Yeni karar! Acil! Bu ne demek?

E

elmascagri

Guest
Arkadaşlar benim anladığım kadarıyla olay şöyledir:
2016-2017 Güz dönemi itibariyle azami öğrenim süresi sıfırlandığından dolayı 2016-2017 Eğitim Öğretim dönemi içinde ataması gerçekleşen arkadaşların korkması gereken bir durum yok.
Çünkü bu kişilerin halihazırda azami öğrenim süreleri yeniden başladı ve bunun üzerine atandılar.

Fakat görevi devam eden ve 2016-2017 güz döneminden önce ataması gerçekleşen araştırma görevlileri atandıkları tarihte geçerli yönetmelikle görev sürelerine devam edecekler.
Yani onlar için hiç bir değişiklik yok

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar benim anladığım kadarıyla olay şöyledir:
2016-2017 Güz dönemi itibariyle azami öğrenim süresi sıfırlandığından dolayı 2016-2017 Eğitim Öğretim dönemi içinde ataması gerçekleşen arkadaşların korkması gereken bir durum yok.
Çünkü bu kişilerin halihazırda azami öğrenim süreleri yeniden başladı ve bunun üzerine atandılar.

Fakat görevi devam eden ve 2016-2017 güz döneminden önce ataması gerçekleşen araştırma görevlileri atandıkları tarihte geçerli yönetmelikle görev sürelerine devam edecekler.
Yani onlar için hiç bir değişiklik yok

Maalesef öyle değil. 50d iseniz sadece yuksek lisansa hangi yil girdiginize bakiyorlar. 2014 mu 2017de süreniz doluyor. O donemler icinde kayit dondursaniz bile, ogrencilikte süreden sayilmasa bile kadro için süre hesaplamada sayıyorlar.

Efsun.

Öğrenci
Arkadaşlar, uzatmalı olup da bu karar çıkmadan önce araş.gör. kazananlar içib yök ek süre vermiş diye duydum. 2 dönem sanırım. Bu süre içersinde bitirmezse araş.gör. sona erecekmiş. Şuan sorun yok

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar, uzatmalı olup da bu karar çıkmadan önce araş.gör. kazananlar içib yök ek süre vermiş diye duydum. 2 dönem sanırım. Bu süre içersinde bitirmezse araş.gör. sona erecekmiş. Şuan sorun yok
O sadece Aralik ayinda sözlü sinavla giren arastirma gorevlileri icin.

2016 yılında ilan edilen öncelikli alanlardaki araştırma görevlisi kadrolarına atananlardan
atandıkları zamanda azami sürelerini dolduranların, araştırma görevlisi kadrosunda bulunmak için
geçerli azami eğitim sürelerine; yüksek lisans eğitimi için 2016-2017 Bahar Yarıyılından itibaren
iki yarıyıl, doktora eğitimi için 2016-2017 Bahar yarıyılından itibaren dört yarıyıl eklenir.

arşgör11

Öğrenci

Tam emin değilim ama bu karar galiba ihtisaslaştırılmış 50d li ÖYP liler için? Birde bu duyumların bir metni yok mudur ben bulamadım?
Ya YÖK çıksa 2016-2017 Güz döneminden itibaren süreler sıfırlandı bundan sonra 6 yarıyılda tamamlayamayan hem görevden hem öğrencilikten atılacak dese ama herkes eşit olacak dese olmuyor mu? Çok mu zor herkes için makul bir karar almak. Ona ayrı karar çıkarıyor buna ayrı karar haksızlık resmen !!! Arada bir sürü insanın hakkı yanıyor karar beklerken, onlar ne olacak peki?

arşgör11

Öğrenci
Kastettiğim 13.04.2017 de çıkan karardı. Bu ihtisaslaştırılmış öyp lilerin yararına olan bir karar. Öncelikli alanlar dışındaki araştırma görevlileri için değişen birşey yok diye anladım. Yanlış mıyım, Bize bir ek süre verilmiyor?

A

Akademik Forum

Guest
Karar çıkmadan önce kadro kazanmış normal 50/D'liler için bu karar yok sayılacak. Böylece sizin için karar üniversitelerinize bırakılmış oluyor bence, eski uygulama bu şekildeydi. En doğrusu karar öncesi normal 50/D kazanan herkesin kendi üniversitesinin personel daire başkanlığından bilgi alması olur.

ozlem_uymaz

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba,
Ben 50/d kadrosu ileAralık 2016 da araştırma görevlisi olarak atanmaya hak kazandım ancak hala soruşturmamın bitmesini bekliyorum. 2014-2015 Bahar Dönemi'nde Yüksek Lisansı kazandım ve kayıt yaptırdım ancak İngilizce yeterlilikten dolayı (not: ders alabilmek için önce yeterli ingilizce puanını sağlamam gerekiyordu) 1 dönem ders alamadım ve hazırlık öğrencisi olarak göründüm sistemde. Derslerimi almaya 2015-2016 Güz Döneminde başladım. Bu duruma göre benim atanmaya hak kazandığım üniversite ile ilişiğimin kesilmemesi için yüksek lisans azami süremin dolduğu tarih 2017-2018 Güz Dönemi sonunda mı yoksa 2017-2018 Bahar Dönemi sonunda mı? Yani benim atanmaya hak kazandığım okul ile ilişiğimin kesilmemesi için bana verilen azami 6 yarıyıl süresi (üç sene) 2014-2015 Bahar Dönemi'nden mi başlar yoksa 2015-2016 Güz Dönemi'nde mi? Bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.

Ben de 1 dönem ingilizce puanını veremediğim için sistemde hazırlık öğrencisi olarak göründüm. 6 dönemlik eğitim süresi içinde hazırlık döneminin dahil olup olmadığını araştırıyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Her üniversitenin lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliği farklı olabilir ama 50d kararı her üniversite için aynı değil midir? Mesela Gebze Teknik Üniversitesi yönetmeliğinde şöyle yazıyor (http://www.gtu.edu.tr/Files/Yonetme...Oretim_Yonetmelii_ve_uygulama_esaslar_sss.pdf)

d) Azami öğrenim süresi: Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç yüksek lisans öğreniminde altı yarıyıl,
doktora öğreniminde ise yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için on iki yarıyıl, lisans derecesi ile
kabul edilenler için on sekiz yarıyıllık süreyi tanımlar. Lisansüstü programlarda azami süre sonunda
programını başarı ile tamamlamayıp mezun olamayanlar 2547 Sayılı Kanunun 46. maddesinde
belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci öğrenim ücretini ödemek koşulu ile öğrenimlerine
devam etmek için akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde kayıt yaptırabilirler. Bu durumdaki
öğrenciler ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama dışında öğrencilere tanınan diğer haklardan
yararlanamazlar. 2547 Sayılı Kanunun 50-d maddesine göre araştırma görevlisi kadrosuna atananların
araştırma görevliliğinin sona ereceğini...

azede

Öğrenci
''Öncelikli alanlar dışındaki, 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamındaki araştırma görevlisi kadrolarına atanan veya atanmaya hak kazananlar ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Kapsamında atanan araştırma görevlilerinin, bu kadrolarda bulunma sürelerin hesaplanmasında atandıkları zamanda yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri ile Kurul Kararlarının uygulanması''

şimdi bu karara göre bu karar alınmadan önce atanmaya hak kazanmış kişi işe yeni başladıysa ve 6.dönemini bitiriyorsa ve yüksek lisansını bitiremiyorsa ilişik kesilecek öyle mi?

Ancak daha önce atanmış kişiler 6.dönemini uzatsa dahi azami süresi uzadığı için kadro kaybına uğramıyacak öyle mi?

Ben hayatımda böyle saçma bir karar görmedim.Bu yök üyeleri bu kararları alırken onaylarken hiç okumuyor mu? kafalar güzel galiba!

Bu kararı kabul etmiyorum.Hodri meydan

arşgör11

Öğrenci
Ben de 1 dönem ingilizce puanını veremediğim için sistemde hazırlık öğrencisi olarak göründüm. 6 dönemlik eğitim süresi içinde hazırlık döneminin dahil olup olmadığını araştırıyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Her üniversitenin lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliği farklı olabilir ama 50d kararı her üniversite için aynı değil midir? Mesela Gebze Teknik Üniversitesi yönetmeliğinde şöyle yazıyor (http://www.gtu.edu.tr/Files/Yonetme...Oretim_Yonetmelii_ve_uygulama_esaslar_sss.pdf)

d) Azami öğrenim süresi: Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç yüksek lisans öğreniminde altı yarıyıl,
doktora öğreniminde ise yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için on iki yarıyıl, lisans derecesi ile
kabul edilenler için on sekiz yarıyıllık süreyi tanımlar. Lisansüstü programlarda azami süre sonunda
programını başarı ile tamamlamayıp mezun olamayanlar 2547 Sayılı Kanunun 46. maddesinde
belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci öğrenim ücretini ödemek koşulu ile öğrenimlerine
devam etmek için akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde kayıt yaptırabilirler. Bu durumdaki
öğrenciler ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama dışında öğrencilere tanınan diğer haklardan
yararlanamazlar. 2547 Sayılı Kanunun 50-d maddesine göre araştırma görevlisi kadrosuna atananların
araştırma görevliliğinin sona ereceğini...

2547 sayılı kanunun C maddesi:
c. Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl, yüksek lisans programını azami üç yıl, doktora programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, bu Kanunun 46 ncı
maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

Ama 20 Nisan 2016 da atılma geldi artık bu tamam. Onun dışındaki madde yani İngilizce hazırlığın dahil olup olmaması hala geçerli mi ve bu durum 50d li araştırma görevlilerini kapsıyor mu? Keşke olsa ama emin olamıyorum ,sonuçta biz burslu öğrenci gibi bişi oluyoruz ya doktora bitene kadar.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Yasal Öğrenim Süresi 50/D & ÖYP mağduriyeti...

Selamlar arkadaşlar,
İlgili yasal öğrenim sürelerine dair 7 Mart 2017 de alınan karar metninin giriş paragrafı 50/D ve ÖYP ile atanmış olan araştırma görevlilerinin öğrenim süreleri sifirlansa da bu durumun görev sürelerini etkilemeyeceğini yani görev sürelerinin yüksek lisans veya doktoraya kayıt tarihi ile hesaplanacagini söylüyor gibi görünüyor maalesef.
Bu durumda da iş koşulları dolayısıyla yüksek lisans veya doktora derslerine devam sağlayamayan fakat şartları sağlayıp 50/D veya ÖYP ile atanan araştırma görevlilerinden kayıt tarihlerinden itibaren azami sürelerde tezlerini veremeyenlerin kadro ile ilişkileri maalesef kesiliyor veya önümüzdeki süreçte kesileceğe benziyor.
Bakalım herkesin hakkında hayırlısı olsun inşallah. Bakalım Mevla neyler, neylerse güzel hayırlı eyler inşallah...

mehmet2627

Öğrenci
Lütfen biri bana bu konuda yardımcı olabilir mi? 2015-2016 yüksek lisansa başladım. açılacak olan araştırma görevlisi kadrolarına en son ne zamana kadar başvuruda bulunabiliyorum. Bazıları bu dönemin son şansım olduğunu söylüyor. Bazıları gelecek yıl da başvurabilececeğimi söylüyor. Lütfen biri bu konuda yardımcı olsun bana.

- - - Güncellendi - - -

5. Ve 6. Dönemlerde de başvuru yapabilirsiniz ancak her ne olursa olsun yükseklisansınız için son dönem 6. Dönemdir. Yani atıyorum 5.döneminizde başvurdunuz ve kazandınız, eğitiminiz aynen devam eder 6.dönem yükseklisansı bitirmek zorundasınız görevinizde kalabilmek için.

Sizlerle aynı durumdayım. Allah yardımcımız olsun.

- - - Güncellendi - - -

Konuyla ilgili madur olacağını düşünen arkadaşlar lütfen Bimere ve Cimere görüşlerini yazsın. Böylelikle belki sesimizi duyurup yeni bi karar aldırabiliriz.

Ama hocam bazıları 5 ve 6. dönemlerimde artık yıl olduğum için başvuru yapamayacağımı söylüyor.

ıhlamur

Öğrenci
Yeni karara göre bu madde değiştirildi, eski hükümler uygulanacak dendi fakat emin olamıyorum. Ben 2014 güz döneminde yüksek lisansa başladım ve 50d kadrosundayım. 2016 da alınan karara göre tez aşamasında olduğumdan 1 yıl ek süre verildi, öğrenciliğimi 2018'e kadar devam ettirecekler fakat kadrodan atılır mıyım bu dönem sonunda bitirmezsem yüksek lisansımı?

A

Akademik Forum

Guest
Arkadasim bende ayni durumdaym 2015-2016 guz doneminde basladim yüksek lisans a şimdi ben su anda araştırma görevlisi olarak atansam ve yüksek lisans i azami 3 yilda bitiremezsem yani önümüzdeki yilin bahar dönemi sonunda kadrodan atiliyomiyum kesin

klavyesiz123

Öğrenci
Arkadaşlar şu kararı tam anlamıyla netleşmedi mi ?
İngilizce hazırlık sınıfında bende süre kaybedenlerden biriyim ama dahil olup olmadığı konusunda netlik yok.
Yani işin saçmalığı deniyor ki 50d li olan birisinin azami süresi dolduysa ilişkisi kesiliyor ama öğrenciliği kesiliyor
Kadroya başvuracak kişinin azami Yüksek lisans azami süresi dolduysa başvuramıyor ve bu Ada'mın süresini sıfırlıyorsun.adamın süresi sıfırlanıyor kadroya başvuracağı Zaman da yok sen azami süreni doldurmuşsun diyor
Bundaki amaç nedir ??
yani tezli yüksek lisans yapan insaların amacı zaten araştırma görevlisi olmak.ama günümüz şartlarında herkes çalışması gerektiği için yada tez hocasından dolayı sene kaybediyor. Bu hak mıdır adalet midir ?
YÖK Başkan'ın oğlu yaşında insanlarla alıp veremediği nedir
YÖK arıyorsun bir Allah ın kulu da mantıklı açıklama yapamıyor.beceriksiz insanlar doluşmuş.
Kpps den doğru düzgün Ada'm alınmıyor. Belediye torpil yuvası olmuş.yazık günah ya
Sen yüzde yüz İngilizce eğitim veren yerlere YDS ile öğrenci alıyorsun. Bu adamlar dan derste İngilizce iyi şeyler bekliyorsun
Hadi onu geçtim YDS i artık dil sınavı olarak kabul ediyorsun ama bir anda yök dil diye arada fark olan sınav çıkartıyorsun. Bende en yüksek puan ımı yökdil den aldım ama YDS ile dağlar kadar fark var adalet değil yani.
YÖK'ten yeni bekleyeceğim şey artık ales ve dil sınavlarının geçerliliğini 6 ay a felan indirmek Nasıl olsa karşı çıkan yok

arşgör11

Öğrenci
Arkadaşlar şu kararı tam anlamıyla netleşmedi mi ?
İngilizce hazırlık sınıfında bende süre kaybedenlerden biriyim ama dahil olup olmadığı konusunda netlik yok.
Yani işin saçmalığı deniyor ki 50d li olan birisinin azami süresi dolduysa ilişkisi kesiliyor ama öğrenciliği kesiliyor
Kadroya başvuracak kişinin azami Yüksek lisans azami süresi dolduysa başvuramıyor ve bu Ada'mın süresini sıfırlıyorsun.adamın süresi sıfırlanıyor kadroya başvuracağı Zaman da yok sen azami süreni doldurmuşsun diyor
Bundaki amaç nedir ??
yani tezli yüksek lisans yapan insaların amacı zaten araştırma görevlisi olmak.ama günümüz şartlarında herkes çalışması gerektiği için yada tez hocasından dolayı sene kaybediyor. Bu hak mıdır adalet midir ?
YÖK Başkan'ın oğlu yaşında insanlarla alıp veremediği nedir
YÖK arıyorsun bir Allah ın kulu da mantıklı açıklama yapamıyor.beceriksiz insanlar doluşmuş.
Kpps den doğru düzgün Ada'm alınmıyor. Belediye torpil yuvası olmuş.yazık günah ya
Sen yüzde yüz İngilizce eğitim veren yerlere YDS ile öğrenci alıyorsun. Bu adamlar dan derste İngilizce iyi şeyler bekliyorsun
Hadi onu geçtim YDS i artık dil sınavı olarak kabul ediyorsun ama bir anda yök dil diye arada fark olan sınav çıkartıyorsun. Bende en yüksek puan ımı yökdil den aldım ama YDS ile dağlar kadar fark var adalet değil yani.
YÖK'ten yeni bekleyeceğim şey artık ales ve dil sınavlarının geçerliliğini 6 ay a felan indirmek Nasıl olsa karşı çıkan yok

Ben de normal 50d li araştırma görevlisiyim ve yüksek lisans öğrencisi olduğum okulun Fen Bilimleri Enstitüsü ile ''Bu bize verilen 6 yarıyıla yarım dönemlik ingilizce hazırlık süresi dahil mi?'' diye görüştüm; ''Karara bakılırsa bilimsel hazırlık bu süreye (6 yarıyıla) dahil değil ama ingilizce hazırlık dahil'' dedi. Bu arada bu ingilizce hazırlık ders olarak verilmese bile YDS ya da Proficiency geçilene kadar zorunlu idi okulumda ( yani yüksek lisans dersi vermiyordu okul bize bunu geçmeden ) Ancak şöyle bir şey var; o zaman araştırma görevlisi olarak yök'ün bana yüksek lisans ders ve tez aşamasını vermem için tanıdığı süre toplamda 5 yarıyıl oluyor. Bu nasıl bir HAKSIZLIKTIR. Daha sonra Fen Bilimleri Enstitüsü şunu ekledi; ''Evet Burada bir gariplik var YÖK'e yazın bu durumu, değerlendirilebilir ve karara bir dipnotla İngilizce hazırlık süresinin de dahil olmadığı eklenebilir'' dendi.

Not:Bu arada öğrencilik sürenizi okula kayıt tarihinden itibaren tam 3 yıl olarak hesaplıyorsunuz.
Örneğin 5 Aralık 2014 te girdiysen, 50d li araştırma görevlisi olarak devam edebilmen için 5 Aralık 2017'de tezini vermen ve AYNI GÜN içerisinde doktoraya kayıt yaptırman gerekiyor(okullar farklı şehirlerde olsa bile aynı gün!!!!), yoksa yeni çıkan karar gereği öğrencilik hakkın devam etse bile çalıştığın üniversite ile ilişiğin kesiliyor. Ne saçma değil mi ama gerçek!!!!

BİMER'e yazıp durumumuzu bildirelim arkadaşlar talep olursa belki yapılan hataların ve haksızlıkların farkına varırlar ve adamakıllı adil yeni bir çıkarırlar. Öncelikli alanlardaki 50d lilere böyleolsun , onun dışındakilere böyleolsun , yok efendim 33 a lılar şöyle olsun değip ellerine yüzlerine bulaştırmadan adil bir düzenleme yapılabilir belki. Arada canı yanan çok arkadaşımız da var çünkü !!! Sesimizi duyurmamız lazım!!!

arşgör11

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
Ben öncelikli alanlar dışındaki 50d'li bir araştırma görevlisi olarak yukarıda da anlattığım gibi durumu uzun uzun yazıp BİMER' e gönderdim. Burada durumumuza hayıflanıp, birbirimize şikayet edince hiç birşey elde edemeyiz. Siz de mail yoluyla istek,öneri ve mağduriyetlerinizi bildirin lütfen. Sesimiz duyulsun.

A

Akademik Forum

Guest
arkadaşlar bir sorum olacak eylül 2012 de yüksek lisansa başladım. Tez savunması yapacağım 1 ay içinde. Şimdi ben azami süreyi aştığım içim yüksek lisansımı bitirsem de yarın öbür gün ''yüksek lisans yapmış olmak'' şartı olan ilanlara başvurup herhangi birini kazandığımda benim önüme azami süreyi aştığınız vb.. gibi beyanda bulunup atamama engel teşkil edebilir mi? Teşekkürler

klavyesiz123

Öğrenci
Dostum şimdi
Benim aklım karıştı. Benim
Yüksek lisans yaptığım üniversitede , yüksek lisans yönetmeliğinde bilimsel hazırlık ve İngilizce hazırlık sınıfı hariç deniyor.
Ancak eğer ben tezli yüksek lisans yapıyor olan bir yere başvurursam
Atanacağım üniversitede yönetmeliğine göre mi bakmam gerekiyor
Çünkü her üniversitenin yüksek lisans şartları aynı değil.çünkü bizimkinde bilimsel hazırlık ve İngilizce hazırlık süresi azami süreye dahil değildir deniyor.Ben başka bir üni nin 50 D kadrosuna atanırsam onun yönetmeliğine mi dahil oluyorum
Bide bazen üniler yüksek lisans yaparken yüksek , tezli yüksek lisans yapıyor şartı olan kadroya başvurup atandıktan sonra yüksek lisansını baştan başlatıyor. O zaman ne olacak ??