Estonya e Vatandaşlık Nedir, Nasıl Alınır?

Engin Editor
Engin Editor 30.06.2022
Güncellendi 30/06/2022
Estonya e vatandaşlık nedir, nasıl alınır 2022
Estonya e vatandaşlık nedir, nasıl alınır 2022

Günümüzde küreselleşmenin etkisi dalga dalga büyürken, dijital sektör de buna dahil tüm dünya uluslararası ticaretle iç içe bir duruma geldi. Ülkeler arası para transferi yapmak, yurtdışından bir mal almak veya mal satmak gibi birçok şey günümüzde 7’den 70’e herkesin kolayca gerçekleştirdiği bir vaziyettedir.

- Reklam -

İşte tam bu noktada ticari hedeflerini büyütmek bilhassa Avrupa pazarına açılmak isteyen girişimciler için Estonya e Vatandaşlık hakkı müthiş ayrıcalıklar sunuyor! Estonya’dan dijital vatandaşlık alarak çok kolay bir şekilde şirket kurabilir ve yatırımlarınızı büyütebilirsiniz. İşte tüm detaylar…

estonya e vatandaşlık ne demek?

Estonya E Vatandaşlık Nedir?

Estonya devleti 2014 yılında dünyaya açılmak isteyen girişimcileri destelemek amacıyla online şekilde başvurulan ve çok kolay alınabilen bir vatandaşlık hakkı çıkarmıştır. Ancak bu yenilik çıktığı günden beri Estonya vatandaşlığı ile karıştırılmaktadır. Estonya vatandaşlık başvurusu ile e Estonya başvurusu birbirinden tamamen farklı kavramlardır.

Estonya e-devlet kavramı ne demek?

Estonya e devlet kavramı, Estonya devletinin dijital dönüşüm projelerinden birisi olarak hizmete girmiştir. Dünyanın farklı yerlerindeki diğer ülke vatandaşlarına dijital alanlar başta olmak üzere, e-ticaret, yazılım vb. sektörlerde çalışmak, Avrupa piyasasına girmek isteyenler için verilen bir sanal vatandaşlık hakkıdır.

- Reklam -

Ayrıca ilginizi çekeceğini düşündüğüm İsviçre İş İmkanları – 2022 İsviçre İşçi Alımı ve Maaşları yazısını sizler için bu kısma ekliyorum.

Estonya e Vatandaşlık Oturum İzni Sunar Mı?

Estonya e vatandaşlık hakkına sahip olduğunuz zaman oturma izniniz yer almaz. Hatta bununla beraber ülkeye girme hakkı da elde edemezsiniz. Estonya’ya turizm ve ticari faaliyetleriniz için seyahet etmek isterseniz Estonya Büyükelçiliğinden Schengen Vizesi almanız gerekmekte.

Bununla beraber Estonya’da oturum izni ve yaşama hakkı elde etmek için vizeyle beraber oturum izni evraklarını tamamlayıp gerekli prosedüre göre işlemleri yürütmelisiniz. Yani kısacası e Estonya vatandaşlığı size sadece sanal ortamda bir vatandaşlık hakkı tanıyor ve sanal dünyada işlemlerinizi yapmanıza fayda sağlıyor.

- Reklam -
estonya e vatandaşlık avantajları

Estonya E Vatandaşlık Avantajları

Eğer ki freelance olarak dijital alanlarda hizmet veriyorsanız; diyelim ki remote çalışma sistemiyle yazılım hizmeti veriyor, grafik-tasarım veya editörlük yapıyorsunuz. Hatta Amazon, Alibaba gibi dünyanın büyük online alışveriş platformlarında satış yapıyorsunuz. Bu durumda paranızı Türkiye’de bir hesaba aktarmanız gerekecek.

Fakat Paypal ödeme sistemi ülkemizde yasak olduğu için bu sistemle çalışan bir iş sisteminde sizin için para transferleri büyük sıkıntılar doğuracaktır. Bu durumda da Dijital Estonya Kimlik Kartı sayesinde çok basit birkaç işlem ile şirketinizi kurarak bankacılık işlemerinizi yürütebilirsiniz.

Estonya’dan e-vatandaşlık almanın avantajlarından birisi de resmi işlemlerin çok kolay bir şekilde yürütülmesi ve birkaç gün içinde şirketinizi açacacak kadar az bürokrasi işlemi yer almaktadır. Bütün işlemleri online şekilde yürütüp şirket kurulum beyannamelerini de dijital ID ile imzalayarak tamamlayabilirsiniz.

- Reklam -

Eğer ki yurtdışında çalışma hayalin varsa Almanya İş Bulma Siteleri Nelerdir? yazısı sizler için kaçırılmaz bir fırsat! TIKLA, ÖĞREN!

Ticaret Haricinde Estonya e Vatandaşlık Ne İşe Yarar

Açıkçası ticari faaliyet yürütmeyecekseniz hatta PayPal gibi bir ödeme sistemiyle gelir sağlamaycaksanız E Estonya vatandaşlık başvurusu yapmanıza gerek yok. Eğer ki e-vatandaşlık aldıktan sonra Estonya’da şirket açıp para transferlerinizi bu şirket üzerinden yapacaksınız mantıklı bir girişimdir. Haricinde ekstra bir avantaj içermemektedir.

- Reklam -
estonya e vatandaşık başvurusu, 2022 nasıl alınır

Estonya E Vatandaşlık Başvurusu

Estonya e vatandaşlık başvurusu işlemleri birkaç gün içerisinde halledilip en geç birkaç ay içersinde de sonuç alabilieceğiniz prosedürler içermektedir. En kısa süreyle başvurunuz bir günde halledip bir içinde de sonuç alabilirsiniz. E Estonya Vatandaşlığı nasıl alınır diyenler için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıraladım;

  • T.C. Kimlik Kartınız (yeni kimlik olması gerekli),
  • T.C. Pasaportunuz (geçerli olması gerekli),
  • Estonya E-Vatandaşlık Başvuru Formu,
  • Neden başvurduğunuza dair bir yazılı metin,

Estonya E-Vatandaşlık Başvuru Linki İçin TIKLAYIN!

Başvuru linki üzerinden bilgileriniz doldurduktan sonra belirlenmiş tutarı yatırarak işlemi tamamlamalısınız. İşlem sonucu mail adresinize gönderileceği için e-posta adresiniz ve telefon numaranızı doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

- Reklam -

Eğer yurtdışında öğrenci iseniz Öğrenci Vizesiyle Çalışma İzni Veren Ülkeler yazısı mutlaka ilginizi çekecektir!

Estonya Vatandaşlık Ücreti 2022

Estonya e vatandaşlığı başvurusunda sizden istenilen 2022 güncel ücreti 100-120 Euro aralığında olmaktadır. Kimlik kartı vergisi adı altında istenilen tutarı Visa ve Mastercard gibi kredi/banka kartınızdan online şekilde ödeyebilirsiniz.

e Estonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Yukarıda belirttiğim başvuru adımlarını ve belgelerini tamamladıktan sonra 30 gün içerisinde (ortlama) size bir sonuç cevabı gelecektir. Sonucun olumlu olması takdirinde Ankara Estonya Büyükelçiliğine giderek Estonya e vatandaşlık kartınızı şahsen teslim alabilirsiniz.

- Reklam -

İşlem sırasında sizin adınıza herhangi birisi görüşme sağlayamaz ve teslim alamaz. Türkiye’nin hiçbir noktasına da posta gönderimi sağlanmamaktadır. Ayrıca unutulmamalıdır ki dijital vatandaşlık da olsa bu işlem son derece ciddi bir durum olması nedeniyle 8 haftaya varan inceleme işlemleri sürebilir.

Estonya Büyükelçiliğine gittiğiniz zaman ise ilgili belgeleri teslim almakla birlikte parmak izi kaydınızı da vermenizi isteyeceklerdir.

Amerika’da yaşamak ve çalışmak mı istiyorsun? Amerika İş İmkanları yazısı sizler için kaçırılmaz bir fırsat olabilir. Tek yapmanız gereken linke tıklamak!

- Reklam -
estonia e residency kit – estonya e vatandaşlık kart kiti

E-Vatandaşlık Kart Kiti Nasıl Kullanılır?

Tüm işlemler bittiğinde size Ankara Estonya Büyükelçiliğinde bir zarf içerisinde çipli kimlik kartı ve bir adet USB Kart okuyucu teslim edilecektir. Bunun yanında verilen PIN kodunun yer aldığı belgeyi de mutlaka korumanız gerekmektedir. Size verilen bu kart teslim alındıktan 1 gün sonra aktif hale gelmektedir.

Kartı kullanmak için ID Kart Software programını bilgisayarınıza indirip kurulumunu tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra kartınızı yerleştirdiğiniz USB Kartı bilgisayara takıp Estonya e devlet sistemine giriş yapmalısınız. Eğer ki sisteme giriş yaptıysanız artık Estonya e-vatandaşı oldunuz demektir.

e Estonya Kartı ile Şirket Kurulumu Nasıl Yapılır?

E Estonya vatandaşlık kartınız ile şirket kurmak için bir adres belirtmeniz ve irtibat kişisi bildirmeniz gereklidir. Fakat oraya ghiç gitmeseniz dahi size bu hizmeti sunan servis sağlayıcıları aylık 30-120 Euro arasında bir ödeme ile size adres ve irtibat kişisi atamaktadır.

- Reklam -

Daha sonrasında bankaya yatıracağınız 190 Euroluk bir kayıt parası ile Estonya’da resmi olarak bir şirket sahibi olmaktasınız. Bu işlemleri yaparken size hukuksal ve banka temsilciliği sunan firmalar arasında güvenilir ve köklü olan firmaları tercih etmelisiniz.

Şirketiniz kurulduktan sonra da e-fatura ve e-imza işlemleri sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun tüm resmi işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Estonya e Vatandaşlık Vergi Sisteminde Ne Gibi Artılar Sunar?

Estonya devleti vergi sistemi olan bir ülkedir, vergisiz bir şekilde ticari işlem yapmanız mümkün değildir. Fakat vu ülkenin girişimleri destelemek ve vatandaşlarının haklarını korumak adına çıkardığı yasalar neticesinde şirketteki paranızı doğru bir yatırım aracına dönüştürürseniz sizden vergi almıyor. Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse…

- Reklam -

Estonya e vatandaşlık vergi sisteminde tıpkı normal vatandaşlar gibi siz de tüm yasalardan eşit derecede hak sahibi ve sorumlusu olursunuz. Örneğin Estonya’da şirket kurulumunuzu gerçekleştirdiniz ve para kazanmaya başladınız, bu gelir üzerinden de şirket masraflarınızı ödediniz.

Daha sonrasında parayı içeride tuttunuz yani kendinize bir kar payı almadınız. Bu durumda Estonya devleti sizin şirketinize daha fazla yatırım yapmanız ve büyümeniz için herhangi bir vergi talep etmiyor.

- Reklam -

İş ve turizm amaçlı sık sık yurtdışına mı çıkıyorsun? Almanya Ev Kiralama Siteleri ve Kiralık Ev Tutma yazımıza göz atarak Almanya’daki konaklama ihtiyacını kolaylıkla giderirsin öğren!

Estonya’da Vergi Oranları

Yukarıda bahsettiğim şekilde kazandığınız parayı şirket hesabınızda tutararak büyüme hedeflediğiniz takdirde Estonya size vergi muafiyeti tanıyor. Fakat paranızın bir kısmını veya tamamını çekmeye karar verdiğiniz zaman vergiye tabi oluyorsunuz.

Estonya’da vergi oranları ise sektörel bazda veya ücretlerin ütopik olmaması durumunda %20 olarak belirlenmiştir. Yani 2000 Euro bir gelir çekmeye karar verdiğiniz zaman 400 Euro’sunu vergi ödeyerek alabilirsiniz.

- Reklam -

Estonya’dan Türkiye’ye Gelir Aktarımı

Estonya’dan çektiğiniz 2000 Euro paranın 1600’ü vergiden arındırılmış şekilde elinizde olduğu zaman parayı Türkiye’ye aktardığınızda bunu da Türkiye devletine beyan ediyorsunuz.

Bu para için karşısınıza bir gelir vergisi çıkmaktadır. Fakat ülkemizde her 3-4 senede bir yurtdışından sağlayanan gelirlere vergi affı çıkmaktadır.

E Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileri?

Estonya’nın attığı bu adımla beraber dünyanın birçok ülkesi de dijital göçmenlik veya dijital vatandaşlık kavramlarına yoğunlaşmıştır. Şuan e-vatandaşlık veren resmi olarak başka bir ülke bulunmamakla birlikte önümüzdeki yıllarda, Almanya, Portekiz, Hırvatistan, Norveç, İspanya, İzlanda, Çekya gibi ülkeler bu dijital dönüşüm projesinde yer almaya hazırlanıyor.

Ayrıca Estonya E-Oturum / E-Vatandaşlık alan bir Türk vatandaşının kimlik kartı başvurusu işlemleri ile e-kimlik alma sürecine ilişkin deneyimlerini aktardığı videoyu bu kısma sizler için ekliyorum.

Estonya E-Residency (E-oturum / E-vatandaşlık) ve AB’de şirket kurmak konulu örnek video 2022

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir