2022 Norveç’te Üniversite Okumak – Bilinmesi Gerekenler!

Hacer Editör
Hacer Editör 17.08.2022
Güncellendi 17/08/2022
Norveç'te üniversite okumak
Norveç'te üniversite okumak

Dünya’nın en mutlu insanlarının Norveç’te yaşadığı yapılan araştırmalarda karşımıza çıkıyor. Yüksek yaşam kalitesi ile eşi benzeri olmayan doğası ile herkesi hemen hemen herkesi içine çeken bir yer Norveç. Haliyle birçok ülkeden öğrencinin de dikkatini çekiyor…

- Reklam -

Bizler de burada okumak isteyen öğrencilere yardımcı olmak için Norveç’te üniversite okumak yazısını hazırladık. Norveç’te okumanın şartları ve gerekenleri de sıraladık. Norveç’te okumak isteyenlere rehber bir içerik! Hadi okumaya devam edin.

Norveç Nerede Yer Almaktadır?

Norveç, Kuzey Avrupa’da yer alan İskandinav Yarımadası’nın batısında kalan bir ülkedir. Rusya, İsveç ve Finlandiya’ya komşudur. Avrupa ortalamasının üzerinde bir yaşam standardına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olan bu ülke Avrupa Birliği‘ne girmek istememektedir.

Norveç zenginlik içinde bir ülke olsa da nüfus azalmaya ve yaşlanmaya başladığı için iş gücü eksikliği çekmektedir. Norveç’in para birimi, Norveç Kronu’dur. Norveç’te Norveççe konuşulmaktadır.

- Reklam -

Norveç’e Nasıl Gidilir?

Yeşil pasaport veya gri pasaportunuz varsa Norveç’e gitmek için sadece uçak bileti almanız yeterli olacaktır. Eğer yoksa vize almak zorundasınız. Norveç’e en kolay ulaşım havayolu ile olmaktadır. İstanbul’dan Oslo’ya direkt uçuşla 4 saatte varabilirsiniz.

Norveç Hangi Dilde Eğitim Vermektedir?

Norveç’te üniversite okumaya karar verdiyseniz araştırmanız gereken en önemli konulardan biri de hangi dilde eğitim verdiğidir. Norveç, Norveççe ve İngilizce dillerinde üniversite eğitimi vermektedir.

Yurt dışında okuma hayali olan kişiler için farklı ülkeleri ele alarak değerlendiriyoruz! Macaristan’da Üniversite Okumak yazısını da okuyabilirsiniz…

Norveç’te Üniversite Okumak İçin Gerekenler

norveç'te üniversite okumak için ne gerekli
norveç’te üniversite okumak için ne gerekli

Norveç’te üniversite okumak istiyorsanız öncelikle İngilizcenizin çok iyi olması gerekmektedir. Norveç’te üniversite okumak için gerekenler için en önemlisi diyebiliriz. Bunun için de TOEFL ya da IELTS sınavlarına girmeniz ve bu sınavlardan geçer not almanız lazımdır.

- Reklam -
 • TOEFL sınavından en az 170,
 • IELTS sınavından ise en az 6.0 not almanız gerekmektedir.

Norveç’te lisans düzeyinde üniversite eğitimi almak için öncelikle öğrencinin Türkiye’de herhangi bir üniversiteye yerleşip, birinci sınıfı tamamlamanız gerekmektedir. Eğer öğrenci IB diplomasına sahipse, herhangi bir üniversiteye yerleşmeden direkt olarak IB diploma puanı ile Norveç’te gitmek istediği üniversiteye başvuru yapabilmektedir.

Üniversite Okumak İçin Gerekli Belgeler

Norveç'te üniversite okumanın şartları
Norveç’te üniversite okumanın şartları

Norveç’te üniversite okumak için ne gerekli? Sorusuna da verilecek bir cevap da üniversitenin talep ettiği belgeler.

Norveç’te üniversite okumak için gerekli belgelerden üniversiteden üniversiteye değişiyor olsa da genel olarak şu belgeler istenmektedir:

- Reklam -
 • Özgeçmiş,
 • Okulun sitesinden doldurulmuş olan başvuru formu,
 • Transkriptlerin kopyası,
 • Pasaportun bir kopyası,
 • İngilizce seviyesini gösteren belge,
 • 2 adet tavsiye mektubu,
 • Motivasyon mektubu.

Öneri içerik: Makedonya’da Üniversite Okumak

Norveç Öğrenci Vizesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Norveç’te üniversite okumak için şartlardan birisi de vize… Norveç’te 90 günden fazla kalmayı planlıyorsanız mutlaka öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Norveç vize başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Pasaport,
 • Vize talep dilekçesi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 1 adet fotoğraf,
 • Banka hesap özeti,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Öğrencinin Norveç’te eğitim göreceği üniversiteden gönderilmiş orijinal kabul veya kayıt belgesi,
 • Lise diploması,
 • 18 yaşından küçük öğrenciler için yasal velisi olduğunu gösteren belgeler,
 • Sabıka kaydı.

Norveç Eğitim Ücretleri – 2022

Norveç'te üniversite okumak
Norveç’te üniversite okumak

Norveç’te devlet üniversitesinde okumak istiyorsanız eğitim ücretsizdir. Fakat üniversitelerin öğrencilerden talep etmiş oldukları 30-60 Euro arası bir harç ücreti bulunmaktadır.

- Reklam -

Özel üniversitede okumayı düşünüyorsanız ise fiyatlar okumak istediğiniz bölüme göre değişiklik göstermektedir. Norveç’te özel üniversitelerde ücretler yıllık ortalama olarak 7.000 ile 15.000 Euro arasında değişmektedir.

Norveç’te Yer Alan En İyi 5 Üniversite!

Norveç özellikle yaşam kalitesi ve ekonomik gelişmişliği ile Avrupa’nın gözbebeği olmuş durumdadır. Bu yüzden de pek çok insan üniversiteyi Norveç’te okumak istemektedir.

Siz de bu kişiler arasındaysanız ve Norveç’te yer alan en iyi beş üniversite hangisidir diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Kafanızdaki sorulara hemen yanıt bulmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeyin ve yazımızı okumaya devam edin!

- Reklam -

Oslo Üniversitesi

Oslo Üniversitesi, Norveç’te yer alan en büyük, en köklü ve en prestijli üniversitedir. 1811 yılında Oslo’da kurulmuştur. Üniversite ilk olarak Kral Frederick Üniversitesi ismi ile kurulmuş, 1939 yılında ise bugünkü ismini almıştır.

Üniversitede; Dişçilik Fakültesi, Lutheran Teolojisi Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Doğa Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Matematik Fakültesi olmak üzere sekiz fakülte yer almaktadır. Oslo Üniversitesi aynı zamanda uluslararası öğrencilerine burs ve hibe imkanı da sunmaktadır.

Bergen Üniversitesi

Norveç devlet üniversiteleri
Norveç devlet üniversiteleri

Bergen Üniversitesi önce 1825 yılında Bergen Müzesi olarak kurulmuş, 1946 yılında ise üniversite olarak faaliyetine devam etmiştir. Araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir.

- Reklam -

Norveç’in ikinci en büyük şehri olan Bergen’de yer almaktadır. Üniversite, 2011 yılında QS Dünya sıralamasında 194. sırada yer almıştır. Üniversitede çok sayıda yabancı akademisyen ve öğrenci bulunmaktadır.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Norveç’te yer alan bir araştırma üniversitesidir. Bu üniversitenin Norveç’in Trondheim, Gjovik ve Alesund şehirlerinde kampüsleri bulunmaktadır.

Üniversiteye kabul edilen uluslararası öğrencilere konaklama garantisi veren bir okuldur. Norveç’in en fazla sayıda öğrenciye sahip olan üniversitesidir.

- Reklam -

Stavanger Üniversitesi

Norveç’te üniversite okumak için tercih edebileceğiniz diğer bir üniversite… Stavanger Üniversitesi, Norveç’in güneyinde bulunan Stavanger şehrinde 2005 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Norveç’in en başarılı üçüncü üniversitesidir.

Fransa’da yurt dışından birçok öğrenci ağırlıyor! Fransa’da üniversite okumak hakkında tüm detayları sırasıyla anlattığımız yazıya davetlisiniz.

Nord Üniversitesi

Norveç devlet üniversiteleri
Norveç devlet üniversiteleri

Nord Üniversitesi, Norveç’in Nordland ve Trøndelag şehirlerinde yer alan bir devlet üniversitesidir. Norveç devlet üniversiteleri arayanlar için iyi bir seçenek olacaktır.

- Reklam -

Yaklaşık olarak 11.000 öğrencisi bulunmaktadır. İngilizce ve Norveççe dillerinde eğitim vermektedir. Üniversitenin kampüslerinde öğrencilere her türlü imkan sağlanmaktadır. Üniversite daha çok çevre bölümlerine ağırlık vermektedir.

Nord Üniversitesi’nde uluslararası öğrencilere, uyum süreçlerini hızlandırmak için üniversiteden yerel danışmanlar atanmaktadır. Bu sayede öğrenciler hem üniversiteye hem de gelmiş oldukları bu ülkeye daha kolay adapte olabilmektedirler.

Norveç’te Üniversite Başvuruları Ne Zaman Başlamaktadır?

Norveç’te yer alan üniversitelerde okumak istiyorsanız başvuru tarihlerini kesinlikle kaçırmamanız gerekmektedir. Başvurular Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde yaşayan öğrenciler için ekim ve aralık aylarında alınmaktadır!

- Reklam -

Norveç’te Üniversite Okumak!

Norveç’te yer alan üniversitelerin çoğu devlet üniversitesidir. Devlet üniversiteleri genel olarak ücretsiz bir eğitim sunduğu için öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Norveç’te lisans eğitimi 3-4 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl, doktora eğitimi ise 3 yıl sürmektedir. Fakat tıp ve mühendislik bölümlerinde bu süre daha da uzamaktadır.

Ülkenin bulunduğu konum ve ülkedeki farkındalık sebebiyle Norveç’te yer alan üniversitedeki bölümler daha çok çevre üzerinedir. Norveç’te eğitim dili genel olarak Norveççedir, ama İngilizcenin de üniversitenin her kademesinde kullanıldığı görülmektedir.

- Reklam -

Noveç’te Okumanın Avantajları

norveç'te okumak
norveç’te okumak

Norveç’te üniversite okumak birçok kişinin hayali. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de Norveç’te okumanın pek çok avantajı bulunuyor. Bu avantajları şöyle sıralamak mümkün:

 • Burada yer alan üniversitelerde; donanımlı akademisyenler ile teorik eğitim aldıktan sonra uygulamalı eğitim alma şansını da yakalayacaksınız.
 • Avrupa standartlarının üzerinde yer alan bir ülkede üniversite eğitimi görmüş olacaksınız.
 • Devlet üniversitesinde okumak istediğiniz takdirde ücretsiz bir eğitim göreceğiniz için masrafınız biraz daha azalacaktır.
 • Norveç’te genç nüfusun az olması sebebiyle mezun olduktan sonra burada çalışmak isterseniz kolaylıkla iş bulabilme şansınız olacaktır.
 • Norveç’te yer alan üniversiteler, uluslararası öğrencilere pek çok konuda destek olmaktadırlar. Konaklamadan uyum süreçlerine kadar öğrencilere her konuda destek oldukları görülmektedir.
 • Norveç’te üniversite öğrencilerine üniversite okurken yasal olarak haftalık 20 saat çalışma izni verilmektedir. Sizler de bu sayede ek işte çalışarak ek gelir elde edebilme imkanına sahip olacaksınız.
 • Norveç’te yer alan pek çok üniversite uluslararası öğrencilere üniversitenin ilk dönemlerinde yurt garantisi vermektedir.
 • Norveç’te yer alan üniversiteler, öğrenciler mezun olduktan sonra onlara iş bulma konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Norveç’te üniversite okumak hakkında sizlere bilgileri aktardık. Merak ettiklerinizi yorum atarak sorabilirsiniz.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
1 yorum
 • Merhabakar bir kac soru sormak istiyorum
  Norveçte devlette okumanın ortalama masrafı nedir. Norveçce dilinin ne düzeyde olması isteniyor.
  Cevaplarsanız çok memnun olurum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir