2023 E-YÖKDİL Sınavı Başvuru Ne zaman?

2023 E-YÖKDİL Sınavı Başvuru Ne zaman?

Binlerce kişinin beklediği Yüksek Öğretim Dil Sınav olanı E-YÖKDİL sınavının başvuru tarihleri açıklandı. Başvuru ve sınav tarihlerini yazının devamında bulabilirsiniz.

E-YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim yapmak isteyen binlerce öğrencinin beklediği sınavın tarihleri belli oldu. Akademik kariyer yapmak isteyen binlerce öğrenci üniversitelerin istediği akademik dil yeterliliği barajını geçmek için bu sınava giriyor.

Akademik kariyer hedefleyenlerin merakla beklediği E-YÖKDİL sınavının başvuru tarihleri ÖSYM tarafından duyurusu yapılarak;

12.04.2023 ile 26.04.2023 23:59 arasında belirlenmiştir. Sınavın yapılacağı tarih ise 06.05.2023 günü olarak yayınlanmıştır.

Sınav Hakkında Daha Fazlası

e yökdil
sınav başvuru

E-YÖKDİL sınavı her yıl binlerce öğrencinin Lisans eğitimini tamamladıktan sonra akademik kariyer amacıyla girdiği bir sınavdır. Bununla birlikte artık bazı şirketler ve kamu kuruluşları personel alımı yapacağı zaman da bir yabancı dil puanı istemektedir.

Genel itibariyle öğrencilerin kanısı üzerine ve sınav formatı göz önünde bulundurularak yabancı dil sınavları içinde E-YÖKDİL sınavının daha basit olduğu düşünülmektedir. Yabancı ülkelerde geçerliliği olmayan bu sınavın ülkemizde diğer sınavlardan bir farkı bulunmamaktadır. Alacağınız puan diğer dil sınavlarından alacağınız puanlardan farklı olarak değerlendirilmemektedir. Bu durum da sınava girecek öğrenciler için avantaj sağlamaktadır.

Sınav İçin Tavsiyeler

E-YÖKDİL sınavı günlük konuşma İngilizcesine ek olarak daha fazla kelime bilgisi isteyen bir sınavdır. Bu sınavda kelime bilgisi soruları, cümle tamamlama soruları, paragraf tamamlama soruları, gramer bilgisi gibi alt başlıklarda sorular çıkmaktadır.

Bu sınavın kolay olduğu söylense dahi kelime bilgisi yeterli olmayan kişilerin akademik başarı için istenilen puana ulaşması pek mümkün değildir. Sınav için düzenli tekrar yapmalı, bol soru çözmeli ve oldukça çok yeni kelime öğrenmelisiniz. Ayrıca sınavı öncesi sitemizde yer alan İngilizce Kelime Öğrenme Tavsiyeleri ve YDS Paragraf Soru Çözüm Tekniği başlıklı haberlere göz atarak bu sınav için yararlanabilirsiniz.

E-Yökdil Sınavına Kimler Girebilir?

Akademik dil puanı yeterliliği isteyenler ya da yüksek lisans veya doçentlik sınavına başvurmak isteyenler bu sınava girebilir.

Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler