Yeni karar! Acil! Bu ne demek?

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar,

Ben 07.03.2017 tarihli kararın etkileyeceği iki grup olduğunu düşünüyorum. Birincisi, henüz akademik personel olmayıp lisansüstü öğrencisi olanlar, ikincisi "halen" (kararda yazıldığı üzere) personel olup, süreyi aşmış olanlar. Yök'ün kararını da böyle yorumlamak gerek diye düşünüyorum. Anladığım kadarı ile, Yök süre aşımlı öğrencileri kadroya almayacak ve "halen" kadroda olup da süreyi aşanları atacak. Bu iki durum dışında kalanları (örn. öğrenciliğinde süresi 2016 kararıyla sıfırlanan ve kasım ilanlarına atanan birini) etkilemeyecek. Kazanılmış haklara dokunan ve kararın alındığı tarihten geriye işlem yapılmasını gerektiren bir uygulama, hukuki süreçleri doğurur ki Yök'ün böyle şeyler peşinde koşacağını sanmam. Nitekim, kasım kadrolarını kazananlar teker teker atanıp, görevlerine başlıyorlar şu aralar. Böylesi bir karardan sonra, Yök sorunlu gördüğü kişiyi neden atasın? Ancak kararın aniden alınmış olması elbette bir gerginlik sebebidir. BunuN da (adaylar, halihazırdaki personel ve atanma durumundakiler ile henüz atanmış olanlar açısından) normal olduğunu görmek gerekir.
Dilerim herkes için en iyisi olur.

Saygılar,

Başvurup atama bekleyenler için kazanılmış hak, fakat usulune uygun süre uzatımı yapılıp bu esnada süreti aşmış halihazırdaki personel için kazanılmış hak değil? Allah aşkına idare hukukunu fazla değil şöyle göz ucuyla bir tarayın ve bu cümle ne kadar yanlış görün.
Baştan sona, her açıdan hukuksuz ve hakkaniyetsiz bir karar bu. Kesimlere ayırıp savunmayın lütfen.

F

fizikkk

Guest
tam 101. günümde aradılar ve atamamın yapılacağını söylediler. valla ben de ağzımı açmadım. o atama mecbur yapılacak ben üç aydır bekliyorum. Madem öyleydi boşuna bekletmeyeceklerdi.

Sizin adınıza sevindim. Umarım herkesin ataması yapılır. Hangi üniversiteye atandınız acaba? Benim üniversitem (ytü) atama yapılmayacak dedi.

portmanto

Öğrenci
merhabalar.

2012 yılında yüksek lisansa başladım. bir devlet kurumunda memur olarak çalışıyorum. iş yoğunluğum nedeniyle tezimi süresinde veremedim. şu an uzatmalı bir öğrenci olarak tez aşamasında çalışmalarıma devam ediyorum.

aralık 2016'da mehmet akif ersoy üniversitesinin açtığı kadroya başvurdum ve ocak 2017'de de söz konusu kadro için yapılan sınavı kazandım.

kurumum üniversiteye naklen geçiş yapabilmem için muvafakat vermedi. ben de istifa sürecimi başlattım ancak OHAL nedeniyle hemen istifa edemiyorum, başka bir deyişle OHAL olduğu için yerime personel gelip başlamadıkça görevimi bırakamıyorum. üniversite de sağ olsun belli bir süreliğine kadromu bekleteceğini söyledi.

yök'ün uzatmalı öğrenciler akademik kadrolara başvuramaz kararı beni etkiliyor mu diye üniversiteyi aradım. sizi etkilemiyor cevabı aldım ancak malumunuz her şey sürekli değiştiğinden kimseye güvenemiyorum. istifa edip üniversiteye başvurduğumda, üniversite hakkımda açıktan atama süreci başlatacağından, siz uzatmalı öğrenci olduğunuzdan atamanız yapılmayacaktır gibi bir şeyle karşılaşmaktan çekiniyorum. yani düşününce hem memurluktan istifa ediyorum ve işssiz kalıyorum hem de yök kararı nedeniyle atamamın yapılamayacağı tarafıma söyleniyor ve tam olarak ortada kalıyorum. benim için tam bir felaket olur böyle bir durum.

eminim gerek benim durumumda olanlar, gerekse güvenlik soruşturması bekleyenler vardır. yök konuyla ilgili hiçbir detaylı açıklama yapmadı bildiğim kadarıyla. yarın yök'e gidip bu konuyu soracağım. edineceğim bilgileri sizlerle de paylaşırım.

bu konuda bilgi sahibi olanlar lütfen bildiklerini paylaşsınlar. mantıken/hukuken yök bu kararı almadan önce uzatmalı öğrenci olarak kadrolara başvurup kazananların söz konusu karardan etkilenmemesi gerekiyor. ama kime nasıl güveneceğiz ortada hiçbir detaylı açıklama yok...

yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. hepimize sabırlar diliyorum.

A

Akademik Forum

Guest
merhabalar.

2012 yılında yüksek lisansa başladım. bir devlet kurumunda memur olarak çalışıyorum. iş yoğunluğum nedeniyle tezimi süresinde veremedim. şu an uzatmalı bir öğrenci olarak tez aşamasında çalışmalarıma devam ediyorum.

aralık 2016'da mehmet akif ersoy üniversitesinin açtığı kadroya başvurdum ve ocak 2017'de de söz konusu kadro için yapılan sınavı kazandım.

kurumum üniversiteye naklen geçiş yapabilmem için muvafakat vermedi. ben de istifa sürecimi başlattım ancak OHAL nedeniyle hemen istifa edemiyorum, başka bir deyişle OHAL olduğu için yerime personel gelip başlamadıkça görevimi bırakamıyorum. üniversite de sağ olsun belli bir süreliğine kadromu bekleteceğini söyledi.

yök'ün uzatmalı öğrenciler akademik kadrolara başvuramaz kararı beni etkiliyor mu diye üniversiteyi aradım. sizi etkilemiyor cevabı aldım ancak malumunuz her şey sürekli değiştiğinden kimseye güvenemiyorum. istifa edip üniversiteye başvurduğumda, üniversite hakkımda açıktan atama süreci başlatacağından, siz uzatmalı öğrenci olduğunuzdan atamanız yapılmayacaktır gibi bir şeyle karşılaşmaktan çekiniyorum. yani düşününce hem memurluktan istifa ediyorum ve işssiz kalıyorum hem de yök kararı nedeniyle atamamın yapılamayacağı tarafıma söyleniyor ve tam olarak ortada kalıyorum. benim için tam bir felaket olur böyle bir durum.

eminim gerek benim durumumda olanlar, gerekse güvenlik soruşturması bekleyenler vardır. yök konuyla ilgili hiçbir detaylı açıklama yapmadı bildiğim kadarıyla. yarın yök'e gidip bu konuyu soracağım. edineceğim bilgileri sizlerle de paylaşırım.

bu konuda bilgi sahibi olanlar lütfen bildiklerini paylaşsınlar. mantıken/hukuken yök bu kararı almadan önce uzatmalı öğrenci olarak kadrolara başvurup kazananların söz konusu karardan etkilenmemesi gerekiyor. ama kime nasıl güveneceğiz ortada hiçbir detaylı açıklama yok...

Eğer bu haliyle uygulanırsa, ki hukuksuzluk diz boyu bu metinde, atansanız dahi kadroyla ilişiğinizi kesmeleri gerekir. Son maddede süreyi aşan fakat halen ar gör kadrosunda olanların ilişiği kesilir yazıyor çünkü...

A

Akademik Forum

Guest
Aralık ayında atanmaya hak kazanıp şubat ayında araştırma görevlisi olarak göreve başladım. bugün üniversiteden aradılar ilişiğimin yasal süreyi doldurduğundan kesileceğini söylediler. ne yapmalıyım? geciktirme ihtimalimiz var mı bu uygulamayı tezimin bitmesine de yaklaşık 2 ay var..

portmanto

Öğrenci
arkadaşlar dün dediğim gibi bugün YÖK'e gittim. uzatmalı öğrencilerin akademik kadrolara başvuramama kararının halihazırda uzatmalı olup da söz konusu karar alınmadan önce kadrolara başvurup kazananları ve atanma sürecinde olanları etkileyip etkilemediğini sordum. çok komik bir şekilde YÖK'te bu konu hakkında doğru düzgün bir bilgisi olan kişi yok. şaşırdım mı tabi ki hayır :) kaçamak cevaplar aldım ancak şunu da öğrendim; YÖK bu konuyla ilgili olarak başka bir karar daha yayımlayacakmış... bu hafta kurula sunulması bekleniyormuş. tek öğrendiğim bu.

kazandığım üniversiteyi de aradım. onlar da siz söz konusu karardan önce kadroya başvurup kazandığınız için karar sizi bağlamıyor dedi. kendimce biraz rahatladım ancak güvensizliğim sürüyor. bakalım YÖK'ün yeni kararı ne zaman yayımlanacak ve kimleri nasıl etkileyecek...

- - - Güncellendi - - -

Eğer bu haliyle uygulanırsa, ki hukuksuzluk diz boyu bu metinde, atansanız dahi kadroyla ilişiğinizi kesmeleri gerekir. Son maddede süreyi aşan fakat halen ar gör kadrosunda olanların ilişiği kesilir yazıyor çünkü...

bu benim de aklıma geldi, gerçekten çok saçma ve hukuka aykırı bir durum. ancak güvenlik soruştumasını beklerken tezi bitirirsem uzatmalı öğrencilikten kurtulurum diye düşünüyorum. ama işte ne nasıl olacak emin değilim.

A

Akademik Forum

Guest
Burada başvuru yapıp kazanıp aylardır atamasının tamamlanmasını bekleyen 33a lılar var mı bu durumdaki bir 33a lı bu karardan etkilenir mi

A

Akademik Forum

Guest
merhabalar.

Burada atama bekleyenlerden kastınız 50d liler mi 33a lılar mı atama bekleyen her iki kesimi de etkiliyor mu bu durum yoksa 50d li bekleyenleri mi etkiliyor

A

Akademik Forum

Guest
fizikkk

Arkadaşlar YÖK 07.03.2017 tarihinde aldığı karara düzeltme yapmış. Düzeltme şu şekilde:
------------------------------------------------------------------------------------------------
Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 13.04.2017 tarihli toplantısında 23.03.2017 tarihli ve 21040 sayılı yazımızla bildirilen, Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 07.03.2017 tarihli toplantısında alınan Kararın 3 üncü maddesinin aşağıdaki gibi değiştirilmesi ile 4 üncü maddenin eklenmesine karar verilmiştir.

(3) Öncelikli alanlar dışındaki, 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamındaki araştırma görevlisi kadrolarına atanan veya atanmaya hak kazananlar ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Kapsamında atanan araştırma görevlilerinin, bu kadrolarda bulunma sürelerin hesaplanmasında atandıkları zamanda yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri ile Kurul Kararlarının uygulanması,

(4) Ö ncelikli Alanlardaki Araştırma Görevlisi Kadrolarına Atanan Araştırma Görevlileri nin bu kadrolarda bulunma sürelerinin hesaplanmasında " Öncelikli Alanlardaki Araştırma Görevlisi Kadrolarına Atananların Lisansüstü Eğitimleri ile Diğer Hususlara İlişkin Usul ve Esaslar"ın uygulanması,
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Daha fazla kafam karıştı ama anladığım kadarıyla YÖK azami süreler hakkındaki nihai kararı üniversitelere bırakıyor. Siz nasıl yorumluyorsunuz?

Efsun.

Öğrenci
Ve evet beklenen açıklama geldi. Yök yeni kararı ile bu karardan önce atanan veya atanma sürecinde olanların etkilenmeyeceğini duyurdu. Geçmiş olsun arkadaşlar...

A

Akademik Forum

Guest
Hala 50d li arastirma gorevlileri icin yuksek lisansa basladiklari donemden itibaren 3 yilda mezun olma durumu var degil mi? Gecen donem gelen surelerin sifirlanmasi gibi bir durum bizim icin yok?

A

Akademik Forum

Guest
Hocam eminmisiniz?Kararda bu durumdakiler icin atandigi zaman gecerli olan mevzuat diyor yani sorusturma sonucu beklese bile atamasi marttan sonra yapilanlar icin yeni mevzuat gecerlidir diye anladim ben

ozlem_uymaz

Öğrenci
Kafam çok karıştı. 50d de atama bekliyorum. 6. Donemim. Bu donem tezimi vermezsem atiliyor muyum? Süre sifirlanmasindan ben de yararlanabiliyor muyum?

iskoçyalordu

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba;

Alınan yeni karar başvuru yapacak uzatmalı ögrencileri kapsamıyor görünüyor. Bu konuda bir bilgisi olan var mı? Duruma göre tezimi bitirip doktora isteyen ilanlara başvuracağım.

A

Akademik Forum

Guest
kararı bir daha okuyunca görüntü olarak marttan sonra atananların yeni mevzuata tabi olacağı sonucu da çıkartılabiliyor evet haklısınız. beni umutlandıran atanmaya hak kazanan ifadesinin yer almasıydı yeni kararda. koskoca yök açık bir şekilde yazamıyor mu şu kararlarını ya her karardan sonra kaos :/