Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

Sleipnirr

Öğrenci
Hocam şu an elinizde DS-2019 formu olsa bile Amerika vize randevularını ileri tarihe verdiği için Eylül'e yetişmeme ihtimali var. Tarihinizi değiştirebilir yada iki koldan işlemleri başlatabilirsiniz. Sonuçta iki işlem de birbirinden bağımsız. Amerika için en azından elinizde DS-2019 formu olsun, eğer vize randevularının yakına çekildiğini duyarsanız ücretleri yatırıp hemen randevu alabilirsiniz. Ancak daha garanti olsun isterseniz gidiş tarihini Ocak yada Şubat'a çekmenizi öneririm.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Hocam şu an elinizde DS-2019 formu olsa bile Amerika vize randevularını ileri tarihe verdiği için Eylül'e yetişmeme ihtimali var. Tarihinizi değiştirebilir yada iki koldan işlemleri başlatabilirsiniz. Sonuçta iki işlem de birbirinden bağımsız. Amerika için en azından elinizde DS-2019 formu olsun, eğer vize randevularının yakına çekildiğini duyarsanız ücretleri yatırıp hemen randevu alabilirsiniz. Ancak daha garanti olsun isterseniz gidiş tarihini Ocak yada Şubat'a çekmenizi öneririm.

Hocam şu an J1 için Ankara ve İstanbul'da ağustos ayı için randevular mevcut. Bilginiz olsun.

Sleipnirr

Öğrenci
Arkadaşlar aranızda Dr. Öğretim Üyesi olup 2219 ile giden var mı? Görevlendirme konusunda saçma bir sorun yaşıyorum. Yardıma ihtiyacım var.

Mosbat7

Öğrenci

Çok teşekkür ederim hocam

vyavuz

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Kefalet seneti yaptıran oldu mu acaba? Kefillerden tasdikli maaş bordrosu isteniyor, e-devletten alınacak bordrolor geçersiz mi olur? Ayrıca haciz olmadığını onaylatın diye bir ibare var, özel sektör çalışanları bu işlemi nerede yapacaklar bilen var mı acaba?

Bir de bu senetin boş çıktısını alıp götürmeyi ve mailimde de boş halini hazır tutmayı düşünüyorum her ihtimale karşı, hiç bir bilgiyi doldurmadan gidersek sıkıntı olur mu? Sonuçta noterde dolduruluyor diye biliyorum tüm bilgileri

Son olarak yaptıran olduysa ne kadar bir ödeme tutarı çıkıyor? Damga vergisi ile ilgili hatırlatma yapın şeklinde yazılar gördüm.

Herkese kolaylıklar diliyorum.

Mosbat7

Öğrenci
Sayın Hocalarım merhabalar,
Bu aralar Amerikan vizesi alan var mı? özelden birisi yazarsa sevinirim. Yardımına ihtiyacım var.

sakinnx

Öğrenci
Herkese merhaba,

2214 kapsamında karşıdan kabul,davet mektubu ve nihayetinde Tübitak bursunu aldığımız halde danışman hocanın engellemesi ya da ilgili yere gidilen süre içinde iyi dergilerdeki yayınlara rağmen TİK'te bilinçli olarak ilerleme verilmemesi söz konusu olabilir mi? Böyle bir senaryoya karşı ne yapılabilir?

Teşekkürler.

Sleipnirr

Öğrenci
Hocalarım merhaba,

Kefil işlemlerinde iki kişi isteniyor. Bu kişiler karı koca olabilir mi?

Hocam bildiğim kadarıyla karı koca olabiliyor. Hatta olması çok daha iyi çünkü evli birisi kefil olacaksa yanında mutlaka eşini de götürmek zorunda. O da kefaletten haberim var, izin veriyorum tarzı bir evrak imzalıyor.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar az önce vize randevusu aldım. Ankara için 15 Eylül, İstanbul için 24 Ağustos en erken tarihler...

CAPTAİN100

Öğrenci
Hocam bildiğim kadarıyla karı koca olabiliyor. Hatta olması çok daha iyi çünkü evli birisi kefil olacaksa yanında mutlaka eşini de götürmek zorunda. O da kefaletten haberim var, izin veriyorum tarzı bir evrak imzalıyor.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar az önce vize randevusu aldım. Ankara için 15 Eylül, İstanbul için 24 Ağustos en erken tarihler...

Hocam merhabalar,

Çok teşekkürler. Tübitak ile görüştüm. Kefil eşler arası muvafakatname de alarak işlemi gerçekleştirdik. Bir de emekli artık kabul ediliyor ancak emekli kişinin kefalet belgesine "Emekli maaşımdan kesinti yapılabilir." ibaresini eklememiz gerektiğini belirttiler. Zaten önceleri emekli kefil istememelerinin sebebi T.C. de emekli maaşına haciz konulamamasıydı.

Sleipnirr

Öğrenci
Hocam gerçekten çok teşekkür ederim. Emekli işi aşırı iyi oldu benim için. Tubitak garip bir kurum. 2-3 sene önce 2211C için emekli kefili maaşımdan kesinti yapılabilir ibaresi ile kabul ederken 2211A için etmiyorlardı. Şimdi de bütün her yerde emekli kefil olamaz yazıyor ancak siz söyledikten sonra mail atıp sordum sizin dediğiniz gibi kabul ediyoruz dediler. En azından elimde mailleri var inkar edemezler :)

CAPTAİN100

Öğrenci
Hocam gerçekten çok teşekkür ederim. Emekli işi aşırı iyi oldu benim için. Tubitak garip bir kurum. 2-3 sene önce 2211C için emekli kefili maaşımdan kesinti yapılabilir ibaresi ile kabul ederken 2211A için etmiyorlardı. Şimdi de bütün her yerde emekli kefil olamaz yazıyor ancak siz söyledikten sonra mail atıp sordum sizin dediğiniz gibi kabul ediyoruz dediler. En azından elimde mailleri var inkar edemezler :)

Hocam işinize yaramasına çok sevindim.

Bu kefil olayı bursiyerleri çok zorluyor. Bu kadar emeğimiz var ama takılıp kaldığımız noktalar çok can sıkıcı ve motivasyon düşürüyor. Umarım iyi yerlere gelen arkadaşlar ilerde bu durumlara bir çözüm üretirler.

Şimdi de Tübitak yetmezmiş gibi maaş aldığım kurum kefaletname istiyor. Bu herkesin başına gelen bir durum mu acaba? Çünkü bir diğer birim Tübitak için zaten kefalet belgesi hazırladığımız için gerek olmadığını söylese de memurlar illa ayrı kefaletname istiyorlar.

Sabır...

İzmir45

Öğrenci

Bu kefil olayı bursiyerleri çok zorluyor. Bu kadar emeğimiz var ama takılıp kaldığımız noktalar çok can sıkıcı ve motivasyon düşürüyor. Umarım iyi yerlere gelen arkadaşlar ilerde bu durumlara bir çözüm üretirler.

Şimdi de Tübitak yetmezmiş gibi maaş aldığım kurum kefaletname istiyor. Bu herkesin başına gelen bir durum mu acaba? Çünkü bir diğer birim Tübitak için zaten kefalet belgesi hazırladığımız için gerek olmadığını söylese de memurlar illa ayrı kefaletname istiyorlar.

Sabır...

Hocam Merhabalar,

Evet, kurumunuz için ayrı kefaletname hazırlamanız gerekiyor. Ancak, kurum kefaletnamesi için notere gitmenize gerek yok. Eğer üniversitede çalışıyorsanız Dekanlık huzurunda kefillerinizle birlikte bu işlemi yerine getirebiliyorsunuz.

Kolaylıklar.

Evonik

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba, Amerika İçin Yakın Zamanlarda Vize Randevusu Alan veya Randevular En Yakın Ne Zamana Veriliyor Bilen Var mı Acaba

Masiva

Öğrenci

Sabır...

50 d kapsamında araştırma görevlisi iseniz kefalete üniversite bazında gerek yok, sadece Tubitsk ile yapmanız yeterli. Kolaylıklar dilerim.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar benim size farklı bir sorum var.

Tubitak bursunuzu yurtdışındayken uzatma girişiminde bulunanınız veya bunu yapan tanıdığı olan var mı?

Ben uzatmayı düşünüyorum ve şuan bu burs kapsamında yurtdışındayım. Tubitak yönetmeliğinde "Araştırmacı Türkiye’de çalışıyor ve izin süresi bitmiş ise çalıştığı kurum/kuruluştan izin yazısı" isteniyor. Bunu uzaktan nasıl yapabiliyoruz? Bölüme mi dekanlığa mı enstitüye mi yoksa personel dairesi başk mı bir şeyler yazmak lazım? Bir dilekçe ile işler çözülebilir mi? Proseduru merak ediyorum. Bu arada ben üniversitede 50d kapsamında çalışan araştırma görevlisiyim.

Son düzenleme:

Sleipnirr

Öğrenci
50 d kapsamında araştırma görevlisi iseniz kefalete üniversite bazında gerek yok, sadece Tubitsk ile yapmanız yeterli. Kolaylıklar dilerim.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar benim size farklı bir sorum var.

Tubitak bursunuzu yurtdışındayken uzatma girişiminde bulunanınız veya bunu yapan tanıdığı olan var mı?

Ben uzatmayı düşünüyorum ve şuan bu burs kapsamında yurtdışındayım. Tubitak yönetmeliğinde "Araştırmacı Türkiye’de çalışıyor ve izin süresi bitmiş ise çalıştığı kurum/kuruluştan izin yazısı" isteniyor. Bunu uzaktan nasıl yapabiliyoruz? Bölüme mi dekanlığa mı enstitüye mi yoksa personel dairesi başk mı bir şeyler yazmak lazım? Bir dilekçe ile işler çözülebilir mi? Proseduru merak ediyorum. Bu arada ben üniversitede 50d kapsamında çalışan araştırma görevlisiyim.

Hocam daha önce nasıl görevlendirme aldıysanız yine aynı şekilde uzatmak istediğiniz tarihlerde görevlendirme alacaksınız ve Tubitağa onu gönderip uzatma talebinde bulunacaksınız. Tecrübem yok ancak öyle olması gerekir.

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar,

Ankara şu an için dolu gösteriyor. Ancak sıklıkla güncelliyorlar. İstanbul için en yakın tarih 22 Aralık 2022.

Kolaylıklar

Hocam bu tarihlerin F1/J1 vizesi için olduğuna emin misiniz? Daha 1 ay olmadı ben aldım randevu. 15 Eylül 2021'e almıştım Ankara'dan. Hatta İstanbul için Ağustos 2021'e yer vardı. Sonra günde 3-4 kez kontrol ediyordum. Bir baktım birkaç gün sonrası için biri randevusunu iptal etmiş. Hemen öne çektim. Sizde sık sık kontrol edin. Yer açılıyor.

sakinnx

Öğrenci
Merhaba tekrar,

bu burs için Almanya'dan ''çalışma yönetmeliği'' diye bir belge soruyor karşıdaki kişi. Bu nedir fikri olanınız var mı? Ben iki tane ilgili olabileceğini düşündüğüm belge buldum 1. Yurtdışı Görevlendirmelerde Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik 2. Yükseköğrenim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programına Yönelik Yönetmelik ama bu belgeler sadece Türkçe ve bana söylenen ''çalışma yönetmeliği'' kastına uygun mu teyit edemiyorum. Tübitak ilgili birimi aradım ama biz bilmiyoruz öyle bir şey dedi karşıdaki kişi. Bilgisi olanınız var mı acaba ''çalışma yönetmeliği'' ile ne kastediliyor tam olarak?

Teşekkürler.