Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

kpn234

Öğrenci
Merhaba,

Ben 2214A için başvuru belgesinde özet yazımı için "Her bir özet 450 kelime veya bir sayfa ile sınırlandırılmalıdır." cümlesi kurulmuş. Burada 450 kelimeyi mi yoksa 1 sayfayı mı kabul etmemi önerirsiniz? Özet içeriğinin kapsamlı olması nedeniyle 450 kelime ile sınırlamıyorum.

Başvuru sisteminde yer alan ek bilgiler kısmına kullanılan kaynakların yüklenmesi istenmiş. Bu konuyu da anlayamadım. Kullandığım bütün kaynakları yüklemem mi gerekiyor? Kitap gibi kaynakları yükleyemeyeceğim için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

orta123

Öğrenci
Evet hocam o şekilde yazdım. Ancak ben iş paketlerini ve içeriğini yöntem kısmında detaylandırdım. İlk defa TUBITAK'a başvuru yapacağım. Normalde uluslararası projelerde nasıl yazılıyorsa o şekilde yazdım. Umarım kabul görür.

Yanıtınız için çok teşekkürler Anhelo hocam. Umarım hepimizin başvurusu olumlu sonuçlanır

- - - Güncellendi - - -

Merhaba,

Ben 2214A için başvuru belgesinde özet yazımı için "Her bir özet 450 kelime veya bir sayfa ile sınırlandırılmalıdır." cümlesi kurulmuş. Burada 450 kelimeyi mi yoksa 1 sayfayı mı kabul etmemi önerirsiniz? Özet içeriğinin kapsamlı olması nedeniyle 450 kelime ile sınırlamıyorum.

Başvuru sisteminde yer alan ek bilgiler kısmına kullanılan kaynakların yüklenmesi istenmiş. Bu konuyu da anlayamadım. Kullandığım bütün kaynakları yüklemem mi gerekiyor? Kitap gibi kaynakları yükleyemeyeceğim için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Hocam ben henüz yüklemedim ve bu konuda deneyimim olmadığı için bir şey diyemeyeceğim.
2. olarak kaynakçayla ilgili yazdıklarınızı ben ilk defa duydum. Kaynakça yüklenecek onu biliyorum. Ancak kaynakların tek tek yüklenmesi kısmını hiç bilmiyorum. Çok mantıklı gelmedi bana kaynakların tek tek yüklenmesi (yanlış biliyorsam kusura bakmayın) Açıkçası sisteme yarın gireceğim bir aksilik çıkmazsa. Bu nedenle başvuru yapan birinin yardımcı olması daha uygun olur hocam. Başvuru yapmış birileri bu konuda aydınlatsa çok iyi olur:)

Son düzenleme:

anhelo

Öğrenci
Hocam ben 1 sayfa olarak yazdım. 450 kelime ile istenilenleri yazabilmek zor geldi. Kaynakça kısmında benim bildiğim kullanılan bütün kaynakların yer alması lazım.

Benim sorum ise şuydu. Ben proje içeriğinde yer alan haritaları Ek olarak verdim Ek 9.1 kaynakça, Ek9.2 haritalar gibi. Ancak bideb üzerinde sadece kaynakların yüklenmesi demiş. Bende bu ekleri tek pdf yapıp yükledim. Sıkıntım ön değerlendirme sırasında sorun yaratır mı? Tübitak'a sordum ancak henüz geri dönüş yapmadılar.

kpn234

Öğrenci
Hocam ben 1 sayfa olarak yazdım. 450 kelime ile istenilenleri yazabilmek zor geldi. Kaynakça kısmında benim bildiğim kullanılan bütün kaynakların yer alması lazım.

Benim sorum ise şuydu. Ben proje içeriğinde yer alan haritaları Ek olarak verdim Ek 9.1 kaynakça, Ek9.2 haritalar gibi. Ancak bideb üzerinde sadece kaynakların yüklenmesi demiş. Bende bu ekleri tek pdf yapıp yükledim. Sıkıntım ön değerlendirme sırasında sorun yaratır mı? Tübitak'a sordum ancak henüz geri dönüş yapmadılar.

Çok teşekkürler. Ben bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Siz kendiniz ayırarak belirtmişsiniz sonuçta. Ben de 9.2 şeklinde kurul raporunu ek olarak koyacağım çünkü ekleyebileceğimiz başka bir alan bulunmuyor.

Kullanılan kaynakların hepsi kaynakçamda yer alıyor. Fakat 9.1'de "Araştırma önerisinde kullanılan kaynaklar, Word ya da Pdf formatında başvuru sisteminde yer alan Ek Bilgiler sekmesinde ilgili alana yüklenmelidir." ifadesi çok kafamı karıştırdı. Sadece kaynakça listesinin yüklenmesinden mi bahsediliyor tek tek kullanılan kaynakların (makale, kitap vs. ) değil mi?

orta123

Öğrenci

Hocam öneride ekler ve kaynakça hariç 20 sayfa yazıyor. bu nedenle bende ekler bölümünü eklemeyi düşünüyorum. Ancak asıl sorunuz olan nasıl yüklenecek kısmının cevabını ben de bilmiyorum:(

- - - Güncellendi - - -

Çok teşekkürler. Ben bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Siz kendiniz ayırarak belirtmişsiniz sonuçta. Ben de 9.2 şeklinde kurul raporunu ek olarak koyacağım çünkü ekleyebileceğimiz başka bir alan bulunmuyor.

Kullanılan kaynakların hepsi kaynakçamda yer alıyor. Fakat 9.1'de "Araştırma önerisinde kullanılan kaynaklar, Word ya da Pdf formatında başvuru sisteminde yer alan Ek Bilgiler sekmesinde ilgili alana yüklenmelidir." ifadesi çok kafamı karıştırdı. Sadece kaynakça listesinin yüklenmesinden mi bahsediliyor tek tek kullanılan kaynakların (makale, kitap vs. ) değil mi?

Hocam dediğim gibi ben bu kısmın bizim normal makalelerde yazdığımız kaynakça gibi olduğunu düşünüyorum. Yani tek tek kaynak yüklemek bana mantıklı gelmiyor. Dediğim gibi bu benim fikrim. Size net bilgi veremiyorum:(

kpn234

Öğrenci
Çok teşekkürler. Bana da hiç mantıklı gelmedi, ilk kez böyle bir şeyle karşılaştım hatta. Fakat kullanılan ifade açık olmadığı için acaba istenebilir mi sorusu üzerine danışmak istedim.

Hocam öneride ekler ve kaynakça hariç 20 sayfa yazıyor. bu nedenle bende ekler bölümünü eklemeyi düşünüyorum. Ancak asıl sorunuz olan nasıl yüklenecek kısmının cevabını ben de bilmiyorum:(

- - - Güncellendi - - -

Hocam dediğim gibi ben bu kısmın bizim normal makalelerde yazdığımız kaynakça gibi olduğunu düşünüyorum. Yani tek tek kaynak yüklemek bana mantıklı gelmiyor. Dediğim gibi bu benim fikrim. Size net bilgi veremiyorum:(

anhelo

Öğrenci
Evet hocam kaynak listesini istiyorlar. Bu arada hocam ben kurul raporunu koymadım.

BİDEB üzerinde ek bilgiler kısmında kaynakçanın yüklenmesi istenmiş ama diğer ekleri yükleyebileceğimiz yer yok. Tek pdf dokümanı kabul ediyor. Ben bideb iletişim yerine e-mail attım. Sizden ricam sizde e-mail atarsanız belki net bir cevap alabiliriz. Hala geri dönüş yapmadılar bana. E-mail adresi: [email protected]

kpn234

Öğrenci
Evet hocam kaynak listesini istiyorlar. Bu arada hocam ben kurul raporunu koymadım.

BİDEB üzerinde ek bilgiler kısmında kaynakçanın yüklenmesi istenmiş ama diğer ekleri yükleyebileceğimiz yer yok. Tek pdf dokümanı kabul ediyor. Ben bideb iletişim yerine e-mail attım. Sizden ricam sizde e-mail atarsanız belki net bir cevap alabiliriz. Hala geri dönüş yapmadılar bana. E-mail adresi: [email protected]

Hocam ben Kaynakça yerine yükleyeceğim pdf dosyasının başlığını ek belgeler olarak koyup onun altında 9.1, 9.2, 9.3... şekilde alt başlıklar yapmayı planlıyorum. Henüz yüklemedim ama öyle yaparım diye karar verdim. Böylece sıkıntıyı aşmış oluruz. O Kadr katı yalnızca kaynakça yüklenmeli diye değerlendireceklerini sanmam.

orta123

Öğrenci

Anhelo hocam bence sıkıntı yapmayın. Diyelim maile cevap geldi ve düzeltme istendi (ki ben sorun olacağını düşünmüyorum) bildiğim kadarıyla başvuru sürecinde öneride değişiklik yapılabiliyor diye biliyorum. Öyle birşey okumuştum TÜBİTAK sayfasında.
*Bu arada benim geçen haftadan sorduğum sorular vardı. Onlara da cevap gelmedi. Ama dediğiniz noktada tekrar mail atayım ben de. Çünkü ben de ekler kısmını koymayı düşünüyorum.

orta123

Öğrenci
Herkese merhaba. Sisteme yükleme yapmadan birkaç şey sormak istiyorum. Sorularım uzun ve basit gelebilir (kusura bakmyın), yanıtlarınız kısa olabilir. Şimdiden çok teşekkür ederim yanıtlarınız için.
1. soru: Tübitak formunda ana başlıklar(özgün değer, yöntem vb. gibi) var. Bunların altında da neyi ifade ettiğini belirten açıklamalar . Ben bu açıklamaları silip tabloyu da olabildiğinde ana başlığa kaydırdım. Sayfa sayısı yetsin diye. Bu sorun olur mu? Not: aşağıdaki durumu kastediyorum.
2. YÖNTEM
Araştırma önerisinde uygulanacak yöntem ve araştırma teknikleri (veri toplama araçları ve analiz yöntemleri dahil) ilgili literatüre atıf yapılarak açıklanır. Yöntem ve tekniklerin çalışmada öngörülen amaç ve hedeflere ulaşmaya elverişli olduğu ortaya konulur. " şeklinde açıklamayı silip tabloyu da mümkün mertebe yöntem başlığının altına koydum tabloyu.
2. Soru: Kaynakçayı da mı arial yazı tipi 9 punto yükleyeceğiz? ayrı bir word belgesine yazılıp sisteme yüklenecek değil mi?
3. Öneri formatındaki bölümlerde bazı yerler ortalı, bazıları iki yana yasla, sola dayalı. Bu kısımları öneri şablonundaki gibi mi yaptınız yoksa hepsini tek biçimde (örn., sola dayalı gibi) mi yaptınız acaba?

Son düzenleme:

mmx1li

Öğrenci
Merhaba Hocam,
Ben 8. başlığı boş bıraktığım için silmeli miyim ve ilk sayfadaki kırmızı renkli açıklamayı silmeli miyim diye bideb'e mail atmıştım. Onlar formun orjinali korunmalı diye geri dönüş yaptılar. Bilgin olsun.

anhelo

Öğrenci
Hocam o açıklamalar projeyi yazmanız için. Geçen sene başvuran arkadaşım açıklamaları silmişti. Onun dışında formatı bozacak birşey yapmayın derim. Ben de o şekilde yaptım. Tübitak projelerinde de hep bu şekilde proje verdik.
Fontla hep arial 9 yaptım. Ben sağa veya sola dayalı diye bir yorum yapacaklarını sanmam ancak düzgün ve net okunabilir olmalı bence.

orta123

Öğrenci
Anhelo hocam teşekkür ederim. Dediğiniz gibi tabloları olduğu gibi bırakayım. Biçimsel bir değişiklik yapmışım gibi anlaşılmasın.

orta123

Öğrenci
Herkesee merhaba. TÜBİTAK sayfasında onay formu var ya. O form sadece bizim itiraz vs. durumunda başvurmamız için değil mi? değerlendirmeyle bir ilgilisi yok değil mi?

orta123

Öğrenci
Dünde yazmıştım kusura bakmayın tekrar oluyor ama.. Tübitak onay belgesi (sistemde en son çıkan belge) burs değerlendirmesinde dikkate alınacak bir belge mi acaba?Yoksa sadece bizde kalacak bir belge mi? Bazı yerlerde kelime ve harf yanlışı yapmışım. bu nedenle tedirgin oldum. Yanıtlarınız için teşekkür ederim

orta123

Öğrenci
Dünde yazmıştım kusura bakmayın tekrar oluyor ama.. Tübitak onay belgesi (sistemde en son çıkan belge) burs değerlendirmesinde dikkate alınacak bir belge mi acaba?Yoksa sadece bizde kalacak bir belge mi? Bazı yerlerde kelime ve harf yanlışı yapmışım. bu nedenle tedirgin oldum. Yanıtlarınız için teşekkür ederim

Ön değerlendirmede bakılacak evraklar arasında mı acaba TÜBİTAK onay belgesi? Kısacası bunu öğrenmek istiyorum:eek:. Bilgisi olan var mı acaba??

orta123

Öğrenci
tam olarak nedir onay belgesi? başvuru bitiminde size verilen belge ise, kenarda durması için o. benim bir işime yaramadı.

karmate hocam başvurunun sonunda imza yeri olan pdf belgesi

- - - Güncellendi - - -

Ön değerlendirmeye o da dahil mi bilemedim. bilgilerimizi girdikten sonra bize verilen belgeyi kastediyorum. Açıkçası bazı yerlerde yanlış ifade etmişim sonradan bakınca gördüm. O yüzden sordum. Başvuru evraklarım tam, onda bir sorun yok. Yalnız sistemde danışman, tez konusu, y. lisans doktora tarihi vs. bilgileri var ya orada kelime ve harf eksiklikleri yapmışım:(
Ön değerlendirmede bakılır da sorun olur diye endişelendim.

Son düzenleme: