Yeni karar! Acil! Bu ne demek?

arkadaşlar bir sorum olacak eylül 2012 de yüksek lisansa başladım. Tez savunması yapacağım 1 ay içinde. Şimdi ben azami süreyi aştığım içim yüksek lisansımı bitirsem de yarın öbür gün ''yüksek lisans yapmış olmak'' şartı olan ilanlara başvurup herhangi birini kazandığımda benim önüme azami süreyi aştığınız vb.. gibi beyanda bulunup atamama engel teşkil edebilir mi? Teşekkürler
Tez savunmanızı yaptığınızda mezun olacaksınız. Dolayısıyla yüksek lisans yapmış olmak koşulunu sağlayacaksınız. Burada önemli olan yüksek lisans diploma ya da çıkış belgeniz. Ne zaman kayıt olduğunuz süre aşımı vs. gibi bir durum sözkonusu değil.

arşgör11

Öğrenci
Dostum şimdi
Benim aklım karıştı. Benim
Yüksek lisans yaptığım üniversitede , yüksek lisans yönetmeliğinde bilimsel hazırlık ve İngilizce hazırlık sınıfı hariç deniyor.
Ancak eğer ben tezli yüksek lisans yapıyor olan bir yere başvurursam
Atanacağım üniversitede yönetmeliğine göre mi bakmam gerekiyor
Çünkü her üniversitenin yüksek lisans şartları aynı değil.çünkü bizimkinde bilimsel hazırlık ve İngilizce hazırlık süresi azami süreye dahil değildir deniyor.Ben başka bir üni nin 50 D kadrosuna atanırsam onun yönetmeliğine mi dahil oluyorum
Bide bazen üniler yüksek lisans yaparken yüksek , tezli yüksek lisans yapıyor şartı olan kadroya başvurup atandıktan sonra yüksek lisansını baştan başlatıyor. O zaman ne olacak ??

Şöyle ki o bilimsel ve ingilizce hazırlığın dahil olmama durumu yüksek lisans azami süreleri için geçerli. Öncelikli alanlar dışındaki (yani ÖYP li gibi değilde normal) bir 50d'li isen araştırma görevlisi olduğun okulun yönetmeliğine bakıyosun zaten onlarda genelde yök ün dışına çıkmıyor. Yök'ün kararıda şu; bilimsel hazırlık bu süreye dahil değil diyor ancak ingilizce ile ilgili bir şey söylemiyor dahil ya da değil diye. Ee Yök yazmadığı için dahil ya da değil diye, okul hemen ingilizce hazırlıkta bu sürenin içinde yani 3 yıl diyor. Olay burada zaten böylece bize yüksek lisans yapan 50d'li bir araştırma görevlisi olarak verilen süre hakkımız olan 3 yılında altında oluyor. Sıkıntı burada ve müthiş bir eksiklik var. Düzeltilmeli. O nedenle bir yerlere durum bildirilip,talep edilmeli diyorum arkadaşım.

A

Akademik Forum

Guest
Şöyle ki o bilimsel ve ingilizce hazırlığın dahil olmama durumu yüksek lisans azami süreleri için geçerli. Öncelikli alanlar dışındaki (yani ÖYP li gibi değilde normal) bir 50d'li isen araştırma görevlisi olduğun okulun yönetmeliğine bakıyosun zaten onlarda genelde yök ün dışına çıkmıyor. Yök'ün kararıda şu; bilimsel hazırlık bu süreye dahil değil diyor ancak ingilizce ile ilgili bir şey söylemiyor dahil ya da değil diye. Ee Yök yazmadığı için dahil ya da değil diye, okul hemen ingilizce hazırlıkta bu sürenin içinde yani 3 yıl diyor. Olay burada zaten böylece bize yüksek lisans yapan 50d'li bir araştırma görevlisi olarak verilen süre hakkımız olan 3 yılında altında oluyor. Sıkıntı burada ve müthiş bir eksiklik var. Düzeltilmeli. O nedenle bir yerlere durum bildirilip,talep edilmeli diyorum arkadaşım.

Hocam ben uzatmalı yüksek lisans öğrencisiyim azami sürem doldu YÖK ün kararı öncesinde ocak ayında araştırma görevliliğini kazandım atama bekliyorum hala kadrom 33a bu son kararlar bizi de etkiliyor mu üniversite insiyatifinde mi

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar hocalarim cok acil bir sorum olacak yeni alinan bu kararla yüksek lisans yapıyo r olmak sartiyla ilan edilen 33 a kadrosundanda atilma geldi ni mı acaba ben 2015- 2016 guz doneminde basladim ve bu yil ara donemde 33a kadrosuna yerlestim şimdi ben 2017-2018 bahar dönemi sonuna yani üç yillik azami sure sonuna kadar yüksek lisans i bitirmek zorunda miyim kadromda kalabilmek icin yoksa 2016-2017 guz donem i basinda öğrencilik ler sifirlandigi icin su andan itibaren 2 yilim daha var mi hocalarim yoksa bu kadrodan cikarma olayi sadece 50 d icin mi geçerli öğrencilikle ilgili atama olduğu icin cok acil cevap verirseniz sevinirim.

Arkadaşlar merhaba ben ocak ayında araştırma görevlisi olarak atanmaya hak kazandım belgelerimi teslim ettim ve güvenlik soruşturmam başladı. Mart ayında uzatmalı yüksek lisans öğrenciliği ile ilgili yeni bir yazı yayınlandı yök tarafından. Ben 2013 yılında yüksek lisansa başladım lakin açılan kadrolar %90 yüksek lisans yapıyor olma şartıyla açıldığı için tezimi bilinçli olarak tamamlamadım. Bu ay güvenlik soruşturmam tamamlanıp okula ulaşmış fakat uzatmalı yüksek lisans öğrenciliğim nedeniyle atamamın yapılıp yapılmamasıyla alakalı yök'ten görüş istendiği bilgisine ulaştım.
Kadrom 33a ve söz konusu kararda bu kadro için uzatmalı öğrencilerin "başvuru yapamaması" ibaresi yer almaktaydı. Başvuru aşamasını halihazırda çoktan geçtiğim için kararın beni ilgilendirmediğini düşünmüştüm. Bu durumu öğrenince çok şaşırdım. Bu şekilde atama bekleyen ya da ataması sorunsuz yapılan var mı? Yök'te bu şekilde görüş için bekletilen birkaç kişi daha olduğunu öğrendim ama aynı durumda olup sorunsuz atanan arkadaşım da var. Bu üniversiteye göre yorumlanabilecek bir karar mı?

- - -

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar merhaba ben ocak ayında araştırma görevlisi olarak atanmaya hak kazandım belgelerimi teslim ettim ve güvenlik soruşturmam başladı. Mart ayında uzatmalı yüksek lisans öğrenciliği ile ilgili yeni bir yazı yayınlandı yök tarafından. Ben 2013 yılında yüksek lisansa başladım lakin açılan kadrolar %90 yüksek lisans yapıyor olma şartıyla açıldığı için tezimi bilinçli olarak tamamlamadım. Bu ay güvenlik soruşturmam tamamlanıp okula ulaşmış fakat uzatmalı yüksek lisans öğrenciliğim nedeniyle atamamın yapılıp yapılmamasıyla alakalı yök'ten görüş istendiği bilgisine ulaştım.
Kadrom 33a ve söz konusu kararda bu kadro için uzatmalı öğrencilerin "başvuru yapamaması" ibaresi yer almaktaydı. Başvuru aşamasını halihazırda çoktan geçtiğim için kararın beni ilgilendirmediğini düşünmüştüm. Bu durumu öğrenince çok şaşırdım. Bu şekilde atama bekleyen ya da ataması sorunsuz yapılan var mı? Yök'te bu şekilde görüş için bekletilen birkaç kişi daha olduğunu öğrendim ama aynı durumda olup sorunsuz atanan arkadaşım da var. Bu üniversiteye göre yorumlanabilecek bir karar mı?

- - -

Üniversitenizin adı ne?

mahmutmahmut

Öğrenci
Arkadaşlar örnek bir vaka üzerinden soru soracağım
Yüksek Lisans 3 yılı tamamlamış ama tezini verememiş birinin Eylül ayında son bir kez tez savunması yapma hakkı bulunmaktadır. Ama Araştırma görevlisi ilanına 3.yılın tamamlandığı Haziran ayında başvursa sınavı kazansa ataması yapılır mı? Yoksa Haziran itibariyle dönem bitti ve tezini veremedin atanamazsın mı derler?
Teşekkürler

A

Akademik Forum

Guest
50d li uzatmalı yüksek lisanslılar

Burada 50d li olup da süreyi doldurup YÖK tarafından ek süre verilen kimse var mı

asistanımben

Öğrenci
Arkadaşlar selam ben araştırma görevlisi olarak atanmaya hak kazandım aylar öncesinde.

Kadro ilanımda 33/a ya da 50/d şeklinde bir açıklama yoktu. Fakat üniversitemin diğer ilanlarına baktığımda "2547 sayılı kanunun 50. maddesi d fıkrasına her atama yapılacaktır" şeklinde açıklama yer alan birkaç ilanın da var olduğunu gördüm. Ben yüksek lisansımı uzattım azami sürem doldu.

Bu karar çıktığında okulun personel dairesinden görüştüğüm yetkili ilanda yazmıyorsa 33/a dır demişti. Ben net bir şey öğrenmek isteyince de ilanı bulup yazmıyor, 33/a herhalde demişti.

Başvuru yeri fakülteydi enstitü kadrosu değil fakat fakülte olup 50/d açıklamasıyla çıkan ilanları da gördüm kadromun hangisi olduğunu nasıl öğreneceğim ben????

A

Akademik Forum

Guest
Sağlık sebeplerimden ve tez danışmaninin afedersiniz ama gevşek tavirlari yüzünden tezimi veremedim . Burada tek cezanin bana kesilmesi ne kadar adil

U

Uzmannn

Guest
uzatmali yl

Merhabalar ben 2013 yukseklisans mezunuyum. 7 dönemde bitirdim. Uzatmalı olduğum için araştırma görevlisi kadrolarına basvuramaz miyim

NewYork_

Öğrenci
Merhabalar ben 2013 yukseklisans mezunuyum. 7 dönemde bitirdim. Uzatmalı olduğum için araştırma görevlisi kadrolarına basvuramaz miyim

Hocam siz artık mezun olduğunuz için yüksek lisans yapıyor olmak şartı olan ilanlara başvurabilirsiniz, bu şart olan ilanlarda yüksek lisans mezunu olmak önemlidir. YÖK'ün bu son kararı hali hazırda uzatmalı öğrenciler içindir. Mezunları etkilemez.

- - - Güncellendi - - -

Hocam siz artık mezun olduğunuz için yüksek lisans yapmış olmak şartı olan başvurabilirsiniz, bu şart olan ilanlarda yüksek lisans mezunu olmak önemlidir. YÖK'ün bu son kararı hali hazırda uzatmalı öğrenciler içindir. Mezunları etkilemez.

Çok pardon üstteki ifadeyi yanlış yazdım.

agadamik

Öğrenci
Arkadaşalr 2014 şubat girişliyim yani benim de uzadı, şimdi benim tezimi en geç teslim etme zamanım ne zaman.

VE BEN ''lisans mezunu olmak'' yazan ilan lara başvurabiliyorum değil mi ? sadece ''yapmakta olan'' yazanlara başvuramıyorum ??? yoksa ben hiçbir araştırma görevlisi kadrosuna mı başvuramıyorum ?

Arkadaşalr 2014 şubat girişliyim yani benim de uzadı, şimdi benim tezimi en geç teslim etme zamanım ne zaman.

VE BEN ''lisans mezunu olmak'' yazan ilan lara başvurabiliyorum değil mi ? sadece ''yapmakta olan'' yazanlara başvuramıyorum ??? yoksa ben hiçbir araştırma görevlisi kadrosuna mı başvuramıyorum ?

2016-2017 güz döneminden başlamak üzere süreniz sıfırlandı. Buna göre ne kadar süreniz olduğunu kdndiniz de hesaplayabilirsiniz.
İkinci sorunuza gelincr evet lisans mezunu olmak koşullu ilanlara başvurabilirsiniz. Yapmakta olanlara başvuramazsınız çünkü sürenizi aştınız.

Akademik-TR

Öğrenci
Selamlar Arkadaşlar,

Bu başlığın açılmasına sebep olan değişiklikleri hepimiz biliyoruz. İlgili değişikliklerde 2016 Nisan'da değişen yönetmelik ile sıfırlanan yüksek lisans öğrenim sürelerinin araştırma görevliliği kadrolarının devamı için kabul edilmediği YÖK Yürütme Kurulu'nun 29.07.2015 tarihli kararı baz alınarak açıklanmıştı. Bu karar doğrultusunda birçok arkadaşımızın kadro ile ilişiği kesildi maalesef.

Birkaç gün önce ise sürelerin sıfırlanmasını araştırma görevliliği süreleri için kabul etmeyen 29.07.2015 tarihli YÖK kararı için "Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu" yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Bu doğrultuda nasıl bir sürecin bizleri beklediğine dair bilgisi olan arkadaşlarımız varsa ve bilgi verirlerse çok teşekkür ederiz.
Ek dosyalarda da ilgili kararlar mevcut. Ekli dosyayı görüntüle yasal-öğrenim-süresi.pdf29.07.2015 - YÖK Karar.jpgDanıştay Karar-1.jpgDanıştay Karar-2.jpg

Herkes için hayırlısı olması dileğiyle...

Son düzenleme:

Bilmiyorum58

Öğrenci
Hocam, 3 yıl azami süreyi aştığım için araş gör. kadrolarına başvuramıyorum. Danıştayın bu kararı 04.2017 de alınan " 3 yıllık azami süreyi dolduranlar araş. gör kadrolarına başvuramaz" kararını da kapsayacak mı ?

anyelaa

Öğrenci
Selamlar Arkadaşlar,

Bu başlığın açılmasına sebep olan değişiklikleri hepimiz biliyoruz. İlgili değişikliklerde 2016 Nisan'da değişen yönetmelik ile sıfırlanan yüksek lisans öğrenim sürelerinin araştırma görevliliği kadrolarının devamı için kabul edilmediği YÖK Yürütme Kurulu'nun 29.07.2015 tarihli kararı baz alınarak açıklanmıştı. Bu karar doğrultusunda birçok arkadaşımızın kadro ile ilişiği kesildi maalesef.

Birkaç gün önce ise sürelerin sıfırlanmasını araştırma görevliliği süreleri için kabul etmeyen 29.07.2015 tarihli YÖK kararı için "Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu" yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Bu doğrultuda nasıl bir sürecin bizleri beklediğine dair bilgisi olan arkadaşlarımız varsa ve bilgi verirlerse çok teşekkür ederiz.
Ek dosyalarda da ilgili kararlar mevcut. Ekli dosyayı görüntüle 5941Ekli dosyayı görüntüle 5942Ekli dosyayı görüntüle 5943Ekli dosyayı görüntüle 5944

Herkes için hayırlısı olması dileğiyle...

bu konu hakkında bilgisi olan var mı???