Daimi hak mahrumiyeti nedir? Hukuki boyutu nedir?

Daimi hak mahrumiyeti nedir? Hukuki boyutu nedir? Bir kişi daimi hak mahrumiyeti cezası alınca ne olur? sorusu arama motorlarından araştırılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın Covid-19 testinin pozitif çıktığı açıklanmıştı. Bu açıklamanın sonrasında sosyal medyadan Erdoğan çiftinin rahatsızlığına ilişkin kin ve nefret dolu paylaşımlar yapıldı. Paylaşımlar üzerine soruşturma başlatıldı ve ünlü yüzücü Derya Büyükuncu’ya daimi hak mahrumiyeti cezası verildi.

Her insan gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşinin koronavirüs’e yakalanması üzerine bazı insanlar sosyal medyadan kin dolu paylaşımlar gelmeye başladı. Eski Milli Yüzücü Derya Büyükuncu’ya da yaptığı skandal paylaşım sonrası hak mahrumiyeti cezası verildi. Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından, Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanlığı Disiplin Talimatına göre Derya Büyükuncu’ya verilen daimi hak mahrumiyeti cezası verildi. daimi hak mahrumiyeti cezası nedir ve ne gibi sonuçlar doğurduğuna ait ayrıntılar.

Daimi hak mahrumiyeti nedir?

Kişinin, resmi müsabakalarda stadyumlara girmek de dahil olmak üzere ilgili spor dalı ile ilgili idari, sportif veya sair her türlü faaliyette bulunmaktan men edilmesidir. Bu talimatın amacı, amatör ve profesyonel futbol faaliyetlerinde disiplini sağlamak, disiplin kurullarının oluşumunu, çalışma usul ve esaslarını, disiplin ihlali oluşturan fiilleri, bunların cezalarını ve cezaların infazını belirlemektir.

Daimi hak mahrumiyeti alan bir sporcu yada yönetici daimi olarak sportif faaliyetlere katılamama cezası almış olur. Stadyumlara giremez ve sportif faaliyetlerden men edilir.

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanlığı Disiplin Talimatı İlgili Maddeler

Millî Şerefi İhlal

Madde-34:

34.1. Yüzme müsabakalarına katılanlardan, yurt içinde veya yurt dışında, her ne suretle olursa olsun, Türk Bayrağına ve Türklüğün örf ve ananelerine hakarette bulunanlar ile yabancı bir ülke veya milletin onurunu kırıcı bir harekette bulunanlara, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya aynı süre ile hak mahrumiyeti
cezası verilir.

34.2. Fiilin niteliğine göre ceza daimi hak mahrumiyetine kadar arttırılabilir. Ayrıca; Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

Daimi hak mahrumiyeti alınca ne olur?

11.3. Hak Mahrumiyeti

Kişinin her türlü yüzme müsabakasında; yöneticilik, hakemlik, temsilcilik, gözlemcilik veya müsabaka direktörlüğü gibi görevini yapmasından ve kulüp mensubu olarak Federasyonla resmi ilişkide bulunmasından men edilmesidir.

Not: Daimi hak mahrumiyeti disiplin cezası alan kişi, silsile yolu ile itiraz yapabilir ve en sonda ise İdari Mahkeme yolu açıktır.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir