Kanada Vatandaşlık Şartları 2023 – Güncel Rehber!

Kanada Vatandaşlık Şartları 2023 – Güncel Rehber!

Kanada, refah yaşam şartları, eğitim ve iş fırsatları, güçlü ekonomisi ve kültürel çeşitliliği ile özellikle son yıllarda göçmenlerin ilgisini çekiyor. Bu nedenle Kanada vatandaşlığı almak binlerce insanın ulaşmak istediği bir hedef haline geldi. Kanada vatandaşı olabilmek için belirli bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor. Kanada vatandaşlık şartlarına dair merak ettiğiniz soruların yanıtını yazımızda bulabileceksiniz.

Kanada vatandaşlığı için nelere ihtiyacınız olduğunun yanı sıra ülke hakkında da sizleri bilgilendirdik ve Kanada vatandaşlık başvurusunu nasıl yapacağınızı inceledik. Önümüzdeki yıllarda Kanada’da yerleşmek isteyen okuyucular için faydalı bir yazı olacağını umuyoruz.

Kanada’ya Göç Etmek

Kanada vatandaşlık şartlarına geçmeden önce insanlar neden Kanada vatandaşlığını bu kadar çok istiyor bunu bir inceleyelim;

 • Kanada, refah seviyesi son derece yüksek bir ülke.
 • Yüzölçümü geniş, nüfusu az bir ülke. Bu nedenle genç nüfusa ihtiyaç var. İstihdam yüksek olduğu için kolaylıkla iş bulabilirsiniz.
 • Eğitim alabileceğiniz pek çok prestijli okul bulunuyor.
 • Ülkenin göçmen alma potansiyeli yüksek. Bu nedenle başvurunuzun onaylanma olasılığı yüksek.
 • Göçmen alma potansiyeli yüksek olduğu için başvuru işlemleri diğer ülkelere kıyasla daha kolay.

Kanada Vatandaşlık Şartları

kanada vatandaşlık şartları
Kanada vatandaşlık şartları

Kanada doğumluysanız, anneniz ya da babanızdan en az 1 tanesi Kanadalı ise Kanada vatandaşı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Kanada vatandaşı olmanıza yetmese de Kanada vatandaşı tarafından evlat edinenler, Kanada vatandaşı ile evlenenler ya da mülteci olarak ülkeye kabul edilenler Kanada vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyor.

Kanada vatandaşlık şartları şunlardır;

1- Kalıcı Oturum İznine Sahip Olmak

Kanada vatandaşlık şartlarının ilk maddesinde kalıcı oturum iznine sahip olmak yer alıyor.

Kanada’da oturum izni alabilmeniz için öncesinde Kanada göçmenlik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Göçmen olduğunuz süre boyunca herhangi bir suça karışmamış ya da yetkililer tarafından ülkeyi terk etmenizin istenmemiş olması gerekiyor.

Kanada vatandaşlık başvurusu için uygun bir aday olup olmadığınızı, kalıcı oturum izni aldıktan sonra size verilen belgeden inceleyebilirsiniz.

2- Son 5 Yıl İçerisinde En Az 3 Yıl Kanada’da Yaşamış Olmak

Kanada vatandaşlık başvuru için öncesinde belirli bir süre Kanada’da yaşamış olmanız gerekiyor. Başvurunuzdan önceki 5 senede toplam en az 3 sene (1.095 gün) Kanada’da yaşamış olmanız şarttır. Başvurunuzda herhangi bir sıkıntı çıkmaması açısından bu süreden biraz daha fazla Kanada’da yaşamış olmanızı önerebiliriz. Bu gereklilik, 18 yaş altı kişiler için aranmamaktadır.

Kanada’da yaşadığınız süreyi hesaplamak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

3- Vergi Bildiriminde Bulunmak

Kanada vatandaşı olmak için başvuru yaptığınız tarihten önceki 5 yıllık süre içinde 3 yıl boyunca gelir verginizi ödediğinize dair kanıt sunmanız gerekir.

4- Dil Yeterliliğini Kanıtlayan Bir Belgeye Sahip Olmak

Kanada’nın 2 resmi dili vardır: İngilizce ve Fransızca. 18-54 yaş arası Kanada vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerin bu iki dilden birini anlayabiliyor ve konuşabiliyor olması gerekir.

Vatandaşlık başvurusu için yapacağınız görüşmelerin birinde görevli ile Fransızca ya da İngilizce konuşarak geçerli puanı almalısınız. Alacağınız puanın hesaplanması gramer bilginiz ve yaşınıza göre değişmektedir.

 • Günlük konuşmalarda etkin rol alıp alamadığınız
 • Temel gramer konularına hakimiyetiniz
 • Basit talimat ve yönergeleri anlayıp anlamadığınız
 • Temel düzeyde ve yaygın kullanılan ifadeler ile kendinizi ifade edip edemediğiniz bu sınavda test edilmektedir.

5- Kanada Vatandaşlık Sınavını Geçmek

Kanada vatandaşlık şartları listemizin son sırasında vatandaşlık sınavı bulunuyor.

Kanada vatandaşlığı için geçmeniz gereken bir diğer adım ise ülkeyi ne kadar iyi tanıdığınızın sınavıdır. Bu sınav, İngilizce ya da Fransızca dillerinde yapılır. Sınavda Kanada’nın yasaları, tarihsel olayları, vatandaşlık hak ve sorumlulukları gibi çeşitli sorulara yanıt vermeniz istenir.

Sınava girecek 18-54 yaş arası bireyler, Discover Canada: The Rights and Responsibilities of Citizenship kitapçığını inceleyerek Kanada hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir. 55 yaş üstü bireyler, vatandaşlık sınavı yerine mülakata girmektedir.

Sınavda toplamda 20 soru var ve size verile süre 30 dakika. 20 sorudan 15 tanesi bildiğinizde geçerli puanı alabiliyorsunuz.

Not: Kanada vatandaşlığı için başvuru yapacak 18 yaş altı bireylerin formları aileleri ya da bakıcı aileleri tarafından doldurulur. Formu dolduracak ailenin Kanada vatandaşı olma zorunluluğu ise yoktur.

Kanada vatandaşı olmak için dil engeline takılanlara bir yazı önerisi: Kanada Dil Okulu

Kanada vatandaşlık şartları
Kanada vatandaşlık şartları

Kanada Vatandaşlarının Hak ve Özgürlükleri

Kanada vatandaşlık şartlarını yerine getiren herkese şimdiden bol şans diliyoruz. 🙂 Şimdi, Kanada’da yaşarken sizlere verilen temel hak ve özgürlüklerinize bir göz atalım…

İnsanların Kanada vatandaşlığı için bu kadar çok uğraşmalarının en önemli nedenleri arasında temel hak ve özgürlükler bulunuyor. Kanada, demokrasi ve insan haklarıyla özdeşleşmiş bir ülkedir. Sağlanan bu haklar nedeniyle de bireylerin yaşamı çok daha zengin ve çeşitli. Kanada’da yaşayan bütün vatandaşların haklarını inceleyebilirsiniz;

 • Din, düşünce ve ifade özgürlüğü
 • Kamu kuruluşlarında çalışma
 • Oy verme
 • Dil, din, ırk, mezhep, cinsel yönelim, cinsiyet, yaş ayrımcılığı yapılmadan herkese eşit muamele edilmesi
 • Özel hayatın ve kişisel verilerin korunması
 • Tarafsız yargılanma hakkı
 • Barışçıl toplantı ve protesto düzenleme özgürlüğü

Bu içeriğimiz ilginizi çekebilir: Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada Vatandaşlık Ücreti Ne Kadar?

Kanada vatandaşlık ücreti
Kanada vatandaşlık ücreti

Kanada’nın resmi para birimi Kanada Doları (CAD)’tır. Kanada vatandaşlığı başvurusu için ödemeniz gereken bir miktar ücret bulunmaktadır;

Başvuru Yapacak KişiÜcret
18 yaş ve üstü yetişkin 630 CAD
Çocuk100 CAD
Dilbilgisi testleri (IELTS, TOEFL vb.)300 CAD – 550 CAD
Vatandaşlık sertifikası75 CAD
Kanada vatandaşlık ücreti – Kanada vatandaşlık şartları

Kanada vatandaşlık ücretleri, kişiden kişiye ve yaşayacağınız eyalete ve şehre göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra başvuru sürecinde farklı ek ücretler ya da indirimli fırsatlar karşınıza çıkabilir. 🙂

Kanada Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vatandaşlık başvurusu için Kanada Göçmenlik Bakanlığı “IRCC”den bir başvuru paketi satın almanız gerekiyor. Başvuru paketindeki formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Başvurunuzda eksik bilgiler olduğu takdirde form size geri gönderiliyor ve tekrardan doldurmanız isteniyor. Son aşamada formunuzu IRCC’ye gönderiyorsunuz.

Kanada vatandaşlık şartlarını yerine getirmiş adayların Discover Canada: The Rights and Responsibilities of Citizenship isimli bir kitapçığı okumaları gerekiyor. Bu kitapçıktan Kanada’nın tarihini, kültürünü, yasalarını ve sembollerini öğrenebilirsiniz. Kitapçığı detaylı bir şekilde incelemeniz önemli çünkü, 4 ya da 8 hafta sonra yapılacak vatandaşlık sınavı ve mülakatı için buradaki bilgilere ihtiyacınız olacak.

Vatandaşlık başvuru sürecinden vatandaşlık yemini törenine kadar bütün süreçte sizden istenenleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekiyor. Başvuru formundaki bilgileriniz ve hazırlamanız gereken pasaport, dil sınavı sonuçları, adli sicil kaydı gibi gerekli belgeleri de eksiksiz bir şekilde teslim etmelisiniz.

Kanada vatandaşlık şartları yazımızı burada sonlandırıyoruz. Kanada vatandaşı olmak isteyenlere faydalı bir yazı olacağını umuyoruz. Konuya dair en sık sorulan soruları da sizler için cevaplandırdık. 🙂

Sıkça Sorulan Sorular

Kanada vatandaşlık almak kolay mı?

Kanada vatandaşlığı almak diğer ülkelere kıyasla biraz daha kolay olsa da yerine getirmeniz gereken önemli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en başında ise vatandaşlık başvurusu yapmadan önceki 5 sene içerisinde en az 3 yıl Kanada’da yaşamış olmak bulunur.

Kanada oturum izni için ne kadar para gerekli?

Kanada için oturum izni alacak yatırımcıların 800.000 CAD mal varlığının olması ve Kanada’ya 400.000 CAD yatırım yapması gerekmektedir.

Kanada vatandaşlığına neler engel oluşturabilir?

Ülkede göçmen olarak yaşarken ya da Kanada sınırları dışında bulunduğunuz sürede bir suç işlediyseniz Kanada vatandaşı olamıyorsunuz. Vatandaşlık Yasası kapsamında bir suç işlediyseniz, Kanada sınırları dışında suç sayılabilecek bir suça karıştıysanız, Kanada hükümeti yetkililerinden biri ülkeyi terk etmeniz için emir vermişse, savaş suçu işlediyseniz, Kanada vatandaşlığı için başvuru yapmadan 4 yıl önce bir mahkumiyet aldıysanız, Kanada vatandaşı olamıyorsunuz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler