MSB Sözleşmeli Er Alımı Yapıyor! Başvuru Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli er olmak istiyorum diyenlere müjdeli haber Milli Savunma Bakanlığı’ndan geldi. MSB sözleşmeli er alımı yapacağını açıkladı… Yayınlanan başvuru kılavuzuna göre 1 Ekim 2023 tarihine kadar başvurular alınmaya devam edecek.

Milli Savunma Bakanlığı personel alımına dair tüm detayları aktardık. Sözleşmeli er başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar…

MSB Sözleşmeli Er Alımı Yapıyor! Detaylar…

Milli Savunma Bakanlığı Sözleşmeli Er Alımı
Milli Savunma Bakanlığı Sözleşmeli Er Alımı

MSB personel alımı yapacağını duyurdu. Yayınlanan başvuru kılavuzuna göre Hava, Deniz ve Kara Kuvvetleri Komutanlıklarında sözleşmeli er istihdam edilecek. Başvurular 1 Ekim 2023 tarihine kadar MSB Pertem üzerinden alınacak.

Milli Savunma Bakanlığı Personel Alımı Şartları (Sözleşmeli Er)

Milli Savunma Bakanlığı duyurularına göre yapılan açıklamada 1 Ekim tarihine kadar sözleşmeli er başvurularının alınacağı açıklandı. MSB Pertem üzerinden yapılacak başvuruların şartları neler?

Sözleşmeli er başvuru şartları şu şekilde:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Erkek olmak,
 • En az ilköğretim ya da yurtdışında dengi bir okuldan mezun olmak,
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olanlardan müracaatın yapıldığı yılın Ocak ayı itibariyle düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 25 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1998 sonrası doğanlar)
 • Askerlik hizmetine başlamayan ya da tamamlamamış olanlardan düzeltilmemiş nüfus kaydına göre başvuru yapılan yılın Ocak ayı itibariyle 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1998 – 31 Aralık 2003 arası doğanlar)
 • Askeri okullardan ya da TSK’dan hiçbir şekilde ilişiği kesilmemiş olmak,
 • TSK bünyesinde daha önce astsubay, subay, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli erbaş ya da er olarak çalışmamış olmak,
 • Kamusal haklardan yoksun olmamak,
 • Kanunda belirlenen suçlardan hüküm giymemiş olmak,
 • Boy ve kilo standartlarıyla uyumlu olmak,
 • Sözleşmeli erler için belirlenen şartları taşımak,
 • Tazminat yükümlülüğü bulunmamak.

Öneri içerik: Uzman Çavuş Maaşları

MSB Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?

MSB Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?
MSB Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?

MSB sözleşmeli er alımına dair başvuru şartlarını paylaştık. Peki, Milli Savunma Bakanlığı sözleşmeli er başvurusu nasıl yapılır? İşte başvuru aşamaları:

 • Başvurular MSB Personel Temin üzerinden e-Devlet ile giriş yapılarak belirlenen esaslara göre alınacak.
 • Halen askerlik görevini yerine getirenlerin başvurusu ise ek olarak kıta komutanlığına yapılacak.
 • Adaylar, sözleşmeli er başvuru formu üzerindeki her bilgiyi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmek zorundadır.
 • Sözleşmeli er başvuru sonuçları da yine MSB Pertem Duyurular bölümünden yayınlanacak.

MSB Sözleşmeli Er Alımı Ne Zaman Başlayacak?

MSB sözleşmeli er alımı ile ilgili detaylara devam ediyoruz. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuza göre 21 Ağustos – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında sözleşmeli er alımı yapılacak. Kılavuzun yayınlanmasıyla birlikte sözleşmeli er alımı ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı da netleşmiş oldu.

KKK sözleşmeli er alımı yapılırken aynı zamanda Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri için de sözleşmeli er istihdamı sağlanacak.

Milli Savunma Bakanlığı personel temin sistemi üzerinden yapılacak başvurular için e-Devlet şifresi almanız şart. Bu nedenle başvuru öncesinde e-Devlet sistemine dâhil olmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Jandarma Nasıl Olunur?

MSB Sözleşmeli Er Başvuru Kılavuzu

Sözleşmeli Er Başvuru Kılavuzu
Sözleşmeli Er Başvuru Kılavuzu

Sözleşmeli er başvuru ne zaman sorusunu yanıtladık. Akademik Personel olarak başvuru kılavuzunu da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sözleşmeli Er Maaşları

Sözleşmeli er maaşları, görev yapan personelin görev yaptığı yer, hizmet yılı, belirlenen ücret esasları vb. faktörlere göre belirlenir. Bu nedenle personeller arasında maaş farklılıkları bulunmaktadır.

Sözleşmeli Er Maaşları ile ilgili sayfamızı ziyaret edebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

MSB sözleşmeli er alımına dair ayrıntılar bu şekilde. Sözleşmeli er başvuru ne zaman, şartları neler, maaşları gibi konulara değindik. Görüş ve düşüncelerinizi YORUMLAR bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir