ÖYP 2012 Yönetmeliği AÇIKLANDI!

Yeni Yönetmeliği nasıl buldunuz?

• Olumlu

Oy: 76 51.4%
  • Değişen bir durum yok.

Oy: 74 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    148

monopol

Öğrenci
Yurt dışı araştırma bursu ile ilgili de bir ifade yok.
Kaynak aktarımı yapılmadı daha.
Kaynak aktarım tarihine ilişkin bir ifade yok
En önemlisi mevcut bütçemizin tez döneminde yurt dışı araştırma bursu şeklinde kullanıp kullanamayacağımıza ilişkin bir ifade yok

artvur

Öğrenci
saçma sapan türkçe, matematik ve mantık sorularından oluşan bir sınavın (ales) oranını yüzde 60 a çıkartıp, dört sene boyunca alnımızın teriyle elde ettiğimiz diploma notunun oranının yüzde 25 e düşürülmesi ve dil puanının hiçbir şekilde yükseltilmemesi... bu yök resmen üniversitelere hiçbir şey bilmeyen, yetişmeyen elemanlar atamak istemiyor. saçma sapan bir ales sınavıyla bu atama yapılabilir mi? nerede kaldı lisans eğitiminin katkısı. bundan sonra olacakları kendi fikrimce söyleyeyim: 1) Ales sınavları artık çok çok daha zor olacak 2) Üniversiteler artık akademisyen yetiştiren bireyler yerine günü kurtaralım mantığıyla yetişen bireyler yetiştirecek, herkes geçme notunu alma haricinde yeni bir şey öğrenmek için çabalamayacak. 3) öyp kapsamında atanan bir görevliye atandığı bölümle ilgili bir soru sorulduğunda öyle boş boş bakacak (muhtemelen atananların en az % 60-70 i). benim puanım yaklaşık 1 puan düştü ve artık ümidim iyice azaldı ama sadece kendim için değil eğitim sistemi için. bu eğitim sistemiyle ne olur anca 10 yıl içerisinde sonuçlar gözükür ama o zamana kadar da iş işten geçer. Bu yeni yönetmelikle puanı yükselenler için de hayırlısı olsun ama yök ün bazılarının hakkını resmen gasp etmesi kabul edilebilir değil. yaptıkları yorumlarda bunu da dikkate alsınlar.

lee

Öğrenci
saçma sapan türkçe, matematik ve mantık sorularından oluşan bir sınavın (ales) oranını yüzde 60 a çıkartıp, dört sene boyunca alnımızın teriyle elde ettiğimiz diploma notunun oranının yüzde 25 e düşürülmesi ve dil puanının hiçbir şekilde yükseltilmemesi... bu yök resmen üniversitelere hiçbir şey bilmeyen, yetişmeyen elemanlar atamak istemiyor. saçma sapan bir ales sınavıyla bu atama yapılabilir mi? nerede kaldı lisans eğitiminin katkısı. bundan sonra olacakları kendi fikrimce söyleyeyim: 1) Ales sınavları artık çok çok daha zor olacak 2) Üniversiteler artık akademisyen yetiştiren bireyler yerine günü kurtaralım mantığıyla yetişen bireyler yetiştirecek, herkes geçme notunu alma haricinde yeni bir şey öğrenmek için çabalamayacak. 3) öyp kapsamında atanan bir görevliye atandığı bölümle ilgili bir soru sorulduğunda öyle boş boş bakacak (muhtemelen atananların en az % 60-70 i). benim puanım yaklaşık 1 puan düştü ve artık ümidim iyice azaldı ama sadece kendim için değil eğitim sistemi için. bu eğitim sistemiyle ne olur anca 10 yıl içerisinde sonuçlar gözükür ama o zamana kadar da iş işten geçer. Bu yeni yönetmelikle puanı yükselenler için de hayırlısı olsun ama yök ün bazılarının hakkını resmen gasp etmesi kabul edilebilir değil. yaptıkları yorumlarda bunu da dikkate alsınlar.

büyük çoğunluğuna katılıyorum... %60 tam bir saçmalık...

Engineer-

Öğrenci
Kpss'de bir yere giremedim diye üzülmeyin ÖYP var artık:) ALES gibi neyi ölçtüğü belli olmayan bir sınavdan %60 gibi ağırlık almak ne kadar mantıklıdır?Dil barajı yok,yüksek lisans şartı yok...Akademisyen olmak isteyenler artık ellerinde ALES Hazırlık kitapları ile gezerler,kurslara giderler:) sistem baştan sakat,çoğu kişi ileride akademik hayatın memurluk gibi olmadığını gördüğü anda bu sistem çökecektir,yazık...
Perfect yorum, duyan yok fikirleri, ama ülkem adına üzülüyorum.

Engineer-

Öğrenci
Ama şöyle garip bir soru işareti de var ;

ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle % 10 oranında düşürülür.

Geçen atamalar ile bu atamalar arasında ki bir sene zarfı doldu :)

Enterasan bir tesbit, birileri mi beklendi acaba ?

jackinside

Öğrenci
kaynaklarım kullanılmaya başlamsıyla ilgili sorun var bence. başlandı diyorsunuz ama daha iki gün önce kendi üniversitemin koordinatörlüğüne sordum. bir kkaynak aktarımı olmuş ama 2005-06 yıllarında ki öğrenciler için yapılmış. yeni yönetmelik 2010 öncesine kaynak yok diyor. o zaman ödenen paralar ne olacak. bu işte bir yanlış var; ama YÖK ün yanlışı ama üniversitenin. yönetmeliğin böyle olacağını bile yök üniversiteler ödemeleri bekletmesini söyleyebilirdi. bile bile söylemediyse ve 2010 öncesine ait ödeme yapan üniversite varsa bence bu emsal olur ve diğerleri de bu hakkı ister. bu iş bir süre daha sürünceme de kalır.

artvur

Öğrenci
dediğiniz oranlarla puanlarımı hesapladım. sadece 0,5 puan fark etti. bilmem siz de denediniz mi?

benim de bu oranlarla puanım çok fazla oynamadı ama sorun bu değil. sorun bu sistemin tamamen ales e dayatılması. ben kendi puanımı yükseltmek isteseydim daha radikal oranlar söylerdim ama bence doğrusu bu tarz bir oranlama. ya da bilim sınavları getirmek aslında en mantıklı olan ama burası Türkiye, bu işlerle kim uğraşacak :(

anköyp

Öğrenci
benim de bu oranlarla puanım çok fazla oynamadı ama sorun bu değil. sorun bu sistemin tamamen ales e dayatılması. ben kendi puanımı yükseltmek isteseydim daha radikal oranlar söylerdim ama bence doğrusu bu tarz bir oranlama. ya da bilim sınavları getirmek aslında en mantıklı olan ama burası Türkiye, bu işlerle kim uğraşacak :(

sonuçta belli notlar değerlendirilmek durumunda. mezuniyet notu yüksek olsa bu sefer de birileri çıkıp her üniversitenin not sistemi farklı diyecek. bazı üniversiterlerde kasarak 3 ortalamayla mezun olunurken bazılarında yata yata 3 ortalamayla mezun olunuyo. dediğin gibi bilim sınavı en uygunu ama yüzlerce bölüm var hangi birisinden sınav olacak. her üniversite kendi sınavını yapsa bu sefer de torpil devreye girecek. sonuçta öyp kötünün iyisi. yapacak bişey yok.

artvur

Öğrenci
sonuçta belli notlar değerlendirilmek durumunda. mezuniyet notu yüksek olsa bu sefer de birileri çıkıp her üniversitenin not sistemi farklı diyecek. bazı üniversiterlerde kasarak 3 ortalamayla mezun olunurken bazılarında yata yata 3 ortalamayla mezun olunuyo. dediğin gibi bilim sınavı en uygunu ama yüzlerce bölüm var hangi birisinden sınav olacak. her üniversite kendi sınavını yapsa bu sefer de torpil devreye girecek. sonuçta öyp kötünün iyisi. yapacak bişey yok.

Sizin söylediklerinizin bazı kısımlarına katılmakla beraber burada yapılacak tek şeyin üniversitelerde belli bir standartın tutturulması gerekliliğidir. şu anki durum da birçok mağdur yarattı. ya da dediğim gibi oranlara hiç dokunulmayacaktı bu yeni alımlarda. bence bu yapılan yeni düzenleme adil değil.

halley

Öğrenci
ales in yüzdesinin artırılmasına sevinmeyen arkadaşlar olabilir. ama gerçek şu ki özel sektöre bile girerken nereden mezun olduğunuzun sorulmasına rağmen, (küçümsemek için söylemiyorum) en son açılmış hocası olmayan bir fakültede 4.00 ortalama yapıp, bizim ankarada birtarafımızdan ter atarak 3 ortalamayı tutturmaya çalışırken o adamların buraya hangi üniversiteden nasıl bir sistemden mezun olduklarına bakılmaksızın aynı kriterde değerlendirilip atanması da hiçbir zaman adil olmadı arkadaşlar. tamam ales çok saçma bir sınav ama en azından sınav ve çalışabilirsiniz. çok büyük bir adaletsizlik azaltıldı bence. hala mükemmel değil ama, tüm türkiyedeki diplomalar denk olmadığı sürece lisans ortalamasının hiçbir espirisi yok. alan sınavı yapılarak veya amerikadaki sistem gibi tüm lisans mezunlarını bölümleri ile ilgili tek bir sınavla değerlendirmek en adil yöntem olurdu. son olarak dil puanının yüzdesinin kesinlikle artırılması gerekirdi diye düşünüyorum.
Bu yorumu okuyup, bu açıdan da bakmaya çalışın lütfen arkadaşlar...

anköyp

Öğrenci
üniversitelerin belli standartları olması gerektiğine katılıyorum. ancak bu kısa dönemde olacak bir şey değildir uzun dönemli planlama gerektiren bir iş. mesela bi boğaziçi veya odtüyle mardin üniversitesinin aynı seviyeye gelmesi kolay şey değildir. netice de oranlar nasıl belirlemiş olursa olsun ortada bir adaletsizlik olacaktı. ancak söylediklerinizin bir kısmı çok doğru.

alendelon

Öğrenci
Arkadaşlar genelde tartışılan ifadeler %lik değişimlerle ilgili, mümkünse ilk ÖYP atamaları ile atanan arkadaşlardan aşağıdaki durum ile ilgili bilgisi olan bi arkadaşımız açıklayıcı bilgi verirse sevinirim..

Ben 2010 da ilk atanan öyp araş gör. lerindenim, dil puanım şuan 55, görevlendirme tarihim 2010, 9. ayın 21 i idi,
ozamanki şartlara göre dilden dolayı ilişik kesme gibi birşey söz konusu değildi, ilişik kesme durumu bizi kapsıyormu, durumumuz ne olacak? buna istinaden ben ilk yılın sonunda öyp araş gör liliğinden çıkarak normal araştırma görevlisi olarak görevlendirme istedim ve YÖK tarafından görevlendirildim muallak bir durum içerisindeyim, net bir bilgi varsa paylaşırsanız sevinirim.