Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

finduilas

Profesör
Arkadaşlar merhaba,

2020 1. Dönem 2214/A bursunu kazananlar arasındayım. Bu başlık daha aktif olduğu için buraya yazmak istedim. SEVIS numarası için evraklarım üniversitenin ilgili birimine gönderildi yaklaşık 10 gün önce. Bu süreç ne zaman tamamlanır? SEVIS belgesinin posta yoluyla ulaşmasını beklemek mantıklı mı? Ne kadar sürede elimize ulaşır? Sanırım bir de belirli bir ücret karşılığında e-posta yoluyla gönderilebiliyor. Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok memnun olurum.
Teşekkürler.

Vize almaniz icin DS-2019un elinizde olmasi gerek, yani her turlu postayla gelmesini bekleyeceksiniz. Ama randevu almak icin sadece SEVIS ID girmeniz gerek, onu emaille atmalarini isteyebilirsiniz.

Sent from my SM-N975U1 using Tapatalk

gkarabulut

Öğrenci
Şuanda amerika için j1 visiting scholarda vize kısıtlamasına dahil. Nisan ayında varolan vize randevumu iptal ettiler. En erken gelecek yıla randevu alınabiliyor. Acil randevu kapsamında j1 visiting scholar ı kabul etmiyorlar. Work and travel programını da bu yıl iptal edildi.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Şuanda amerika için j1 visiting scholarda vize kısıtlamasına dahil. Nisan ayında varolan vize randevumu iptal ettiler. En erken gelecek yıla randevu alınabiliyor. Acil randevu kapsamında j1 visiting scholar ı kabul etmiyorlar. Work and travel programını da bu yıl iptal edildi.

Hocam merhaba,

Yanıtınız için teşekkürler. SEVIS ID ulaştıktan sonra Acil randevuya başvurmayı düşünüyorum. Çünkü doktora tezim sadece bu araştırma bursu nedeniyle uzayacak. Aslında böyle bir durumda TÜBİTAK'ın bursu aynı koşullarda doktora sonrasında kullanmamıza müsaade etmesi gerektiğini düşünüyorum. TÜBİTAK'ı arayıp bunu da sordum, fakat kesinlikle kabul etmiyorlar. Ancak pandemi küresel bir sorun ve yurtdışına çıkış tarihimizin 2022'ye kadar ertelenmiş olması bence bir çözüm değil. Yalnızca doktora sonrası bursları için mantıklı.

vyavuz

Öğrenci
Hocam merhabalar,

Sizinle tamamen aynı durumdayım. Doktora tezimi neredeyse bitirdim ama hala Amerika’ya vize randevusu alamıyorum. 21 Haziran 2021 olarak tarih belirlemiştim Bursa başlamak için, danışmanım DS2019 belgesini bile yolladı eğer konsolosluk açılırsa işlemleri hızlı halledebileyim diye. TÜBİTAK’la aynı konuşmayı ben de yaptım, maalesef kabul etmiyorlar, keşke doktora sonrasına aktarabilseydik. Sizin için de uygun olursa bu konuda herhangi bir gelişmede birlikte hareket etmek isterim, bilgi paylaşımı açısından yararlı olur. Hocam mail adresim: [email protected] , mailinizi bekliyor olacağım.

Hocam merhaba,

Yanıtınız için teşekkürler. SEVIS ID ulaştıktan sonra Acil randevuya başvurmayı düşünüyorum. Çünkü doktora tezim sadece bu araştırma bursu nedeniyle uzayacak. Aslında böyle bir durumda TÜBİTAK'ın bursu aynı koşullarda doktora sonrasında kullanmamıza müsaade etmesi gerektiğini düşünüyorum. TÜBİTAK'ı arayıp bunu da sordum, fakat kesinlikle kabul etmiyorlar. Ancak pandemi küresel bir sorun ve yurtdışına çıkış tarihimizin 2022'ye kadar ertelenmiş olması bence bir çözüm değil. Yalnızca doktora sonrası bursları için mantıklı.

vyavuz

Öğrenci
Merhabalar, ben de tamamen aynı durumdayım Amerika için bekliyorum. DS2019 formum da geldi, başlangıcı 21 Haziran 2021 yaptım ama hayal olacak gibi artık, danışman hocamla görüşüp sonbahar tarihli yeni bir form talep etmeyi düşünüyorum. Yeni bir genelge yayınlandı yakın zamanda, acaba orada acil vize başvurusu ile ilgili bir şansımız olabilir mi bilgisi olan var mıdır?

Fatma Sağır

Öğrenci
Benim Amerika'ya gitme tarihim Şubat 2021 idi fakat ne yazık ki en erken Eylül 2021 'e randevu alabildiğim ve acil randevu talebim reddedildiği için şu an Avrupa ile yazışıyorum gideceğim labı değiştirmek için. Vize başvurusu ile ilgili sisteme hâlâ giriş yapabildiğim için şuan en erken vize tarihi İstanbul için Haziran 2022, Ankara için de Mart 2022 olarak görünüyor ne yazık ki :(

Ink Bottle

Moderator
Benim Amerika'ya gitme tarihim Şubat 2021 idi fakat ne yazık ki en erken Eylül 2021 'e randevu alabildiğim ve acil randevu talebim reddedildiği için şu an Avrupa ile yazışıyorum gideceğim labı değiştirmek için. Vize başvurusu ile ilgili sisteme hâlâ giriş yapabildiğim için şuan en erken vize tarihi İstanbul için Haziran 2022, Ankara için de Mart 2022 olarak görünüyor ne yazık ki :(

Amerika vize başvuruları iyice can sıkmaya başladı bu ara. Eskiden bu süreç çok daha hızlı ve kolaydı. Postdoc'a gidecek bir arkadaşım da sizinle benzer durumda şu an. Konsoloslukla görüşmeye uğraşıyorum falan diyordu en son, ne yaptı bilmiyorum.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Amerika vize başvuruları iyice can sıkmaya başladı bu ara. Eskiden bu süreç çok daha hızlı ve kolaydı. Postdoc'a gidecek bir arkadaşım da sizinle benzer durumda şu an. Konsoloslukla görüşmeye uğraşıyorum falan diyordu en son, ne yaptı bilmiyorum.

Hocam merhaba,

Sizin nezdinizde Amerika vize başvurusu yapacak tüm arkadaşlara sesleniyorum. Herhangi bir gelişme olursa lütfen birbirimizi haberdar edelim. Benim de Eylül ayında ABD'de olmam gerekiyor. Danışman hocamızdan bir yazı falan alıp konsolosluğa o şekilde acil vize başvurusunda bulunsak olur mu acaba? Daha iyi bir fikri olan varsa ona da açığım.

Teşekkürler.

Sleipnirr

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Ben de 1 senedir vizelerin açılmasını bekliyorum. İşlemleri başlatmamıştım ancak gördüm ki bir yerden başlamak gerekiyor. Okuldan DS-2019 formunu istedim. Ekim ayında gitmeyi düşünüyorum. SEVIS numarasmı öğrenince vize için tarih alıcam. Şimdilik ileri tarihe randevu veriyorlar ancak bence kısa zaman içerisinde randevuları öne çekerler. Umarım hepimiz istediğimiz zamanda gitmeyi başarabiliriz. Lütfen gelişmelerden birbirimizi haberdar edelim. :stung:

vyavuz

Öğrenci
Hocalarım merhabalar,

Ben de normalde 21 Haziran'da gidecektim, DS2019 formu da elime ulaştı fakat Amerika'daki hocamla görüşüp tarihi 1 Eylül olarak güncelleyip yeni DS2019 formunu göndermesini rica ettim. Sağolsun kendisi de okulun international ofisi ile iletişime geçerek bana acil vize randevusu konusunda önerilerde bulundu. Bu bağlamda benim için yeniden kapsamlı bir davet mektubu hazırladı antetli kağıtta ve mail olarak ulaştırdı bana. Buna ilave olarak Amerikan Konsolosluğu adına bir acil vize randevusu talebine ilişkin bir dilekçe gönderdi yine antetli kağıtta kendi imzası ile. Belge içeriğinde çalışma konumun kritik olduğu, ülkesi adına olumlu etkileri olacağını gibi çeşitli kendince bir şeyler ekledi sağolsun. Pazartesi ya da salı günü biometrik fotoğraf çektirdikten sonra DS160 formunu doldurup acil vize randevusunda bulunacağım kısmetse. Bu aşamada international ofis ve Amerika'daki hocam da kendilerine başvurudan sonra haber vermemi ve okul adına konsolosluğa mail atacaklarını belirttiler. Bakalım halledebilecek miyiz randevu alma işini göreceğim önümüzdeki hafta.

Gelişmelerden haberdar edeceğim forumu. Umarım hepimiz istediğimiz tarihlerde planlarımız doğrultusunda gidebiliriz Amerika'ya.

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar tekrardan,

Vize randevusuna giderken okuldan verilen görevlendirme belgesini götürmemiz gerekiyor mu acaba bilgisi olan var mı? Kendi ülkemizdeki bürokrasiyi bir türlü aşamıyoruz, bir belge için haftalardır bekliyorum maalesef. İnşallah gerekmiyordur.

Teşekkür ederim.

İdeal1

Öğrenci
Hocalarım merhabalar,

Ben de normalde 21 Haziran'da gidecektim, DS2019 formu da elime ulaştı fakat Amerika'daki hocamla görüşüp tarihi 1 Eylül olarak güncelleyip yeni DS2019 formunu göndermesini rica ettim. Sağolsun kendisi de okulun international ofisi ile iletişime geçerek bana acil vize randevusu konusunda önerilerde bulundu. Bu bağlamda benim için yeniden kapsamlı bir davet mektubu hazırladı antetli kağıtta ve mail olarak ulaştırdı bana. Buna ilave olarak Amerikan Konsolosluğu adına bir acil vize randevusu talebine ilişkin bir dilekçe gönderdi yine antetli kağıtta kendi imzası ile. Belge içeriğinde çalışma konumun kritik olduğu, ülkesi adına olumlu etkileri olacağını gibi çeşitli kendince bir şeyler ekledi sağolsun. Pazartesi ya da salı günü biometrik fotoğraf çektirdikten sonra DS160 formunu doldurup acil vize randevusunda bulunacağım kısmetse. Bu aşamada international ofis ve Amerika'daki hocam da kendilerine başvurudan sonra haber vermemi ve okul adına konsolosluğa mail atacaklarını belirttiler. Bakalım halledebilecek miyiz randevu alma işini göreceğim önümüzdeki hafta.

Gelişmelerden haberdar edeceğim forumu. Umarım hepimiz istediğimiz tarihlerde planlarımız doğrultusunda gidebiliriz Amerika'ya.

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar tekrardan,

Vize randevusuna giderken okuldan verilen görevlendirme belgesini götürmemiz gerekiyor mu acaba bilgisi olan var mı? Kendi ülkemizdeki bürokrasiyi bir türlü aşamıyoruz, bir belge için haftalardır bekliyorum maalesef. İnşallah gerekmiyordur.

Teşekkür ederim.

Merhaba Hocam, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Umarım dilediğiniz gibi olur ve planladığınız tarihte gidebilirsiniz. Ben henüz DS2019 için başvurmadım, daha o aşamaya gelemedim ama sizin yolunuzu izlemek mantıklı geldi bana. Lütfen sonuçtan haberdar edin bizleri de.

- - - Güncellendi - - -

Hocam merhaba, bursu kazandıktan sonra bu şekilde farklı bir ülke ve farklı bir hoca ile çalışılabiliyor mu? Yani ülke ve hoca değiştirilebiliyor mu? Mümkünse eğer ben de değiştirmeyi düşünebilirim. Teşekkürler şimdiden. Umarım gönlünüzce olur her şey.

vyavuz

Öğrenci
Merhaba Hocam, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Umarım dilediğiniz gibi olur ve planladığınız tarihte gidebilirsiniz. Ben henüz DS2019 için başvurmadım, daha o aşamaya gelemedim ama sizin yolunuzu izlemek mantıklı geldi bana. Lütfen sonuçtan haberdar edin bizleri de.

- - - Güncellendi - - -

Hocam merhaba, bursu kazandıktan sonra bu şekilde farklı bir ülke ve farklı bir hoca ile çalışılabiliyor mu? Yani ülke ve hoca değiştirilebiliyor mu? Mümkünse eğer ben de değiştirmeyi düşünebilirim. Teşekkürler şimdiden. Umarım gönlünüzce olur her şey.

Hocam özelden yazmıştınız, oradan cevap verdim size.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Benim DS-2019 formum bir iki gün içinde elime ulaşacak. Texas'ın eğitim koordinatörlüğünden bir yetkili vize işlemlerinin eylülden önce normale döneceğini düşündüğünü belirtti. Umarım öyle olur.

Nznykt

Öğrenci
Merhaba, bu dönem ben de 2214a bursuna başvurmayı düşünüyorum. kabul mektubunu hallettim. şimdi araştırma önerisi yazmaya başlıyorum. ama elimde hiç örnek yok, çok araştırdım nette de bulamadım daha önce bu bursu kullanan arkadaşlar örnek olarak bana kendi araştırma önerilerini atabilirse çok memnun olurum.

Fatma Sağır

Öğrenci

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar hocam,

Tübitak'tan çalışma konusu değişmeyecek şekilde ülke ve/veya hoca değişikliği yapılabileceğini öğrendim. Tübitak burs komisyonu her ayın 3. haftası toplanıyormuş kararlar da 4. haftası sonuçlanıyormuş. Dolayısı ile geçerli mazereti belirtir dilekçe ve evraklar ile başvuru yapıp değişiklik talep etmenin mümkün olduğu cevabını aldım. Komisyon kararı sonrası da değişiklik talebi sonuca bağlanıyor. COVİD yüzünden öğrenci kaynaklı olmayan mazeretlerden dolayı değişiklik taleplerinin kabul edileceğine dair ümitvarım.

Kolaylıklar dilerim.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Hocalarım merhabalar,

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar tekrardan,

Teşekkür ederim.

Hocam merhaba,

Vize başvurusu yapabildiniz mi? Sizin durumunuza göre ben de başvuru yapacağım, normal koşullarda vize almak imkânsız.

Ucrub22

Öğrenci
Merhaba
Öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Benim de bir sorum olacaktı:
1) Green card almak üzereyim ve Türkiye’de çalışıyorum şu anda. TÜBİTAK doktora sonrası araştırma bursuna başvuracağım. Normal şartlarda J1 vizesi almam gerekiyormuş.
greencardı kullanıp Tübitaktan da burs alıp J1 gerek kalmadan Amerika’ya gidebilir miyim?TÜBİTAK normal şartlarda J1 vizesi ile gidişe izin verirken göçmen vizesi ile gitme konusunda sorun çıkartır mı ? TÜBİTAK’ın başvuru koşulları için Web sitesine baktığımda TC vatandaşı ve yurt dışında çalışmıyor olmak yeterli görünüyor.
2) Bursu başlatmak için sisteme yüklememiz gereken evraklarda vize ile ilgili birşey yükleniyor mu?

İdeal1

Öğrenci
Merhabalar hocam,

Tübitak'tan çalışma konusu değişmeyecek şekilde ülke ve/veya hoca değişikliği yapılabileceğini öğrendim. Tübitak burs komisyonu her ayın 3. haftası toplanıyormuş kararlar da 4. haftası sonuçlanıyormuş. Dolayısı ile geçerli mazereti belirtir dilekçe ve evraklar ile başvuru yapıp değişiklik talep etmenin mümkün olduğu cevabını aldım. Komisyon kararı sonrası da değişiklik talebi sonuca bağlanıyor. COVİD yüzünden öğrenci kaynaklı olmayan mazeretlerden dolayı değişiklik taleplerinin kabul edileceğine dair ümitvarım.

Kolaylıklar dilerim.

Çok teşekkürler bilgi için Hocam. Tabi öncelikle yeni bir kabul almak gerekiyor bu süreçte. Nasıl bir döneme denk geldik :(

Sleipnirr

Öğrenci
Hocam anladığım kadarıyla niyetiniz pek iyi değil. Siz yeşil kartla gidip geri dönmeyeceksiniz ve hazır gidiyorken biraz hazır para bulayım ve borcumu kefillere ödeteyim diyorsunuz. Yanlış anladıysam kusura bakmayın ama mesajınızı yabancı biri okuyunca öyle anlaşılıyor.

Öncelikle bursu başlatırken vizeyle ilgili bir evrak istemiyorlar. Sadece kefalet senedi ve başlatma dilekçesi istiyorlar. Ancak paranın tamamını da vermiyorlar. Aylık olarak yatırıyorlar. İlk ayı gitmeden alabilirsiniz ama 2. ayı almak için oradaki danışmanınızın başlama dilekçesi gerekiyor sanırım.

Şöyle bir nokta da var, gideceğiniz üniversite mutlaka J1 vizesi isteyecektir. Yoksa orda herhangi bir üniversitede burslu olarak çalışma imkanınız yok. Ayrıca siz bursa başvurup çıkana kadar sizin yeşil kart süreciniz muhtemelen tamamlanmış olur ve size göçmen olmayan bir vize vermezler.