Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

orta123

Öğrenci
Herkese merhaba, geçen dönem başvuru yapan arkadaşlar bir şey soracaktım. 2020 1. dönem sonuç açıklanma tarihi ağustos yazıyor sistemde. Benim davet yazımda geliş tarihi 1 ağustos 2020'de başlıyor. Sonuçlar diyelim ağustos un 2. haftası açıklandı. Benim davet yazımda 1 ağustos yazması bir sorun teşkil eder mi? Yazılan tarihte (1 ağustosta) orada olamamış olacağım çünkü.
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim şimdiden.

karmate

Öğrenci
Herkese merhaba, geçen dönem başvuru yapan arkadaşlar bir şey soracaktım. 2020 1. dönem sonuç açıklanma tarihi ağustos yazıyor sistemde. Benim davet yazımda geliş tarihi 1 ağustos 2020'de başlıyor. Sonuçlar diyelim ağustos un 2. haftası açıklandı. Benim davet yazımda 1 ağustos yazması bir sorun teşkil eder mi? Yazılan tarihte (1 ağustosta) orada olamamış olacağım çünkü.
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim şimdiden.

sorun yaratacağını sanmıyorum. 2019 için açıklanma tarihi vermemişlerdi. davet mektubundaki tarihler dikkate alınmaz sanıyorum

the_eraser

Öğrenci
Herkese merhaba. Ben de 10 ay ile bu bursu kazandım. Kazanan arkadaşları tebrik ederim. Covid-19 sebebiyle bursların erteleneceğini düşünmekteyim. 1 yıl içinde burs başlatma şartı bence esnetilecektir.
Aşağıdaki 3 sorum hakkında yardımcı olabilecek var mı?
1) Kazanılan ülkeyi değiştirmek mümkün mü? Tabii burs miktarını da revize etmek şartıyla.
2) Münih tecrübesi olanlar, hibe miktarı (1500 euro) Münih'te yaşam için yeterli mi?
3) Ek burs bulunması durumunda (gidilen üniversiteden vb.) Tubitak'a bildirilme zorunluluğu koşulmuş. Tubitak ile yaptığım görüşmede ek bursun, mevcut Tubitak burs miktarını etkileyip etkilemeyeceğiyle ilgili net bir şey söylenmedi. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

NOT: Hepimizin ve ailelerimizin bu virüsten etkilenmemesi ve bir an önce dünyadan silinmesi dileğiyle.

orta123

Öğrenci
Herkese merhaba. Forumda başka bir başlıkta da sordum ancak o başlığa bakamayabileceğinizi düşünerek buraya da yazmak istedim.
TÜBİTAK Yurt dışı doktora sırası başvurusu yapacağım bu dönem. Aynı zamanda bu dönem kayıt dondurmayı düşünüyorum. Sizce kaydımı dondurmam TÜBİTAK bursuna başvurumu etkiler mi?

gkarabulut

Öğrenci
Amerika'ya vize başvuruları da kapandı. Ben Ekim 2020 için DS işlemlerine başlamıştım. Umarım o zamana kadar herşey normale döner. Yurtdışına çıkış süresi ile ilgili uzatma verirler diye düşünüyorum. Foruma bayadır girememişim. Son konuşmalarda sorulan sorulardan bildiklerimi cevaplamaya çalışayım. Eşiyle gidecek olanlar gidecekleri üniversiteye eş ve hatta varsa çocukları için DS form düzenletmesi gerekmektedir. Eş ve çocuk ile gideceklerden üniversiteler ayrıca banka hesabında 10 bin dolar bulunduğunu hesap özeti ile kanıtlamasını istiyor (tutar değişebilir). Ayrıca J1 scholar olduğum için benden eşim ve çocuğumu da kapsayacak ve üniversitenin istediği minimum şartları sağlayan bir sağlık sigortası istediler. Üniversitenin sağlık sigortası şartları varsa dikkat etmek çok önemli yoksa sigortanız gideceğiniz üniversitede kabul görmeyebilir. TR deki bankaların verdiği sigortalar benim gideceğim üniversitenin şartlarına göre baya basit kalıyordu. Sağlık sigortası için üniversite bazı şirket isimleri öneriyor. Şuan Tübitak 1001 bursiyeriyim. Ancak yurtdışına gideceğim zaman 1001 bursumu sonlandırmam gerektiği konusunda Tübitak'tan bilgi aldım. Gidene kadar 1001 bursunu almamda sakınca yokmuş. Davet mektubunda yazan tarih burs kabülü sonrasında formalite olarak kalıyor. Esas başvuru tarihi sizden kabül sonrasında evraklarla isteniyor. Kefil bulma konusunda bende çok endişeliyim. Teminat mektubu yolunu kullanan oldu mu acaba grupta bilgi verebilir mi??

CglSyl

Öğrenci
Herkese merhaba 2214 doktora sırası bursu için başvuru yaptım en son olarak bana pdf olarak form verdi sistem ancak formum son kısmında imza yeri var bunu imzalayıp tübitaka vermek gerekli mi yoksa kazandıktan sonra mı veriliyor bu evrak. Normalde e imzam var benim ancak sistemde e imzaya yönlendirmedi bu durum normal midir?

anhelo

Öğrenci
Başvuru sisteminde imzalı çıktıyı iletmemize yönelik bilgi almıyor. Daha önce başvuranlar yardımcı olabilirse çok seviniriz.

karmate

Öğrenci
merhaba arkadaşlar, tübitak'a herhangi bir imzalı belge göndermiyorsunuz başvuru aşamasında. o çıktı sizin için üretilen bir belge, sorun olması durumunda onunla müracat edeceksiniz anladığım kadarıyla.

anhelo

Öğrenci
karmate hocam çok teşekkürler. Bir sorum daha olacaktı. Ben danışmanımdan referans aldım ancak mevcut bideb sisteminde böyle bir belge ve döküman istemiyor. Bu belgeyi ek bilgiler kısmına yüklesem sıkıntı olur mu. Çok teşekkür ederim.

orta123

Öğrenci
karmate hocam çok teşekkürler. Bir sorum daha olacaktı. Ben danışmanımdan referans aldım ancak mevcut bideb sisteminde böyle bir belge ve döküman istemiyor. Bu belgeyi ek bilgiler kısmına yüklesem sıkıntı olur mu. Çok teşekkür ederim.

Böyle bir referans istenmiyor diye biliyorum. Geçen dönem başvuranlarda böyle bir belgenin yüklenmesi gerektiği gibi bir şey yazmamıştı.
Benim bir sorum olacak sosyal bilimden başvuran kişiler yardımcı olursa çok sevinirim. İş-Zaman Çizelgesinde başarı ölçütüm nicel değil benim. Bu durumda nitel olarak mı belirttiniz sizde ölçütleri?? bu kısımda biraz dağıldım açıkçası yanlış/eksik birşey yazmaktan korkuyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

karmate

Öğrenci
yurt içi danışmanın referansı istenmiyor.

- - - Güncellendi - - -

Böyle bir referans istenmiyor diye biliyorum. Geçen dönem başvuranlarda böyle bir belgenin yüklenmesi gerektiği gibi bir şey yazmamıştı.
Benim bir sorum olacak sosyal bilimden başvuran kişiler yardımcı olursa çok sevinirim. İş-Zaman Çizelgesinde başarı ölçütüm nicel değil benim. Bu durumda nitel olarak mı belirttiniz sizde ölçütleri?? bu kısımda biraz dağıldım açıkçası yanlış/eksik birşey yazmaktan korkuyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim
ben başarı ölçütlerini de tamamen nitel olarak yazmıştım. itiraf etmek gerekirse çok da ikna edici başarı ölçütüm yoktu.

anhelo

Öğrenci
Hocam merhabalar, ben % olarak verdim. Daha önce başka bir arkadaşım başvurup kazanmıştı. Yapılacak iş sayısına ve bu işin süresine bakarak vermiş. Örneğin veri toplanması vs %10 verirken analiz kısmının olduğu yere % 30 diye yazmış. Birde neden bu yüzdeleri verdiğinizi açıklamanız gerekli.

orta123

Öğrenci
Anhelo hocam teşekkür ederim.
Ben çözüm olarak şöyle bir şey yazdım iş paketine. örn. iş paketi 1 ..... eğitim programı. bu programdaki hedef: araştırmadaki kişilerin sağlık konusunda bilgi ve beceri edinimini sağlamak. başarı ölçütüne de eğitim içeriğinde yer alan tüm ögelerin (içerik, materyal, konular vb. başlıkların) tamamlanması gibi bir şey yazdım.
Umarım doğru anlamışımdır.

orta123

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba birşey soracağım. Son dakika bir surpriz yaşamak istemiyorum.
TÜBİTAK'ta "Enstitüden alınmış adayın doktora tez başlığını içeren tez önerisi kabul belgesi (tıpta uzmanlık öğrencileri için öğrenci belgesi),**" ibaresi için enstitü bana tez önerimi başlığını da içeren, hangi tarihte başarıyla tamamladığıma ilişkin e imzalı belge gönderdi.
Yalnız foruma baktığımda yeterliği başarıyla geçtiğime dair şeklinde ifadeler kullanılmış. Yeterlik sınavını başarı ile tamamlama gibi bir ifadenin de eklenmesi gerekiyor mu? Bu konuda cevaplarınız benim için çok önemli.
Not: Eğer gerekiyorsa enstitüden o şekilde talep edeceğim.
Yanıtlar için çok teşekkür edrim.

anhelo

Öğrenci
Orta123 hocam şimdi şöyle yazdım ben. İş paketi 1: ..... modelleri ve analiz yöntemlerini inceleme ve veri toplama yazdım. diyelim. Başarı kriterine de, veriler ..... kurumundan alınarak .... yöntemine göre incelenecektir. Bu sürecin başarı katkı oranı, yapılan işin niteliğine ve modelleme sürecine olan etkisi göz önüne alınarak %10'dur dedim. Bence iş paketlerini çıkarıp, ardından süreçte belirlenen iş paketi kritik mi (kilometre taşımı), o iş paketi olmazsa ne olur, kaç ay alır bu iş paketini bitirmek ona göre % vermek lazım. Yöntem kısmında iş paketlerini iyi bir şekilde açıklamak gerekli ki, tabloda atıfta bulunarak % leri verin derim. Bende ilk kez başvuruyorum. Proje yöneticisi bilgime dayanarak yazdım.

- - - Güncellendi - - -

Benimde önceden başvuran arkadaşlara bir sorum olacak. Başvuruda kaynakların yüklenmesini istemişler. Harita, danışman özgeçmişi vs koymam gerekliydi. Kaynaklar ile bu ekleri birleştirerek yükledim. Başvuruda herhangi bir sakınca yaratır mı arkadaşlar ? Ancak, bideb başvuru sayfasında bunları ekleyebileceğim bir yer yoktu. Sizden bilgi alayım dedim.

anhelo

Öğrenci
Evet hocam o şekilde yazdım. Ancak ben iş paketlerini ve içeriğini yöntem kısmında detaylandırdım. İlk defa TUBITAK'a başvuru yapacağım. Normalde uluslararası projelerde nasıl yazılıyorsa o şekilde yazdım. Umarım kabul görür.