ÖYP 2012 Yönetmeliği AÇIKLANDI!

Yeni Yönetmeliği nasıl buldunuz?

• Olumlu

Oy: 76 51.4%
  • Değişen bir durum yok.

Oy: 74 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    148

aDNA

Profesör
Bence: %10 ile caydırıcılık sağlanmaya çalışılmış. Ama dil için yaptırımları olur gözüyle baktık. Demek ki; ÖYP adaylarının bir çoğu zaten dil sorunu yaşamadığı için dille seçim olayını sabitlemişler artık. En mantıklısı dil için düşük olmasıydı zaten. Ama radikal kararlar neden yok anlayamadım:(

aDNA

Profesör
Arkadaşlar şu başlıklarda da değişiklik yok gibi. Bilinenler yazılmış tekrar;
ÖYP Giderleri-ÖYP kaynaklarının kullanımı ( Koord. e verilmişti zaten ama ne zaman kullanacak arkadaşlar)-Çeşitli Hükümler: MADDE 17 - (1) 2010 yılından önce ÖYP programına dahil olan araştırma görevlilerine YÖK tarafından kaynak aktarımı yapılmaz. ( Al burdan yak derler Hocalara).

turabe

Doçent
lisans ortalamasını %25 çekmişler, bu makul. ama hala dil ortalaması çok düşük. %10 olayını 1 yıl süreyle sınırlamaları da güzel.gerçi o zamana kadar her halükarda senet imzalamış oluyorsun ama...

mirax

Öğrenci
lisans genel not ortalamasının %25’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın%60’ı ve varsa yabancı dil puanının %15’i

ales oranı artmış...

turabe

Doçent
Arkadaşlar şu başlıklarda da değişiklik yok gibi. Bilinenler yazılmış tekrar;
ÖYP Giderleri-ÖYP kaynaklarının kullanımı ( Koord. e verilmişti zaten ama ne zaman kullanacak arkadaşlar)-Çeşitli Hükümler: MADDE 17 - (1) 2010 yılından önce ÖYP programına dahil olan araştırma görevlilerine YÖK tarafından kaynak aktarımı yapılmaz. ( Al burdan yak derler Hocalara).

kaynaklar kullanılmaya başlandı zaten. o konuda bir sıkıntı yok. ama dönem dönem kullanılabilecekmiş.yani her lazım olduğunda kullanamıyorsun maalesef. 2010 yılından önceki öyp programında kaynak olayı yoksa kullandırmamaları da normal. gerçi olumsuz bir karar aldıklarında geriye yönelik işletiyorlar ama burda söz konusu para.

rimedtemas

Öğrenci
ortalaması düşük olup alesi yüksek olanlara yaradı bu sistem..benim gibi ikisinin arasında fark olmayanlara herhangi bir etkisi yok bu düzenlemenin..

Dissident

Araştırma Görevlisi
(Ancak; ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.)
bu tam olarak ne manaya geliyor. mesela ben yüksek lisans yapıyorum şuan ve başka üniversiteye atandım durum ne olacak?

aDNA

Profesör
Alesın oranının artması doğal ama dile 6 aylık yurt dışı eğitim imkanı verip dili sabit bırakmak ters düşmüş. Dil madem önemli ve sorunlar davalar genelde dilden; en az 50 puan yazıp %15 isteseler ya da dilin %25'i deseler tam olurmuş. Az önce yazmıştım yönetmelik yarın kadrolar ( %50) Cumaya diye. Bakalım yarın kadrolar da açıklanırsa bu hafta sonu herkes rahat bir uyku çeker inş.

farukdrk

Öğrenci
Merhaba,
ÖYP gerçektende güzel bir program bana göre ama bir bilim insanı yetiştireceksiniz ve en önemli kriterde ALES diye bana göre bilim adamı yetiştirmek için hiçte yeterli olmayan bir sınavı belirleyici kriter yapıyorsunuz.Gerçektende çok saçma seçim kriteri gibi geliyor.Yeni usul ve yönetmelik tüm arkadaşlara hayırlı olsun ama bence BİLİM SINAVI gibi bir şey yapılmalı ve yabancı dilde daha ısrarcı olmalılar.Sonuçta bilim insanı yetiştirmek amaç anaokulu öğretmeni değil

m.a.g.NUM

Öğrenci
Alesın oranının artması doğal ama dile 6 aylık yurt dışı eğitim imkanı verip dili sabit bırakmak ters düşmüş. Dil madem önemli ve sorunlar davalar genelde dilden; en az 50 puan yazıp %15 isteseler ya da dilin %25'i deseler tam olurmuş. Az önce yazmıştım yönetmelik yarın kadrolar ( %50) Cumaya diye. Bakalım yarın kadrolar da açıklanırsa bu hafta sonu herkes rahat bir uyku çeker inş.

kadrolar haftaya hocam öle dedi fahrettin efendi :D sağolsun