Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

orta123

Öğrenci
Herkese merhaba. Net bir cevap almak adına tekrar yazıyorum:(. Karmate hocam sağolsun yanıt verdi. Ancak bugün daha önce başvuran bir arkadaşım ön incelemede sistemdeki onay belgesine de bakıldığını söyledi. Kafam karıştı açıkçası. Tübitak' ın sayfasında ön incelemede "başvuru belgeleri kontrol edilmektedir" yazıyor. (Aşağıdaki ifade yer alıyor TÜBİTAK'ta)
TÜBİTAK' ta "Ön inceleme aşamasında başvuru belgeleri kontrol edilmektedir. Başvuru süresi içinde yapılmayan, başvuru koşullarından herhangi birini sağlamayan, belgeleri eksik olan veya istenilen formatta olmayan, faks/elektronik posta ile yapılan başvurular bilimsel değerlendirmeye tabi tutulmadan iade edilir." ibaresi yer almaktadır.
Ön incelemedeki başvuru belgeleri sisteme yüklediğimiz öneri, dil, davet ve enstitüden alınan evraklar mı?
Sorumun cevabını bilen birileri varsa ve yanıtlarsa çok sevinirim.

orta123

Öğrenci
Herkese merhaba. Net bir cevap almak adına tekrar yazıyorum. Karmate hocam sağolsun yanıt verdi. Ancak bugün daha önce başvuran bir arkadaşım ön incelemede sistemdeki onay belgesine de bakıldığını söyledi. Kafam karıştı açıkçası. Tübitak' ın sayfasında ön incelemede "başvuru belgeleri kontrol edilmektedir" yazıyor. (Aşağıdaki ifade yer alıyor TÜBİTAK'ta)
TÜBİTAK' ta "Ön inceleme aşamasında başvuru belgeleri kontrol edilmektedir. Başvuru süresi içinde yapılmayan, başvuru koşullarından herhangi birini sağlamayan, belgeleri eksik olan veya istenilen formatta olmayan, faks/elektronik posta ile yapılan başvurular bilimsel değerlendirmeye tabi tutulmadan iade edilir." ibaresi yer almaktadır.
Ön incelemedeki başvuru belgeleri sisteme yüklediğimiz öneri, dil, davet ve enstitüden alınan evraklar mı?
Umarım geçmiş ve güncel dönemde başvuranlardan birileri görür mesajımı...

Masiva

Öğrenci
Herkese merhaba. Net bir cevap almak adına tekrar yazıyorum. Karmate hocam sağolsun yanıt verdi. Ancak bugün daha önce başvuran bir arkadaşım ön incelemede sistemdeki onay belgesine de bakıldığını söyledi. Kafam karıştı açıkçası. Tübitak' ın sayfasında ön incelemede "başvuru belgeleri kontrol edilmektedir" yazıyor. (Aşağıdaki ifade yer alıyor TÜBİTAK'ta)
Umarım geçmiş ve güncel dönemde başvuranlardan birileri görür mesajımı...

Hocam merhaba, burada bahsi geçen durumun anlamını açıklayayım önce ben size. Ön değerlendirme sizin öneriniz(araştırma metniniz) panelistlere (zannediyorum 5 ya da 7 kadar alan uzmanı hakem) gitmeden önce teknik açıdan eleniyor mu ona bakmak için.Yani en baştan bir evrağı eksik ya da formata uymuyorsa boştan yere hakem süreci vs uğraşmamak için. Onay belgesini de sormuşsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam biz onu başvuru formu diye aldık altta imza vs olan, ondan bahsediyorsanız o öyle kenarda duruyor henüz bir şey yapmadık, ben geçen dönem bursu kazandım fakat bu virüs durumları nedeniyle başlatamadık, uygun bir zaman bekliyoruz. O belgede tüm verileriniz özet gibi var. O sebeple oradan kontrol ediliyor olabilir. Mesela belli bir süresi olan dil puanı için 10 sene önceki dil puanınızı girdiniz, direkt eliyorlar diye biliyorum çünkü şartı sağlamıyor oluyorsunuz. Daha diğer belgelere bakmaya bilimsel değerlendirmeye ihtiyaç kalmıyor. Diyelim ki ön elemeden geçemediniz, sebebini öğrendiniz misal bir önemli bilgi tarafınızdan sehven yanlış yazılmış olsun, bir itiraz bir evrak yenileme yolu açıktır bence o kadar katı değil süreç. Tubitağı bu anlamda (kendi yaşadığım birçok tecrübeden hareketle) anlayışlı ve şahıs lehine buluyorum. Ama şeklen kelime gramer hataları gibi beyanlarınız olmuş onların problem olacağını hiç sanmıyorum. İçiniz rahat olsun.
Umarım gönlünüzce olur sonuçlar, başarılar...

Edit: Bu arada bir önceki mesajınıza odaklanmışım yanıt verirken ama dolaylı yoldan bu mesaja da cevap vermiş oldum bence :) ama yine de edit olarak yazayım dedim. Ön incelemede sistemdeki dil, enstitü,vb tüm belgelerin kontrolü (var mı yok mu yüklenmiş mi, belirlenen tarihlere formata uyuyorlar mı gibi) ve öneri belgesi ise içerik olarak değil format olarak (başlıklar istenen bilgiler var mı gibi) inceleniyor.

Son düzenleme:

Masiva

Öğrenci
Masiva hocam çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Rica ederim :encouragement:

Arkadaşlar ben de 2019 kazananlarına sorayım. 10 haziranda yurtdışı yasakları kalkıyor sanırım uçak satışları başlamış gözüküyor. Sizler Tubitak ile görüştünüz mü yakın zamanda? Gidişin önü açılacak gibi mi? Planlamalarınız nasıl? Gidilecek ülkenin durumu da etken elbet ama görünen o ki bir şekilde ekonomik endişelerden hemen hemen ülkeler normalleşme yoluna gidiyor. Birbirimzi haberdar etmek güzel olabilir..
herkese iyi bayramlar!

karmate

Öğrenci

Arkadaşlar ben de 2019 kazananlarına sorayım. 10 haziranda yurtdışı yasakları kalkıyor sanırım uçak satışları başlamış gözüküyor. Sizler Tubitak ile görüştünüz mü yakın zamanda? Gidişin önü açılacak gibi mi? Planlamalarınız nasıl? Gidilecek ülkenin durumu da etken elbet ama görünen o ki bir şekilde ekonomik endişelerden hemen hemen ülkeler normalleşme yoluna gidiyor. Birbirimzi haberdar etmek güzel olabilir..
herkese iyi bayramlar!

ben hocam eylül ayına bırakmak istiyorum gidişimi önümüzü daha rahat görmek için. siz hemen gitmeyi mi düşünüyorsunuz?

oysim

Öğrenci

herkese iyi bayramlar!

Hocam ben Eylül'de en erken gitmeyi düşünüyorum, tabii o da 2. bir dalga olmazsa, Tübitak ile görüşmedim fakat ABD'deki üniversite hala covid sebebiyle visiting student başvurusu bile almıyor, hayırlısı diyoruz artık...

krnsy

Öğrenci
Arkadaşlar selamlar,
2214-A proje değerlendirmelerinde projelerimiz kaç hakeme/paneliste gönderiliyor? Bu konuda bilginiz var mıdır?
Çok teşekkür ederim.

orta123

Öğrenci
Herkese sağlıklı günler
En son alınan Amerika vize kısıtlamaları kararına J1 research scholar dahil mi bilgisi olan var mı ?

Hocam merhaba. Ben bu dönem başvurdum (sonuçların açıklanmasını bekliyorum). ABD'deki üniversite 1 ay kadar önce bana vize başvurusu konusunda hiçbir işlem yapamadıklarını iletti.Süreç ne zaman düzelir bilmiyoruz gibi bir şey de belirtmişlerdi. Siz başvurup kabul mu aldınız yoksa sonuçları mı bekliyorsunuz?

finduilas

Profesör
Herkese sağlıklı günler
En son alınan Amerika vize kısıtlamaları kararına J1 research scholar dahil mi bilgisi olan var mı ?
Aslinda bir kesinlik yok. Yapilan aciklamada "intern, trainee, au pair, work and travel, camp counselor" yaziyor ama yine de belli degil. Su an konsolosluklar da kapali oldugundan vize alinamiyor zaten. Konsolosluklar acildiginda durum netlesir.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

Fatma Sağır

Öğrenci
Yanıtınız için teşekkür ederim hocam. Bu arada ben de gideceğim okula mail attım, research scholarların bu kısıtlamaya dahil olmadığını ve konsolosluklar açılınca işlem yapabileceğimi söylediler.

Aslinda bir kesinlik yok. Yapilan aciklamada "intern, trainee, au pair, work and travel, camp counselor" yaziyor ama yine de belli degil. Su an konsolosluklar da kapali oldugundan vize alinamiyor zaten. Konsolosluklar acildiginda durum netlesir.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

- - - Güncellendi - - -

Hocam merhaba. Ben bu dönem başvurdum (sonuçların açıklanmasını bekliyorum). ABD'deki üniversite 1 ay kadar önce bana vize başvurusu konusunda hiçbir işlem yapamadıklarını iletti.Süreç ne zaman düzelir bilmiyoruz gibi bir şey de belirtmişlerdi. Siz başvurup kabul mu aldınız yoksa sonuçları mı bekliyorsunuz?
Teşekkür ederim yanıtınız için . Kabul aldım vize işlemleri için beklemedeyim.

karmate

Öğrenci
son gelen maile göre burslarmızı son başlatma tarihimiz 17 eylül 2021'e ötelenmiş. ben ciddi sıkıntı yaşıyorum yurtdışına çıkmakta. pandemi süreci kötüleşirse bursu başlatamayabilirim diye korkuyordum. ek süre verilmesi benim için çok iyi oldu. sizde durum nasıl?

Derya01

Öğrenci
Herkese merhaba,
2214 kapsamında Eylül ayında yurtdışına gitmeyi planlıyorum. Gerekli 2 kefilden birini buldum ama diğerini hala aramaktayım. Karşılıklı kefil olmayı değerlendirebileceğimiz biri olursa bana özelden yazarsa sevinirim.
Herkese kolaylıklar dilerim.

İzmir45

Öğrenci
Hocalarım herkese merhabalar,

Umarım herkesin sağlığı güzeldir ve işleri yolunda gidebiliyordur :). J1 vize başvurusuna yönelik büyük bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Bizler J1 vizesine 'research scholar' statüsünde başvuru yapıyoruz. Yani bizim başvurduğumuz statü yasaklı vizeler arasında yer almıyor. Diğer önemli bir konu ise konsolosluklar yasaklı olmayan vize başvuruları için açık durumda. Geçen hafta vizemi aldım, onaylandı. O yüzden özellikle acelesi olan hocalarım hemen vize başvurusunda bulunun konsolosluklar açık.

İyi çalışmalar dilerim.

finduilas

Profesör
Hocalarım herkese merhabalar,

Umarım herkesin sağlığı güzeldir ve işleri yolunda gidebiliyordur :). J1 vize başvurusuna yönelik büyük bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Bizler J1 vizesine 'research scholar' statüsünde başvuru yapıyoruz. Yani bizim başvurduğumuz statü yasaklı vizeler arasında yer almıyor. Diğer önemli bir konu ise konsolosluklar yasaklı olmayan vize başvuruları için açık durumda. Geçen hafta vizemi aldım, onaylandı. O yüzden özellikle acelesi olan hocalarım hemen vize başvurusunda bulunun konsolosluklar açık.

İyi çalışmalar dilerim.

Hocam vizeyle ilgili mesajlar haziranda atildi, o zaman bu durum gecerliydi. Su an dediginiz gibi konsolosluklar acik. Bir yanlis anlasilma yok o yuzden.

aksoynese

Öğrenci
Merhaba, ben J1 vizesine başvurmak istiyorum, henüz DS 160 formuna sahip değilim. Bana vize başvurularının Ekim ayına kadar kapalı olduğu söylendi. Siz daha önceden mi başvuru yapmıştınız ve başvurunuz ne kadar sürede sonuçlandı?
İyi çalışmalar dilerim.