Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

karmate

Öğrenci
Merhabalar, 2214-A'ya 2019 1.dönem başvuracaklar burada birbirimize destek olabiliriz sanırım. Ben heyecanla başvuruların açılmasını bekliyorum.

A

Akademik Forum8

Guest
Arkadaşlar merhaba. 12 aylık burs kazandım ve İngiltere'ye gideceğim. Fakat merak ettiğim bir iki konu var. Konuya vakıf olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok makbule geçer:
1. Hangi vize türüne başvuru yapmam gerekiyor?
2. Eşimi ve bir yaşındaki bebeğimi de yanımda İngiltere'ye götürmeyi planlıyorum. Onların vize işlemlerini nasıl halledebilirim?

Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Filiz Erçelik

Öğrenci
Hocalarım merhaba. Hali hazırda 2211-C bursiyeriyim. Bu kapsamda yurtdışına gitmeyi düşünüyorum. Çağrıyı, ilgili metinleri defalarca okudum ama 2214-a’nın geri ödemesi ya da mecburi hizmeti var mı emin olamadım. Bilginiz var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

karmate

Öğrenci
Hocalarım merhaba. Hali hazırda 2211-C bursiyeriyim. Bu kapsamda yurtdışına gitmeyi düşünüyorum. Çağrıyı, ilgili metinleri defalarca okudum ama 2214-a’nın geri ödemesi ya da mecburi hizmeti var mı emin olamadım. Bilginiz var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tam olarak emin değilim ama 2214a yı başlatabilmek için kefil isteniyor, sanırım bazı durumlarda geri ödeme talep ediliyor. Mecburi hizmet olacağını düşünmüyorum. ona dair herhangi bir şey de görmedim.

- - - Güncellendi - - -

temmuz 10'da başvuruların başlayacağı resmi olarak tübitak tarafından da duyuruldu:
http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru...amlari-2019-yili-1-donem-basvurulari-aciliyor

Filiz Erçelik

Öğrenci
tam olarak emin değilim ama 2214a yı başlatabilmek için kefil isteniyor, sanırım bazı durumlarda geri ödeme talep ediliyor. Mecburi hizmet olacağını düşünmüyorum. ona dair herhangi bir şey de görmedim.

- - - Güncellendi - - -

temmuz 10'da başvuruların başlayacağı resmi olarak tübitak tarafından da duyuruldu:
http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru...amlari-2019-yili-1-donem-basvurulari-aciliyor

Maalesef Tübitak kefilsiz iş yapmıyor :) Ama sanırım geri ödeme kuralların ihlal edildiği durumlarda ortaya çıkıyor. Teşekkür ederim hocam cevabınız için.

Filiz Erçelik

Öğrenci
Nihayet başvurular başladı. buradan birbirimize destek olabiliriz.

Hocam ilanı okuduysanız fark etmişsinizdir mecburi hizmet ile ilgili birkaç madde yazıyor. Geçen senelerde nasıldı bilemiyorum ama geri döndükten sonra 1 yıl içinde işe başlamamızı istiyorlar. Nedir ne değildir diye mail atıp sormayı düşünüyorum. Siz de bir bilgi alırsanız buradan paylaşırsanız çok sevinirim.

morningglory

Öğrenci
Herkese başvuru süresinde başarılar dilerim.

Bahsettiğiniz konu dikkatimi çekmemişti. Teşekkürler. Eğer birşeyler öğrenirsek paylaşabilirsek çok sevinirim.

karmate

Öğrenci
Hocam ilanı okuduysanız fark etmişsinizdir mecburi hizmet ile ilgili birkaç madde yazıyor. Geçen senelerde nasıldı bilemiyorum ama geri döndükten sonra 1 yıl içinde işe başlamamızı istiyorlar. Nedir ne değildir diye mail atıp sormayı düşünüyorum. Siz de bir bilgi alırsanız buradan paylaşırsanız çok sevinirim.

"Bu program kapsamında desteklenen bursiyerlerin mecburi hizmet süresi, TÜBİTAK’tan aldığı burs süresi kadardır. Bursiyer destek süresinin bitiş tarihinden itibaren en geç 12 ay içinde Türkiye’de herhangi bir kurumda iş akdi ile çalışacağı bir işe başlamakla ve başladığı tarihi BİDEB’e yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür."

burası gayet açık heralde hocam, ben de diğer ilanlarda buna benzer bir şey gördüğümü hatırlamıyorum. ama görünen o ki mecburi hizmet istiyorlar. bu durum benim için bir dezavantaj oluşturmuyor, umarım sizin için de öyledir.

Filiz Erçelik

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Günler sonra mailime cevap geldi.

"2214/A programı kapsamında mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamakta olup doktora bitirme yükümlülüğü bulunmaktadır. Geri ödeme durumu çağrı metninde ve kefalet senedinde belirtilen yükümlülükler yerine getirilmediği taktirde ortaya çıkmaktadır. "

desky

Öğrenci
arkadaşlar herkese kolay gelsin. elinizde örnek araştırma önerisi varsa paylaşmanız mümkün müdür? malum olduğu üzere önceki senelerdeki araştırma önerisi formu değişti. bazı yenilikler var.

karmate

Öğrenci
herkese merhaba, başvurunun bitmesine az bir süre kaldı. davet mektubunu alabildiniz mi? benim size danışmak istediğim davet mektubunda hangi pozisyonda davet edildiğiniz ile ilgili. ben sosyal bilimciyim ve alan araştırması yapacağım. üniversite ile pek bir işim yok. ne pozisyonu yazmalı acaba davet mektubunda

Masiva

Öğrenci
arkadaşlar merhaba,
Ben de bu sefer çağrı metninde danışman mektubunu göremedim. Herhangi bir yerde Türkiye'deki danışmanımızla ilgili yazılacak değinilecek yorumu alınacak bir kısım var mı ? Önceki başvurularda hep istenmiş.

Son düzenleme:

Road Runner

Öğrenci
Merhaba
Ben biraz geç kaldım sanırım bu proje için, yeni farkettim çünkü yetişemem herhalde önerimi vermiştim aslında ama... aklıma takılan birkaç soru var. Başvurabilmek için bir üniversiteden davet mektubu almış olmak mı gerekiyor? ve davet mektubunu alıp, karşı kurumla ayarladıktan sonra burs çıkmazsa peki?
Bir de ''Sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerli olmak üzere YDS ve YÖKDİL sınavlarından en az 60 puan, sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerli olmak üzere TOEFL-IBT sınavından en az 72 puan veya bu puanlara eşdeğerliği YÖK tarafından kabul edilen sınavlarda alınan puanlar'' bu ibarede veya dememiş hem yds hem toefle istiyor gibi anladım ben doğru mudur?

Filiz Erçelik

Öğrenci
Merhaba
Ben biraz geç kaldım sanırım bu proje için, yeni farkettim çünkü yetişemem herhalde önerimi vermiştim aslında ama... aklıma takılan birkaç soru var. Başvurabilmek için bir üniversiteden davet mektubu almış olmak mı gerekiyor? ve davet mektubunu alıp, karşı kurumla ayarladıktan sonra burs çıkmazsa peki?
Bir de ''Sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerli olmak üzere YDS ve YÖKDİL sınavlarından en az 60 puan, sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerli olmak üzere TOEFL-IBT sınavından en az 72 puan veya bu puanlara eşdeğerliği YÖK tarafından kabul edilen sınavlarda alınan puanlar'' bu ibarede veya dememiş hem yds hem toefle istiyor gibi anladım ben doğru mudur?

Sanırım bununla ilgili bir paylaşım yapılmıştı. Bu sınavlardan herhangi birinden ilgili puanı istiyorlarmış.

Benim sormak istediğim doktora yeterlik belgesi ile ilgili. Enstitü ne yazacağını anlamadı, tübitak mailime cevap vermiyor. Bununla ilgili elinde örnek olan varsa paylaşabilir mi?

karmate

Öğrenci
Merhaba
davet aldığınız yere bunun bir başvuru olduğunu iletirseniz sorun olmayacaktır.
ben şartlardan şunu anlıyorum: son 5 yıl içerisinde yds veya eşdeğer bir sınavdan 60 üzeri puan almak. bu şartı sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.