerleri için araştırma yapanlara! Cimiez Manastırı, Nice şehrinin sessiz ve sakin tepelerinden birisinin üzerine kurulu olan bir manastırdır. Eğer doğa ve manzara tutkunuysanız bu manastırının bahçesi sizi oldukça fazla cezbedecektir.

Bu manastır, 800’lü yıllarda kurulmuştur. Fransa’nın güzellikleri için ziyaret edilesi konumlardan birisi.

Promenade des Anglais

Fransa en güzel şehirler
Fransa en güzel şehirler

Promenade des Anglais, plajları ve harika yürüyüş yolları ile Nice’in en popüler yerlerinden biri haline gelmiştir. Buradaki palmiye ağaçları ve Fransız bahçeleri sizleri içine çekecektir. Burası özellikle akşam saatlerinde daha canlı bir hale bürünmektedir.

Bonus içerik: Fransa’da Üniversite Okumak

Parc Phoenix

Fransa'da gezilebilecek yerler
Fransa’da gezilebilecek yerler

Parc Phoenix, Nice’in doğal ortamlarından birisidir. Bu botanik bahçenin içerisinde Nice Asya Sanatları Müzesi ve Snack Cote Jardin adında açık teraslı bir restoran bulunmaktadır. Ayrıca bu botanik bahçe içerisinde altı farklı tropik iklimi barındıran Avrupa’nın en büyük seralarından birini de içerisinde barındırmaktadır.

Ziyaretçiler burada 2500 civarında farklı bitki türünü de görme şansını yakalamaktadırlar. Fransa’nın en güzel şehirleri ve bu şehirlerdeki gezilmesi gereken yerleri sizlere sıraladık! Yorumlarınızı bekliyoruz… 🙂

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir