2023 Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? DETAYLAR

Gizem Editör
Gizem Editör 24.04.2023
Güncellendi 24/04/2023
ev hanımlarına yardım başvurusu
ev hanımlarına yardım başvurusu

Maddi yetersizlik yaşayan bir ev hanımıysanız, siz de v hanımlarına yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ev hanımlarına destek başvurusu; devlet, belediyeler veya sivil toplum kuruluşları tarafından sunulan sosyal yardım programlarına başvurmayı kapsıyor.

- Reklam -

Sizler için sosyal yardım başvurusu yapabileceğiniz yerleri tek tek anlatacağım. Ayrıca e-devlet ev hanımlarına yardım başvurusundan da ayrıntılı olarak bahsedeceğim. Özellikle devletin ev hanımlarına birçok destek programı sunuyor. Bilmeniz gereken her şeyi sizlere anlatacağım. Detayları atlamadan okuyun.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nerelere Yapılır?

ev hanımlarına yardım başvurusu
ev hanımlarına yardım başvurusu

Türkiye’de maddi durumu kötü olan ev hanımlarının başvuruda bulunabileceği birden fazla yer vardır. Ev hanımlarına yardım başvurusu yapmak için şu yerleri değerlendirebilirsiniz:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Türkiye’de ev hanımlarına yardım için en yaygın kaynaklardan biri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Bu bakanlık aracılığıyla çeşitli sosyal yardım programlarına başvurabilirsiniz.

- Reklam -

Bu yardımlar arasında gıda yardımı, giyim yardımı, ayni yardım, nakdi yardım ve eğitim yardımı gibi farklı kategoriler bulunur. Başvuru yapmak için en yakın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmektedir.

Belediyeler

Türkiye’deki belediyeler de ev hanımlarına yardım etmek için çeşitli programlar yürütmektedir. Bu yardımlar arasında gıda, giyim, ayni ve nakdi yardım bulunabilir. Her belediyenin kendi içinde belirlediği sosyal yardım başvurusu olabilir.

Belediyenizin sosyal hizmetler bölümüne başvurabilirsiniz. Bunun için belediyeye gidip direkt görüşme de talep edebilirsiniz.

Sivil Toplum Kuruluşları

Bazı sivil toplum kuruluşları (STK’lar) da ev hanımlarına yardım etmek için programlar yürütmektedir. Bu STK’lar arasında Türkiye Diyanet Vakfı, Türkiye Yardım Sevenler Derneği gibi kuruluşlar bulunabilir. Bu kuruluşların web sitelerinden veya merkezlerinden yardım başvurusu yapabilirsiniz.

- Reklam -

Sosyal yardım başvurusu bahsettiğim bu yerler aracılığıyla yapılıyor. Şimdi gelelim ev hanımlarına yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun ayrıntılı yanıtını vermeye…

Ev Hanımları İçin Aile Destek Programı

ev hanımlarına yardım e-devlet başvurusu
ev hanımlarına yardım e-devlet başvurusu

Ev hanımlarının kolayca başvuruda bulunabileceği bir diğer yardım da aile destek programıdır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusu için aile destek programına başvuruda bulunabilirsiniz.

Aile Destek Programı başvuruları, ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabilir veya e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilebilir.

- Reklam -

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuştur ve ailelerin ihtiyaçlarına yönelik yardım programları yürütmektedir. Aile Destek Programı başvuruları için, belirtilen kurumlara başvuru yapmak gerekmektedir.

Aile Destek Programı Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Hane içinde memur, noter veya muhtar olarak çalışanlar, yurtdışında çalışan veya borçlanan kişiler ile özel sandıklar kapsamında olanların bulunmaması gerekmektedir.
 • Belirtilen kişi başına düşen aylık gelir aralığını aşmamak.

Ödeme Detayları

Ev hanımlarına yardım başvurusu için bu başvuruyu gerçekleştirdiğiyseniz dikkat etmeniz gereken kişi başına düşen aylık gelir aralığıdır. Belirtilen aralıklara göre ödemeler şu kadar oluyor:

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL) Aylık Destek Tutarı (TL)
450 TL ve aşağısı1.250 TL
450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve aşağısı1.100 TL
911,15 TL üzeri ─  1372,30 TL ve aşağısı950 TL
1372,30 TL üzeri ─  2.835,60 TL’den az850 TL

Bunlara ek olarak hanedeki çocuk sayısına göre ek destekler ödenir:

- Reklam -
 • 1-2 çocuklu aileye 350 TL
 • 3 çocuklu aileye 450 TL
 • 4 çocuklu aileye 550 TL
 • 5 ve üzeri çocuklu aileye 650 TL

E-devlet Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

e-devlet aile destek başvurusu
e-devlet aile destek başvurusu

Ev hanımlarına yardım başvurusu yapmak istiyorsanız, ilk olarak başvuru yapmanız gereken yer kuşkusuz E-devlet olacaktır.

Devletin sunduğu maddi yardım başvuruları, ev hanımları için en hızlı çözüm olacaktır. Bunun için Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu yapmanız gerekiyor.

Bu hizmet, ekonomik sıkıntılar içinde olan ailelere yönelik olarak sunulur. Aileler, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamadıkları durumlarda, geçici bir süre için ekonomik destek alabilirler.

- Reklam -

Bu destek sayesinde, çocukların bakımı ve ihtiyaçları karşılanabilir. Ayrıca, desteklenen çocukların durumları belirli aralıklarla izlenir ve bu izlemeler sonucunda hizmetin devam edip etmeyeceği veya sonlandırılması kararlaştırılır.

Eşi Vefat Etmiş Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Eşi vefat etmiş bir kadınsanız, devletin size sunduğu yardım başvurusuna başvuruda bulunabilirsiniz. Eşi vefat etmiş ev hanımlarına yardım başvurusu için ikamet ettiğiniz şehirdeki ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına gitmeniz gerekiyor.

Ödemeler aylık 1.000 TL olarak 2 ayda bir tarafınıza yatırılmaktadır. Yani aylık değil 2 ayda bir ödeme alacaksınız. Bu da 2.000 TL olarak sizlere yatırılacak. Ancak sosyal yardım kuruluşlarına tabii olan kişiler bu yardımdan faydalanamıyorlar. Sigortasız ev hanımlarına yardımları arasındadır.

- Reklam -
ev hanımlarına destek başvurusu
ev hanımlarına destek başvurusu

Ev Hanımlarına Doğum Parası Yardımı

Ev hanımlarına yardım başvurusu için bilmesi gerektiği diğer bir yardım da doğum parası yardımıdır. Bunun için ev hanımı olmaya da gerek yok. Doğum yapan her kadına doğum parası yardımı yapılır. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız yeterlidir.

 • Birinci çocuk için 300 TL,
 • ikinci çocuk için 400 TL,
 • üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL para yardımı verilir.

Doğum Yardımı başvurusu, çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde kaydının yapılmasının ardından “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi”nin doldurulması ve imzalanmasından sonra yapılır.

Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığıyla yapılabilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ebeveyn varsa, çalıştığı kuruma başvurabilir.

- Reklam -

Ev Hanımlarına Gıda Yardımı

Ev hanımlarına yardım başvurusu için başvuruda bulunabileceğiniz bir diğer yardım ise gıda yardımıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmek amacıyla gıda yardımı yapmaktadır.

Bu yardım özellikle Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde olmak üzere ve yıl boyunca ihtiyaç duyulması halinde yapılmaktadır. Yardım, ihtiyaç sahibi ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak sağlanmaktadır.

Sosyal güvencesi bulunmayan ve ihtiyaç sahibi olan hanelerdeyseniz başvuru yapabilirsiniz. Sosyal güvenceniz varsa ancak hane içinde kişi başına düşen gelir miktarı net asgari ücretin 1/3’ünden azsa o zaman da başvuruda bulunabilirsiniz.

- Reklam -
ev hanımlarına yardım başvurusu nasıl yapılır
ev hanımlarına yardım başvurusu nasıl yapılır

Ev Hanımlarına Elektrik Tüketim Desteği

Ev hanımlarına destek başvurusu için işinize yarayacak bir bilgi daha sizlere vereyim. 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında sosyal yardım destekleri alırsanız eğer buna ek olarak elektirik tüketim desteğinden faydalanabiliyorsunuz.

Üstelik bunun için her hangi bir kuruma başvuruda bulunmanız gerekmiyor. Bu kanun kapsamındaki yardımlardan faydalanıyorsanız kimlik kartınızla ve elektrik faturanız ile PTT şubesine gitmeniz yeterli olacak.

Kilovatsaat hesaplarına göre ödeme desteği alacaksınız. Bu da hanedeki kişi sayısına göre verilir.

- Reklam -

Sosyal Yardım Parası Sorgulama

Devlet tarafından yardım başvurunuz onay aldığında ödemeler aksi belirtilmedikte PTT aracılığıyla adınıza yatırılır. Bunun içi E-devletten ya da şubeden TC vererek sorgulama yapabilirsiniz. Sizlere PTT yardım parası sorgulama için hangi adımları izlemeniz gerektiğini anlattığım yazıdan detayları öğrenebilirsiniz.

Ev hanımlarına destek başvurusu hakkında güncel olarak bilgiler bu şekilde. Ev hanımı olarak sizlere bahsettiğim bu yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz.

- Reklam -

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir