Memur Olma Yaş Sınırı Kaç? 2023 Memur Olma Şartları Neler?

Tugba Editor
Tugba Editor 12.05.2023
Güncellendi 12/05/2023
memur olma yaş sınırı
memur olma yaş sınırı

2023 yılında en sık sorulan sorulardan bir tanesi: Memur olma yaş sınırı kaç? ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavı ile her yıl binlerce insan devlet kadrolarında iş bulabiliyor, memur olabiliyor. Bu yazımızda devlet memuru olma şartlarını detaylı bir şekilde açıklayacağız. Bunun yanı sıra KPSS yaş sınırını, yaş sınırı olmayan meslekleri ve konuya dair merak edilen önemli konulara değineceğiz.

- Reklam -

Her yıl binlerce insan düzenli olarak KPSS’ye giriyor. Peki, bu sınavın bir yaş sınırı var mı? Bu ve daha pek çok soruya cevap bulabileceğiniz güncel yazımıza başlıyoruz…

Memur Olma Yaş Sınırı Kaç?

memurlukta yaş sınırı
memurlukta yaş sınırı

Türkiye’de memur olarak çalışacak kişiler için bazı kurum ve kuruluşlar memur olma yaş sınırı şartı koşarken bazıları koşmaz. Bu nedenle memur olarak hangi mesleği yapacağınız yaş sınırına takılıp takılmama durumunuzu değiştirir.

Memur olma yaş sınırı 2023 yılında değişmedi. 35 ve 40 yaş sınırı, KPSS A Grubu ve KPSS B Grubu için hala geçerliliğini koruyor. Devlet memuru olabilmek için 35 ve 40 yaş sınırlarını doldurmamış olmak kamu personeli olarak çalışmaya başlamak için aranan şartlar arasında. Ancak belirtmek gerekir ki, kimi kurum ve kuruluşlar memur alımı için herhangi bir yaş sınırı koymamıştır.

- Reklam -

Türkiye’de memur olarak görev yapabilmek için öncelikle ÖSYM tarafından her sene gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’na girmek ve ardından yapılacak mülakatta başarılı olmak gerekir. Kişinin başvuru yaptığı kadro için yeterli puanı alması ve kamu personeli olması için belirlenen şartları yerine getirmesi şarttır.

Memur olmanın ilk aşaması KPSS, 2 farklı gruba ayrılır. Bunlardan bir tanesi KPSS A Grubu; diğeri ise KPSS B Grubu‘dur. Peki, bu kavramlar ne ifade ediyor? İnceleyelim…

KPSS A Grubu Yaş Sınırı

Kamudaki kurum ve kuruluşlarda denetmen, uzman, kaymakam adayı ya da müfettiş olarak çalışmak isteyen kişiler KPSS A Grubu sınavına girmektedir. KPSS A grubu mesleklerini yapabilmek için lisans düzeyinde alan testlerine girmeniz gerekir. 657 Sayılı Kanunun 40. Madde gereğince birçok memur alımında olduğu gibi bu sınava girebilmek için 18 yaşından büyük, 35 ya da 40 yaşından küçük olma şartı bulunur. Memur alımı yapılacak kadroya göre yaş sınırı belirlenir. Memur olarak çalışabilmek için gerekli yaş sınırı bu grupta karşımıza çıkmaktadır. Meslek ya da sanat okulu bitiren öğrenciler 15 yaşında sınava girebilir ve memur olarak atanabilir.

KPSS A Grubu sınavına girebilmek için sınavın yapıldığı yılın başlangıcı (1 ocak) itibariyle adayların 35 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

- Reklam -

Aşağıdaki bölümlerden birini bitirenler, KPSS A Grubu sınavına girebilmektedir;

 • İktisat
 • İşletme
 • Çeko
 • Kamu Yönetimi
 • Hukuk
 • Mühendislik

KPSS A Grubu sınavında çıkacak konu başlıkları ise şunlardır;

 • Genel Yetenek – Genel Kültür
 • Hukuk
 • İktisat
 • İşletme
 • Muhasebe
 • Maliye
 • Uluslararası İlişkiler
 • Kamu Yönetimi
 • İstatistik
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

NOT: Daha önceleri sadece yukarıdaki bölüm mezunları KPSS A grubu sınavına girebiliyorken günümüzde neredeyse her bölümden adaylar bu sınava girebilmektedir. Ancak alımlar kısıtlıdır.

- Reklam -

İlginizi çekebilecek bir içerik: Kaymakam Maaşı

KPSS B Grubu Yaş Sınırı

memur olma yaş sınırı
memur olma yaş sınırı

KPSS B Grubu sınavları da ÖSYM tarafından gerçekleştirilir. Bu sınava girenler için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur ancak alt yaş sınırı 18’dir. KPSS B Grubu, A Grubu kadrolarından farklıdır. Lisans eğitimini tamamlamış herkes (hemşire, psikolog, doktor, mühendis, öğretmen vb.) bu sınava girebilir. Sağlık, Adalet ve Tarım Bakanlığı’nın sözleşmeli alımlarında da memur olma yaş sınırı aranmamaktadır.

Lisans mezunlarının ataması P3, ön lisans mezunlarının ataması P93, ortaöğretim mezunlarının ataması ise P94 puan türüne göre yapılır.

- Reklam -

Özetlemek gerekirse;

 • KPSS A Grubu içinde çalışacak kişiler için (denetmen, uzman, kaymakam adayı ya da müfettiş) 18 yaşını doldurmuş ve 35 yaşını aşmamış olmak aranan şarttır.
 • KPSS B Grubu içerisinde çalışmak isteyenler için (doktor, öğretmen, psikolog, hemşire vb.) herhangi bir yaş sınırı aranmaz.
 • Polis Meslek Eğitim Merkezi için kadınların 28, erkeklerin 30 yaşını geçmemiş olması gerekir.

Memur Olma Şartları Nelerdir?

memur olma yaş sınırı
memur olma yaş sınırı

Kamuda çalışabilmek için gerekli özel ve genel şartlar bulunmaktadır. Özel şartlar, çalışılacak kuruma göre değişiklik gösterir. Genel şartlar ise şu şekildedir;

 1. TC vatandaşı olmak
 2. 657 Sayılı Kanunun 40. Maddesi’nde belirtilen memur olma yaş sınırına uygun aday olmak
 3. Kamu haklarından mahrum olmamak
 4. Ortaöğretim, lise ya da üniversite mezunu olmak
 5. Meslek ya da sanat okulu bitiren öğrenciler 15, geri kalan mezunların 18 yaşını doldurmuş olması
 6. Devletin güvenliğine ve Anayasal düzene aykırı suç işlememiş olmak (hırsızlık, rüşvet, sahtecilik, dolandırıcılık, zimmet, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, malvarlığı değerini aklama, kaçakçılık)
 7. Kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl ya da daha uzun süreyle hapis cezası almamış olmak
 8. Görevini yapmasına engel olacak bir akıl hastalığının olmaması
 9. Memur olabilmek için ya askerlikle ilgisinin bulunmaması, askerlik çağına gelmemiş olması, askerlik çağına gelenlerin ise hizmetini yapmış ya da erteletmiş olması, aranan şartlardır.

Memur olma yaş sınırı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Konuya dair en sık sorulan soruları sizler için cevaplandırdık. Sizler de sorularınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. 🙂

- Reklam -

Sıkça Sorulan Sorular

45 yaşından sonra memur olunur mu?

KPSS B Grubu sınavlarına giren adaylar için yaş sınırı aranmaz. Bu sınava girenler, 657 Sayılı Kanun 40. maddesine göre yaş sınırı gerektirmeyen kadrolarda çalışabilir.

Öğretmenlikte yaş sınırı kaçtır?

Devlet kurumlarında öğretmen yapacaklar için geçtiğimiz yıllarda 40 yaş sınırı bulunuyordu. 2023 yılında kamuda öğretmen olabilmek için herhangi bir yaş şartı aranmamaktadır.

KPSS’ye kimler girebilir?

En az ortaöğretim mezunu olanlar KPSS’ye girip atanabilir.

- Reklam -

Yaş sınırı olmayan memurluklar neler?

Yaş sınırı aranmayan bazı memurluklar şunlardır;
İşçi
İtfaiyeci
Sağlık, Adalet ve Tarım Bakanlıklarının sözleşmeli anlaşma yaptığı kişiler
İmam, müezzin
Öğretmen
Üniversite hastanelerinde çalışacak personel
Askeri kurumlarda çalışacak sivil memur

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir