Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

İzmir45

Öğrenci
- - - Güncellendi - - -

Merhaba, ben J1 vizesine başvurmak istiyorum, henüz DS 160 formuna sahip değilim. Bana vize başvurularının Ekim ayına kadar kapalı olduğu söylendi. Siz daha önceden mi başvuru yapmıştınız ve başvurunuz ne kadar sürede sonuçlandı?
İyi çalışmalar dilerim.

Hocam, Temmuz ortasında DS 160 göçmen olmayan vize başvuru formunu doldurduktan sonra ilk olarak Eylül sonunda vize randevu tarihi bulmuştum. Ancak konsolosluk pandemi önlemlerinden dolayı benim vize radevu tarihimi Ağustos ayına çekti. https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv sitesinden rendevu boşluğu buldukça mülakat tarihinizi güncelleyebileceğiniz gibi acil randevu talebinde de bulunabiliyorsunuz. Vize görüşmesinden iki gün sonra pasaportum bana ulaştı.

buzprensi

Öğrenci
2020/1. dönem kazananları arasındayım. Arkadaşlar, gidebilmek için kazandıktan sonra çalışan 2 kefil bulmak gerekiyor. Kazanan arkadaşlar sizler kefil bulabildiniz mi? Sanırım emekliler kabul edilmiyor. Kazananlar arasında birbirimize karşılıklı kefil olma durumunda TUBİTAK sorun çıkarıyor mu acaba ? Karşılıklı Kefillik konusuna sıcak bakan ve karşılıklı kefil olmak isteyen arkadaşlar bana özelden ulaşabilir mi?

Son düzenleme:

CAPTAİN100

Öğrenci
- - - Güncellendi - - -

Hocam, Temmuz ortasında DS 160 göçmen olmayan vize başvuru formunu doldurduktan sonra ilk olarak Eylül sonunda vize randevu tarihi bulmuştum. Ancak konsolosluk pandemi önlemlerinden dolayı benim vize radevu tarihimi Ağustos ayına çekti. https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv sitesinden rendevu boşluğu buldukça mülakat tarihinizi güncelleyebileceğiniz gibi acil randevu talebinde de bulunabiliyorsunuz. Vize görüşmesinden iki gün sonra pasaportum bana ulaştı.

hocam merhaba. bu bursu yeni kazandım. ağustos ayında abd'ye gitmeyi planlıyorum. Süreci öğrenmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz?

Yapılacak işlem sıralaması şöyle mi?:

1)vizeye başvurmadan önce gideceğimiz okuldan kabul alacağız.
2)pasaport başvurusunda bulunacağız.pasaport alacağız.
3) mecburen j1(geri dönünce 2 yıl abd ye gidilemeyen vize türü) vizesine başvuracağız. Bunun için önce DS 160 formu doldurup konsolosluktan vize randevusu alacağız.
4) vize mülakatına(Ankara vy İstanbul) gireceğiz.
5) kefil işlemlerini halledeceğiz
6) seyahat işlemlerini tübitak ile ayarlayacağız.

Sıralama doğru mu? Bir de vize alma işlemleri tahmini ne kadar sürüyor? Ona göre ayarlamış olurum.

Covid döneminde j1 vize randevusu alınabiliyor mu? Ben de 2020 2. dönem 2219 bursu almaya hak kazandım. Evrakları tamamladıktan sonra vize için randevu isteyeceğim. Yakın dönemde vize randevusu alan varsa bizi de bilgilendirebilir mi?

İzmir45

Öğrenci
hocam merhaba. bu bursu yeni kazandım. ağustos ayında abd'ye gitmeyi planlıyorum. Süreci öğrenmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz?

Yapılacak işlem sıralaması şöyle mi?:

1)vizeye başvurmadan önce gideceğimiz okuldan kabul alacağız.
2)pasaport başvurusunda bulunacağız.pasaport alacağız.
3) mecburen j1(geri dönünce 2 yıl abd ye gidilemeyen vize türü) vizesine başvuracağız. Bunun için önce DS 160 formu doldurup konsolosluktan vize randevusu alacağız.
4) vize mülakatına(Ankara vy İstanbul) gireceğiz.
5) kefil işlemlerini halledeceğiz
6) seyahat işlemlerini tübitak ile ayarlayacağız.

Sıralama doğru mu? Bir de vize alma işlemleri tahmini ne kadar sürüyor? Ona göre ayarlamış olurum.

Merhabalar Hocam,

Öncelikle sizi ve tüm kazanan hocalarımı tebrik ederim.

1) Evet, vizeye (J1 Visiting Scholar) başvurmadan önce kabul aldığınız üniversitedeki bölümünüzün Graduate Program Koordinatörüyle yada International Scholar Advisorı ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu noktada direk danışman hocanızla iletişime geçerseniz onlar sizi ilgili birime yönlendirebilirler. Onlar DS-2019 belgeniz için işlemleri başlatacaklar. Bu belgede araştırmaya başlamak istediğiniz tarih yer alacak ve bu belgeyi size posta yoluyla adresinize gönderecekler.
Bu belgede ayrıca SEVIS ID denilen bir numara yer alıyor. Bu numara olmadan maalesef vizeye başvuramıyorsunuz. Vize görüşmesine giderkende konsolosluk yetkilileri tarafından imzalanması için mutlaka yanınızda götürmeniz gereken bir belge. Hatta önemli bir diğer nokta ise Amerika'ya geleceğiniz zaman mutlaka yanınızda bulundurun çünkü ülkeye giriş yapabilmeniz için vizenizin yanı sıra o belgede kontrol edilecek.
DS-2019 belgesinin bu denli öneminden dolayı araştırmaya başlamak istediğiniz tarihi net belirlemeniz gerekiyor. Lütfen mevcut vize randevusu kısıtlamalarını lütfen göz önünde bulundurun. Çünkü bu tarihten min 30 gün önce ve max emin olmamakla birlikte 30 gün sonra giriş yapabilme hakkınız var.
Bu tarihlerde gelemediğiniz takdirde bölümünüzden yeni bir DS-2019 belgesi talep etmeniz gerekicek. Bu durumla ben karşılaştım zaten tüm bilgiler önceden yer aldığı için süreç çok uzun sürmüyor.

Diğer adımlar doğru hocam. Kefil işlemlerini çok önceden de halledebilirsiniz. O konuda süre geçerlilik tarihi gibi bir şey yok. Ben 6 ay önce kefalet işlemlerini halletmiştim. Tabi bu arada eğer bir kurumda çalışıyorsanız izin de almanız gerekecek Tübitağa bildirmek için. En son adımda ise seyahat işlemleri için Tübital seyahat birimiyle iletişime geçeceksiniz.

Vize randevunuza gittikten 3-4 gün sonra pasaportunuz elinize ulaşır. Süre uzun olmuyor.
Bu arada J1 Visiting Scholar kapsamındaki vize türü kısıtlamaya tabi değil. Kısıtlamaya tabi olanlar bunlar : aliens participating in an intern, trainee, teacher, camp counselor, au pair, or summer work travel program. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. Ama bu süreçte önemli olan konsoloslukların açık olup olmadığı. En son güvenlik problemlerinden dolayı hem Ankara hem İstanbul konsoloslukları kapalıydı.

https://travel.state.gov/content/tr...recovery-following-the-COVID-19-outbreak.html

Kolaylıklar dilerim

CAPTAİN100

Öğrenci
Merhabalar Hocam,

Öncelikle sizi ve tüm kazanan hocalarımı tebrik ederim.

1) Evet, vizeye (J1 Visiting Scholar) başvurmadan önce kabul aldığınız üniversitedeki bölümünüzün Graduate Program Koordinatörüyle yada International Scholar Advisorı ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu noktada direk danışman hocanızla iletişime geçerseniz onlar sizi ilgili birime yönlendirebilirler. Onlar DS-2019 belgeniz için işlemleri başlatacaklar. Bu belgede araştırmaya başlamak istediğiniz tarih yer alacak ve bu belgeyi size posta yoluyla adresinize gönderecekler.
Bu belgede ayrıca SEVIS ID denilen bir numara yer alıyor. Bu numara olmadan maalesef vizeye başvuramıyorsunuz. Vize görüşmesine giderkende konsolosluk yetkilileri tarafından imzalanması için mutlaka yanınızda götürmeniz gereken bir belge. Hatta önemli bir diğer nokta ise Amerika'ya geleceğiniz zaman mutlaka yanınızda bulundurun çünkü ülkeye giriş yapabilmeniz için vizenizin yanı sıra o belgede kontrol edilecek.
DS-2019 belgesinin bu denli öneminden dolayı araştırmaya başlamak istediğiniz tarihi net belirlemeniz gerekiyor. Lütfen mevcut vize randevusu kısıtlamalarını lütfen göz önünde bulundurun. Çünkü bu tarihten min 30 gün önce ve max emin olmamakla birlikte 30 gün sonra giriş yapabilme hakkınız var.
Bu tarihlerde gelemediğiniz takdirde bölümünüzden yeni bir DS-2019 belgesi talep etmeniz gerekicek. Bu durumla ben karşılaştım zaten tüm bilgiler önceden yer aldığı için süreç çok uzun sürmüyor.

Diğer adımlar doğru hocam. Kefil işlemlerini çok önceden de halledebilirsiniz. O konuda süre geçerlilik tarihi gibi bir şey yok. Ben 6 ay önce kefalet işlemlerini halletmiştim. Tabi bu arada eğer bir kurumda çalışıyorsanız izin de almanız gerekecek Tübitağa bildirmek için. En son adımda ise seyahat işlemleri için Tübital seyahat birimiyle iletişime geçeceksiniz.

Vize randevunuza gittikten 3-4 gün sonra pasaportunuz elinize ulaşır. Süre uzun olmuyor.
Bu arada J1 Visiting Scholar kapsamındaki vize türü kısıtlamaya tabi değil. Kısıtlamaya tabi olanlar bunlar : aliens participating in an intern, trainee, teacher, camp counselor, au pair, or summer work travel program. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. Ama bu süreçte önemli olan konsoloslukların açık olup olmadığı. En son güvenlik problemlerinden dolayı hem Ankara hem İstanbul konsoloslukları kapalıydı.

https://travel.state.gov/content/tr...recovery-following-the-COVID-19-outbreak.html

Kolaylıklar dilerim

Hocam çok güzel açıklamışsınız. Ne kadar teşekkür etsem az size.

O zaman garantiye almak için mecbur ileri bir tarihte gitmem gerekecek. Çünkü forumlarda eylül-ekim 2021'e ancak randevu bulabildim yazanlar var. Durumun düzeleceğini bilsem ağustosta giderdim. Ne yapalım kısmet.

Tekrar çok teşekkür ederim.

İzmir45

Öğrenci

O zaman garantiye almak için mecbur ileri bir tarihte gitmem gerekecek. Çünkü forumlarda eylül-ekim 2021'e ancak randevu bulabildim yazanlar var. Durumun düzeleceğini bilsem ağustosta giderdim. Ne yapalım kısmet.

Hocam rica ederim. Tabiki de elimizden geldiğince birbirimize yardımcı olacağız.

Bu durumla ile ilgili şöyle bir öneride bulunabilirim. Şu an için konsolosluklar kapalı olabilir ancak yaza doğru açılabilme olasılığını göz önünde bulundurursak. DS-2019 belgenizin düzenlenmesi için tarihi planladığınız şekilde belirleyip vize randevunuzu alabilirsiniz. Tabi şu an vize randevu almak isteseniz anca yıl sonuna bulabilrsiniz. Ancak https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv/users/sign_in bu sayfadan hem İstanbul için hem de Ankara için güncellenmiş ve boş randevu tarihlerini görebiliyorsunuz. Yani boş tarih bulduğunuz da kendi randevu tarihinizi güncelleyebilirsiniz. Bir ihtimal eğer bahara doğru bir şeyler düzelir ve randevu tarihlerindeki boşluklar önümüzdeki aylara kayarsa Ağustos'a yetişebilirsiniz.

Böyle bir yol izlediniz ama işler yolunda gitmediyse yine sıkıntı değil. Hemen bölümünüzden yeni bir DS-2019 belgesi isteyebilirsiniz. Mevcut vize randevunuz hangi tarihse yeni düzenlenecek DS belgesi için o tarihe uygun yeni bir tarih belirtebilirsiniz.

Bu noktada SEVIS ID numarası aklınıza takılabilir. Çünki bu numarayı vizeye başvururken kullanacaksınız. SEVIS ID numarası istediğiniz yeni DS-2019 belgesinde de aynı olacak. Ben de öyleydi.

Bu bir öneri hocam. Randevu tarihlerinin açılabilme ihtimalini göz önünde bulundurmak isterseniz böyle bir yol izleyebilirsiniz. Ama Ağustos'tan Ekim'e çok bir şey yok stres yaşamayalım derseniz direk Ekim- Kasım gibi bir tarih belirlersiniz.

İzmir45

Öğrenci

Bir ihtimal daha söz konusu aslında. Tabi altını vurgulamak istiyorum eğer süreç düzelirse. Konsolosluk otomatik olarak kendisi sizin randevu tarihinizi öne çekebilir. Kovid önlemlerinde dolayı benim tarihimi bir kaç ay öne çekmişti. Bu işlem onayım dahilinde olmadığı için şüpheli işlem olarak bildirmiştim hatta. Yani gelmeden 5 ay önce almış oldum ben vizemi.

CAPTAİN100

Öğrenci
Bir ihtimal daha söz konusu aslında. Tabi altını vurgulamak istiyorum eğer süreç düzelirse. Konsolosluk otomatik olarak kendisi sizin randevu tarihinizi öne çekebilir. Kovid önlemlerinde dolayı benim tarihimi bir kaç ay öne çekmişti. Bu işlem onayım dahilinde olmadığı için şüpheli işlem olarak bildirmiştim hatta. Yani gelmeden 5 ay önce almış oldum ben vizemi.

Hocam, açıklamalarınız hem benim için hem de burayı okuyan arkadaşlarımız için çok faydalı oldu teşekkür ederim. Düzelir umarım bu durumlar. Yani yine heyecanlı bir süreç bekliyor bizi.

Umarım her şey gönlünüzce olsun.

Çok sağ olun.

vyavuz

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, ben de ABD’ye gideceğim, her şeyi ayarladım ama vize muallakta kaldı. Haziran’da gitmek için okuldan izin işlemlerini ve yurtdışı DS2019 işlemlerini de başlattım. Burada okuduğum mesajlardan Haziranda gitmemin biraz hayal olduğunu düşünüyorum artık. Bu konuda konsoloslukla irtibata geçen oldu mu? Visiting Scholar için acil durum vizesine başvurmayı düşünen oldu mu?

finduilas

Profesör
Merhaba arkadaşlar, ben de ABD’ye gideceğim, her şeyi ayarladım ama vize muallakta kaldı. Haziran’da gitmek için okuldan izin işlemlerini ve yurtdışı DS2019 işlemlerini de başlattım. Burada okuduğum mesajlardan Haziranda gitmemin biraz hayal olduğunu düşünüyorum artık. Bu konuda konsoloslukla irtibata geçen oldu mu? Visiting Scholar için acil durum vizesine başvurmayı düşünen oldu mu?

Sansinizi deneyebilirsiniz ama hazirana vize alabilmeniz cok zor su an.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

2020 1. Dönem 2214/A bursunu kazananlar arasındayım. Bu başlık daha aktif olduğu için buraya yazmak istedim. SEVIS numarası için evraklarım üniversitenin ilgili birimine gönderildi yaklaşık 10 gün önce. Bu süreç ne zaman tamamlanır? SEVIS belgesinin posta yoluyla ulaşmasını beklemek mantıklı mı? Ne kadar sürede elimize ulaşır? Sanırım bir de belirli bir ücret karşılığında e-posta yoluyla gönderilebiliyor. Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok memnun olurum.
Teşekkürler.