Paramedik Maaşları 2024: (ZAMLI) Ne Kadar? Görevleri Nelerdir?

Paramedik maaşları 2024 yılında çok merak ediliyor. Paramedik yani tıp teknikeri olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bununla beraber mesleğin kazancı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen birçok kişi var. Sizler için paramedik olmak hakkında tüm gereken bilgileri topladım.

Devlette paramedik maaşları, paramedik özel hastane maaşları için en yeni bilgiler burada! Şimdi tıp teknikeri maaşları için ayrıntılara göz atalım…

Acil Tıp Teknikeri (Paramedik) Görevleri Nelerdir?

Paramedik maaşları
Paramedik maaşları

Paramedik maaşlarına girmeden önce bu mesleği sizlere kısaca anlatmak isterim. Paramedik görev ve sorumlulukları, vatandaşların hayatları üzerinde büyük önem taşıyan görevlerden oluşmaktadır.

Acil tıp teknikeri, branşlarına göre uzmanlarının yanında destek personel olarak önemli görevleri yerine getirmektedir. Genel olarak paramedik personelin görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İntravenöz ve intraıssöz girişim yapmak,
 • Temel hava yolu uygulamalarını gerçekleştirmek,
 • Gerekli durumda oksijen uygulaması ve endotrakeal entübasyon yapmak,
 • Hastaları uygun taşıma tekniklerine göre ambulansa nakletmek,
 • Temel yaşam desteği protokollerini uygulamak,
 • Travma stabilizasyonu kapsamında hastalarda veya kazazedelerde kırık, çıkık ve burkulma durumlarında stabilizasyonu sağlamak,
 • Hastanın nakil işlemlerine hazır hale getirilmesini sağlamak,
 • Yara kapatma prosedürlerini uygulamak,
 • Basit kanama kontrolü yapmak,
 • Acil doğum durumunda sağlıklı ve başarılı doğuma yardımcı olacak görevleri üstlenmek,
 • Ambulansı teknik ve tıbbi açıdan kullanıma en hazır hale getirmek,
 • Gerektiği durumlarda ambulansta sürücülük görevini üstlenmek

Önerilen içerik: Sağlık Teknikeri Maaşları

Paramedik Maaşları 2024: Ocak Zammı Nasıl Etkiledi?

paramedik maaşları
paramedik maaşları

2024 yılında paramedik maaşı, sağlık personelinin hizmet yılına ve mesleğindeki kıdemine göre değişiklik göstermektedir. Ocak zammıyla birlikte Paramedik maaşları oldukça arttı.

Devlet hastanelerinde çalışan paramedik maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Mesleğine yeni başlayan paramedik maaşı: 35.000 TL – 35.500 TL
 • 5 yıllık deneyimli paramedik maaşları: 36.500 TL – 37.000 TL
 • 10 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşları: 38.000 TL – 38.500 TL
 • 15 yıllık deneyimli paramedik maaşı: 39.000 TL – 39.250 TL
 • 20 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşları: 39.500 TL – 40.000 TL
 • 25 yıllık deneyimli paramedik maaşları: 40.500 TL – 40.750 TL
 • 30 yıllık deneyimli acil tıp teknikeri maaşı: 41.000+ TL

2024 yılında acil tıp teknikeri maaşları bu şekilde Tüm devlet memurlarının maaşlarına olduğu gibi paramedik maaşlarına da 2024 yılında belirli oranda zam yapılmıştır.

Burada belirtilen rakamlar ortalama alındığı için paramediklerin görev yaptıkları kurumdan kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastanelerin döner sermayeleri bu konuda belirleyici faktörlerden birisi.

Benzer olarak Acil Tıp Teknisyenliği maaşları yazısını okuyabilirsiniz.

1- Paramedik Maaşları Neye Göre Belirleniyor?

Paramedik maaşı, devlet ve özel sektör çalışanları için ayrı ayrı belirlenmektedir. Kamu sektöründe çalışanlar, devlet memuru statüsünde olduklarından dolayı maaşları 657 sayılı Kanun’a göre hesaplanmaktadır. Özel sektörde ise daha çok tecrübenin belirlediğini söyleyebiliriz.

Paramedik maaşları kamu hastanelerinde kıdem – derece, eğitim derecesi, deneyim süresi gibi faktörlere göre belirlenmektedir.

Özel sektör paramedik maaşı ise mesleki deneyime bağlı olarak eğitim derecesiyle alakalı bir şekilde artmaktadır.

Özel Sektörde Acil Tıp Teknikeri Maaşları

Paramedik özel hastane maaşları
Paramedik özel hastane maaşları

Özel sektörde paramedik maaşları üzerinde belirleyici olan birtakım faktörler bulunmaktadır. Sağlık kuruluşlarında ve acil müdahale birimlerinde paramedik olarak görev yapmak isteyen personele, özel sektörde uygulanan maaş skalası farklıdır.

Hastaneler, kuruluşlar asgari ücretle acil tıp teknikerleri işe alırken bazı özel sağlık kuruluşlarında asgari ücretin bir tık üstünde maaşlar verildiği bilinmektedir. Paramedik özel hastane maaşları şöyle:

 • En az 1 yıllık deneyimi bulunan acil tıp teknikerleri özel sektörde ortalama 20.000 TL – 27.500 TL arasında bir maaş almaktadır.

Acil Tıp Teknikeri Nasıl Olunur?

Paramedik nasıl olunur
Paramedik nasıl olunur

Acil tıp teknikeri olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki, acil tıp teknikeri nasıl olunur?

 • İlgili mevzuatlara göre sağlık alanında acil tıp teknikeri olabilmek için ortaöğretim programının bitirilmesi zorunludur.
 • Dolayısıyla paramedik olabilmek için en az lise mezunu olmak yeterlidir.
 • Ancak acil tıp teknisyeni olabilmek için her ortaöğretim programını bitirmek yeterli değildir.
 • Bunun için belirli bir bölüm bitirme şartı aranmaktadır.
 • Bu bölüm, ilgili mevzuat gereği “Acil Sağlık Hizmetleri – Acil Tıp Teknisyenliği Dalı” olarak kamuoyuna açıklanmıştır.
 • Bu bölüm sağlık meslek liselerinin yanı sıra çeşitli üniversitelerin ön lisans programlarında da yer almaktadır.
 • İŞKUR, Kariyer siteleri gibi platformlardan iş ilanlarına başvuruda bulunarak, paramedik olarak göreve başlayabilirsiniz.

NOT: Paramedik maaşlarını etkileyen en önemli faktör, görev tanımı ve mesleki unvandır. Özellikle devlet sektöründe kıdem ve dereceye bağlı olarak maaşlar arasında çok ciddi farklılıklar bulunabilmektedir.

İlginizi çekebilecek yazı: Fizyoterapist Maaşları

Paramedik Olmak İsteyenlerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Paramedik maaşları
Paramedik maaşları

Acil tıp teknikeri olmak isteyenlerde aranan şartlar, üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan paramedik adaylarının yerine getirmesi gereken koşullardan oluşmaktadır.

Acil yardım Paramedik bölümünden mezun olan adayların bazı şartları yerine getirmeleri halinde, kamuda ya da özel sektördeki sağlık kuruluşlarında acil tıp teknikeri olarak görev yapma imkanları bulunmakta. Bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sürücü belgesi sahibi olmak,
 • Fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğuna dair belge almış olmak,
 • İlgili pozisyona başvuru tarihi itibarıyla 17 yaşını tamamlamış olmak, 23 yaşından gün almamış olmak,
 • Kadınlar için en az 1.60 cm, erkekler için en az 1.65 cm boyunda olmak,
 • Sedyeyi çalışma arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek fiziki yeterliliğe sahip olmak

Paramedik Olmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

Acil tıp teknikeri adaylarında aranan nitelikler hem özel hastaneler hem de devlete bağlı sağlık kuruluşları tarafından mutlaka göz önünde bulundurulan kriterlerden oluşmaktadır. Bu nitelikler genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hızlı karar verme ve yoğun stres altında bile sakin olabilme yeteneği,
 • Hastalar ve yakınları ile etkili iletişim kurabilme becerisi,
 • Gerektiğinde ambulans sürebilme yeteneği,
 • Fiziki yeterlilikte olmak

Paramedik maaşları 2024 bilgileri de personelin sahip olduğu bu niteliklere göre artış göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Diyaliz Teknikeri Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Paramedik maaşları ile alakalı olarak sıkça sorulan sorular şöyledir:

Paramedik devlette ne kadar maaş alıyor?

Devlet hastanelerinde paramedik maaşı ortalama 35.000 TL’den başlar.

Paramedik kaç gün çalışır?

Paramedik olarak çalışan personeller, nöbet sistemiyle görev aldıkları için ortalama 20 gün çalışmaktadır.

Paramedik maaşlarına ne kadar zam geldi?

2024 yılı itibariyle devlet memurlarına %49,25, asgari ücrete ise %49 oranında zam gelmiştir.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Ahmet şaka yaptım ismail - 25.04.2023

  Yaşım 18 lise mezunuyum okula devam eteyeceğim kararı aldım bir restorantta iş buldum günde 350₺ alıyorum her gün 150₺ si garanti çıkıyor, odur budur şudur derken 100₺ daha çıkıyor. Kaldı bana günlük 100₺ zar zor aylık 3,000₺ ve günde 10 saat çalışıyorum, neyse bir gün restoranta paramedikler geldi bende içerideydim ambulanstan indiler içeri girdiler yemek yediler çay içtiler ve sonra kalkıp gittiler. Ama ben halen o restoranttaydım, ben halen kalktıkları yeri temizliyordum, sanki biraz gururum incinmiş gibiydi akşam eve geldim yemek yedim ama o yemeği hak etmiyorum gibi hissediyordum, kendı param ıle alıyorum ama hak etmiyorum bu düşünce daha farklı yerlerde daha da çok çoğaldı, mesela kendime gofret yada meyve suyu alınca çok zor yutuyordum onları. Bi ara tatile gitmek istedim internetten araştırma yapıyordum ama aklıma bir soru geldı ben kimim ki ? ben kimim ki tatile gidiyorum ? biri tatilde sorsa nerde çalışıyorsun diye garsonum diyecem. Bak hele bak garson parçası tatile gelmiş deseler, ama bende bir insanım desem ne olacak demesem ne olacak ? neden okumuyorum ulan neden cahilim ben mesela restorant değilde restoran diye yazıldıgını ben neden bılmıyorum neden bende sabah 8 akşam 5 çalısmıyorum neden ulan neden, önümde bir engel yok ki biri kafama silah tutup hayır sen okumayacaksın demiyor ki eeee daha ne beklıyorum, okusan en az 5 yıl sonra eline mesleğin geçer dedi biri dedim benim ki 6 yıl olsun 1 yıl bos bos gezeyım ama sonra 😀 sonra benimde düzenli bir işim düzenli uykum her ay tık diye yatacak maaşım olucak 6 yıl sonra 24 yasında olucam ve hayatımın en güzel yıllarında düzenli bir hayatım olucak param olucak param ama 6 yıl garsonluk yapsam bana kalan aylık 3,000₺ ile elime 216,000₺ geçecek 😀 söylesenize 250BİN₺ ye düzgün bir araba var mı ? hem bi garson ile kim evlensin ben kız olsam kocamın garson olmasına dayanamazdım mesela, üzülürdüm ona insanların garsonları bir dansöz etmedikleri kaldı. Her türlü hakareti yiyorduk bazende zorbalıklar hele insanların size pis pis bakması 🙁 Ama bitti artık okuyacağım o üniversiteye gidip bu işin stajını yapacağım arkadaş sonrada mesleğimi elime alıp çalıştığım restorana gidip çay içeçeğim ulan anasını satayım fevziii acıktım fevzi hele bana bi adana kebap at diyeceğim 😀 Allah kısmet ederse 25 yasında da iyi birini bulup 26 ta basarız nikahı o 15 alsa ben 15 alsam aylık 30BİN₺ peeeh Allah berek versin 100BİN₺ olsa ne yapacaz sonuçta ölümlü bir insanız. Bu mesajın arasından yıllar geçecek hergangi bir sorun çıkmazsa bu mesajın arasından tam 6-7 yıl geçecek eğer ben 7 yılda halen devlette düzenli bir meslek sahibi olamadıysam televizyonu açmanın tam sırası yeni bir iş insanını yani beni haberlerde izleyin çünkü artık bu okuma hevesimi nenem mezardan kalkıp bozsa yat ulan aşşa dengesiz kadın der üzerine toprak atarım 😀 hadi güle güle ulan 20dk dir bi yazdım bi sildim artık kalkıp yoluma bakayım

  • kuzeysakinoll - 21.10.2023

   kendimi okudum resmen bende medıpol son sınıfım dondurmustum devam edıyorum bu sene

 • Zeynep - 17.06.2023

  Helal olsun kardeşim,her şey gönlünce olur inşallah,Bill şans;)