ÖYP 2012 Yönetmeliği AÇIKLANDI!

Yeni Yönetmeliği nasıl buldunuz?

• Olumlu

Oy: 76 51.4%
  • Değişen bir durum yok.

Oy: 74 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    148

bulker

Öğrenci
bulker ilk başta 1 yılda 65 alamayanlar normal araştırma görevlisi oluyordu. Ödeme yoktu birşey yoktu. Şimdi ise 2011 de 3 defa değiştirdikleri yönetmelik ile insanların önüne yaptırım uygulatıyorlar. Karışık durum zaten bu insanlar o sınavda başarılı olacaklar ama 1 yılları bu bilginin rahatlıgı ile davrandılar daha sonra cıkan yönetmelik son yılda strese sokmuştur muhakkak. Ama bu konunun iyileştirilmesi lazım çünkü ülkemizde doçentlik sınavında isteniyor 65. tamam almak cok zor değil ama kimilerinin zamana ihtiyacı olabilir olaya bu acıdan bakmak daha dogru.

O zaman en baştan bir dil zorunluluğu getirilmesi en mantıklı olanı değil midir? Akademik kariyer için İngilizce'nin gerekliliği ortada. "İngilizce okurken de öğrenilir, adı üstünde yetiştirme programı bu" diyen arkadaşlar vardı. Demek ki İngilizce konusunda yetişemeyenler de oluyormuş. Şimdi bu programdan atılan bir insan için ömründen resmen 2 yıl kaybı var. Akademik kariyer düşünen kişi nasıl ALES'e çalışıyorsa, aynı şekilde İngilizce'ye de çalışmalı ve en azından KPDS gibi bir sınavdan 65 alacak kadar İngilizcesi olmalı, ondan sonra başlamalı.

Bugünü kurtaralım da, yarın bakarız mantığıyla ilerlemenin faydasından çok zararı var, en çok da kişinin kendisine. Bu yüzden dilin hem ağırlığı artmalı, hem de zorunlu hale gelmeli diyorum.

N

nefertitism

Guest
alesin artması müthiş olmuş :) ortalamadan yana yüzü gülmeyen beni çok mutlu ettiler :)

erdemkan

Öğrenci
O zaman en baştan bir dil zorunluluğu getirilmesi en mantıklı olanı değil midir? Akademik kariyer için İngilizce'nin gerekliliği ortada. "İngilizce okurken de öğrenilir, adı üstünde yetiştirme programı bu" diyen arkadaşlar vardı. Demek ki İngilizce konusunda yetişemeyenler de oluyormuş. Şimdi bu programdan atılan bir insan için ömründen resmen 2 yıl kaybı var. Akademik kariyer düşünen kişi nasıl ALES'e çalışıyorsa, aynı şekilde İngilizce'ye de çalışmalı ve en azından KPDS gibi bir sınavdan 65 alacak kadar İngilizcesi olmalı, ondan sonra başlamalı.

Bugünü kurtaralım da, yarın bakarız mantığıyla ilerlemenin faydasından çok zararı var, en çok da kişinin kendisine. Bu yüzden dilin hem ağırlığı artmalı, hem de zorunlu hale gelmeli diyorum.

ingilizce geliştirilir geliştirilmesine ama bunu yapan yök zihniyeti 6 aylık kursla insanlara şakır şakır ingilizce konuşturabileceklerini o sınavdan 65 aldırabileceklerini zannediyorlar. tamam 50 65 arası notu olanlar bu kurslar ve birazcık eğilme ile bunu başarabilirler bence ama 20 30 alıp girenler var onların durumu çok vahim. çünkü zaten hepsini a yapsan o sınavdan 25 alıyorsun.

haklısın dil sınırlaması getirilmeli ve bence bu sınırlama araştırma görevlisi genel alım şartında olan 50 olmalı. 50 almış adam 2 yılda 65 alır diye düşünmekteyim. hatta 65i de çok rahat geçmesi lazım. Ben sadece bir sınırlama bir oran değişikliği yapılacaksa bunu en basından söylemeleri gerektiğine inanıyorum çünkü surda kalmış kadrolara 1 hafta adamlar çıkıp yönetmelikte büyük değişiklik yapacaklar bu durumda da magdur olanlar olacak.

dil konusu sıkıntı ama dilde de bazı sınırlamalar yapılmalı. Türk dili ve edebiyatında ingilizce istenmesi saçmalık. O adamlarda buna kasıyorlar. Osmanlıca, arapça ve farsça imkanı olsa onlar için iyi olabilir ama yok. Bu sistem derinlemesine oluşturulmuş bir sistem değil. Adamlar yabancı yayın takip etmeyecekler gerekirse sadece yazacaklar onlarda gerekli oldugunda mütercimlerden destek alabilirler. Her bilimin dili ayrıdır araştırmak ona göre ilan vermek gerekir diye düşünüyorum. ÖYP herkese aynı şeyi dayatıyor sacma.

bkzc

Öğrenci
(7) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.

Bu ne demek açıklayabilecek varmı?

Bu madde ;
dil egitimindeyken ÖYP kontenjanları dısında bir lisansüstü eğitime basvurup orada eğitimi devam ettirip dil eğitimi bitince öyp kapsamına aldırmaya engel midir?
yani ÖYP etiğimi veren bir ünide ÖYP kontenjanlarının açılmasını beklemek yerine normal alımlarla yüksek lisansa baslamanın önü kapanmıs mı oluyor?

Evet doğru anlamışsınız. Atanma tarihinden önce kayıtlı olduğunuz bir yüksek lisans-doktoranız varsa öyp kapsamına aldırabiliyorsunuz. Atanma tarihinden sonra kayıt olduğunuz öyp kontenjanları dışındaki lisansüstü eğitimi öyp kapsamına aldırmak için yapılan başvurular değerlendirmeye alınmıyor maalesef.

aDNA

Profesör
En başta dil için en az 50 puan almak getirilmeli. 6 Ayda bana Yürütme Kurulu Üyesi Hocam ( Sizlerle aynı seviyede olacak dil konusunda) versim evladını geçerse kurallarına eyvallah çekelim. Yaptıkları gerçekten sadece koltuk doldurmaca gelir o zaman insana. Zaten tek sorunumuz EMPATİ. BU kavramdan yoksunuz. Hocalarımız, manavımız,kasabımız. Biraz EMPATİ şart;)Anketimiz de enteresan bir şekil almış. Düzenlemeden memnun olanlar değişiklik yok diyen arkadaşlarımızın gerisinde kalmış.

Son düzenleme:

turabe

Doçent
Yurt dışı araştırma bursu ile ilgili de bir ifade yok.
Kaynak aktarımı yapılmadı daha.
Kaynak aktarım tarihine ilişkin bir ifade yok
En önemlisi mevcut bütçemizin tez döneminde yurt dışı araştırma bursu şeklinde kullanıp kullanamayacağımıza ilişkin bir ifade yok

kaynak aktarımı dönem dönem yapılmaya başlandı. mevcut bütçenizi de yurtdışı araştırması için kullanabilirsiniz. bunun için yurtdışında üniversiteden kabul almak, projenizi danışmanınıza sunup onayını almak gerekiyor.

kalebend

Öğrenci
Merhabalar. 05/07/2012 tarihinde duyurulan ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR'ın 5. maddesinin 3. bendinde

"ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle % 10 oranında düşürülür."

ibaresi yer almaktadır. Açığa kavuşturulmasını talep ettiğim hususu ben de elimden geldiğince açık sormaya çalışacağım:

Halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlar yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde %10 kesintinin gerçekleşeceği 1 yıl süre ne zamandan itibaren başlatılacaktır.

Örneğin 2013 yılında ÖYP kadrosuna yeniden başvuracak bir ÖYP araştırma görevlisinin puanı düşürülecek mi? Puan düşürülürken ilk atama tarihi mi esas alınacak? Yanlış beyan veren, atanıp gitmeyenin 1 yılı ne zaman başlayıp bitecek... halen kadroda olanın 1 yılı ne zaman... Eğer cevap yeniden başvurduğunda bir yıllık kesinti başlayacak ise... 2014'te yeniden ÖYP'ye başvuran halihazırdaki bir ÖYP görevlisinin 1 yılı 2014'ten mi başlayacak

fredy06

Öğrenci
arkadaşım soru sorman beni ilgilendirmez. cevap verecek olan da beni ilgilendirmez. burda herkesin amacı bişey öğrenmek. sorduğun soru defalarca soruldu tartışıldı. önce bi foruma bak araştır ondan sonra sor.

arkadaşlar birşey soracaım yeni yönetmelikle beraber şu anda yüksek lisans yapıyor olanların durumu ne oalcak.yani öyp başvurunda falan ?? ben onu anlayamadım ve kısaca bahsedebilecek birisi var mı