İtalya Asgari Ücret 2023 – İLGİNÇ Uygulama!

İtalya Asgari Ücret 2023 – İLGİNÇ Uygulama!

Mamma mia, bu ülke bi’ harika! Nefis pizzaları, makarnaları ve adeta açık hava müzesi niteliğindeki şehirleriyle bugünkü durağımız İtalya! 

İtalya asgari ücret 2023 yılında duyan herkesi şaşırttı. Çünkü bu ülkede devlet tarafından belirlenen net bir asgari ücret rakamı yok. Kişinin kazancını belirleyen bambaşka unsurlar var. İtalyanlar ilginç bir millet. Biraz sonra açıklayacağım, bence siz de şaşıracaksınız. 🙂 

Bu içeriğin sonunda İtalya’da maaşlar konusunda kapsamlı bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca İtalya yaşam maliyeti, iş ilanları gibi çok özel bilgiler de sizi bekliyor. Siete pronti?

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?

italya asgari ücret
İtalya asgari ücret

İtalya asgari ücret 2023 yılında da devlet tarafından belirlenmedi. Kurum ve kuruluşlar aynı sektörde, benzer pozisyonlarda çalışan kişilerin maaş ortalamasını alarak çalışanların asgari maaşlarını belirledi. Bu hesap yapılırken işin yoğunluğu ve çalışanın nitelikleri de göz önünde bulunduruldu.

Bu durumda en düşük asgari ücret 1376 EUR olurken en yüksek asgari ücret ise 1662 EUR oldu. İtalya saatlik asgari ücret de yine benzer şekilde sektöre, çalışana, deneyime göre farklılık gösteriyor. İtalya asgari ücret saatlik ortalama 7 EUR.

Aşağıda bazı sektörlerin İtalya’da saatlik asgari ücret bilgisini paylaşıyorum:

 • Ev ve işlerinde çalışan yardımcılar: 4,5 Euro
 • Hazır giyim sektöründe çalışanlar: 6,60 Euro
 • Tarım işçileri: 7,13 Euro
 • Turizm sektöründe çalışanlar: 7,17 Euro
 • İnşaat işçileri: 7,59 Euro
 • Gıda sektöründe çalışanlar: 8,21 Euro
 • Finans sektöründe çalışanlar: 11,11 Euro

Yani İtalya’da asgari ücret kaç euro sorusunun tek bir yanıtı yok. Yukarıda belirttiğim rakamlar farklı parametrelere göre değişkenlik gösterebiliyor.

İtalya’yı Yakından Tanımaya Ne Dersiniz?

italya asgari ücret

İtalya asgari ücret bilgisini sizinle paylaştım. Biraz sonra İtalya’da meslek maaşlarını da aktaracağım. Ancak öncesinde bu etkileyici ülkeyi biraz daha yakından tanıyalım mı?

 • İtalya’nın para birimi Euro’dur.
 • Başkenti Roma’dır.
 • Ülkenin ana dili İtalyancadır.
 • İtalya’da 60,6 milyon insan yaşıyor.
 • Ülke 51 adet UNESCO dünya mirasına ev sahipliği yapıyor.
 • Hristiyalığın Katolik mezhebi ülkedeki en yaygın inançtır.
 • İtalya iklimi Türkiye ile benzer özellikler gösterir. Akdeniz ülkesi olmak diyelim. 🙂 
 • GSYİH’e göre İtalya dünyanın 8. büyük ekonomisidir.

Ülkeye dair bu bilgileri paylaşmadan sizi İtalya’ya yolcu edemezdim. Şimdi İtalya asgari ücret rakamı üzerinde kazanç sunan mesleklere göz atalım.

İtalya’da Hangi Meslek Ne Kadar Kazanıyor?

İtalya asgari ücret hiç de fena sayılmaz. Fakat bu ülkede asıl refah seviyesi asgari ücretin bi’ tık üzerinde gelir elde ettiğinizde başlıyor. Şimdi gelin, birlikte bakalım: İtalya’da meslek maaşları nasıl?

 • İtalya’da doktor maaşları: 8,580 EUR (Ortalama)
 • İtalya’da avukat maaşları: 7,249 EUR (Ortalama)
 • İtalya’da hemşire maaşları: 3,580 EUR (Ortalama)
 • İtalya’da mühendis maaşları: 3,390 EUR (Ortalama)
 • İtalya yazılımcı maaşları: 5,970 EUR (Ortalama)

Eğer İtalya’da uzmanı olduğunuz alanda çalışacaksanız, muhtemelen asgari ücretin çok daha üzerinde gelir elde edecek ve ortalama üzeri bir yaşam süreceksiniz. Güzel haber! 🙂

İtalya’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

italya asgari ücret

“İtalya’da öğretmen maaşı ne kadar?” sorusu ayrı bir başlıkta ele alınmayı hak ediyor. Çünkü İtalya öğretmen maaşları branşa, deneyime, çalışılan kuruma göre farklılık gösteriyor. Örneğin;

 • İtalya kreş öğretmeni maaşları: 3,330 EUR (Ortalama)
 • İtalya lise öğretmeni maaşları: 3,720 EUR (Ortalama)

Devlet okullarında çalışan kademeli memurların maaşı tıpkı Türkiye’de olduğu gibi diğer öğretmenlere oranla daha yüksek.

İtalya’da gelirler hakkında bilgi sahibi olduk. Peki ya giderler? İtalya’da hayat pahalı mı? Yoksa değil mi? İtalya’da asgari ücret yeterli mi? İşte şimdi gerçek İtalya yolculuğumuz başlıyor. Kah marketlere uğrayacağız kah Roma sokaklarındaki kiralık evleri gezeceğiz. Haydi başlayalım!

İtalya’da Nasıl İş Bulunur?

İtalya’da çalışmak isteyen var mı? Eğer İtalya asgari ücret bilgisini iyi bulduysanız ya da gözünüze daha yüksek bir maaşı kestirdiyseniz şimdi İtalya’da nasıl iş bulurum diye merak ediyor olmalısınız.

Dev hizmet web tarayıcınıza geldi! İşte karşınızda…

İtalya’nın En İyi İş Bulma Siteleri

italya asgari ücret

İtalya iş ilanları bu sitelerden soruluyor. İster İtalya asgari ücret ile çalışacak olun ister bu ülkeye doktor olarak göç etmeyi planlayın. Aradığınız iş aşağıdaki web sitelerinden birinde. 🙂 

En iyi 5 İtalya İş Bulma Sitesi

En sık aldığımız sorulardan biri: İtalya’da Türkler ne iş yapar? Yukarıdaki web sitelerinde yer alan ilanlarda aranan nitelikleri karşılıyorsanız İtalya’da Türk olarak her işi yapabilirsiniz.

Bir de Japonya’da asgari ücrete bakın. Rakamlar şaşırtıcı: Japonya asgari ücret

“İtalya’da asgari ücretle çalışan oranı pek çok Avrupa ülkesine göre daha yüksektir. İtalya’da kaç kişi asgari ücret alıyor? sorusunun yanıtı devlet tarafından net olarak açıklanmamıştır.”

İtalya’da Yaşam Giderleri

Sıra geldi İtalya’da yaşam giderlerine. Market, ev, faturalar, sosyal yaşam ve daha fazlasıyla acaba İtalya’da siz aylık ne kadar harcarsınız gelin bakalım. Öncelikle genel rakamlar ile başlayalım…

 • İtalya’da tek kişinin aylık yaklaşık gideri: 802 EUR
 • İtalya’da 4 kişilik bir ailenin aylık yaklaşık gideri: 2992 EUR

Yukarıdaki rakamlara ev kirası dahil değil. Ve daha şimdiden görmüş olduğunuz üzere İtalya asgari ücret rakamları bu ülkede geçinmek için yeterli değil.

İtalya’da Yeme – İçme Giderleri

italya asgari ücret

İtalya’da alışveriş listesi bilgisayarınıza geldi. Bakalım İtalya’da yeme-içme, market fiyatları nasıl?

ÜrünFiyat
Restoranda ucuz öğle yemeği15 EUR
McDonalds’ta menü8,5 EUR
1 L süt1,25 EUR
1 Kg pirinç2,25 EUR
1 Kg domates2,49 EUR
1 Kg tavuk fileto9,36 EUR
1 şişe orta kalite şarap7,10 EUR
Sigara, 20’li Marlboro6,5 EUR
İtalya da yaşamak

İtalya restoran ve market fiyatlarına baktığımızda bu ülkenin de dünya genelindeki enflasyon artışından etkilendiğini görüyoruz. Şimdi ev fiyatlarına göz atalım…

İtalya’da Ev Fiyatları

İtalya asgari ücret hakkında bilgi sahibi olup da ev fiyatlarını es geçmek olmaz. Şimdi İtalya’da ev gezmeye çıkıyoruz. Bakalım bu evlerin fiyatları ne kadar?

 • Şehir merkezinde stüdyo daire: 600 – 900 EUR
 • Merkeze uzak stüdyo daire: 400 – 700 EUR
 • Şehir merkezinde 2+1 daire: 1200 – 1700 EUR
 • Merkeze uzak 2+1 daire: 1000 – 1400 EUR

Sizce İtalya asgari ücrete oranla bu ev fiyatları nasıl? Bize biraz pahalı geldi açıkçası…

İtalya’da Asgari Ücret Sizce Yüksek mi?

Bu içerikte İtalya’da asgari ücret ne kadar diye merak edenlere detaylı olarak yanıt vermeyi hedefledim. İtalya iş ilanları, yaşam giderleri gibi çok önemli detaya da bu içerikte yer verdim. Eğer sorularınıza yanıt bulduysanız bu içeriği beğenmeyi ve yorum bölümüne <3 bırakmayı unutmayın.

Şimdilik hoşça kalın!

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İçindekiler